Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

Prometheus69

Smrtí to nekončí: Nejvtipnější, nejzábavnější, nejšílenější, nejpropracovanější, nejnudnější, nejukecanější, nejtáhlejší, akčnější, fantastmagorictějiší, nejvýpravnější, z nejdivějším otevřeným koncem a rozuzlením... o hlavním šaškoidním záporákovy ani nemluvě. Bondovka jaká kdy vznikla. :D Která v mnoha ohledech překonává předešlí tolik opěvovaný díl. V jiným ohledu se za ním vláčí jak slepecký pes, přivázaný na narazník. Což samozřejmě závisí na rozdílném ÚHLU POHLEDU. :) ()

vesper001

Má to drive, ale ne cit, pěkné, ale chladné. V podstatě jde o druhý díl Quantum of Solace, ale tam 007 truchlil po Vesper, tak jeho pohnutky byly pochopitelné. Tady je také stabilně naštvaný, násilnický a nervní, ale (jen) Bondvíproč. Střílečky i demolice se odehrají ve velkém stylu, jak to producenti a megarozpočet chtěli, padouch je ale nevýrazný a Bond se ke svým girls chová, jako by byly nafukovací. Pravda, ani jedna nestojí (ani) za to. Padesátka Bellucci má alespoň trochu sexappealu, ta šikmooká Francouzka je ale vyloženě gumová. Vše naštěstí zachraňuje humor (Spáčilová ho očividně zaspala, ale je tam), nádherná auta a hlavně Craigovo supercharisma. ()

otík

Čtvrtá a zřejmě poslední Craigova bondovka rozhodně dělá čest svému jménu a značce Bond. Od začátku víme, co nás čeká a hned od úvodu jde vidět, že tvůrci vsadili na jistotu a žádné novinky v tomto Bondovi opravdu nehledejme. Zatímco úvod je vyloženě akční a tak trochu bournovský, střední pasáž je zdařilou variací na Bonda vtipného, uvolněného a neřešícího svá traumata. Bohužel poslední část, která jakoby uzavírá všechny Craigovy bondovky, je strašně utahaná, zdlouhavá a vlastně ani není příliš zábavná. Divák hrdinovy činy přesně očekává, a tak na rozdíl od předchozích bondovek jen čeká, jestli to dopadne podle jeho představ. To všechno dohromady však dává podařený film, který sice nedosahuje akčních kvalit Casina ani příběhové geniálnosti Skyfallu, ale rozhodně výrazně ční nad nudností a celkovou neukočírovaností Quantum of Solace. Po stránce režijní, trikové i hudební je Spectre přesně tím, čím má být, scénáristicky je to však výplod spíše jen průměrný. Spectre vlastně potkalo totéž co Brosnana v Dnes neumírej. Už se není kam dál pohnout a Craig se bondovsky vyprázdnil. Sice na něj ještě není starý, ale nedokážu si představit, jak by měla craigologie pokračovat. No uvidíme. Každopádně Spectre nabízí zavedenou značku ve velmi dobré kondici a rozhodně by film neměl zklamat. ()

alchac

Pokud tančí Mendes Valčík s Moriartym, na housle jim k tomu hraje Monsieur Gustave a na bicí Drax, tak bych od výsledku očekával podstatně, ale opravdu podstatně více. Asi tak o pět parníků. Spektří odér nevyužitého potenciálu je místy tak nesnesitelný, že víc něž ty tři bych nevytlačil ani s vrtačkou něžně zkoumající zákoutí mé lebky. Zejména za vskutku hanebné zazdění dvou výše zmíněných fenomenálních záporákotvůrců, z nichž přinejmenším Kryštof by si v daném oboru mohl ke jménu směle připisovat tituly prof. Ph.D. dr.h.c., mám stále chuť někoho nakopat (s ohledem na povahu jeho zranění a použité alias proto doufám, že se objeví v dalším dílu a tam mu už konečně scénáristé povolí ruční brzdu). A mimochodem, tak šerednou hlavní matraci snad nulanulasedmička nikdy neměl... P.S.: Dumám, zda dialog Madly a Franze o jejich dávném setkání byla čirá náhoda, či někdo celkem úmyslně tahal Tarantina za Paznechty. ()

reky

Podobně jako Skyfall to bude muset trochu uzrát a rád se na Spectre podívám znova. Popravdě, před návštěvou kina jsem se kvůli zdejšímu hodnocení trochu bál, ale žádný průšvih se nekonal. Spectre je povedeným filmem, který baví jak v akčních částech, tak v těch konverzačních. Příběhově to však žádný zázrak není a postava záporáka je bohužel slabota (tím spíš, že je hlavou celé chobotnice), Ch. Waltz nemá v podstatě co hrát, a tak se jeho projev omezuje na odvar dřívějších postav... Nutno ale dodat, že Craig je opět výborný a doufám, že ještě si ještě minimálně jeden díl střihne. ()

majo0007

Pravdupovediac, obe Mendesove bondovky stoja za prd. Aj tuná nad akciou prevažuje prázdne filozofické tlachanie o rodine, detstve, morálke. Panebože, kto je na to pri Bondovi zvedavý?! Úvodný šansón asi naspievala nejaká vykastrovaná opica, najhorší bondsong všetkých čias! ()

URBAN

Vím že Bond je děsnej Baller a tváří se u toho jakoby nic a holky z něho vlhnou, ale mě nikdy moc nebralo a nikdy jsem ani nechtěl být jako on. Jo Skyfall mě dostal, ale to byla vyjímka. Je fakt že je to dobře zpracovaný film, ale nic co by mě okoulilo. ( 25.2.16/MAC ) ()

panMartin

Úvod v Mexiku, obzvlášť scéna na jeden záběr je parádní ono to bylo tak do poloviny filmu parádní. Sam Mendes si pro nás připraví ještě výborného Bautistu, kdy s Bondem vystřihne nezapomenutelnou bitku ve vlaku. Délka by se neměla natahovat – 150 minut je opravdu moc a film vypadá, že neví, kdy má skončit. Soundtrack se Skyfallu nemohl rovnat, kamera je super, střih taky. Waltz toho bohužel taky nepředvedl moc. Léa Seydoux je sice sexy, ale mezi ní a Craigem mi to na plátně nesedlo. Bondovka se špatným záporákem a blbým finále, ve kterém Bond sestřelí vrtulník s pistolkou na neuvěřitelnou vzdálenost jako v béčkovém filmu. A toho Craiga už to asi začíná nudit. Jestli to je jeho poslední bodnovka tak obstál na dobrou a můžeme se těšit na nového bonda. Bond i přes zjevné nedostatky stále přináší dostatek zajímavého obsahu. Nezbývá, než se těšit na pokračování, které, doufám, bude o chlup lepší. ()

dr.fish

Hezky se to všecko propojilo a vysvětlilo. Opět dobrý obraz i zvuk. A taky- zase se to hrozivě vleče. Tentokrát bych uvítal trochu větší spád, k závěru jsem klimbal...60% ()

Radiq

Ten Bond měl ale zase S pektra štěstí! Tady už hrajeme trochu na naivitu diváctva, ne? Nevlastní bratr? A že předchozí tři díly byly promyšleným plánem? A že tato mocná organizace je z velké části zničena po jednom Bondově nájezdu? Ok, nesmí se nad tím moc přemýšlet. Ještě že tu máme Léu Seydoux, která mi svým zjevením poskytla mnohem větší zážitek, než bondovsky arogantní Craig (za což může postava, ne herec). A co záporáci? Hmm, nemluvnej Dave Bautista byl skoro stejně über jak Bond, a tak i všechny jeho akční scény byly über. Ale vše kolem Bonda je über, takže se člověk ani nemusí moc vzrušovat a bere to tak, že to tak prostě je (ale teda scéna s letadlem útočícím na konvoj, kdy s ním pak "lyžuje", ajajaj, jak já se za to styděl...). Christoph Waltz si to samozřejmě dával jako takovou chuťovku, ale to vrtání do hlavy... jak kdyby vrtal i do mé a vyvrtal mi tam pocit, že to je hloupé. Zadostiučinění je to, když se pak zjistí, koho ten šílený zloduch vlastně přestavuje (i s angorskou kočičkou). Ale jako jo, dalo se. Sice nedosahuje kvalit Casina Royale, ale jinak nemám nic moc proti. ()

VaHo

Podle recenzí jsem neměl vysoká očekávání. Byl jsem ale příjemně překvapen. Co příjemně? Velmi, opravdu velmi překvapen! Kamera je stejně jako u Skyfall špičková, paleta barev plus velká výprava (např. úvodní scéna). To co musím vyzdvihnout je humor a i ta kritizovaná přepálenost, nereálnost a „nelogičnost“ některých scén. Možná, že to je pro někoho do očí bijící. Vždyť ale tohle je bondovka! Konečně jsem dostal to, co jsem chtěl. Pološílený a mocný hlavní padouch, jeho obrovská mlátička, přestřelky, rychlá auta, bitky, krásné ženy, exotické lokace a napínavý děj. Bond pro mě není temná deprese, i když i ta je tady stále zastoupená, ale zábavná jízda, která ví, v čem jej její síla. Bál jsem se, jestli Christoph Waltz nebude jen další tarantinovský Hans Landa. Nicméně, tady byl v pohodě, možná nebyl tak uhrančivý jako Javier Bardem, ale bavil mě. A Léa Seydoux? Hergot! Nejlepší bondgirl z celé craigovské éry. Jestli tohle je poslední bondovka s Craigem, tak se nikdo nemá za co stydět. Jo, mohl bych se pitvat v tom, že třeba bitka ve vlaku mohla být o něco přehlednější a honička v Římě o něco zběsilejší. Proč bych to ale dělal, když jsem se ke konci už jenom usmíval a z kina odcházel spokojený. ()

Triple H

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že Spectre zostalo na evolučnom stupni, na ktorý bondovky povýšil Skyfall. Mne osobne sa páčilo viac, lebo som mal pocit že Mendes a spol. vychytali niektoré mušky, ktoré sme v predchádzajúcom dieli mohli nájsť. Čo si zaslúži absolutórium je technická stránka, ktorá je úžasne precízna a nerdi ako ja si vo filme musia vyslovene rochniť. Hoytemova kamera je nádherná a zábery sú vrcholne estetická záležitosť (ostatne ako celý film, ktorý je prehliadkou elegancie a sošnosti), ale nie sú tak prvoplánovo plagátové ako až príliš veľa Deakinsových z minula. Spectre je tak pastva pre oči, ale nie na úkor toho, aby si film zachoval určitú špinavosť. Hudba je omnoho dynamickejšia a omnoho výraznejšia - naposledy Newman väčšinou len tak nenápadne pobrnkával v pozadí, tu naopak so zimmerovskou robustnosťou vykrýva hluchšie pasáže, diktuje tempo a dotvára hutnú atmosféru. Akcia je dávkovaná tak, aby osviežovala dej a zároveň mi prišla zábavnejšia ako posledne. Za pochvalu stoja aj úvodné titulky, ktoré boli na veľkom plátne a s dolby surround zvukom pôsobivé (naposledy takto zaujalo intro Fincherovho Girl with the dragon tattoo). Herci všetci top, Waltz nakoniec dobrý (existovali možno aj lepšie voľby, ale čert to ber) a Léa Seydoux krásna (neprekvapivo). To ako Spectre spája všetky predchádzajúce diely s Craigom dohromady je pomerne ťažkopádne a vykonštruované (a zbytočné), psychológia príliš zjednodušená a nie vždy dobre vymyslená (Waltz), logika nevyhnutne pokrivkáva (Spectre je mega giga ultra zločinecká organizácia a majú problém poriadne zatopiť jednému britskému sráčovi v obleku?), niektoré ťahy sú smiešne (pištoľ vs vrtuľník) - ale mne osobne to zážitok nekazilo. Sledujeme totiž Bonda, kde sa na striedmosť nikdy veľmi nehralo. Miestami je celá vec možno príliš cheesy a patetická, ale to je poplatné širokému záberu a faktu, že Mendes mieša osudovosť a dramatickosť Skyfallu s klasickou bondovskou šablónou (ktorá bola cheesy a patetická vždy). Porovnanie s Nolanovým Dark Knight Rises nie je vôbec od veci a aj v tomto prípade film predstavuje obrovský konštrukt, ktorý nie vždy váhu svojich ambícií unesie. Na mňa film fungoval, žral som tú osudovú atmosféru a epickosť, a nechám preto cynika v sebe pre tento krát bokom. Ak je Spectre Craigova rozlúčka s Bondom (a popravde by aj mala byť) odchádza z môjho pohľadu v najlepšom a najväčšom. Môžeme diskutovať o tom či takéto uchopenie látky nie je pozérske, naduté a prepálené, ale posun na vyšší level a snaha je evidentná. A to sa cení. Mendes odviedol výbornú prácu a natočil elegantný, ale zároveň obrovský, zábavný a dynamický kus filmu. Nie všetko šlape na sto percent a za pár rokov možno bude Spectre terčom posmechu, ale ja som si to užil. Jednu hviezdu dole za všetky výtky čo píšem vyššie. Tí čo po Craigovi a spol. štafetu preberú, majú latku nastavenú vysoko. P. S.: Zrejme záleží od momentálneho rozpoloženia, ale ja som sa nenudil ani sekundu. ()

Motinski

Úvodné scény v Mexiku výborne vtiahli do filmu. (tie úvody im zatiaľ stále vychádzajú) No po nich som dostal viac dialógov ako akcie, zbytočné snorenie v minulosti, prepálenú stopáž a predvídateľný koniec. Všetky chyby aké mal Skyfall v prvej tretine sú tu opäť, teraz ale nemáme taký majtrovský záver. Craig je ale ajtak výborný Bond, a s prehľadom dokázal zachrániť aj tento diel. (ajkeď najslabší zatiaľ). Bez neho by to bolo o triedu horšie. Celkom škoda aj Blofelda ktorý je pre fanúšikov ikonický zo starých bondoviek. Tu ho nevyužili na plno. ()

eye candy

Je příjemné vidět hned v prvních vteřinách na plátně úvodní charakteristickou gun barrel sekvenci. V ten moment mě napadla otázka, že bych byl zase na trochu odlehčenějším Bondovi? Následující intro je po grafické stránce fajn, stejně jako by mohla být i ústřední píseň po té hudební, kdyby ji nepřecukroval Smithův neskutečně vlezlý (a momentálně všudypřítomný) falset. Nakonec se přání vyplnila tak napůl a Mendes i těm méně progresivním fanouškům, jako jsem já, dopřál něco z klasického Bondovského univerza a resuscitoval (samozřejmě tak trochu po svém) některé typické prvky této série. Např. Q a jeho gadgety, velké akční sekvence (dokonce opět na horách, už jen přidat lyže a nějaké ty kaskadérské kousky). Dále pak šíleného hlavního záporáka, který chce zničit svět (žádné přízemní ambice), má bílou kočku, pořádně nabušenýho henchmena a smysl pro fér play, takže vždy ze zásady nechá Bondovi čas a příležitost, na to aby mu překazil všechny plány. Jinak James ani v tomto dílu už není (a nejspíš už ani nikdy nebude) co býval kdysi, tj. šovinistický sociopat a masový vrah (ideální vzor pro chlapce), má zde o dost přijatelnější a komplexnější lidskou rovinu, ta ale v tomto pokračování není až tak iritující, dokonce to je nakonec i celkem sympaťák, kterej si umí dát voraz. Do karet mu totiž hraje trochu jiná struktura příběhu, v předešlých dílech tahal spíš za kratší konec, byl tak nějak pořád na dně a působil jako nějakej přitroublej otloukánek, na kterým se všichni hojili, Spectre má z tohoto pohledu trochu jinou dynamiku a Bond je občas dokonce i o krok napřed. Kdyby si tvůrci odpustili úplně zbytečnou první půl hodinu, sub plot s C a přidali víc dobrodružných sekvencí (části v Maroku) a ultimátních řežeb jako ta s Bautistou ve vlaku, tak to z mého pohledu mohla být snad i nejlepší bondovka s Craigem. ()

Fanita

Úvodný song mutujúceho Sama Smitha striedal normálny hlas s dákym kastrátnym vyšším hláskom malého chlapčeka, rozdvojená osobnosť? Asi najhoršia uvodná pieseň v histórií bondoviek, aj celkovo 3dčkové efekty tituliek poslabšie, akoby práve objavili Rhino, či 3D Max a hrali sa v nich, čo sa tam dá vytvoriť. Uf, dlhá, nezaujímavá, zlátanina akčných filmov, vizuálne síce celkom zaujímavá, (až na ten "pozor malý spoiler" (aj keď u Bonda asi ani moc nie) počítačový výbuch pred koncom) príbehovo však veľmi slabá. Príliš veľa vecí do seba nezapadalo, pár krokov úplne vynechali a tak sa z príbehu stal mišmaš malých bondových zbraní a príliš veľkého "šarmu." Už ani tie sexuálne scény nie sú to, čo bývali. A starnúca Monica Bellucci? Tá tam bola len do počtu? Záverečná scéna mi bola matne povedomá asi tak z desiatich filmov. A samozrejme, že Moriarty bol od začiatku podozrivý. Slabý kurací vývar bez typických bondovych vymožeností a technológií. ()

chelseaman22

Oproti předchůdci SKYFALL se jedná o pořádně hořkou pilulku acylpyrinu. Zklamání na všech úrovních: Nedostatek akce, ošklivá bond girl, přecitlivělý 007, nevýrazný hlavní záporák a konec k uzoufání. Ale začíná to věru skvěle - kostlivci si to štrádují přeplněnými ulicemi a 007 už sedí na střeše a kempí na nepřítele. Budovo padá, James běží a vrtulník předvádí podobnou akrobacii jako Valenta v Salt Lake City. Následuje impozantní sněm v Říme a pak už nic. Nudné a rozvleklé. 65% ()

Doudis19

Skyfall se nekoná, ale to vůbec nevadí, jelikož jeho odkaz a především styl zůstal. Pořád je na co koukat (stopáž akorát), hodně se cestuje, hodně se prchá, hodně se bije a efekty sázící na s nadsázkou realičnost než na digitální nesmysle senzační. Bautista navíc dobře doplňuje nezcela využitého Waltze a zachraňuje tak řady těch "méně hodných". Po parádním Skyfall, opravdu jen mírný pokles kvalit, takže OK. ()

Cedr

Po precizně restartovaném Casino Royale, (neprávem) nenáviděné oddechovce Quantum of Solace s úspěchem přišel (víceméně) normy bořící Skyfall. Jako následník Skyfallu byl Spectre definitivně v nezáviděníhodné situaci. Spectre si je toho vědom a hranice raději dál neposouvá a mnohem víc se podobá nenáročnému Quantum of Solace. Velkolepá akce však až na pár světlých výjimek postrádá říz a okatý greenscreen/CGI zbytečně obírají většinu scén o napětí. Zábavnost se sice filmu upřít nedá, ale něco tomu všemu chybí. Krok zpátky do osvědčených receptur byl dobrou volbou, ale provedení je pro takto vysokoprofilového hráče nedostatečné. 70% ()

LeoH

Hmm, historicky nejdelší úvodní scéna s rekordním počtem komparsistů, historicky největší výbuch, historicky nejzralejší bondgirl, postupující zlidšťování agenta, rozvíjení stínů minulosti, novátorské kombinace tradičních postupů, to je všecko v pořádku, ale Bond chránící křehké děvče tím, že rozmašíruje auto s únosci i s ní a spoléhá se, že ona jediná přežije? Kde je elegance a profesionalita, 007? A ty krásné káry v krásných kulisách Říma jsou nevyužité skoro stejně trestuhodně jako chudák Waltz. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům