Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

darkrobyk

Nové zpracování toho s artušovskými legendami příliš společného nemá. Po vizuální stránce (kromě občas běsné klipové kamery či nekonečného vytahování meče z kamene) nemám co vytknout. Vizuál z LOTRa funguje výborně a k tomuhle typu filmů sedí. S Artušem je to poněkud horší. Místo budoucího krále jsem viděl Conana, který se musí utkat s magií a který je po většinu filmu sobec, jemuž je lid Anglie u zadku. A v artušovském příběhu jsou černoši? Číňani? Obecně proti nim nic nemám, ale tohle rasové vyvažování v současné kinematografii je děsivé.... Dobře, příběhy ze současnosti nebo z doby a prostředí, kde to možné je, proč ne, ale rytíři kruhového stolu černoši? To snad ne! Jinak příběhově je to samozřejmě děsná slátanina jako třeba Souboj Titánů (2010), ale když si odmyslím občasné hovadské chování postav, zejména nesympatického Artuše (Hunnam je odporný a k tomu herecké prkno), tak se na to docela dalo dívat. To bude kolotoč? Taneční parket?...Tohle je stůl. U toho se sedí. p.s. ,,Nikdo nemá rád hady." To tedy ne, já je miluji! A od čarodějky to znělo hodně falešně. ()

Nevada

Boha jeho... Co na koho Ritchie ví, že mu tohle odkývali a dali mu na to peníze? Co hrozného komu Law provedl, že se k tomu musel upsat? (Banu snad omlouvá účast jen ve zlomku stopáže,) Co je to s dnešním filmovým světem a co se stalo s filmovými fanoušky, že má tohle tak vysoké hodnocení a pochvalné komentáře? Samé otázky, já vím. Tak už je zkrátka. Tohle by v devadesátých letech putovalo rovnou do videopůjčoven s posměšnými komentáři, že si to sice hraje na béčko, ale ve skutečnosti je to jen zmetek kategorie C s nezvykle velkorysým rozpočtem. ()

LiVentura

Vizuální bomba nám vybuchla nad tímto starým anglickým mýtem o jejich králi... Inu, proč ne, herci skvělí, režisér přesně ví, co chce (kamera opravdu s originálními záběry a postupy) a hudba kreslí úžasnou atmošku... Jen střídmost mi tam všude chyběla, to už se ale dnes v Hollywoodu nenosí-neprodává!! ()

Shakers

Skutočne obdivujem, že sa Guy Ritchie drží svojho štýlu aj pri takomto žánri, ale musím povedať, že o to je to zaujímavejšie. Charlie Hunnam aj keď nie je bohvie aká herecká hviezda tu mi fakt zapasoval. A dokonca aj ten Beckham ušiel. Na oko je to fakt pekne, vypráva, kostýmy či efekty majú čo ponúknuť a je vidno každý dolár, jediné čo mi trošku nesadlo bol príbeh, ktorý ma akosi nie úplne zaujal v tomto podaní, akoby sa strácal medzi tými štýlovými scénami a v tom strihu, ale postavy ma bavili, takže ma bavil aj film. Každopádne na toto sa treba mrknúť ešte raz. Obľúbený soundtrack: The Born King, Legend Of The Sword. 80% - 4* ()

DJ_bart

Tohle že je ten punkovej Artušovskej odvaz? Asi jsem viděl jinej film, protože jde o tuctově neoriginální překombinovanej kentus kterej je overrated af. Chlap Ričí má na víc. ()

filmfanouch

Guy Ritchie je režisér, který především režíroval gangsterky a měl za ženu Madonnu se kterou taky jeden film natočil a o jeho kvalitách se nemluví nijak nadšeně. Před 8 lety ovšem natočil Sherlocka Holmese a o dva roky později i jeho pokračování. Oba filmy byli skvělé a Ritchie ukázal, že umí i něco jiného. A teď se pouští do další Anglické legendy. Král Artuš je v podstatě gangsterský film. Akorát ve středověku řízlý fantasy. Netrpí Ritchieho příznaky ( vysvětlovačky) a po průměrných trailerech se mu podařilo natočit něco neuvěřitelného. Především vévodí obsazení: Charlie Hunnham, Jude Law, Djimon Hounsou či Aidan Gillen. Každý má dostatek prostoru a o jeho postavě se dá něco říct. Především Hunnham je neuvěřitelně sympatický a Law zvládá neuvěřitelného záporáka. Tento film by měl být nejméně šest pokračování. To znamená, že tento film je především origin ve kterém Artuš vytáhne meč a pak to jede v klasických origin stopách. Ale právě Ritchieho střih, zvuk, kamera a hudba z toho dělají něco neuvěřitelného. O Legendě o meči bych se nebál říct, že jde o naprostou ptákovinu. Ale o ptákovinu která výborně šlape celou dobu. Ritchie prostě zase dokázal překonat očekávání a i přes pár slabých akčních scén jsem zvědav co udělá s tím Alladinem. ()

Pepinec

Ne že by mě ten nekonečný kolovrátek o vytahování meče z šutru tak moc bavil sám o sobě, baví mě spíš Chlap Ričí a jeho přístup k natáčení "Voni se neposerou. Anebo jo." Udělal ze stereotypu zábavu a to se při současné bídě v kinech cení dvojnásob. Palec nahoru i pro Beckhama, který po zjištění, že na trávníku z něj asi nikdy rytíř nebude, přestoupil k filmu. Proč ne, praxi s filmováním by měl. ()

JohnnyD

Mohol to byť Mad Max: Fury Road roku 2017. Miesto toho je to jeden z najväčších prepadákov dekády. King Arthur je ultimatívna rokenrolová jazda s množstvom vynikajúcou kamerou snímaných eye-candy záberov, skvelou akciou, osviežujúcou štruktúrou rozprávania, množstvom nápadov a hlavne s plejádou monštier a iných fantastických bytostí (morské panny!!!). Strašná škoda toho kolosálne spackaného marketingu (tie trailery boli stelesnená nuda) a tej rozkročenosti smerom k univerzu (čo tak to robiť po starom a najprv urobiť poriadny film a potom myslieť na pokračovania?). Napr. keby z čarodejníčky Maggie spravili regulerného Merlina, mali by silnú ženskú postavu v hlavnej role a získali by si veľký segment diváčok. Ukážkový blockbuster pochovaný ukážkovo zlým marketingom. ()

sheen

Takovou temnou, nahláškovanou fantasy pro dospělé jen tak neuvidíte. Do toho Ritchieho prostřihy a vynikající hudba! Londýn mi hodně připomínal Vizimu z počítačové hry The Witcher :) [Cinestar Anděl] / Skoro 4 roky uběhly od kinopremiéry a já po domácím shlédnutí zvedám z 4 na plný počet, je to neskutečná režba. ()

Pilda17

V dnešní době natočit originální historický snímek je nadliský úkol. To jsem si myslel právě do teď .. 10/10 =100% ()

salahadin odpad!

To se za Guyem stavil producent a říká mu: "Zdarec, Guyi! Mám pro tebe zlatý sele, hochu námět na trhák a pořádnou akční jízdu. Vole, natoč vo Artušovi něco. Třeba s tím, no jak se mu říká, prostě meč." Guy nato: "Ale símtě, vo Artušovi točí každej, se jukni, jak dopad Fuqua. To je furt dokola." Producent se nechce dát: "Ty seš blbej jak voliči před volbama a politici po volbách! Neska se šecko točí jinak, vole. Když se to bude jmenovat po Artušovi, získáš si pozornost. Artuše zná každá socka i v nejzapadlejší zemnici v československu. I tam, kde lidi topí dřevem a kočkama, znaj artuše! Takže jde jako vo to, že to bude vo Artušovi, ale překopem to. Uděláš z toho upe nejvíc film, vole. Samý honičky nad 100 km/h, libový souboje, nacpi tam plaváčka, co mu zdechne fotřík před vočima, páč lidi maj rádi pomstu. Vosol to hodně velkýma slonama, ty socky z toho budou tak v lihu, že je ani nenapadne se ptát, co jako dělaj sloni v Anglii žejo. Dal bych tam velkýho hada, jako ale fakt velkýho, prostě si představ jako fakt obří hadici a tu vynásob deseti na dvanáctou. Hlavně tam necpi Ginevru, ať to má přístupnej ratiing. Muzika musí bejt fakt hodně hustá, něco jako kdybys točil transformery. Scénář vobšlehni z pár fláků z poslední doby." Guy se ptá: "A jaká má bejt jako zápletka? Třeba jak Artuš dobývá Tróju, ňák mu to bojkotujou asasíni z Gazy a von sestrojí plechovýho koně, ne?" Producent přemýšlí, zdá se mu to povědomé, ale není schopen to zařadit. "Hele, to je docela na přemýšlení. Lidi by to zmátlo, proč zrovna koně, proč ne třeba pandu - narážka na číňany! (hekavý smích). Já bych to pojal jako revoluci, socky maj rádi, když se svrhává vláda, když třeba jako vobyčejnskej pasák udělá kariérní vzestup na prezidenta ne? Něco takovýho. Příběh neřeš, hlavně musí bejt hodně krve a hodně honiček a flashbacků! A já seženu nějaký provařený ksichty, sem viděl v posilce jednoho kolíka s ulízanýma vlasama dozadu, ten bude v davu snadno rozlišitelnej. Hele, a bylo by hodně blbý, kdybych brnknul Beckhamovi? By moh někomu ukopnout hlavu, to by byl dobrej fór ne? Holky si z něj cvrnknou. To bude žůžo dobrodrůžo a já si konečně koupím toho anglickýho Morgana." ()

Disk

Ritchieho Král Artuš je co do filmové řeči stejně odvážný jako nedávný Velký Gatsby od Baze Luhrmanna. A oba snímky jsou těžké pecky. ()

666teen

Aaaaamerická atrakce! Sloooooni v Anglii! Choooobotnice ve sklepě! Čeeeeernoch šlechticem! Aaaaartuš v booordelu! Haligali létající labutě a draci! Poslední volné vstupenky! A protože já jsem zvracel už na kolotoči, tak tohle už nikdy nedám. ()

Cappuccino

Spočiatku som si na tento zbesilý mix žánrov nevedel akosi zvyknúť. V druhej polovici ale nastala zmena a ja som chtiac nechtiac pristúpil na režisérové bláznivé pravidlá. No a vtedy to začalo. Nadupaná akcia, plná fantasy, mágie a bombového soundtracku. Miestami sa vám až môže zdať, že o film sa postaralo mimoriadne inteligentné dieťa, pretože viac menej snímka nerieši nejaké reálne zákonitosti a ide si svoje. Nepozná žiadne obmedzenia. A v tom tkvie jej veľké pozítivum i negatívum. Záleží asi už len na vás či dáte podobnej šialenosti šancu. ()

-OverLord-

Nářez! Akční fantasy jízda podaná typickým Ritchieho zběsilým tempem, které se rozhodně s ničím nemaže. Moderní podání Artuše je na jednu stranu boží, na druhou stranu ale nemusí sednout každému. Za mě ale naprostá spokojenost. Dvě hodiny utekly jako voda a dal bych si to klidně ještě jednou. Špičkové herecké výkony, epická akce a hudba, režie, rychlé střihy, lokace a příjemná dávka humoru dělají z tohoto snímku zase něco trochu jiného, nového a neokoukaného. Král je mrtev, ať žije král! ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku