Vinyl (TV seriál)

Vinyl

Drama / Hudební

USA, 2016, 10 h 17 min (Minutáž: 52–113 min)

Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh, Max Casella, P.J. Byrne, J.C. MacKenzie, Birgitte Hjort Sørensen, Juno Temple, Jack Quaid, Paul Ben-Victor, Andrew Dice Clay, Robert Funaro, Joe Caniano, Madison McKinley, Maria Di Angelis, Liz Celeste, Susan Heyward, Richard Short, Mike Steinmetz, Rodrigo Lopresti, Aly Mang, Angelica Boccella, Jill Larson, Griffin Newman, Ephraim Sykes, Nicola Fiore, Kristoffer Cusick, Jay Klaitz, Dustin Ingram, Annie Parisse, Michael Drayer, David Proval, Val Emmich, Allen Coulter, Terence Winter, David Vadim, Ian Hart, Anna Šerbinina, Danny A. Abeckaser, Jeff Biehl, John Cenatiempo, John Rue, Till Schauder, Pernell Walker, James Jagger, John Cameron Mitchell, Emily Tremaine, Carrington Vilmont, Dustin Payseur, Jack Doyle Smith, Lena Olin, Ken Marino, Roberta Wallach, Gregory Bastien, Thomas Gardner, Daniel J. Watts, Scott Stangland, Erin Cressida Wilson, Noah Bean, Douglas Smith, Samantha Buck, Nadia Kay, Kenneth Pattengale, Chris Anderson, Gene Jones, John Ventimiglia, Michael Kostroff, Travis Quentin Young, Tom Sierchio, Clara Wong, Christian Navarro, Nathan James, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Brian Shoaf, Stephen DeRosa, Keston John, Kati Rediger, Jennifer Suter, Chris Cardillo, Bo Dietl, Tina Benko, Max Curnin, Connor Hanwick, Armen Garo, Adam Wade McLaughlin, Rony Clanton, Catherine Stephen, Dave Shalansky, Nika Ezell Pappas

Komentáře uživatelů k TV seriálu (88)

Fuck this place up! Seriály (např. Treme) a filmy (např. Ray, Walk the Line) z hudebního prostředí mám rád. Aspoň ty, co umí zachytit hudbu v její přirozené podobě a prostředí, které k muzikantům patří (kdo nezažil, snad po shlédnutí tohoto seriálu uvěří). Díky Micku Jaggerovi, že dostal nápad vykreslit hudební historii divokého konce šedesátých a začátku sedmdesátých let, aspoň jsem si ji mohl prožít nesmělým nahlédnutím za zástěnu. Rock'n'roll!!!(20.7.2016)

Fyzikálně perfektní. Princip entropie a Murphyho zákony dotaženy k seriálové dokonalosti. Richie Finestrovi se totiž sere absolutně všechno co se posrat může. A čím dál více. Cannavale je král, Juno Temple skvělá, Emily Tremaine jakbysmet. Na druhou stranu Olivia Wilde je trochu zklamáním. Výborná práce pánů Scorseseho, Jaggera a Wintera, i když na 5* by potřebovala být ještě o chlup lepší.(15.9.2016)

Človek si dokáže čo to vydedukovať o tom, ako to asi v tomto biznise chodí (sebevraždy [a asi aj "sebevraždy"] interpretov, rôzne aféry ako mal napr. Prince so SONY, psychické deptanie Michaela Jacksona), a je zaujímavé sledovať ako sa tieto dedukcie prelievajú do formy reality (a asi len naivka by si myslela, že vo filmovom priemysle to funguje odlišne).(8.11.2016)

První půlka 70. let je z dnešního pohledu pravěk a koho zajímá pohled do zákulisí hudební branže té doby? Navíc u epizodního výskytu popkulturních ikon (namátkou Robert Plant, Lou Reed, Alice Cooper, Lennon) si produkce s castingem daly záležet hlavně na správných outfitech, pohybech a mimice, naopak charisma a podobnost s tvářemi předobrazů se citelně nedostavují. Zbytek je ovšem parádní, hlavní postavy jsou napsané i zahrané luxusně, dialogy mistrné, tempo převážně svižné, kriminální a psychedelické motivy skvěle doplňují vyšňupanou jízdu Richieho Finestry. A Corrada Galassa vyhlašuju mafiánem dekády! (Steve Buscemi laskavě promine).. Pouhá jedna realizovaná řada (navzdory víc než otevřenému konci) naznačuje, že zájemců o sedmdesátkovou pařbu zase tolik nebylo, a dělá z Vinylu nedoceněnou seriálovou perličku.(6.4.2018)

Martin Scorsese a Mick Jagger. Tyto dvě jména jsou ve svém odvětví kultury dosti zvučná a jejich díla jsou pro ona odvětví v obou případech jedny ze zlomových, které více či méně tvořily historii. A tyto dvě zvučná jména a osobnosti, které tyto jména nosí, se daly dohromady a vytvořily seriál, který v prvé řadě slouží jako pocta hudbě, což snadno proklamuje už název. Na začátku je nutné říct, že to opravdu není pro každého. Je to hlavně pro milovníky hudby v rozsahu od 50. do 70. let minulého století, kteří se v tomto rybníčku plném ryb v podobě menších či větších referencí, budou opravdu rochnit a s určitostí to ohodnotí, jako já, plným počtem. Pro neznalé to bude další 7-7,5/10 seriál, díky kterému najdou řadu skvělé hudby, ale to je asi tak vše. Ale jelikož já se řadím do skupiny, co ví a zná, tak jsem si to neskutečně užil. O Vinylu jsem věděl od jeho vydání, ale vždy jsem ho kvůli dalším titulům odkládal. A musím říct, že to bylo dobře, protože v té době jsem věděl o takových 70% méně než teď, takže bych si ho méně užil. Dva, na začátku již zmiňovaní, legendární pánové, díky kterým se o tomto projektu vůbec ví, se na tom podíleli menším či větším způsobem. Mick Jagger spíše přidal něco málo k nápadu a spíše dodával své nabyté zkušenosti z branže. To Scorseseho práce je vidět víc a ujal se postu, díky kterému ho známe. A to sice režie. Na stoličku si sedl sice pouze jednou, a to u úvodní epizody, ale zase nám dal materiál o délce bez osmi minut dvou hodin, což je na epizodu seriálu vskutku nezvyklé a nevšední. Ale chyba to rozhodně nebyla. A co všechno se do takové megalomanie vešlo? První je samozřejmě příběh, který nás zavede na půdu New Yorku na počátku 70. let, konkrétně do krachujícího hudebního vydavatelství, které každý zná, ale bohužel se k němu nikdo nehlásí. Druhotné je představení postav, často velmi různorodých, některé jsou divácky zajímavé svým charismatem, další cool chováním, najdou se i ti s peprnou minulostí, ale všechny mají dozajista společnou jednu věc a to je nátura, která jako další prvek vystihuje 70. léta. Mimo jiné se dostane i na zpodobnění známých tvářím, které více či méně utvářely tvář tehdejších hitparád, ale i umělecky vedených typů hudby či umění samotné (příkladem jest třeba Robert Plant a Bonzo z Led Zeppelin, či Alice Cooper a mnoho dalších). A to všechno je nám stříbrném podnose předneseno ve Scorseseho epizodě, která by se, stejně jako celý seriál, dal pospat jako Vlk z Wall Street, akorát ne na Wall Street a v jiném odvětví byznysu, plus se k sexu, drogám a dalším strastem a slastem těchto povolání, přidává i umění. A právě po Scorseseho epizoda je výkop, na jehož sílu už pozdější režiséři bohužel nedosáhnou, ale stále to drží v nadprůměrných kolejích. Samozřejmě, že to má své slabiny, občas se na větší časový oblouk dala pozornost věcem, které příběh ani zúčastněné charaktery nikam neposunuly, někdy i dialogy jsou kapánek cheesy a nestabilní, ale to zase zachraňují herecké výkony. Těmto chybkám kraluje konec, který prostě uspokojení nepřinese, protože se u něj počítalo, že bude další série, což se bohužel nestalo, takže v podstatě žádná linka není pořádně uzavřena a když ano, tak takovým stylem, že ano, dalo by se to brát za uzavření, ale rozšíření by to potřebovalo jako koza drbání. Samotné ukončení seriálu po první sérii mě dost mrzí, i kdyby pro to mělo HBO dobrý důvod, tak pořád je zdrcující už z toho důvodu, že seriál na podobné téma prostě není a dlouho nebude. Tyto neduhy jsou ale zastíněny naprosto skvěle vybranou hudbou všech myslitelných žánru a podžánrů, která výborně vystihuje prezentovanou dobu, ale také vzpomíná dvacet let, které předcházeli a o to víc vás potěší, když tu či tamtu skladbu poznáte. Závěrem zde zopakuji své mnohokrát řečené výroky. Pokud jste fanouškem hudby, tak je to povinnost, pokud nejste, tak se asi vyhněte, na konci by jste mohli plakat po ztraceném času. Středně slabších 9/10.(26.4.2019)

Jasně, hodnotit to po dvou epizodách... Ale už během pilotu jsem tušil, že to je ono. Když mi pak do uší zkraje druhý epizody vkráčeli Creedence Clearwater Revival, veděl jsem, že je jasno. Skvělý.(2.3.2016)

Showbusines = kočkobyznys = všichni jedou v koksu a každý je průměrný.... Ale některé díly říkají i něco jiného, to se musí nechat, akorát si asi všichni nedospělí budou myslet, že pokud chcou být hvězdami tak musí s někým píchat nebo šňupat ..po tomhle...což neni moc zavádějící...drogy deprese jen prohlubují...ale jinak fajn...síla nechť vás povází. 8)(31.3.2016)

70 v NYC a navic v nahravaci spolecnosti to je pecka sama o sobe a v podani Scorseseho to ani jinak nez na jednicku dopadnout nemohlo, kdyz se k tomu pridal Jagger a Winterje to jak smichat steak s peprem a soli. 1* - vsechno to krasne ladi, prolina se ticho a hudba - ktera je bezkonkurecne namichana, minulost s pritomnosti, chlast a drogy. Vyprava a kostymy je tiptop. Bobbymu ta role neuveritelne sedla, od smuka pres fetaka az po manzela. Olivia mi tam nejak nesedi, nemuzu si pomoct ta devcica ma vytazeny oboci az nekam k ofine a cuci jak cerstve vyorana mys. Juno jsem si nikdy nijak nevsimala az do ted, zari jak kralovna, mladej Jagger - cekala jsem vic. U vsech tech komercnich zaberu si porad nejsu jista jestli to krasne dokreslujou nebo sou tam jenom pro prachy. Jediny co mne trosku vadi je to casovy natahovani v jednotlivych dilech. Co je Scorseseho prednost ve filmu se mu tady muze skarede vymstit, protoze v pilotu nasadil hoodne vysokou latku, ketra se malicko snizila v dalsich dilech, kde tomu chybi akce. Vic rodinnyho drama, skonceni nebo velky boom firmy a vetsi zapletku s policajtama skrz drogy a sebevrazda - dal nevim co by me mohlo cekat a pokud to trosku nezabere na pilu, skonci to u me pravdepodobne utopeny po 2 seriich. Kazdopadne doufam, ze takovyho konce se nedockam a kluci se jeste vytahnou s necim necekanym, kombinace tech tri je primo bozska, jeste jsem nic takovyho nevidela. Fingers crossed.(24.4.2016)

Absolutní topka! Je vidět, že na tomhle makala největší hudební elita, která ví, vo čem to je. Sedmdesátky byly rozkvětem hudby, jakýhokoliv stylu. A tady to tvůrci dokonale promítli, celou tu atmosféru, ten náboj a ty neotřelý scény, kdy v jednom hnusnym klubu afráči trsají na reggae nebo se vlní black ladies v rytmu podbnym Jamesi Brownovi. Prostě to tepalo od začátku do konce. Ano, konec je takovej nedokončenej, hodně věcí zůstalo otevřených, ale i tak musím dát plný počet. Řadím mezi svoje top seriály.(2.5.2016)

Sex, fet, vražda, sex, chlast, fet, kapela, fet... celkem o hovně. Ale že to je prošpikovaný parádní hudbou dávám 4.(14.7.2016)

Škoda, že to nenatahli aspoň na dvě řady...opravdu kvalitní seriál s velmi kvalitní hudbou ..(8.11.2016)

Tenhle seriál je skutečný majstrštik. Hudba, herci i příběh 100 %(23.11.2016)

Netuším, o čem to mělo být. Možná o postupně upadající neúspěšné nahrávací společnosti, kde se vydělává především na drogy; do toho mafie, nikomu se nic moc nedaří - takové nepovedené Hry o trůny. A Bobby Cannavale je nesjpíš výborný herec, protože mě po celou dobu neuvěřitelně štval.(19.2.2017)

Ani mi nevadí, že pokračování nebude. První sérii jsem si fakt užil, byl to nářez a připadal jsem si jako v rozjetém vlaku, který nejde zastavit. Jediné co bych vytknul, byl druhý díl. Nevím, zda to bylo režisérem nebo mnou a mým momentálním naladěním. Stylem jakým byl tento díl natočený, vůbec nezapadal do celkové koncepce a opravdu mě nudil. Skoro jsem váhal, že mi nestojí za to se dál dívat. Naštěstí jsem vydržel.(23.2.2017)

***1/2(6.11.2018)

Martin Scorsese nemohl povstát z něčeho kde nikdy nebyl !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(19.2.2016)

Zažil som tú dobu na vlastnej koži ako teeneger z opačnej strany barikády.Rádio to bola úplná hrôza,západná muzika žiadna.Jediným zdrojom tejto hudby by bola bývala československá Slobodná Európa,ktorá však bola rušená na celom území republiky.Ale našli sme riešenie lebo madˇarská a rumúnska Slobodná Európa neboli rušené.Všetko sa nahrávalo a kopírovalo na Sonet Duo magnetofóne čs.výroby.Všetci sme sa tvárili ako odborníci a po prvých tónoch piesne sme vedeli interpreta aj názov skladby,ale táto hudba nás už vtedy ovládla aj v mysleni a pohľadu na svet mimo soc bloku aj do budúcnosti.Seriál krásne zachytáva toto pre niekoho chaotické obdobie,ktoré je určite autentické kvôli Mickovi Jaggerovi a skúsenému oku Martina Scorseseho.(14.3.2016)

Tak nedřív straaaašné těšení, teď už jen utěšování že to bude určitě lepší.. Úvodní díl navnadil, ale u pátého už se trochu nudíme.. Dějová linie, ohledně vydavatelství je dobrá. Kapely, kluby a vše co se děje v té době v New Yorku super. Dějová linie ohledně vraždy mi přijde zbytečná. Taky mě zatím nepřesvědčila Olivia Wilde, na jejím místě bych si asi dokázal představit jinou herečku.. takže než to bude lepší změna ze 4* na 3* .. No a teď už víme že lepší to nebylo a nebude..(15.3.2016)

Olivia wilde nikdy nebola tak sexy. A cannavale rútiaci sa do katastrofy je presvedčivý.(3.4.2016)

za sebe určitě můžu říct, že to mělo grády ... pilot mě trošku zmrazil, druhej díl to parádně rozjel ... klubová atmosféra, támhle kousek rocku, tuhle funky a jindy třpytivá koule u stropu - ten dotek žánrů opravdu potěšil ... krimi příběh mi seděl míň než vývoj rodinné idylky, halucinace a podrazy parťáků ... na tenhle počin jsem byla zvědavá a nezklamal mě, já se bavila ...(2.5.2016)