Epizody(6)

Brněnská pobočka velkoobchodu s papírem, kde se děj českého seriálu odehrává, řídí vedoucí Marek Chvála, neškodně sebestředný a k jakýmkoliv citům ignorantský šéf. Pod rouškou péče o své podřízené se snaží ve firemní struktuře přežít co nejdéle, a proto neustále vymýšlí nové kličky ve vztahu k vedení společnosti. Dokumentární kamera fiktivního štábu se zaměřuje i na osudy jeho kolegů, kteří si dlouhé chvíle v nudné práci snaží krátit každý svým originálním způsobem. (Česká televize)

Malarkey

Vlastně to není ani tak špatný, kupodivu je to i docela dobrý. Od anglické a americké verze ale nevidím vůbec žádný rozdíl kromě některých vtipů, které pochopí jenom Čech (a možná Slovák). Takže proto tři, protože ani té anglické a americké verzi jsem nedal víc a u ani jedné jsem nevydržel dýl pro množství trapnosti, co tenhle nápad má a s čím u některých tak brutálně boduje. Co už ale nechápu, tak proč se ten nápad Kanclu tak úspěšně prodává do všemožných zemí po celém světě a všichni točí lautr némlich to samý. Nějak v tom postrádám originalitu. ()

Djoker

Nezatížen kultovním britským originálem ani úspěšnou americkou variací jsem mohl jít do české verze bez větších předsudků. Musím uznat, že předčila má očekávání a já se slušně bavil. Pravda, konkurence není valná, viz. další Šteindlerův projekt PanMáma, který dopadl naprosto tragicky nebo neskutečně impotentní kůň ze stáje ČT v podobě Marty a Věry. Gervaisův Brent byl údajně větší svině než Chvála, což je škoda, ale Kopta si ho dává ve velkém stylu. Chvála je typický český šéf (blb/klaun), který celý den dělá hovno, ale keců má vždy ze všech nejvíce. Svoje zaměstnance bohužel posírá spíše nevědomě. Slabinu vidím také ve špatné volbě kancelářské femme fatale, Venclovská je šedá myš. Nejde o zázrak, ale hlavně nás dělníky kanclu to rozhodně neurazí. Navíc ostatní konečně vidí, jaká to je řehole. ()

xxmartinxx

(Po čtyřech epizodách.) Prvoplánově ty překlopené gagy relativně fungují, což je asi nejlepší, v co jsme mohli doufat. Že chybí hloubka a přesah originálu, je věc další, už nepřekvapivá. Václav Kopta je každopádně špatná volba, protože přináší pouze karikaturu typického šéfa, chybí mu lidskost Gervaise, která dělala sledování Kanclu mnohem nepříjemnějším a ostřejším zážitkem, ()

Tosim

ACHTUNG - SPOILERS! Humor originálu neseděl k mému naturelu, i když jsem rozuměl záměru, česká verze je téměř kopie, ale ne tak syrová, realitu připomíná spíš jen tou roztřesenou kamerou, jinak by takového šéfa už dávno někdo (minimálně) inzultoval. Střed seriálu se dostával do červených čísel, před koncem se ustálil na průměru a výš ho vytáhl poněkud češtější konec (v originálu chtějí vedoucího vyhodit, zde povýšit). ()

gudaulin

Ten, kdo fenomén nejúspěšnějšího Gervaisova projektu dosud nezná, měl by se seznámit především s originálem. Ten je i díky nasazení a charismatu svého tvůrce mimořádný a objevil pro televizi fenomén estetiky trapnosti. Na druhou stranu, česká verze si podle mě tak rituální popravu, jakou předvedli hodnotící a komentátoři pouhých pár minut po odvysílání první epizody, nezaslouží. Poněkud mimo jsou stesky na téma absence anglického suchého humoru, resp. neschopnosti se mu přiblížit. Britský Kancl je totiž o všem, jenom ne o tradičním suchém humoru. Je to originál, který klasický sitcom převrací naruby a útočí na jeho nejzákladnější principy. Mimochodem, česká verze tak dobrá jako originál zdaleka není, protože není tak cynická, krutá a bezohledná jako Gervaisův humor, který si nebere servítky a je prošpikovaný vulgarismy. Kopta to kormidluje do žoviální polohy, která ulamuje hroty konfliktu. Celkově ale mám z české verze zatím lepší pocit než z té americké, jakkoliv produkční východiska jsou naprosto nesrovnatelná. Američané velice záhy sklouzli do podoby klasického sitcomu a Rickeyho Kancl jsem v tom nepoznával. Tady gagy fungují a s Koptou přes výše uvedené zásadní problém nemám. Vyčítat kopírování slavného originálu v případě franšízy nedává žádný smysl. Tady jde o záměr s plnou podporou majitele práv, tedy Rickeyho Gervaise. Potíž mám s obsazením některých vedlejších rolí, taková Sára Venclovská není dost dobrá herečka a typově mi jako náhražka Lucy Davis nesedne. Český Kancl není ani doslovnou kopií slavného předchůdce, byť logicky musí dodržovat základní schéma a styl. Liší se ale v uchopení jednotlivých postav, dialozích a atmosféře. Zatím mi to vychází na 3*, celkové hodnocení si ale nechám na konec. Dovětek po odvysílání 6. dílu: vlastně to vůbec nebylo špatné a mé určité rozpaky se postupem doby rozptýlily. Čtvrtá hvězdička je sice tak trošku oportunismus proti těm extrémně negativním odsudkům seriálu od řady hodnotících, ale můžu potvrdit, že pozitivní dojmy převládají a v rámci české seriálové tvorby jde o slušný nadprůměr. Kopta uchopil tu postavu jinak než Gervais a jeho sebestředný, sobecký bodrý týpek a sexista k tomu je svým zvráceným způsobem vlastně sympaťák. Umím si představit ještě jednu šestidílnou řadu a vlastně bych za ni byl i docela vděčný. Celkový dojem: 70 %. ()

• Natáčanie prebiehalo v prenajatých priestoroch brnenského Spielberk Office Centre. (Tomizzi)