Válka o planetu opic

• USA War for the Planet of the Apes (více)

Válka o planetu opic začíná dva roky po událostech předchozího snímku Úsvit planety opic. Z inteligentního šimpanze Caesara (Andy Serkis) se stal nezpochybnitelný vůdce rozrůstajícího se společenství opic, a když se s ním nyní setkáváme, je mu okolnostmi vnucena nová role válečného generála. Situace opičího klanu vedeného Caesarem je totiž katastrofální. Jejich skupina ustoupila do lesů, kde se často utkávají v bitvách s lidskou armádou, vedenou nelítostným plukovníkem McCulloughem (Woody Harrelson). Ztráty opičího společenství jsou obrovské a Caesar cítí bolest z každé smrti. Potýká se s vlastními temnějšími instinkty a nastupuje na cestu pomsty, na níž se nevyhnutelně střetne s plukovníkem v epické bitvě, která určí, kdo se stane vůdčím druhem, jenž bude určovat další osud těch druhých, poražených. (CinemArt)

Nin

Šimpanzův seznam. Někdo tady zhlídl pár dokumentů o koncentráku a pár epizod Walking Dead a napadlo ho, že by z toho mohla být parádní podívaná s opicemi. A ona mohla být. Jenže je to jenom hromada těch nejotravnějších klišé, co se bere šíleně vážně. Woodyho Harrelsona mám děsně rád, ale jeho drsňáckého psychopatického padoucha jsem mu nevěřil ani vteřinu. Technicky dobrý. (4/10) ()

sheen

Matt Reeves vytasil trumfové eso a z posledního dílu děla komorní drama, válčení je tady jen do počtu. Vůbec mi to nevadilo, užíval jsem si putování a dialogy opičích hrdinů naplno. "Apes not kill apes" [Cinestar Anděl] ()

Pilda17

Kvalitní závěr této ságy, ale nezbavím se pocitu nenaplnění. Dokonce i pár nelogičností hlodá v hlavě, ale dobrý. V závěru se mělo rozhodně více zabrousit na city a emoce. Jako rozloučení s opičí ságou, rozhodně dostačující, ale ne excelentní .. 8/10 = 75% ()

Disk

Třetí díl viděný poprvé až nyní a říkám si, že je to velká škoda. V kině musel závěr Caesarova příběhu působit fantasticky. Krásně nasnímané, technicky geniální, emocionálně působivé a Andy Serkis zde završuje další ze svých úžasných motion capture výkonů. A velký dík za scénář, protože tu jinak hrozil prvoplánový válečný příběh s tematikou pomsty, což by jinak všechno degradovalo. Díky tomu patří celá opičí trilogie k nevšedním sériím, které si bude hledat dnešní i budoucí publikum. ()

Cappuccino

Nejak mi k opiciam miestami nesadli tie kvázi dojemné-rodinné prvky, pri ktorých som sa občas nevedel ubrániť pocitu, že aj tak ide iba o CGI postavičky. Navyše musím povedať, že tvorcovia to so stopážou troška prestrelili. Ale v každom inom ohľade som si Vojnu o planétu opíc výborne užil. Akcie bolo pomenej, ale jej kvalita to vynahradila dvojnásobne a napätie fungovalo na jednotku. V žiadno prípade nemožno hovoriť o nude. ()

S.Quentin QUALE

Co jsem přidal Úsvitu (viz. komentář), to si beru tady. Vyvrcholení trilogie takhle má vypadat, ale má taky mít pořádný scénář, což se o tomto říct fakt nedá. Místama jsem se nudil. 45% ()

Allien.9

Caesar potřetí, Caesar naposledy. Pokud jdete na film s vidinou dvouhodinového krvavého konfliktu mezi lidmi a opicemi, zůstaňte raději doma - "War for the Planet of the Apes" je masakrem převážně emocionálním. Reeves sundal nohu z plynu a naleštěný sporťák bez osobnosti vyměnil za starou, ale ověřenou klasiku. Výsledkem je "Planeta opic", která je nejen nejlepším dílem trilogie, ale i poctou kultovnímu originálu. ()

misterz

Síce to nebolo také dobré ako predchádzajúca časť, no zase sa mi to páčilo viac ako jednotka. Trošku mi tu chýbal ten inteligentný nadhľad na určité témy, no aspoň sa tu viac pritlačilo na melodramatický charakter snímku, čo tiež nebolo na zahodenie. A opätovne chválim skvelú audiovizuálnu zložku, ktorá spolu s akčným rozmerom bola pastvou pre oči. Veľká spokojnosť, slušný nadpriemer. 80/100 ()

HAL

;Docela zábavný western o boji chlupatých černochů za svá práva na pozadí civilní války. Jen kdyby nebyl místy tak přihlouplý a přehnaně patetický. 7/10 ()

liskam

Když já jsem to těm opicím nevěřil. nevěřil jsem to ani těm lidem. A nevěřil jsem to ani M. Reevesovy a ani M. Bombackovy. Jako podívaná to nebyla špatná, ale to je tak všechno. Proto jen 3* ()

kingik

Co je to za extra "vopičárnu"?! To je přece pochmurné opičí drama, překvapivě na hony vzdálené jednotvárným blockbusterům, u nichž se jen bezmyšlenkovitě divák živí popcornem. Tahanice o moc mezi opičím a lidským druhem trvají už patnáctý rok. Vůdce opičáků Cézar na začátku příběhu zažije bolestnou ztrátu. Po útoku vojenské armády lidí na jeho tlupu přijde o svoji družku a jeho synek padne do zajetí. Následně uspořádá trestnou výpravu a se svojí družinou, do které po cestě ještě přiberou němé děvče a milého opičáčka mluvícího lámanou lidskou řečí, se vydá mstít své blízké. I on ale padne do zajetí. O svoji opičí důstojnost a vrozený "opičí" cit pro morální hodnoty bude muset bojovat v zajateckém táboře, kde se také konfrontuje s nelidskými praktikami zlotřilého Plukovníka v zajímavém podání Woodyho Harrelsona. Ze značně psychologické stavby příběhu, a ne úplně akčního přístupu, museli být producenti povážlivě nervozní, což se zřejmě projevilo na nedostatečných tržbách v kinech. Vždyť nejvíce rozmáchlé akce je k vidění na začátku a na konci filmu. A to má film přes dvě hodiny. I když je příběh na akční sekvence chudší, není až takové akční vyžle. Emocionální vypětí i napětí je natolik silné, že bohatě nahrazuje akční sekvence. Přítomno je brilantní až revoluční CGI, sice se nemohu zbavit dojmu, že mně Cézar přišel méně zajímavě "naanimovaný" oproti ostatním opičákům, ovšem technicky je to tak propracované, že se do toho dá vžít i po opičácku vydávat "uání". Matt Reeves se svým kreativním týmem dost zariskoval, když film pojmenovali epicky a rozmáchle, přitom z toho vzešlo komorní a sofistikovaně laděné drama. Reeves byl po unylém předchůdci na odvolání, u trailerů na tohle završení série jsem pravidelně nudou klimbal, ale výsledek je fakt zajímavý a zároveň pozoruhodný. Určitě ale i tak platí, že restart série byl pro mě více strhující, dvojka velký kvalitativní propadák, třetí díl upadající dojem podstatně vylepšil. Planeta opic to má zdárně za sebou, někteří její hrdinové rovněž, už žádný nášup v podobě dalších dílů nepřijde. Až na výpadek u dvojky, to byla fajn novodobá i novátorská série. Absolutně ji nelze srovnávat s klasickou sérií z minulého století, ani s přebujelým opusem Tima Burtona. Opicím zdar a sílu! 10/10 ()

InJo

Technicky naprosto skvostná záležitost, která se však svými fenomenálními efekty nesnaží o prvoplánové ohromení a úžas, ale "pouze" je plně využívá ve prospěch (poutavého) příběhu a (výrazných) postav (Caesar je definitivně můj idol!). Ty opice tam prostě doopravdy 'jsou' a zcela regulérně 'hrají'! Celkově určitě ne úplně dokonalá, ale přesto krásná tečka téhle výjimečné trilogie, která je pro mě v tom nejlepším smyslu slova 'moderní starou školou' (která navíc bezproblémově koexistuje s původní Planetou opic). Nekonečná škoda, že podobně osobitých, chytrých a diváka nepodceňujících blockbusterů nevzniká aspoň o trochu více... 90 % ()

HoneyBunny

Války moc neuvidíte, spíš pár ojedinělých bitek, ale film má působivou atmosféru dobrých válečných filmů - takový depresivní opičí Most přes řeku Kwai. Díkybohu (narozdíl od druhého filmů trilogie) tu naprostou většinu času strávíme s naší hvězdou Césarem, který je stejně jako vždy naprosto magnetický a je srdcem filmu. Naprosto naplňuje archetyp mýtického vůdce a zachránce bez toho, aby byl klišovitý. Znovu tleskám působivého spojení skvělého motion capture, filmových efektů a vymazleného hlasovému projevu a herectví Andyho Serkise (hodně tu připomíná slavný hlas Benedicta Cumberbatche). César i všechny opice vypadají naprosto realisticky a navíc skvěle hrají (dlouhé chvíle se tu film úspěšně spoléhá jen na "herectví" opic a hudbu, protože opice komunikují většinou jen znakovou řečí). Scénář nabízí několik chytrých a překvapivých zvratů, atmosféra je hutná, jen ten padouch sice má zajímavou motivaci, ale sám o sobě zase tak zajímavý není. Nakonec zjistíte, že konflikt se tu odehrává na mnohem menší škále, než se předtím zdálo. Což nemusí být zase tak na škodu, protože film nabízí uzavřený, ucelený příběh, braný tentokrát víceméně jen z pohledu lidoopů. A je to hodně zajímavé. ()

Tsuki

Film se silným poselstvím, že válka není řešení, a celkově výborné završení celé trilogie. Je vlastně trochu zavádějící, že se film jmenuje Válka o planetu opic, protože ve skutečnosti o válku v podstatě nejde. Než jsem se na tuto trilogii podívala, netušila jsem, že postavy opic mohou být tak působivé a mít takovou hloubku, ale tento poslední díl mě utvrdil, že v tomto příběhu skutečně opice vítězí nad lidmi. Zároveň se však proti postavám moudrých lidoopů staví velmi zajímavý protipól v podobě lidského plukovníka McCullougha, jehož záměry a přesvědčení svým způsobem také dávají smysl. Rozhodně nejde o obyčejného a prvoplánového záporáka, naopak jde o plnohodnotného soupeře, díky kterému vzniká mezi dvěma tábory (opice vs. lidi) výborná dynamika. Takže nakonec zbývá otázka: Kdo s koho…? Kromě plukovníka mě taky velmi „bavila“ postava přeživší opice ze zoo – vnáší do příběhu odlehčený prvek milé komiky, přičemž to ani v rámci těžké tématiky nepůsobí nevhodně. Nakonec musím po určitém uvážení uznat, že toto završení trilogie možná svými kvalitami dokonce o kousek předčí výborný první díl. Hutné a napínavé dílo, které kromě antiválečného poselství ukazuje taky to, že v jednotě a poutu je síla. ~(4,4)~ ()

Frajer42 odpad!

Spoilery! Oba předchozí díly stály za hovno. Stejný názor sdílela i jistá osoba, které se ovšem tento díl z nějakého prapodivného důvodu líbil. Inu, zavětřil jsem podezření, že by přeci jenom mohl skutečně za něco stát. Ano, za jednu věc skutečně stál - za hovno. Dlouho jsem u žádného snímku neprožíval takové utrpení. Od úvodního přepadení opiček, kde jakýsi negr střílel do vlastních řad a podle všeho si to ani neuvědomoval až po maximálně kreténský pobyt v opičím gulagu. Jediným prvek, díky kterému jsem tuhle píčovinu dokázal dokoukat a nezrychlovat, byl Woody Herrelson, který se s přibývající stopáží objevoval více a více. Všichni opičí představitelé mě neskutečně srali. Nejvíce rozhodně ten starý zmrd, který měl zřejmě bavit nejmenší diváky a divačky. Katastrofa. Nudný, stereotypní film bez špetky nějakého vývoje. bez špetky zajímavosti. Člověk u tohoto snímku úplně postrádá jakékoli napětí. Osudy všech opic mi byly lhostejnější než osud smradlavého bezdomovce žadonícího o cígo. Pokud se tvůrci pokusí o další pokračování, tak zdvořile odmítnu. Dlouho jsem neviděl nic, co by mě nejenom absolutně nezajímalo, ale kde by mě všechny postavy neskutečně sraly a děj těžce iritoval. Odporná věc! ()

AppleCore

Jeden z těch vzácných blockbusterů, který se vymyká dnešním standardům, že film musí bejt tupej, hlasitej a akční - "War for the Planet of the Apes" je dusný intenzivní drama! Zároveň jedna z mála sérií, která svým scenáristickým zpracováním a motivy dokáže přebít všechny "fančízy" za posledních dvacet let ("Válka o planetu opic" je rozehraná takovým způsobem, že lze s klidem vyprávět tucty dalších příběhů - ať už s návazností na tuhle sérii, nebo s možností rozjetí úplně nový). K tomu si připočtěte fenomenální CGI (Caesar vypadá jako Andy Serkis víc než kdy jindy), parádní kameru, ukázkovou práci s charaktery, funkční emocionální rovinu, přesnou režii, řadu filmových odkazů a první skutečně parádní soundtrack od jinak tragickýho Michaela Giacchina. Málokdy uteče sto čtyřicet minut tak rychle. "APES TOGETHER STRONG!" ()

Kothy

Opice jsou zase zpět. Potřetí sek nám vrací film z nové ságy. Opět je pod vedením Matta Reevese. Celá série se uzavírá a další si dokážu představit jen s velkým časovým odstupem. Děj se posouvá o dva roky a válka mezi lidmi a opicemi stále trvá. Opice se chtějí usmířit, ale lidé ne. Woody Harrelson je jako Plukovník dost nekompromisní. ve filmu opět skvěle fungují emoce. Opice už hrají opravdu hlavní roli. Je zde vysvětlen další důvod úpadku lidstva .Některé opice bojují i na straně lidí. Samotný koncentrák pro opice je hodně drsný. Taky se ukazuje, že chytré opice jsou nejen ze San Francisca. Tempo je dost pomalé a konec je trochu uspěchaný. Akce tu moc není. Efekty jsou ale opět výborné. Uvidíme, jestli se k nám opice ještě vrátí. "Apes together strong." Recenze ()

Pokračování Planety opic má název i obsazení

Pokračování Planety opic má název i obsazení

29.09.2022

Pokračování Planety opic ponese oficiální název Kingdom of the Planet of the Apes, tedy Království Planety opic, přičemž studio 20th Century oznámilo, že začátek natáčení vypukne už za měsíc. V… (více)

Příští Planeta opic našla režiséra

Příští Planeta opic našla režiséra

04.12.2019

The Batman se začne natáčet v listopadu

The Batman se začne natáčet v listopadu

06.01.2019

Chystaná sólovka s Batmanem od režiséra série Planeta opic Matta Reevese The Batman se zatím vyznačuje tím, že kolem ní panuje naprosté ticho. Částečně za to může fakt, že se Reeves filmu chopil… (více)