Pád

Drama / Thriller / Psychologický
Velká Británie, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvůrci:

Allan Cubitt

Scénář:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (více)

Série(3) / Epizody(17)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

Axident

Po první sérii. Edit: druhá série už není až tak bezchybná, hodně se hraje na city a občas se příliš tlačí na slznou pilu, ale i tak dobre. ()

burton

První série vynikající. Máme zde pět úchvatných dílů, což je přesně ten neúnavný počet do deseti, který umím zvládnout. V Belfastu jde všechno pěkně ostře a rychle. Od začátku vidíme jak do kuchyně maximálně zajímavého vraha, tak do neméně zajímavé kuchyňky krásné a drsné a husté a sexy hlavní vyšetřovatelky. Druhá série rovněž skvělá. Vrah se více uzavírá do sebe a my spatříme jeho démony. Tvrďácká vyšetřovatelka nám naopak ukáže svou zranitelnou, ženskou a lidskou duši a vše se tak pěkně kloubí a snoubí a spěje k něčemu.... ()

hazaba

První dvě série byly skvělé, oba protivníci zdatnými soupeři. Bravurně vykreslené drama. Bohužel třetí série začala být nečitelná a matoucí a závěr mě neuspokojil, protože mnohé zůstalo nevysvětlené. ()

rekkky

It is hard to place the evaluation for all series at once as each is very different and the qualities are gradually going down from Season 1 and onwards. Season 3 is just dragging the ending of the storyline to the end and the ending is not doing the justice to the whole idea of psychylogical thriller. Unfortunately there is too much posturing and playing which goes into the vain. ()

mala_kea

Na olympiádě krimi seriálů by se po příletu Pádu hrálo už jenom o druhé místo. A mně po těch sedmnácti hodinách přijde velká škoda, že se do kina nedá chodit i na seriály. Málo postav a pomalé tempo jsou pro mě dva klíčové faktory, protože díky tomu jsem se dokázal sžít úplně s každým. Nemusel jsem poslouchat slovní průjem a ani mě nebolela hlava z tiků kameramana, tak jako to je u většiny současných seriálů. Pohltila mě atmosféra a kdybych náhodou byla ženská z Belfastu, ani nebalím kufry a rovnou zdrhám. Prostě paráda, co si budeme, a nejlepší na tom všem je zakončení. Gratulace do Anglie. ()

Eilean Donan

PILOT: Tomu sa povie vypulírovaná atmosféra, reálnosť, budovanie "prostredia". Všetko úplne odlišné od tých super-múdrych seriálov, kde sa snažia šokovať, aby si udržali pozornosť. Lebo toto, hoci to ide pomaly, ide to vynikajúco pomaly, tak umne, že je radosť sa nechať tou pomalosťou vtiahnuť do celého, málovravného kolobehu. ()

dalziel

No neviem, zatiaľ po nadšenom prvom diely som sa znechutene dostal do polovice druheho dielu.Asi to budem musieť nechať trocha uležať, kým sa vydám na druhú polovicu mini serie.Uvidíme... ()

Deever

Gillian Anderson zraje jako víno a v druhý sérii procedurální detektivky The Fall jsem z ní na větvi víc, než kdy předtím. Sice se vytratilo severoirský pnutí, ale místo toho přiložili pod kotel barely legal psychopatkou Aisling Franciosi, kterou ještě určo někde vokoukneme. Přidávám pátou hvězdu a jdu si to pustit ještě jednou, celý. ()

Rockerman

TV seriál se skvostnou Gillian Anderson v hlavní roli je natočen velmi dobře a velmi mě těšilo se na to dívat. Ovšem ten tísnívý až zraňující pocit, jako jsem měl při "Mostu" nebo "The Killing" se přece jen nedostavil. Stella svým chováním a přístupem k vyšetřování tak trochu připomínala Sagu Norén. Chladná, odměřená a sebevědomá, ale v závěru i ona podlehla emocím, což Saga vůbec nedokázala. To, že jsme znali vraha hned od začátku originální není. Tak postupovali tvůrci už ve starém, dobrém Columbovi. Svůj zážitek jsem si zkazil tím, že jsem první sérii sledoval v původním znění s titulky a tu druhou, bohužel, s dabingem. Znovu se ukázalo, že dabing film, když ne přímo zabíjí, tak určitě pokazí dojem. Vysoce nadprůměrný seriál vidím tak na 80%. ()

shereen

Nechápu to absurdně vysoké hodnocení. Utahaný, nudný seriál, s nesnesitelně debilním charakterem vraha. Ta jeho teen-age obdivovatelka pak získává cenu za nejnesnesditelnější charakter kinematografické historie hned po Jar Jar Binxovi. Proč tu kdosi vychvaluje psychologii postav nechápu. Jaká psychologie do prčic? To, že je někdo z děcáku nebo je promiskuitní ještě nezaručuje hloubku. Gillian Anderson je dobrá, to ale nemění nic na tom, že se tam všichni chovají jako naprostí pitomci a policie je naprosto impotentní při snaze vraha dopadnout. Polovina herců by potřebovala recastovat a celý seriál zkrátit do max. 4 dílů. Má to náznak slušné atmosféry a pár dobrých momentů, to ale za 10 ztracených hodin života nestojí. ()

papaguy

Seriál odkrývá fungování sériového vraha a mapuje prolínání jeho všedního života s jeho temným koníčkem. Vlivem soustavných lží a lžiček, kterými opřádá své aktivity, se mu drolí osobní a rodinný život. Zdá se, že sériový vrah si to užívá více a více a díl za dílem houstne dusná atmosféra. Do příběhu scénáristé chytře vpletli nečekané momenty - např. vliv vedlejších případů a irské reálie. Po první sérii čtyři hvězdičky. Uvidíme, jak se to vyvrbí. U druhé sezóny si člověk jen uvědomí rozdíl mezi tímto skvostným krimi seriálem a průměrností balastu, co TV běžně vysílají. Zvyšuji na 5*. Pokud jste se domnívali, že drama již není možné dále gradovat, třetí série vám dokáže opak. Pokud by bylo možno dát 6 hvězd, s potěšením je nasázím. ()

deLaFere

První dva díly mě moc nechytly, ale vzhledem k hodnocení jsem vydržel a byl skvostně odměněn. Všechny tři série mají vynikající scénář, uvěřitelné charaktery a výborné herecké výkony, obzvlášť představení obou hlavních protagonistů je místy fascinující. Gillian Anderson nic neztratila ze svého sexappealu a její postava prochází opravdu úžasným vývojem, od divákových mírných antipatií až po upřímné sympatie. Pochopitelně kdo chce si chyby najde, ale já byl vývojem místy fascinován, především hloubkou celé řady dialogů. Seriál po celý průběh nechává řadu otázek otevřených, byť někdy jen v náznacích. Konec je fyzicky jasný, ale ponechává na divákovi, ať si domyslí celou řadu faktů, na které často jen lehce poukazuje. The Fall poukazuje na nemilosrdnost dnešní doby, která sebemenší chybu trestá a to velice tvrdě, hlavně první série svým chladem v mezilidských vztazích až odrazuje. Ale postupná gradace boje mezi dobrem a zlem, kdy chlad pomalu roztává a nastupují přirozené lidské reakce, vše maže. Závěr prostě nutí k zamyšlení nad spoustou věcí, nelze jinak, než přemýšlejícímu divákovi doporučit. ()

anitae

Pomalé tempo prvních dvou serií, a trochu jiná ta třetí - ta mě aspoň překvapila námětem. Kladně hodnotím Stellu a Spectora, oba byli uvěřitelní a nic mi na nich nevadilo. 3,5* ()

tranquill

"Víš, být sériový vrah, je pouze druh pomalé sebevraždy, hluboce sebedestruktivní..." Seriálová psychologická krimi série, která je vskutku propracovaná a tvůrcům se podařilo najít i vhodné představitele. Svou důkladností i reálností je docela ojedinělá. A to, že jde o britskou produkci, u mne vždy zbystří zrak i sluch. ()

Daiker

Opravdu skvělý seriál ...... Angličané prostě umí a nikdo, krom severu, je v krimi sériích nemůže překonat. Všechny 3 série 5/5. Zase si to někdy pustím znovu...... ()

Xeno.morpH

Tak nevím čím to je, děj odsýpá pomalu, nic moc se tam neděje, vrah je předem známý, ale tak nějak jim to dobře funguje na psychologii postav a výborné atmosféře, která evokuje do jisté míry The Killing. Ze seriálu je cítit snaha o důslednost a pokud možno reálné zobrazení detektivní práce v prostředí drsného Belfastu, přičemž postava Gillian Anderson jako detektiva - "ledové královny", kterou nic nerozháže, je famózní :) ()

Franc1s

Nějak mě nenapadají slova.. Konečně zase správně jinej,ujetej, originální seriál, kde nejen řádí "divnej" seriovej vrah, ale objeví se i zkorumpovaní poldové, domácí násilí, a mnoho jiného. Ta kamera byla užásná, minimum dialogů a v čele se Scullyovou a kámošem maniakem, kterýmu jsem už i ke konci fandil :) Mohu jen doporučit, ta postupně budovaná atmosféra v jednotlivých dílech by se dala krájet jedině mačetou. zatím 9/10. Druhá série se docela povedla, zkouknuto na jeden zátah a ujetá Stella je tu snad ještě lepší :) Ale už mě to tak nedostalo jako série první, 8/10. Ale klidně do pokračování bych šel. ()

Aresse

Do záplavy pozitivních komentářů hodím jeden negativní. Ačkoliv jsem fanda nevšedních krimi, drama, thrillerů, u The Fall se mi způsob jinakosti nezavděčil. Od počátku se totiž jedná o příliš vleklé, předvídatelné, nudné vyprávění doprovázené naprosto plochým vystupováním Gillian. Bez šťávy. Při vzpomínce na mini-sérii se mi vybavuje slovo: šeď. ()

sanikope

1 seria 70%, 2 seria rozvlecenych 45%, policia sa chova politicky korektne a vrah akoby bol neviditelnym duchom ktorý má každého prečítaného. Pre tých čo majú radi poctivú kriminálku tam čosi je ale tie scenáristické muchy pre dosiahnutie ciela sú občas príliš... Anderson je tiež vykreslená ako poloboh čo mi tiež nejde moc do hlavy, akoby nemala žiadného nadriadeného, v ramci policajno-politickej korekntnosti mám pochybnosti že by to v realnom svete bežalo podobne... ()

ER

Platí pro I.sérii.....Další seriál,který svou kvalitní formou,hereckým obsazením a psycho náladou nezklame. Plusem je,že narozdíl od mnohých podobně laděných seriálů, nepoužívá na diváka žádné "podfuky",ale vše je pojatou reálně a pečlivě. Bohužel,to může být pro někoho i mínus,jelikož se nám dostává více psycho analýz,než akce. Hlavní postava seriálu,detektiv Stella,tak za celou dobu vlastně jen "mluví" tj.vytváří profil pachatele a analyzuje jeho jednání.Akční je pak vše,co se odehrává v jejím okolí (aby to zase nebyla až taková nuda),ale prozatím mám dojem,že je to na úkor děje a tak se místy vytváří hluchá místa,kdy si říkám,že tyhle scény tam být nemusely.Je ale možné,že v dalších dílech se to prolne,protože se tak může vytvářet prostor pro další vyšetřování,které Stella povede. K samotné postavě Stelly,hranou G.Andersson bych ale jednu výhradu měl-mluví stejně pomalu jako plyne hudba,která navozuje tu správně nervní atmosféru,ale když se k tomu přidá Stella,pak dochází ke kontraproduktivní reakci a spíše to začíná nudit. Je mi přitom jasné,že i ona se musí nějak vymykat a tudíž tuto polohu ji naordinoval scénář,který ji představuje jako ženu spíše matriarchálního typu. Bohužel,nějak si na to nemůžu zvyknout...prozatím. II.série.....už trochu natahovaná. Vedlejší dějové odnože z první série se ukázaly jen jako součást vytvoření obrazu hlavních postav,především Sally,takže v druhé sériíí z nich nic nebylo a a taky se objevují logické trhlinky. Naštěstí větší prstor dostala postava vraha,ta je zvládnutá perfektně, a drží druhou sérii nad vodou,jelikož ani Sally nedokáže v podstatě nic víc než jen zopakovat to,co jsme viděli v první sérii a pouze přidala jeden lesbický pokus (a ten byl navíc předvídatelný). Finálové prolnutí v psycho rovině bylo zajímavé,ale ve scénách výslechů se to již dalo tušit,takže překvapení nebylo až tak bombastické.Tady jde půl hvězdička dolů.PS. A na ten její až šepot jsem si pořád nezvyknul. ()