Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

HAL

Tak překvapivě mě to dost bavilo... ale totálně chápu proč Cervenaka ne. On má rád detektivní příběhy, a tím toto vlastně ani moc není - True Detective je příběh detektiva, vyprávění o obsesi, o tom jak utváří a mění vztahy a životy lidí. Žánrová klišé se tu nádherně bourají a ignorují, a paradoxně linka o hlavním hrdinovi a jeho ženě, a jeho rozporuplné osobnosti, je tu mnohem důležitější než případ který řeší (rozhodně bych neřekl že se ta linka rozplyne do nicoty) Už první série mi hodně připomínala Zodiaca (k první sérii jsem btw měl své výhrady, druhá určitě nebyla horší), série třetí jde v této podobnosti ještě dál. Případ bez řešení, ba přímo prakticky bez možnosti rozřešení, šance nějak ovlivnit události. Jen marné točení se v kruhu přehlédnutých stop a falešných teorií, které snad někam zavedou. Tak pozdě, že už na tom vlastně vůbec nezáleží a nic to neznamená. A s tou finální tečkou, dovádějící toto až absurdum... to už bylo až jako didaktická variace na Zvětšenínu od Antonioniho. The Truth is not out there. 9/10 ()

dr.horrible

Tak predovšetkým, tretia séria True Detective nie je o nič slabšia ako predošlé dve, akurát obsahuje niekoľko nedostatkov, ktoré mi nedovolia ohodnotiť ju plným počtom hviezdičiek. Nedostatkov týkajúcich sa logiky, nesofistikovaného posúvania deja a očakávaných point. Pizzolatto scenárista má svoje slabé miesta a potom tie neskutočne silné, ktorými to dokáže kompenzovať. Napríklad je takmer zázrak, ako výborne funguje záverečná epizóda, aj keď to “šokujúce” rozuzlenie proste uhádnete, sklame vás a ešte k tomu je tá flashbacková scéna vlastne vcelku trápne zrežírovaná. Pretože 20 minút, čo príde, keď už by mal byť koniec, tie s vami proste zamávajú, a to raz, potom znovu, a potom zas, uprostred titulkovej sekvencie - piatej časovej roviny filmu. A nechajú vás zamyslene pozerať na tmavý monitor. 90% ()

Anderton

Nakoniec ako celok za štyri, i keď finále sa ma snažilo presvedčiť, že by ani tých päť nebolo od veci. Pizzolatto sa zrejme snažil spočiatku uspokojiť fanúšikov, ktorým druhá séria nesadla a prispôsobil tomu východziu situáciu ďalšej série. Tri časové roviny, deti, redneci, dvojica svojráznych vyšetrovateľov. Nakoniec je ale určite dobré, že sa neopakujú témy ako cez kopírák a v konečnom dôsledku je trojka o niečom inom. Pripomína tak možno neprávom zabudnutý film Prísaha Seana Penna, kde istý detektív zasvätil celý život jednému prípadu a doplatil na to stratou zdravého rozumu. True Detective je trochu zmierlivejší, ale ukazuje pracovný život jedného človeka zasvätený jednému prípadu a ten sa mu potom samozrejme pletie aj do osobného života. Zacyklenosť stále sa vracajúcich neúspechov pri opätovnom vyšetrovaní je ďalšia interesantná téma, ktorá robí túto sériu výbornou detektívkou a oným temným prípadom. ()

DwayneJohnson

Jsem moc rád, jak to celé nakonec skončilo. Ať už se to týká (ne)vyšetření případu, tak hlavně samotného, hlavního hrdiny detektiva Hayse. Ta skládačka, která se plnila tolik dlouhých let nakonec do sebe zapadla a že některé dílky a to hlavně na konci trošku skřípaly, to zase není pro mě až tak podstatné. Jako celek je to skoro bezchybné, herecky a výpravou také a jen fakt, že mi předchozí série líbily o něco míň mi brání v tom, abych zase po čase změnil svou seriálovou topku. ()

Arsenal83

Totálne nudný prípad, na ktorý by stačila jedna časť nejakého CSI Las Vegas. Prvá časť stála za to a potom obrovská uspávanka so slabučkým koncom. A čo bolo na tom prípade temné? Možno tak hlavný vyšetrovateľ, ktorý potvrdzuje Darwinovu teóriu o evolúcii. ()

Ratemus

Výborné, tato série se téměř vyrovná a někdy i předčí první řadu. Ali podává neuvěřitelný výkon a to ve všech třech časových rovinách neustále se prolínající s tím, že Deacon Frost Stephen Dorff mu není rozhos e ostudou a strašně rád jsem ho zase někde viděl... Návrat k tomuto seriálu byl radostí a já si to užil, výborná detektivka ()

Happens

Až příliš velké hrátky s časovou osou. Trochu jsem si vzpomněl na německý seriál Dark, který ale byl o cestování v čase. Nicméně charismatický černý Wayn Hays 35 let pátrá po rozluštění spletitého případu jednoho mrtvého dítěte a uneseného sourozence. ()

Chrustyn

Trochu podobné pevní sérii, ale přesto jiné. Naštěstí stále výborně natočená, atmosferická pecka, kde zamrzí jen proměnná kvalita jednotlivých dílů a ne úplně odměňující rozuzlení. Mahershala Ali je jedním z nejlepších černošských herců a stává se z něj nový Denzel Washington. ()

TheEvilTwin

Celá série byla tak lehce nadprůměrná, děj a zápletka zajímavé, stejně tak herci a i střídání 3 různých časů. Mělo to bohužel pár slabších míst a ke konci jsme sice dostali rozuzlení příběhu a vysvětlení, ale chyběl mi tam nějaký takový ten moment, u kterého si divák řekne wtf just happened. Nevím no, znova bych si to už asi nedal a že by mě to nějak moc nadchlo,to ne... 3.5/5 ()

anderson

Tvorcovia pochopili, že zmena línie im komerčný úspech neprinesie a tak sa vrátili ku koreňom. Bohužiaľ príbeh sa tým pádom stal predvídateľným. Dúfam, že bude aj IV. séria a vyšetrovanie bude gradovať. (25.2.2019) ()

Othello

Třetí série definitivě potvrzuje, že za podobu nepřekonatelné série první nemůže zdaleka samotný Pizzolatto, ale hlavně Cary Fukunaga, jež ji celou urežíroval. Scénář se tentokrát samosebou snaží brnkat na podobné struny - proměna policejní práce v průběhu doby, úpadek amerického venkova, zkorumpované rodinné klany v pozadí či neschopnost být zároveň plnohodnotným člověkem a plnohodnotným detektivem. Nicméně tentokrát to nevyšlo snad na všech úrovních a nejvíce je na vině mdlá, nudná režie, která valnou většinu záběrů točí v polocelcích, ve kterých se spolu většinou staticky baví dvě postavy, které nijak neinteragují s okolím. Téměř vše, co po nás seriál chce, abychom věděli, nám musí vyloženě říct, odmítá pracovat s obrazy. Co se týče samotného scénáře, jedná se o prvotřídní Pizzolattův trolling, kdy detektivní práci sleduje v třech obdobích, kdy v prvním se ústřední detektiv zamiluje do učitelky, ve druhé spolu řeší manželskou krizi a ve třetím, již bez ženy, trpí senilitou. Jestli si říkáte, zdali zrovna tohle nejsou od počátku detektivních příběhů ty nejhorší situace, které může divák, jež si pustil seriál o vyšetřování zločinů, zažít, tak bingo. Vztahové peripetie jsou ještě ošperkované naprostou neschopností postav spolu mluvit a dostávat alespoň trochu smysluplné odpovědi na své otázky. Poslední díl je pak skutečně vrcholem flustrace, kdy musíme sledovat, jak hrdinova manželka se pořád dokola na něco ptá a on jí na to ani jednou nedá žádnou smysluplnou responsi. Trvá to nekonečně dlouho a celou dobu sledujeme jenom jejich zaostřené tváře. A co se týče případu? Vlastně žádný ve výsledku není. Jak totiž říkám, ten scénář je prostě trolling. Dokážu si představit, že se schopnějším a jediným režisérem, by Pizzolattova vize mohla zasáhnou správná místa, ale takto, pokud ji nikdo nedokže představit v nějakém vizuálním kontextu, je to jen nabubřelá nuda k posrání. Spousta kritiků třetí sérii chválí, že oproti rozdivočelé a nihilistické sérii první konečně True Detective dospěl. Je to pravda, dospěl. A jako všechno, co je označováno většinou za dospělé, je to zaprdlé, nudné a neinspirativní. ()

Janek

Precizní produkt, kde je každý díl protnut ukecanou nudou a vy čekáte až do konce, abyste zjistili, že tahle majestátní mnohovrstevnata loď plná soustředěných výkonů se nerozjede. ()

Necrotongue

Pokud se vám třetí sezóna líbila, nečtěte dál. Pokud jste ji ještě neviděli, nečtěte dál a raději si utvořte vlastní názor. Tento komentář píšu vlastně jen pro sebe, abych si vyventiloval zklamání, které se mě zmocnilo po shlédnutí všech osmi epizod. Úvod způsobil to, že jsem se těšil na kriminálku plnou napětí a parádní atmosféry, místo toho jsem dostal velice podivnou kombinaci kriminálky, thrilleru Memento a hry DJC Švestka. Některé díly byly tajemné, jiné ještě tajemnější, ale pohádkově- telenovelový závěr poslal veškeré tajemno do kopru. No nic, půjdu si radši zavzpomínat na svá lepší léta a budu doufat, že po celou dobu udržím moč a myšlenku. 3*- ()

Listeroman

Slabá napodobenina první série... Samotný případ je hodně upozaděný a prioritou je spíš vztah manželů a vývoj postavy detektiva v průběhu tří, podle mě zbytečných, časových linií. Hlavně mi tam chyběla nějaká zajímavější a napínavější návaznost mezi díly... Nebyl důvod být nějak extra natěšený a nedočkavý, protože stejně v každém díle šlo jen o mix scén z různých dob, ve kterých se detektiv hádá se svojí manželkou, nebo vzpomíná na co zapomněl. Navíc se tam objevila řada nelogičností, špatných střihů a konečné rozluštění nikoho asi nepřekvapilo a ani neohromilo.. Druhá série sice měla podobné mouchy, ale když se nad tím zamyslím, tak byla snad i lepší. Doufám, že vznikne ještě 4. série a tvůrci vymyslí něco pořádného, originálního a nebudou jen vzpomínat na to, jak se všem líbila první série. ()

Tommassi3

Výtečná žánrovka výtečného Pizzolatta, třetí řada nic na projektu zásadně nemění a přitom zcela zásadně ano, podobně jako se změnila atmosféra ve Státech.. Ovšem styl, jakým tvůrci nyní pracují s ženskými postavami nutí k zamyšlení, styl i jeho proměna.. Možná jen reaguje na divácké ohlasy.. ()

malylada

Malinko opět něco jiného. Rozhodně zajímavé pojetí prolínání časových linií a postupné skládání střípku. Možná se občas tvůrci nevyvarují zdlouhavějšího natahování zápletky, na druhou stranu mě osobní rovina a budovaní charakterů postav bavilo. Ve finále samotný případ není tak vyhrocený, tolik wou jako v předchozích sérií a někteří diváci budou remcat. Já osobně jsem spokojen, byť je asi zatím třetí série „nejslabší“, pořád se jedná o vysoce nadprůměrnou žánrovku…….85% ()

vurhor

,,I thought it took God seven days to make the world." ,,He rests on the seventh. I always thought he should have put the extra day in, instead of half-assing it.” Po čtyřech dlouhých letech se vrací jeden z nejtemnějších kriminálních serošů, který mi svou neuvěřitelně nadupanou první sérií vyloženě blew my mind. Druhá série zariskovala a místo vyšetřování vraždy se zaměřila na korupci a finanční podvody, což obecně divákům moc nevonělo. Pizzolatto se pro svou třetí řádu vrátil do starých známých vod, kde dvojce sympatických detektivů vyšetřuje zapeklitý případ únosu a vraždy, přičemž ty staré známé aspekty, co jsme milovali v sérii první, jsou zas zpět. Je to pomalé, plíživé, z určité části velmi depresivní a se setsakramentsky vynikající atmosférou. Hraje v tom roli zejména opět velice precizní práce s kamerou, dekadentní a znepokojivá hudba, plus suprové herecké výkony od obou hlavních představitelů. Ovšem i když se mi převážná část celé série líbila, bohužel jsem byl vcelku zklamán se samotným závěrem. Působí uspěchaně a nekonzistentně, jako kdyby vám ho seriál prostě vrazil před nos místo toho, aby vám ho naservíroval postupně a systematicky. Plus některé sekce utahané, marný platný. Ale sakra... ta atmosféra! Dialogy, napětí, herecké výkony, bizarnost... Pizzolatto to prostě umí. Návrat k duchu první série se evidentně vyplatil. A i když je ona první série stále naprostý top, třetí je velice obstojný a silný přídavek, který bude diváka bavit pravděpodobně více než složitá a překomplikovaná série druhá. ()

Kryton

Technická stránka je na plný počet. Střih, hudba, kamera a znělka je na 5 ⭐. Jenže se zde trochu popletl scénář. Celá třetí série je rodinné drama černošského detektiva na ploše 30 let. Samotný případ a vyšetřování zabírá 20%. Pro ty, co chtějí případ, pak stačí díly 1,2,7,8. Zbytek je limonáda, kde se opakují stejná dramata ve stejném pořadí. Hádka s manželkou - udobření. Vzpomínka - zapomenutí. Ostatní postavy jsou jen do počtu. Díky tomu bohužel nefunguje chemie mezi dvojicí detektivů, kde především Stephen Dorf je absolutně promrhán. Celé to působí chladněji než se zdálo. Přitom se to krásně nabízí. Arkansas, 80.leta a případ kolem děti. Jenže vše je strašně moc na sílu. Paradoxně na mě působily opačně. Silné emocionální scény mě donutily k smíchu. Bohužel jak jsou postavy a případ vedlejší, tak je vám jedno, že někdo umře anebo zmizí. Stejně jako hlavní postava si prostě po dvou dílech ani nevzpomenete. To je bohužel to, co nejvíce vytýkám celé třetí sérii. Tři díly by úplně stačily a potenciál by se využil na maximum. Jak kolem případu, tak kolem rodiny detektiva Hayse. Raději se obrátím na první sérii a druhá tak dostává lepší světlo. Na mě to už nefunguje. 3,5 ⭐ ()

agentmiky

Když mně se to tak těžce hodnotí. Nejvíce společných prvků to má s první sérií, kterou pořád považuji za TOP, ale třetí přírůstek do rodiny na takovou nastavenou laťku prostě a jednoduše nedosáhl. Nechápejte mě špatně, pořád se jedná o velice nadprůměrný produkt z dílny HBO. Samozřejmě tomu nejvíce přispívají hlavní postavy, Mahershala Ali hraje jako o život, ale ještě o kousíček více mě nadchl Stephen Dorff. Nikdy bych to do něj neřekl, ale vytřel mi zrak svým výkonem, možná za to může i částečně scénář, jenž mu poskytoval kvalitní repliky. Ale jeho postavu jsem si zamiloval. Ten tajemný nádech celého případu mě dokázal strhnout, Nic Pizzolatto holt ví, jak se má natočit kvalitní detektivka. Atmosféře amerického pesimistického venkova uděluji plný počet bodů, docela jsem zažíval v mnoha momentech nic moc příjemné pocity. Proč tomu tedy dám jen čtyři hvězdičky ? Rozuzlení nepokládám vysloveně za nezdařilé, ale s takovým náběhem jsem čekal pořádný zvrat, který by zamíchal kartami a já byl schopen jen říct WOW. To se ale nestalo, i tak ale doporučuji. Ono se už takových poctivých detektivek dnes moc nevidí. Za mě dávám 84 % ()

MartinezZ

Největšími klady celé série byly dvě hlavní postavy. Příběhem se bohužel ale autoři tak moc vrátili k původní první sérii, až to vyšetřování vlastně ani nebylo zajímavé, protože jsem očekával jaký bude konec. Pointa pak sice byla trochu jiná, ale to už moc na celém vyznění nezměnilo. Plusem i způsob vyprávění s flashbacky, ale jinak:Čekal jsem trochu víc. ()