Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

Arachneuss

Sbal Excalibur a vypadni. Gangsterské a správně dravé fantasy, nepostrádající Ritchieho atypický styl vyprávění. Řádně zběsilý hudební doprovod, ústřední herecké duo vynikající, každá (nejen) akční sekvence jede s pedálem na podlaze. Režisérova verze anglosaské legendy chytá nový dech a žene se kupředu jako uragán. Pokud jste zatvrzelým zastáncem Excaliburu, tak se raději kliďte z cesty. Tahle jízda bez zábran nemá konce! ()

Kaka

Nový král Artuš má možná nějaké to charizma, drajv, ale styl a noblesu absolutně žádnou. O tomhle příběhu si budete chtít povídat s kumpány v nějaké zaplivané "pub" na okraji Londýna, to je asi tak maximum, jak moc charakterní ten film je. Změť rockových vypalovaček, zmatečných střihů, nudných PG13 digiakčních scén a pronuděných 130 minut je na světě. Ritchie je sice opět svůj, s osobitým a velmi odvážným filmařským rukopisem, avšak tahle legenda nepotřebuje být natočena jinak, ale dobře. ()

Spiker01

Guy Ritchie je slovutný režisér, jeho filmy mají vždycky svůj styl a pokaždé si v nich člověk něco najde. Jeho předchozí kousek The Man from U.N.C.L.E. jsem v kině vynechal a pak jsem si to vyčítal, jelikož mě předem ničím nelákal a pak mě absolutně strhl. Říkal jsem si, že ačkoliv Artuš má zajímavé trailery a celkově vypadá dobře, tak v rukou jiného režiséra bych si jej nejspíše nechal ujít, ale od Ritchieho jsem čekal mnohem bombastičtější věci. A už úvodní naprosto megalomanská bitevní vřava mě přesvědčila o tom, že film je opravdu pecka a hrozně rád bych si dal další díly. Obsazení je perfektní, Charlie Hunnam konečně sehnal kvalitního agenta a snaží se prodrat do nejvyšší ligy, což mu já osobně hodně přeju a to zalíbení v Game of Thrones se vyplatilo také, zejména Aidana Gillena je radost sledovat s lukem. Celkově jsem hodně přemýšlel mezi 4 a 5*, jelikož už letos byly filmy, které mě strhly více a pár hluchých míst jsem ve filmu vypozoroval, ale když si vzpomenu na všechny ty fantasy-historické bitvy a fantastické slow-mo souboje, jako vytržené ze cinematic traileru na Shadow of Mordor, tak prostě nemůžu jinak. Už jsem viděl hromadu blockbusterů a ne vždy se stává, že cítím, že koukám na něco, co jsem ještě neviděl a nyní se mi to povedlo v krátkém horizontu hned dvakrát. PS : Schválně se koukněte, jakou reklamu Guy režíroval v roce 2013, ono to cameo najednou dává smysl...8,5/10 ()

sud

Čekal jsem něco na způsob Svatého grálu od Monty Pythonů v modernějším podání. Ne že by mi jej pár (ale opravdu jen pár) scén nepřipomnělo, ale jinak se jedná spíš o něco mezi zábavnou popcornovkou typu Příběh rytíře a (bohužel ve větší míře) komiksovou onanií alá 300: Bitva u Thermopyl. Guy Ritchie bohužel tentokrát natočil překombinovaný bordel, plný nepřehledných digitálních scén (sloni a obří had byli už dost za hranou), v nichž se utápí nevelké množství zábavných scén a hlášek (Můžeme z vašeho domu zastřelit krále?). Za ně a slušné herecké obsazení dávám 40%. ()

Nevka

Očekávání byla minimální a výsledek? Největší překvapení letošního roku. Ritchie opět jede na své vlastní vlně a tentokrát perfektně kombinuje artušovskou legendu s temnou fantasy britských končin. Na pohled delikátní záležitost, kterou navíc skvěle podtrhuje Pembertonův soundtrack vycházející z britské kultury a testosteronem nabité dynamiky celého filmu (The Devil and Huntsman - lahůdka). Hunnam je i přes svůj věk vycházející sympaťák (vousy mu svědčí) a Law pokračuje ve svém zažitém mistrovství. Příběh potěší všechny milovníky středověké fantastiky a rozhodně neurazí - nevím na čem ti amíci jedou, ale jejich hodnocení považuji za ztrátu zdravého rozumu... Logan je z mé strany překvapivě překonán a já pocítil takovou radost, jakou jsem měl naposledy u Kingsmanů, nebo Civil War. ()

castor

Guy Ritchie potvrzuje pravidlo, že na mě to prostě neumí!! Legenda o Excaliburu? Že bych se nějak těšil? Vůbec. A to se také potvrdilo. Dle mého stále nedospělý Ritchie navíc neumí natočit „normální“ film, v tomhle případě dobrodružnou podívanou, což by mělo být ku prospěchu. Jenže není. Je to kombinace nudné nepřehledné digiakce a moderních fíglů, sic v ní je pořádný kus rukopisu tohohle Angličana, nicméně předkládá nesoustředěný mišmaš, který nechutná a jen se vysmívá artušovským legendám. Vyznívá příliš zkratkovitě a zároveň i příliš dlouze. Přidrzlý floutek z vykřičeného domu hláškuje za běhu a mohl by se v klidu přidat mezi současnou gangsterskou smetánku, páč tahle postmoderní stylizace je na mě až příliš přehnaná. Prostě k legendě by se podle mého mělo přistupovat jinak. Poctivěji a méně extrémně. Místy těžká nuda. ()

Rex Mundi

Ono je to fakt skvelé, úžasné a moderné spracovanie artušovskej legendy. Malo to gule a super hudbu, dobré akčné scény, dychberúce efekty hneď od začiatku... a sympatické postavy. Len by som si to ešte chcela pozrieť v jednom kuse, čo sa mi asi nepodarí, kým moje malé dieťa nebude dospelé :-D ()

D.Moore

Velký fantasy nářez, který artušovskou legendu sice ctí, ale zároveň si s ní dělá naprosto cokoliv, co se mu právě zlíbí. Přidává do ní obludy, Artuše ukazuje jako gangstera z Londýna (totiž z Londinia), díky Ritchieho režii a skvělé Pembertonově hudbě je nesmírně našlapaný a stylový, díky hercům po čertech sympatický... A především je také dost vtipný, což upoutávky bohužel bůhvíproč zamlčely. Neříkejte, že jste od Guye Ritchieho čekali obyčejný film. ()

kulyk

Blábol nad blábol. Souhlas s 666teenem. Další film kterému ubližuje, že se hlásí ku své předloze. Co to pak dělá té předloze, to se raději ani neptat. Protože kdyby název stál třeba v podobě: Jarda Poklop, legenda o tom, jak kdekoho, někoho, toho i onoho, vykuchal, tak by šlo o trikově perfektní a dějově snesitelnou fantasmagorii. Která by si samozřejmě od kulyčka vysloužila razítko z hezčí brambory, než takto. ()

Hild

Užila jsem si to více než Strážce Galaxie minulý týden. Ta hravá režie Guye Ritchie mě hodně baví. Pasáže, které by obyčejně v jiných filmech zabraly půl hodiny, Ritchie dokáže díky rychlému střihu a nápaditosti vměstnat do pěti minut, přitom divákovi neunikne nic podstatného. Některé pasáže vyložené lahůdkové (útěk z města), velice dobrá hudba, Jude Law výborný zaporák a Charlie Hunnam má velké charisma. Občas mi vadilo až příliš CGI, ve kterém se divák ztrácí, ale celkově je ten film prostě zábavný. Moc doufám v komerční úspěch, potenciál pro dobré pokračování tam bez debat je. ()

tahit

Řečeno bez servítku, nemohu si pomoci, ale nechci moc srovnávat nesrovnatelné, ale při srovnání s Excaliburem, což je obdoba, vychází britský film mnohem lépe. Prostě zážitek, který zanechá v člověku trvalou stopu. Zatímco Král Artuš: Legenda o meči je zkrátka film, po jehož zhlédnutí vyjdu z kina a druhý den nevím, že jsem ten film vůbec viděl. ()

Wacoslav1

Král Hovnuš : Legenda o kýči. No jo je to hrozná sračka po který by Gej Ritchie měl hlavně sbalit sám sebe a vypadnout a netočit už podobný vylízanosti. Naštěstí aspoň na rozdíl od fast and fekálního shitu byli celosvětový diváci potažmo klauni při smyslech a udělali z tohohle špatnýho vtipu zaslouženej komerční propadák.20% ()

Davies182

"What the hell is all the fuss about??" Notykrávo, tak Ritchie se s tím vážně nesere, to prostě nejde napsat jinak. Ohromný vizionářský fuck off všem, kteří se za posledních x let snaží o jakékoliv "moderní pojetí" libovolný historicky nedotknutelný látky. Sice je v tom víc CGI než ve všech marvelovkách dohromady, takovejhle parádní klipovitej drajv ale nemá žádná. Flashbacky jsou zpátky v kurzu. Přesně takhle si představuju zábavnej blockbuster 21. století pro nastupující generaci youtubepošuků. ()

pepo

Mix všetkého možného aj nemožného v non stop nadupadonom kokteily a zároveň showreele na nápaditosť Guya Ritchieho. Pripomínalo mi to trochu jeho druhého Sherlocka...akurát po použití veľkej dávky kokainu. Objektívne to nie je moc dobré a viem si predstaviť ľudí, čo to budú intenzívne opľúvať, no pri tom návale režijných, kameramanských, strihačských alebo hudobných nápadov nie je šanca sa nudiť. Herci sú veľmi fajn a audiovizuálne je to fakt žrádlo a strašne preto zamrzí neprehľadnosť niektorých akčných scén (najmä finále) a slabá práca s príbehom. Je to proste skvelá jazda, pri ktorej som sa však nedokázal už po konci prvej tretiny zbaviť pocitu, že Ritchie pôvodne natočil trojhodinovú nudnú sračku s nudným príbehom a nakoniec sa im to podarilo so strihačmi, zvukármi a hudobníkmi zachrániť 8/10 ()

Tom_Lachtan

Tohle je dost podivná věc, protože tu má absolutně selhávající, sterilní akci, která je tak špatná, že jsem se místo jejího sledování pokoušel nenápadně okousávat spolusedícím v kině nehty na nohou. Ne, vážně, je tu sice pár přerostlejch hadů a slonisek, ale je to obrovská nuda, o řád lépe fungují dialogy, které jsou gangsterovaté až na půdu a do fantasy ve stylu meče & magie sednou až překvapivě perfektně. Ale ty dialogové přestřelky by si zasloužili mnohem lepší příběh, ten je totiž generickou sbírkou klišé, která je hodná leda tak těch nejvíc béčkových fantasy knížek, co se u nás objevili v devadesátkách a na obálkách měli nasvalené barbary v bederních rouškách a vykozené děvy v kovovejch bikinách. Obrovská škoda a promarněnej potenciál na půli cesty a nespasí to ani kostým Juda Law, ve kterém vypadá jako lokální distributor kokainu na Canterburské diskotéce z osmdesátých let, ani skvělej hudební doprovod. ()

Xmilden

Guy Ritchie je po čertech osobitej rejža, kterých široko daleko moc nevidím. Když si někdo dovolí udělat z Legendy o Králi Artušovi v podstatě britskou gangsterku, tak ten člověk je buď úplný šílenec nebo se jmenuje Guy Ritchie. Bohužel na mě film fungoval o trošku méně než jeho nejslavnější snímky. Jude Law mě do role moc neseděl a Charlie Hunnam roste každým filmem. Zbytek postav prakticky nestojí za zmínku a tak pokud něco z filmu vyloženě ční nad ostatní aspekty, je to hudba. Nelidsky zajímavá a přesně podle potřeb filmu uhánějící stále dopředu. 80% ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku