Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (Cinemart)

beba789

Na tenhle film čekám pět let. Pět let mi v hlavě leží otázka, co se stane po Prometheovi. A předčilo to všechna má očekávání. Ridley ví moc dobře co točí a ví moc dobře co chce natočit. Covenant není ten Vetřelec jakým byl ten z roku 1979 a je to jedině dobře. Kdo by se chtěl dívat na to samé? Já rozhodně ne. Nostalgické a zároveň tak nové. Neomorph perfektní, druhý trapas alá new born ze Vzkříšení se nekoná. Prosím, moc prosím, nenechte mě čekat dalších pět let!! 100%!! ()

Ripley

Zarazilo mě hned několik věcí.Např.změna scénáristů.John Logan mě sice bavil již několikrát(Skyfall,Hugo,Sweeney),ale proč to nenechat původní dvojici?Hodně lidí by mi odpovědělo,že Prometheus byl strašný.Proto.Nemyslím si to.Já ho totiž bral "jen"jako nové sci-fi od Scotta z Alien universa než dalšího Vetřelce.Možná proto jsem s tou látkou neměl problém.To,že se Scott rozhodl filozofovat a neservírovat nám jen vesmírnou vyvražďovačku jsem uvítal i přesto,že je pro mne první Alien kult.Další věc co mě překvapila negativně je otřesný střih a ignoranství v úvodu(od okamžiku střetu Covenanta s vlnou až do signálu) .Takhle narychlo seznámit diváka s novými postavami je neodpustitelné.Zarazil mě i viditelně digitální vzhled Vetřelce v některých scénách.S dnešními technologiemi je to nepochopitelné.Dále jsem měl problém i s hlavní ženskou postavou resp. herečkou.Nejde mi o to že není pěkná(nelíbila se mi už ve Fantastických zvířatech),ale byla nevýrazná.Sigourney už asi nikdo netrumfne,ale i Noomi Rapace mě přišla zajímavější.Celkově casting krom Fassbendera byl unylý.Ke scénáři.Něco se zde vysvětlilo,ale ne vše dávalo smysl.Nemyslím si,že by Scott senilněl.Spíše doufám a věřím,že to má vše promyšlené a další odpovědi přijdou v dalším sequelu.Zaujala mě zde na ČSFD téměř nekonečná diskuze.Dlouhá diskuze se střety znamená zájem o film,což je dobře.Zatím 6/10.DODATEK:zvyšuji na 4* ()

barlow

Jak již psali mnozí, podobné jako Prometheus, jen je všeho víc - akce i filozofování. Ale v kině mi to celé příjemně uběhlo, co na tom, že posádka, která měla spasit lidstvo, zřejmě propadla v IQ testech, a proto byli vybráni na misi oni... ()

prometea

Alien: Covenant je podhodnotený hlavne kvôli tomu, že sa nepozerá na Alienovské univerzum tak ako si to nostalgicky pamätáme - venuje sa ich pôvodu a Aliena v plnej kráse uvidíme len chvíľu. Tento filmík je tak trochu retro a atmosférou aj tempom akcie je niekde medzi starými sci-fíčkami a tými súčasnými. Čo mi prekážalo bola chýbajúca psychologická hĺbka ľudských postáv a ich miestami klišoidné hororové správanie - ako naozaj by sa niekto v situácii takéhoto masakru išiel sám umyť? Alebo, more importantly, ako si mohli dovoliť vstúpiť na cudziu planétu bez ochranných skafandrov? Čož ale keď sa pozrieme do minulosti - veľa tej psychologickej hĺbky nespapala ani Ripleyová s kamošmi v jednotke. A tiež sa jeden z nich vybral po svojej osi hľadať mačku. Len akosi nerozumiem, prečo to môžeme odpustiť im a nie Covenantovi. Okrem jednej fakt nervy drásajúcej, namakanej sekvencie (návrat s nakazenými na Lander) bola akcia v takom "akčnom" priemere, ale to predsa nie je to, na čo som sa išla pozrieť. Čím naozaj Covenant vyniká je to, že veľmi funkčne kombinuje ťažké filozofické motívy - človek vyhubil rasu, ktorá ho stvorila a jeho zrejme vyhubí rasa, ktorú stvoril on. Zároveň sa v tomto potravinovom reťazci objavujú roboti, ktorí boli skutočnými hlavnými postavami Covenanta a scenáristi sa nemali hrať na to, že nie. Konflikt David - Walter je na jedničku a psychológia Davidovej postavy je jedna z najzaujímavejších, aké som na tému androidov videla. Kombinuje motívy klasického frankensteinovho monštra (dokonca sa vo filme spomína aj jeho autorka Mary Shelley, ako aj Byron, čo je samotná, veľmi zaujímavá kapitola), trolluje Asimove Zákony robotiky, stavia sa do pozície boha a silné sú aj germánske motívy (evokujúce nacizmus, fašizmus, eugeniku a koncept nadčloveka) a kladie otázku, podobnú ako Metro 2033 - prečo by mal ľudský druh prežiť, keď je tu niečo očividne lepšie? Alienovi sa človek nedokáže postaviť, vždy keď ho človek porazil, či už v jednotke alebo na konci Covenanta, bolo to len vďaka ťažkej technike - a sme späť pri robotoch. ()

Pttak

Bezva Sci-Fi ačkoliv děsně předvídatelné scény. Viz. záměna Davida s Walterem, ale určitě bych tuhle sérii neodsuzoval a točil bych další díly. ()

ruhebitte2010

Pravda, mělo se to spíše jmenovat Prometheus II. Postavy se chovají trochu hloupě, ale zase jsou pod stresem, to bych nevyčítal...K.W. mi kupodivu nijak nevadila. Androidi zde sice hrají prim, ale ke konci mne trošku až nudili, přeci jen se člověk přišel podívat na vetřelce, ne na filosofujícího androida. Celkově zklamání ne, ale extra nadšení taky ne. 70% ()

Fary odpad!

Co to ku*va je?! Příběh o bandě hysterických idiotů, kteří nejen, že nemají špetku inteligence (štřílím do všeho tak zběsile, až vybouchne loď), absolutně ignorují jakékoliv normální reakce, postupy, nebo vůbec nehysterickou komunikaci, když se něco děje. Tohle je nejmizernější vetřelec, kterého jsem kdy viděl! ()

Eraserhead

Kdyby se to nejmenovalo Vetřelec, ale Prometheus 2 a nejlépe, kdyby to s vetřelci nechtělo mít nic společného, byl bych smířlivější. Dalo by se napsat, že jde o slabší pokračování pět let starého sci-fi hororu a nazdar bazar. Ale ono si to troufá chtít být součastí vetřelecké ságy... v tom případě jsou měřítka daleko přísnější. Kde je napětí a hrůza z neznámého? Kde je adrenalin zdvihající akce? Kde jsou postavy, o které by se měl (a chtěl) divák bát? Místo toho se zde vrší nezodpovězené otázky, kterých bylo už v Prometheovi požehnaně (zodpovězených je tuším že.... jedna) a kašle se na pravidla stanovená především v prvních dvou dílech Vetřelce - např. inkubační doba a následné zrození a vývoj monstra. Pardon, ale fandu prostě tyhle detaily dráždí. Film má alespoň to štěstí, že osmdesátiletý Ridley Scott je stále dobrý řemeslník a na film se i přes dějové nedostatky pěkně kouká. Nicméně "shame on you, Ridley" za znásilnění značky, kterou si sám založil. Onen Vetřelec v názvu je především marketingová bouda na diváka. 50% ()

POciSEM

Jako když dítě patlá barvičkama po papíře.Čmárá totální nesmysly ale vidí v tom krásnou malbu.Scott to velice kvalitně pohřbil a jestli bude trojka tak ani omylem.Jedna hvězda za docela pěknej vizuál,jinak je to tragédie. ()

Sancty

Písal som to už po premiére Promethea, píšem to opäť. Chcem director's cut a nie pokračovanie. Nech sa pozerám na Alien: Covenant z akéhokoľvek uhla, stále viac ma mrzí, že tomu tak nie je. Zbytočný film, pretože dôležitých momentov je minimum a dali sa vtesnať už do jeho predchodcu. Covenant mi dosť pripomína ten pôvodný Spaitsov scenár k Prometheovi. Po premiére sa vtedy popísalo mraky o tom ako by vyzeral film podľa neho a nie toho nedotiahnutého Lindelofovho prepisu. Koniec špekuláciám. Najnovší prírastok do votrelčieho univerza je na svete, takže si každý môže odpovedať sám. Ja som sklamaný. Večná škoda, že Ridley pristúpil na kompromis a napísal scenár, ktorý z časti posúva víziu o Tvorcoch (Inžinieri, Weyland a v neposlednom rade sám David) tak ako ho plánoval, a z časti sa venuje klasickej vybíjanej medzi xenomorfom s pôvodnou vizážou a posádkou lode, a to všetko iba preto, lebo fanúšikovia sú nevďačné kurvy. Tvorcovia si samozrejme opäť neustrážili chovanie postáv i keď to tentoraz nie je až tak do očí bijúce. Hrdinka, ktorá mala od začiatku potenciál nakoniec nedosiahla ani na Shawovú, tobôž Ripleyovú, a tento fakt zamrzí o to viac, že sa o nej šepkalo ako o nástupkyni samotnej Ellen. Jediným starým známym kto ostal je David. Ibaže tomu z toho niekoľkoročného jaskynného tripu zrejme preplo obvody. Filozofuje, recituje a hrá na flaute. To je ale nič proti tomu aký osud nachystal pre Shawovú. To je vlastne aj prvá z troch vecí na ktoré si pri zmienke o filme spomeniem. Druhou je zhruba desať minútový úsek venovaný návratu na Lander 1 a dianiu v jeho útrobách. Nič intenzívnejšie film neponúkne. Tou treťou je scéna s vyhladením mesta Inžinierov. Silný moment, ktorý som očakával niekde v závere a už vôbec nie v podobe flashbacku. Snáď sa už na to Ridley vyserie aj keď otvorený koniec naznačuje opak. ()

Corpsegrinder

Velká škoda neboť začátek byl slibnej. Nejdřív to vypadalo tak že lidi budou naháněný po planetě vetřelcema jako lidi dinosaurama v Jurským parku 2, pak se to ale samozřejmě muselo namontovat na Prometheus a androidi začali hrát na flétny. Po tomhle velkým kusu ničeho přijde aspoň špetka akce a dva Xenomorphové z nichž jeden je vypuštěnej do vesmíru dost stylově. Rádoby šokující konec filmu naprosto znehodnotí vše co se předtim událo neboť se to vlastně nikam neposunulo. Ridley se na to měl vysrat a Blomkampovi jeho verzi povolit. ()

dopita

Prvních asi padesát minut je celkem koukatelná sci-fi, která nijak neuráží. Film víceméně opakuje koncept původního Vetřelce, tzn. opět nějakej tajemnej signál, za kterým se posádka lodi neplánovaně vydá a opět tam najdou něco, co se s nima ani za mák nesere (70%). Pak ovšem nastává asi tak čtyřicet minut, na které se nedá koukat. Ridley Scott se opět pokouší o jakousi filosofickou sci-fi o vzniku života nebo co, a je to totál průser, protože to je tak strašná nuda, že by u toho jeden chcíp. Místo toho, aby si divák vytvořil nějaký kladný vztah k postavám, aby se o ně v závěru mohl bát, tak je efekt přesně opačný. Všechny jsem měl na háku a vehementně doufal, že všichni co nejdřív zdechnou. Ukrutná zoufalost, kdyby tuhle pasáž natoči třetí pomocník druhýho asistenta prvního podržtašky vrchního nástěnkáře, tak bych to asi chápal, ale proboha Ridley Scott... ??? (0%). Pak se film naštěstí opět rozjede, záchranná mise a nepřekvapivé zatažení vetřelce na palubu lodi je řemeslně i vizuálně nadprůměrně povedená záležitost. Pachuť ze zhnojených předešlých dlouhých minut sice nesmaže, ale Ridley Scott dokazuje, že když chce, tak řemeslo pořád ovládá (80%). Kdyby se vysral na všechny ty přihlouplý žvásty, nebo si na nich alespoň dal záležet (a to jak na scénáři tak na řežii) a soustředil se na sci-fi hororovej žánr, mohl to bejt dost povedenej biják. ()

Hanys_

Covenant mě stejně jako Prometheus docela příjemně překvapil a pomalu se mi ten "vetřelčí vesmír" začíná zarývat pod kůži. Všem těm hateřům bych doporučil, ať si jdou pustit boží čtverku. ()

F.W.Colqhoun

There so much here that doesn't make sense. Kolik hloupostí musí postavy ve scénáři provést, aby mohl mít Free [Ridley] Scott svůj další film o vetřelcích? Odpověď zní: Všechny. Nová kapitola začíná slibně, byť jen v intencích perfektního zpracování a v tom, co jsme už v sérii již viděli. Na kolonizační lodi dochází k havárii a objevuje se příležitost, jak si cestu k novému domovu výrazně zkrátit. Což nový kapitán činí. Sweet Home Alabama. Nevadily mi ani filosofické úvahy, ani Das Rheingold, byť podivné náhody trochu ano. Je nasnadě, že počínání postav sci-fi hororu nemůže odpovídat profesionálním požadavkům řekněme NASA, protože v takovém případě by se na plátně odehrála buď náhlá, rychlá katastrofa, nebo nudně úspěšná mise kolonizace Origae-6. Posádku Covenanta ale kdosi napsal jako partu sabotérů, kteří neudělají správně nebo podle protokolu důsledně naprosto nic. Selhání jednotlivců a týmu není v jeho totalitě komické, tragické, ba ani hloupé. Je surreálné. Nepochopitelné akce, rozhodnutí, motivace, omyly, opomenutí a hysterie nepodávají v součtu zprávu jen o původu monstra, nýbrž především o scenáristické neschopnosti napsat situaci, v němž by hlavnímu záporákovi nestačilo k triumfu nakráčet na scénu a všechny jednoho po druhém zdlábnout. Neomylnost, s níž zástupci upadající rasy kráčí kvapem k naplnění snu dávného zaměstnavatele Mr Weylanda, setkání se stvořitelem, je wagnerovsky dojemná. Tím autoři neurážejí jen diváka, ale i novorozený perfect organism, neboť takhle zmatenou partu by udolal pohyblivější francouzský buldoček. Neuhýbejte tudíž jedinému způsobu, jak si tu krávovinu užít - Fassbenderově dvojitému zásahu Waltera / Davida, který těch 10 let od poslední mise nestrávil počítáním elektronických oveček. Demytizace bestie, nesmyslná ovšem, je posledním hřebíkem do rakve vetřelčí působivosti. ()

Adramelech

Zatímco jsem sledoval tento slaboučký odvar z původního Vetřelce, honily se mi hlavou následující myšlenky: Většina filmů o tématu mimozemského života se vyznačuje něčím, co bych označil za kosmický pesimismus. Pokud lidé navštíví planetu, kde je život, najdou tam obvykle nějaké potvory, které je chtějí zabít. Přiletí-li mimozemšťané na Zemi, pak jen zřídka s dobrými úmysly, nýbrž jim zpravidla jde o vyhlazení lidstva. Výjimku tvoří pouze filmy pro děti a pár komedií. Copak nikde ve vesmíru neexistuje aspoň jedna pěkná planeta s kyslíkatou atmosférou obydlená inteligentní a mírumilovnou antropomorfní rasou, která by byla v pohodě? Pozemští kosmonauti by tam mohli okusit jiné pokrmy, jiné značky piva, kořalek a cigaret, bez nichž se žádná vyspělá civilizace neobejde. Také by se mohli věnovat studiu mimozemské kultury a průzkumu tamějších přírodních krás, zvláště pak zkoumání mimozemšťanek, jestli jsou s pozemšťany sexuálně slučitelné. Ať mi nikdo nevykládá, že nejzajímavější věcí ve vesmíru je zabíjení. ()

prezdivaka

Ridley se vydal na cestu, kterou kdysi sám prošlapával. Je trochu jiná, ale ono je to jiné i kolem nás. Stromy jsou větší a je potřeba větší síly k jejich odstranění z cesty. Točit tehdejším způsobem by mu totiž ani největší fanoušci neodpustili. Je to ale návrat ke kořenům, jen je musíte vidět. A chtít je vidět. Hudba je místy zcela totožná a citace zjevné: loď, která se sune záběrem a objevují se titulky jejího jména, členů posádky, nákladu...počítač se jmenuje Matka, posádku probudí android, přestože ta měla ještě spát, přistání průzkumného modulu...atd. Některé podobnosti jsou až hrou s divákem - scéna ve sprše a pařát s drápem, který se sune výš (Veronica Cartwright), vystřelení první oběti do vesmíru, snaha vystrčit vetřelce pomocí otevření vnějších dvěří lodi, toptank hlavní hrdinky s viditelnými obrysy bradavek... Mohl bych pokračovat, je toho hodně. Obrazová stránka je úžasná. Už první obraz v místnosti s piánem a sochou Davida je skvostný. Tento díl je temný a dvojrole androidů je jako zlá a dobrá stránka povahy člověka. Zlo nás nepřestává uchvacovat a někdy mu i chvilku fandíme. Potěšila mě absence citového vydírání u Cameronových Vetřelců a jeho blockbusterových vojáků. Díky tomu do poslední chvíle (pokud jste nečetli recenze) nestíháte dějovou linku. Nesedla mi snad jen scéna souboje na hřbetě letící lodi. Co je naopak úžasné, je citace známého díla Arnolda Böcklina Ostrov mrtvých. ()

Paldiny

Ridley Scott má odvahu, to sa mu musí nechať. Všetci čakajú, kam bude cesta Elizabeth pokračovať a ono nie. Za známej melódie sa prebúdza posádka, zachytáva signál, preveruje ho. Sakra, veď toto tu už bolo. Nervózny tak sledujem buď najväčší podvod v dejinách filmu alebo dokonalo rozohranú hru na diváka. Lenže neprichádza ani jedno. Čosi mi napovedá už no name posádka, ktorá nemá jedinú nosnú postavu. Ale dajme tomu, filmu dávam šancu aj po pristátí na planéte LV XY, veď predsa tu musí byť nejaká spojitosť s Prometheom. A našťastie bude, vracia sa David, ale znovu tu čosi nehrá. David je rázom stred vesmíru, ľudia nemysliaci pajáci a stvoritelia? Ak niekto čakal, že sa o nich a ich prehodnotení nášho bytia, dozvie viac, bude sklamaný. Dostáva sa nám len chabého vysvetlenia, že každé dieťa chce časom zabiť svojho rodiča. Na logiku tohto myslenia radšej odpoveď nečaká. Čoho sa nám dostáva v hojnom množstve je bezváhové tempo. To narúša len nová zmutovaná verbež a s ňou príležitostne spojená zaujímavá scéna, lenže aj tá (v sprche) končí v polovici. Na filme poteší máločo, zato film naštve mnohokrát (pózujúci alien?) a ja som behom dvoch hodín prehodnotil názor na prequelovú trilógiu. Nezáleží mi na nej, nemusí ani vzniknúť. Jej vlastný otec ju totiž poslal do galaxie, kde jej osud bude sotva niekoho zaujímať. ()

D.Snake

S každým dalším dílem je jasné, kdo stál sa celým úspěchem Vetřelce (nápověda: rozhodně to nebyl Ridley Scott). Jde o vcelku zábavný snímek, který ale stejně jako Prometheus kálí na celý mythos a vše, co jej dělalo zajímavým. Meh... ()

Gray Wolfman

Ridley, Ridley, Ridley, co jsi to zas smydlil. Ano, tak přesně tahle se dá ve zkratce popsat Covenant. Alien je součástí mého života už od mých 4 let, kdy jsem jako malé děcko sledoval s nevyslovitelnou hrůzou v očích, jak perfect organism postupně likviduje posádku těžební lodi Nostromo. Nyní, v mých 31 letech jsem šel do kina pln očekávání. Z očekávání se ale bohužel stalo neskutečné zklamání. Nechtěl jsem něco, co by se mohlo rovnat původní trilogii, ale chtěl jsem poctu tomuto monstru, ze kterého jsem měl vždy respekt.... Dostal jsem ale stupidní omáčku plnou stupidních postav a s nulovou atmosférou. Vzpomínám na prvního Aliena, kde Nostromo byla temná, korodující loď, odkud všude tekla voda a Alík mohl být v podstatě kdekoli a co bylo tady? Vyvoňená, nablejskaná HI - TECH mašina, kde nebyla ani kapička oleje a to ani na vodících řetězech upevňující záchranné moduly. Chápu, že se Ridley snažil přiblížit i mastnejm puberťákům, kteří nad tím HI - TECH určitě onanovali, ale Alík tu nemá žádnou šanci přilnout a tudíž je to všechno celé k hovnu. Samotný zrod Alíka je taky píčovina na druhou. SPOILER!!! Jak mohl David na planetě, kterou v podstatě vyhubil do základů, sehnat genetické kody živočichů z naší planety a ještě tomu dát život??? Když tohle všechno smetu pod stůl a zaměřím se teda na samotného Alíka, tak pláču znova, pač z perfect organism tu udělali akorát tupé zvíře, které nemá nejmenší instinkt na přežití, které vždycky dostanou tou nejstupidnější lstí, kterou by nechytili ani lišku v lese.... Jako obyč scífko by to nejhorší nebylo, ale říkat tomu Alien je rouhání!!! ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)