Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

TommyDiamond

Po delší době tu opět máme velké dráma z velehor. Pravdou je, že mě podobné snímky k smrti nudí a tak ať byl Everest natočen podle sebepravdivějšího příběhu, herecký ansábl odvedl sebelepší výkon a zima byla sebekrutější, tak můj názor na tuto kategorii zůstává nezlomen. I tak musím ocenit snahu a dám hezké dvě hvězdy ()

elimS

70% - komentář 20ti slovy: Určitě je to obtížné tam vylézt, ale po žebřících a připravených stezkách to už není ono. Dobře natočená bezmoc a nebezpečná příroda. ()

MAAUZ

Dějovou linii bych rozdělil na třetiny. V první části je samá sranda, haha, seznamovačka. V té prostřední šlapou všichni nahoru, kde občas někomu dojde kyslíková bomba. Poslední třetina je jeden VELKÝ PÁD. Alé né samotnýho filmu.... V kině jsem si strhující záběry s ledovým a větrným prostředím velice vychutnával. Doma v teple též. Osobně adrenalin můžu a občas se svezu na nějaký cikánský atrakci u nás na Matějský, ale přecejen mám silný pud sebezáchovy, což někteří hrdinové v Everestu velmi postrádají. Doporučuji shlédnout dokument o natáčení, pak pochopíte, do čeho to vlastně šli.. Film byl motivován skutečným příběhem, což mu samozřejmě přidalo pár procent navíc. ()

lksvcr

Je to film podle skutečné události a pokud se na to budete dívat s tímhle na paměti, pak vám to něco dá, přinejmenším vděčnost, že můžete být v teple. Ze mě to opravdu vydolovalo emoce, chvíli radost, spousta obav, dojetí a úžasu. Opravdu jsem doufal, že to dopadne dobře, ale pak jsem si uvědomil, že se to vlastně doopravdy stalo a tehdy jsem si řekl, že ten konec nebude tak růžový, o to víc mám obdiv, k některým těm lidem a o tom tyhle skutečné příběhy jsou. Syrové, tvrdé s poučnou pointou. Tady to nenese nějakou jednoznačnou pointu, ale člověka napadají různé otázky a jedna z nich je ta, kterou jsem slyšeli v první čtvrtině filmu od novináře a to: Proč? Proč chcete na vrchol? ()

Godhaj

,,Well, if you can get him on the top.“ ,,If?“ Everest je drama klasického střihu. A je to jak pochvala, tak i výtka. Chválit musím civilní pojetí příběhu i lidských postav, které působí věrohodně. Naopak kritiku si zaslouží naprosté nevyužití postavy hrané J. Gyllenhaalem. Keira Knightley naštěstí dostala jen minimum prostoru pro své nezbytné fňukání, které jsem nějak protrpěl. Na něj jsem těšil, ale když se během celého filmu jen párkrát mihne a cosi zamumlá, tak jsem cítil zklamání. Kamera se dokázala postarat o několik opravdu zajímavých a oku lahodících záběrů, mě ale v mysli zůstanou jen velmi nepovedené počítačem a zeleným plátnem dotvořené scény, které už nemohly působit studiověji. Příběh nebyl nijak špatně napsaný, ale jako divák jsem měl velký problém s tím, že jsem vlastně neměl komu fandit. Turismu kolem Everestu nefandím, a proto mi byl boj o život skupinky turistů poměrně volný. Pro mě zůstane Everest jen průměrnou podívanou. ()

papadoce

Film pri ktorom je každému od začiatku jasné čo bude nasledovať. Ničím Vás to neprekvapí, v podstate si môžete len staviť na to kto sa dolu nevráti. Nie je to ale vyslovene zlé, ostatne čo už iné ako sneh a búrku môžete očakávať, keď je to o výstupe na najvyššiu horu sveta. Hviezdne obsadenie určite dopomohlo celkovému dobrému dojmu a dokonca mi asi po prvý krát nebol nesympatický ani Jason Clarke. Je to fajn, držal som im palce. Do tej zimy by ma aj tak nikto nedostal, nie som jebnutý. Či ? Prosím neodpovedať. ()

Zombiepod

Herecká elita, najvyšší vrch na zemi, a unikátna kamera - nosné prvky, ktoré držia tento príbeh pokope. Everest je po dlhej dobe horolezeckým filmom, ktorý stojí za pozornosť. Priznávam však, že v mojom prípade veľké nadšenie neprišlo. Prvú polovicu sa divák viac-menej len kochá nádhernými scenériami, a v hromade másk a kombinéz je priam nemožné vyznať sa postávach, či niektorú si nejak obľúbiť. V tej druhej polovici začne mať dej možno až príliš rýchly spád, úmrtia postáv mi boli žiaľ úplne ukradnuté, zaujímavý bol snáď len Rob Hall. Everest je dobrým filmom, no je postavený práve na adrenalíne a postavách, a tieto zložky sa o mňa obtreli len veľmi jemne. V tomto žánri ma dokonca viac bavilo aj prachobyčajné priemerné béčko Vertical Limit. Sorry. ()

dawnie

Well, fuck. Dostali mě. Everest je opravdu neskutečný monstrum, a ještě ke všemu zatraceně náladový. Kontrast mezi ťuťu ňuňu cukrátkovým výstupem a vše smetávajícím sestupem je jako kdyby řízl (keramickým?) nožem. Všechno tu zvoní ryzostí, a hlavně ta atmosféra kolem Adventure Consultants týmu, která je opravdu real, jako byste si vedle Roba, Scotta, Douga, Yasuko a Becka vykračovali po jižním svahu osobně. Základní tábor s Helen byl nepostradatelnej a Keira s novozélandským přízvukem uvízne v paměti, ostatně stejně jako celej tenhle frozen biják. Brrrrrrrr. ()

Knor

Čekal jsem přece jen trochu víc, ale nechci to nějak hanit. Jde určitě o kvalitní horolezecký drámo se skvělým, sympatickým obsazením. Potěšilo mě, že se tu zbytečně neřeší vztahy a podobný konfliktní sračky mezi postavami, jak to tak většinou po americku bývá a vše je zaměřeno jen na samotný průběh výpravy. Řekl bych, že je to provedeno i celkem realisticky a podle mě tenhle film skládá důstojnou poctu všem těm, co se bohužel z této výpravy už domů nedostali. ()

ŠpetaMarek

Skvela filmarina, temer az dokumentarni pristup. Ale bez emoci, jednak kvuli tomu jak je k latce pristupovano, jednak kvuli tomu, ze kdyz nekdo dobrovolne riskuje zivot, je vam to jedno. ()

Shitonit

Tak za 1) ..Baltazar to natočil hodně koukatelně. Děj: Hromada lidí se rozdělí do skupin, a jako telata jdou na výlet na vysokou horu. Nejvyšší. Tak já bych tam zrovna nešel.Začátek je hodně kecací, dá se u toho odbíhat, i pochrupovat. Seznamovačka. V mezičase neskutečný záběry na vysokou horu. Nejvyšší. Už vim jaký to tam je. Klidně bych tam i šel, je tam fakt hezky. Ale nepudu, páč jsem viděl konec. Takže kecáme, lidi se valej do kopce s baťůžkama, a šerpové jak kamzíci běhaj nahoru a dolu s kompletním zařízením dobře vybaveného kempu. Pak se to posune, pár z těch mnoha se vyhrabe až na ten kopec, s pocitem, že si s horou vytřeli prdel. 2) Trochu se změní počasí, a hora si vytře prdel s těma , co mě nejvíc srali, i s těma, který mě ani moc nesrali. 3) Celkově se jedná o superrychlou vyvražďovačku. Pěkný. Moc. Vysoká hora. Moc. A s pivem v obyváku se na to hezky kouká. ()

dkas

Není důležité vylézt na Everest, ale vrátit se zpět. Úžasný vizuál pro všechny krajinkáře, kdy atmosféra, zvláště potom za bouřky, by se dala krájet. ()

Scraffy

Veľmi pekný film, čo sa vizuálu týka. Herci tu hrajú tiež dobre. Atmosféra a výprava na jednotku. Mám slabosť pre podobné film s tématikou o výškovom horolezectve a preto musím dať plný počet. Teda vlastne 4 hviezdičky. Prečo, keď to mám tak rád? Bohužiaľ preto, že tam tých scén nebolo až tak hodne a napätie sa akosi strácalo a to aj vtedy, kedy malo byť emočne úplne hore. Tak preto 4 hviezdičky. ()

ardno5

Nevím jak vám, ale mě se filmy podle skutečné události hrozně těžko hodnotí. Nejlepší by bylo, kdyby to bylo přesně jako podle skutečných událostí, ale to by si zase lidi stěžovali jak necítí lítost a jak neměli rádi postavy a že to bylo nudné atd atd.. Mě se Everest dost líbil. Věřil jsem mu, byl takový reálný.. Dávám 80% ()

Alojs

Jiné, než jsem očekával, ale ve výsledku je to vlastně dobře. Žádný Vertical Limit 2 se nekoná. Everest je věrným záznamem jednoho osudového přešlapu. Všichni hrdinové jsou nesmírně zajímaví a sympatičtí (i ti namachrovaní). Jejich ztráty jsou bolestivé. Everest ve filmu budí potřebnou hrůzu - aniž by si tvůrci vypomáhali přepáleným CGI. Postačí pokynout matce přírodě a pohodová nálada první půle je ve vteřině pryč. Vítr, sníh a tma - to vše zabalené v děsivě intenzivní bouři. Výborní herci, pevná režie a adekvátní balení. Plná palba. P.S.: doporučuji si před filmem / po filmu nastudovat další detaily osudné výpravy z roku 1996. ()

RedRose

technicky není moc co vytknout, ale scénář by asi šlo napsat poutavěji, protože tomu prostě neco chybí... 68% plus 10% procent za to, že je to podle skutečnosti... ()

IvonaK

Opravdu nechápu ty lidi co zbytečně riskují svůj život jenom kvůli adrenalinu. Ale nikdo je holt nepřemluví. Ale nejvíc zarážející je, že se někdo kdo má malé dítě rozhodne tímto krokem nechat manželku s ním samotnou. To mě přijde hodně sobecké. Jinak film jako celek pěkný. Nebo spíše dobře propracovaný. S radostí, smutkem, trápením, ambicemi a smířením se s realitou. Ale ani jednoho z nich za odvahu neobdivuji. Lidi co se snaží jen tak z vlastní iniciativy vystavovat se takovému nebezpečí jsou u mě blázni. Nikoli hrdinové. ()

LilinkaW

Vizuálně nádherné ale dramaturgicky vyprázdněné. Asi tak bych shrnula Everest. Ano, dívá se na to krásně, ale ta anonymita jednotlivých postav, o nichž se v průběhu dvouhodinové podívané dozvíme sotva jednu větu, mi prostě nesedla. Možná je to i proto, že jen těžko cítím soucit s lidmi, kteří se rozhodnou naprosto zbytečně takovýmto způsobem riskovat život, je ale jisté, že tento film se mě ani nesnažil přesvědčit o opaku, nenaplnil mě emocemi a nedonutil mě zamáčknout slzičku nad těžkým osudem horolezců. ()

Barghest

...aneb v hlavní roli zrádná Hora osudu. První polovina filmu plyne v překvapivě pomalém tempu. Je to hlavně seznamovačka s hrdiny, nakoukneme do základního tábora a zjistíme, že kocovinu v Himálaji nezpůsobuje jen horská nemoc. Až jsem si říkala, že tomu krafání a ploužení se po táboře nějak chybí dynamika, a začala se trochu obávat o zbytek zprvu nadějného filmu. Jenže lišák Kormákur to má chytře vymyšlené a vystavěné, což člověku dojde teprve poté, co ho kinosál přežvýká, vycucne a vyplivne na ulici. Ve druhé půlce se rozpoutá to pravé horské peklo a i člověka, který už o téhle výpravě něco slyšel, může zastihnout nepřipraveného. Když začne jít opravdu do tuhého, až tehdy si divák uvědomí, jak moc to všechno režisérovi žere a jak moc si tu bandu zarostlých kamzíků v šusťáku oblíbil. A i když ví, jak to dopadne, nemůže si pomoct a sám je z té škodolibé střechy světa sundává div ne očima. Když k tomu připočtu fantastické herce v čele se sympaťákem Jasonem Clarkem, krásnou kameru a uchu lahodící Marianelliho hudbu, vyleze mi z toho hodně neobjektivní, ale přesto zaslouženálplná palba. P.S.: Doteď mi nejde na rozum, proč netopýra v BvS nedostal právě Josh Brolin. Má na něj šarm, ksicht i charisma. A narozdíl od Batfleka kopu hereckého talentu. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)