Vraždy na Shetlandech

Velká Británie, (2013–2023), 42 h 42 min (Minutáž: 53–60 min)

Předloha:

Ann Cleeves (kniha)

Hudba:

John Lunn

Douglas Henshall, Steven Robertson, Gemma Chan, Alexander Morton, Alison Peebles, Anthony Flanagan, Martin Wenner, Jordan Young, Lewis Howden, Kari Corbett (více)

Série(8) / Epizody(44)

Kriminální seriál podle novel Ann Cleeves. Jimmy Perez je detektiv na skotských Shetlandech, odlehlém souostroví, kde se téměř všichni znají. Polovina obyvatel má nejbližší sousedy za kopcem, dveře se tu nezamykají, a když dojde k vraždě, je pravděpodobné, že někdo z malého policejního sboru je příbuzný oběti, a kdekdo z obyvatel má za to, že ví, kdo je vrah. (noby)

Recenze uživatele jedna_vrana k tomuto seriálu (7)

Série 1 (2013) (S01)

Pochmúrne, tmavé, vetrom ošľahané, rozbúreným oceánom omývané, ale tajomné a krásne, zelené ostrovy medzi Škótskom a Nórskom. Každý každého pozná. Ak aj nie je prvá, navyše len dvojdielna séria, originálna prípadom vraždy, tie necelé dve hodiny vám ubehnú rýchlo. Zaujímavé postavy, dialekt, prostredie a metódy vyšetrovania, keďže všetko sa tu deje v "malom", uveriteľný príbeh. ()

Černý krkavec - 2. část (2014) (S02E02)

Raven Black hodnotím plným počtom, tie drobnosti, čo mi vadili v prvej sérii sa dajú ľahko prepáčiť, lebo tu nechýbala rovnováha v deji plnom napätia, otázok kto? a prečo? A tým, ako pokojne sa správa a komunikuje hlavný vyšetrovateľ. Mimochodom, mnoho postáv bolo postavených do takého svetla, že by si zaslúžili maličký výprask... A postupne ich budete súdiť všetkých. ()

Temné vody - 2. část (2014) (S02E04)

Detektív inšpektor Jimmy Perez sa predsa vie rozčúliť a aj kričať! A zo Sandyho Wilsona nakoniec bude celkom vnímavý policajt, spočiatku vyzeral taký "jednoduchší". V tejto dvojdielnej sérii budete mať asi zamotanú hlavu z celého prípadu - kto je kto a kto je s kým... ()

Modrý blesk - 2. část (2014) (S02E06)

„Čo tým chceš povedať?“ „Len toľko, že keby som bol bookmaker, neprijímal by som stávky na to, kto to urobil!“ „Ešte šťastie, že nie si boomaker, tati“. V 5. a 6. epizóde druhej série sa ocitáme na jednom zo shetlandských ostrovčekov – Fair Isle, odkiaľ pochádza detektív Jimmy Perez. A tak okrem vraždy v laboratóriu na výskum vtákov, máme tú česť spoznať aj Jimmyho rodinu. ()

Nečekaný motiv (2016) (S03E06)

Tretia séria prešla na iný model – šesť dielov je o tom istom prípade. Zelené shetlandské ostrovy, často obalené v hmle dokážu schovať všeličo, aj keď už chápeme, že ide o komunitu, kde sa ľudia navzájom takmer dokonale poznajú. Prácu Jimmyho už poznáme – všetci sú podozriví do chvíle, kým nenájde skutočného vinníka. Dokonca aj v prípade, ak by malo ísť o ľudí, ktorí sú mu blízki. Trajekt, drogy, skrývajúci sa neznámi, zmes viacerých príbehov. Musím sa priznať, že v tejto sérii ma dôvody a celkové pozadie prípadu nenadchlo tak, ako v predošlých častiach. Ale Jimmy, ten hrá svoju rolu rovnako dobre, nenechal sa rozhodiť nikým a ničím, aj keď sú okolnosti kruté. ()

Utajený syn (2018) (S04E06)

Kto tu je zradca? Na Shetlandských ostrovoch pred vyše 20 rokmi zaškrtili mladú ženu. Dokonca našli jej vraha. Ale bol to naozaj jej vrah? Nič nie je isté, najmä, ak sa podobná vražda mladej ženy zopakuje. Jimmy Perez opäť ako rozvážny detektív, ktorého nerozhodí hocičo... Počas riešenia prípadu sa odhalia rôzne podivuhodné okolnosti a ako vždy, nič prvoplánové nefunguje. Ale divák v závere môže byť rozhodený. ()

Nezvyklí pachatelé (2019) (S05E06)

Piata séria je zameraná na tematiku pašovania ľudí. Nudiť sa nebudete, celá séria pokračuje v predošlom scenári, Jimmy Peréz s rozvahou rieši vzniknutú situáciu a snaží sa odhaliť vinníkov. Snaží sa chrániť dcéru a rieši aj svoje súkromné záležitosti. Po piatich sériách pociťujem potrebu oddýchnuť si od tejto varianty krimi, bol to celkom vyčerpávajúci zážitok. ()