Vinyl (TV seriál)

Vinyl

Drama / Hudební

USA, 2016, 10 h 17 min (Minutáž: 52–113 min)

Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh, Max Casella, P.J. Byrne, J.C. MacKenzie, Birgitte Hjort Sørensen, Juno Temple, Jack Quaid, Paul Ben-Victor, Andrew Dice Clay, Robert Funaro, Joe Caniano, Madison McKinley, Maria Di Angelis, Liz Celeste, Susan Heyward, Richard Short, Mike Steinmetz, Rodrigo Lopresti, Aly Mang, Angelica Boccella, Jill Larson, Griffin Newman, Ephraim Sykes, Nicola Fiore, Kristoffer Cusick, Jay Klaitz, Dustin Ingram, Annie Parisse, Michael Drayer, David Proval, Val Emmich, Allen Coulter, Terence Winter, David Vadim, Ian Hart, Anna Šerbinina, Danny A. Abeckaser, Jeff Biehl, John Cenatiempo, John Rue, Till Schauder, Pernell Walker, James Jagger, John Cameron Mitchell, Emily Tremaine, Carrington Vilmont, Dustin Payseur, Jack Doyle Smith, Lena Olin, Ken Marino, Roberta Wallach, Gregory Bastien, Thomas Gardner, Daniel J. Watts, Scott Stangland, Erin Cressida Wilson, Noah Bean, Douglas Smith, Samantha Buck, Nadia Kay, Kenneth Pattengale, Chris Anderson, Gene Jones, John Ventimiglia, Michael Kostroff, Travis Quentin Young, Tom Sierchio, Clara Wong, Christian Navarro, Nathan James, Michael J. Burg, Kelly Aaron, Brian Shoaf, Stephen DeRosa, Keston John, Kati Rediger, Jennifer Suter, Chris Cardillo, Bo Dietl, Tina Benko, Max Curnin, Connor Hanwick, Armen Garo, Adam Wade McLaughlin, Rony Clanton, Catherine Stephen, Dave Shalansky, Nika Ezell Pappas, Greg Vrotsos, Armando Riesco, Allen McCullough

Sex, drogy a rock'n'roll v nejčistší formě počátku 70. let. Teda, sex vlastně zase tak moc ne, ale dobrou hudbou je Vinyl doslova natřískanej. Díky účasti Micka Jaggera na scénáři navíc můžu věřit tomu, že občas neskutečné scény ze života dnes legendárních umělců mohou být pravdivé. Nasazené pomalé tempo Scorseseho pilotu vydrží až do finále, a je opravdu škoda, že má první sezona jen 10 episod.(23.4.2016)

Geniální !! Casino a Vlk z Wall Street, akorát z hudební branže. Skvělý vhled do fungování obřích labelů, šmrncnutý lehkou krimi zápletkou a samozřejmě osobními linkami hlavních protagonistů, zabalen do jednoho z nejlepších soundtracků, který kdy byl v televizní show použit. Bobby Cannavale se pro roli Richieho narodil.(10.4.2017)

Ano, Vinyl opravdu není bez chybiček. Na scénáři by se dalo ještě malinko zapracovat, v polovině seriál malinko přešlapuje na místě a vedlejší charaktery by si zasloužily podstatně větší péči. Jenže co naplat, když ten zbytek je i přes mušky neskutečně návykovou a mistrně natočenou záležitostí, která je vlhkým snem pro fandy sedmdesátkové hudby. Dobová atmosféra i soundtrack jsou opravdu geniální, celý seriál si však i po odchodu Martina Scorseseho z režijní židličky udržuje neskutečný feeling jeho dobových filmů. Divák tak už jenom čeká, kdy ze stojícího taxíku vyleze mladý De Niro. Ostatně, i ta gangsterská zápletka páchne jeho fláky na sto honů. Jde prostě o režijní, hereckou i vizuální parádu, na níž je poznat, s jakou nesmírnou péčí tvůrci k seriálu přistupovali. A vy byste se díky nim do tohoto nespoutaného hudebního ráje, nebo vlastně svým způsobem i pekla, nejraději ihned vydali. Takhle má prostě vypadat poctivá, vypiplaná televizní práce.90%(24.4.2016)

• slunicko2

Čekal jsem mnohem více. 1) Mick Jagger jako scénárista je zárukou, že zobrazovaný svět je autentický. 2) Seriál je nabitý narážkami a vtipy, které, myslím, pochopí většinou jen znalci dobové americké hudební scény. Pro nás ostatní je to jen impresivní chaos. 3) Převažuje zde agresivní expresivní americký "how-are-you-doing-man style", na který jsem poté, co jsem během jednoho večera v newyorském klubu slyšel tuto frázi snad třicetkrát, poněkud alergický. Všichni ve filmu křičí "já, já, já" a nic jiného je ani v náznaku nezajímá. 4) Přes upřímnou snahu jsem nenašel v seriálu jedinou osobu, se kterou bych se mohl identifikovat či které bych mohl fandit. Když nejsympatičtější ze všech postav je drogová dealerka, pak je něco v nepořádku. 5) Pěkný 31letý James Jagger (leader Nasty Bits - Kip) hrál natolik nudnou a nezáživnou roli, že jsem si ho zapamatoval hlavně kvůli jeho otci.(21.3.2016)

Totální masturbace. Pokud opomenu, že jsem hudební freak, pak je seriál skvěle natočen z dějového i funkčního hlediska. Myslím, že charaktery jsou naprosto bravurně zvládnuté a to jak u hlavních, tak i vedlejších postav. Celkové ztvárnění té doby ve mě vyvolává pocit, že by mi ani nevadilo v takové době žít. Anyway jako hudebnímu nadšenci, co poslouchajíc takřka každé odvětví jde seriál přímo do noty. Spousty použitých interpretů pro mě bylo velkou neznámou a tak mi Vinyl přinesl i skvělou hudební inspiraci co poslouchat. Vybírají kvalitu z kvalit a je jedno jestli se jedná o punk, blues či progressive rock, vždycky je to jeba. Už teď se těším, až to celé sjedu znovu.(31.3.2016)

• - V 2. epizóde 1. série sleduje Richie (Bobby Cannavale) v kine premietanie filmu Drak prichádza (1973). (Irktus)

• - Projekt, který tehdy nesl název "History of Music," se nejprve krátce ohřál u společnosti Paramount, než v roce 2010 definitivně zakotvil u HBO. Scénář pilotního dílu "zatím nepojmenovaného rokenrolového seriálu" nakonec vzešel z pera Terence Wintera, scénáristy seriálu Impérium: Mafie v Atlantic City (který zároveň napsal scénář k filmu Vlk z Wall Street) a George Mastrase (který stojí za seriálem Perníkový táta). (Zdroj: HBO Europe)

• - V hlavách Jaggera a Scorseseho se tento nápad zrodil už v roce 2006, kdy Jagger požádal slavného režiséra - autora dokumentů o rockové kapele The Band a o Bobu Dylanovi - aby režíroval snímek Shine & Light z roku 2008, který dokumentuje dva koncerty skupiny The Rolling Stones. Podle magazínu Deadline Jagger během tohoto natáčení navrhl, že by mohli "vytvořit film jako je Casino, zasazený do světa hudebního byznysu." (Zdroj: HBO Europe)