Nežádej svůj poslední tanec

Save the Last Dance

Nežiadaj svoj posledný tanec

Romantický / Drama / Hudební / Taneční

USA, 2001, 112 min

Jeden z nejkrásnějších tanečních filmů. Charisma Julie Stalie dává filmu nezapomenutelnou stopu, jednoduchost a charakterů nám umožňuje zamyšlení nad celou situací ústředního páru. Nakolik je americké školství schopné vyprodukovat úspěšného studenta, obzvláště potom studenta ze slabého sociálního a rodinného prostředí a nakolik se mu dostane podpory od okolí. Spojení bělošky s černochem nemusí být ve všech společnostech vnímáno stejně a ne za všech okolností a ze stejných důvodů. Ideálním příkladem je žena pozorující pár v metru a jejím opakem je Shenyl, která dokáže pochopit zuřivost Nicky, která bojuje z uražené pýchy i za "černošskou spravedlnost." V době vzniku filmu se jich nevyskytovalo tolik podobných a řekla bych, že odstartoval éru sondování v černošském prostředí a kultuře, která se stala celkem oblíbeným tématem - Stomp the yard anebo You got served. Choreografie propojení hiphopu a baletu je perfektní a film o natáčení, vypráví o tom, jak museli Julii učit tančit a jak intenzivně trénovala. V jejím závěrečném tanci se odráží scéráznost i jemnost, klid i vztek a touha něco dokázat. Konečně jsme se dočkali tance, který dokáže vyjádřit tolik lidských pocitů.(21.8.2007)

• DadysGirl

Julia Stiles si mě získala ve filmu 10 důvodů proč Tě nenávidím, a proto jí také ledasco odpustím... Ale v tomhle filmu je toho víc co nemůžu přehlídnout... Já nevím... Mám hudební/taneční filmy moc ráda, ale tady to nějak nefunguje... Nevím jestli je to předvídatelný děj nebo nijaká chemie mezi hlavní dvojicí... Prostě to není úplně ono...(31.8.2011)

Čekala jsem další taneční film o ničem, ale už začátek mě dost překvapil. Příběh je velmi silný, v několika scénách jsem brečela jak malá. V určitých věcech jsem se se Sárou ztotožnila a hlavně jsem si hodně uvědomila. Bylo to jiné než ostatní filmy, líbil se mi hlavně strašný zvrat z dokonalého života do úplně jiného prostředí, podmínek. Ale ta hlavní hrdinka! Tak nesympatickou holku jsem douho neviděla. Ty její pohledy, chování, oblíkání. Občas jsem měla chuť ji něčím prašit :D(25.5.2013)

Soundtrack Mark Isham: 1. Ballad Of Fire Starr (Theme From "Save The Last Dance") - Fredro Starr ,2. You - Lucy Pearl feat. Snoop Dogg & Q Tip ,3. Bonafide - X-2-C ,4. Crazy - K-Ci & Jo Jo ,5. You Make Me Sick - Pink ,6. U Know What's Up - Donell Jones ,7. Move It Slow - Kevon Edmonds ,8. Murder She Wrote - Chaka Demus & Pliers ,9. Breathe And Stop - Q-Tip ,10. You Can Do It - Ice Cube feat. Mack 10 & Ms.Toi ,11. My Window - Soulbone ,12. Only You - 112 feat. The Notorious BIG ,13. Get It On Tonite - Montell Jordan ,14. All Or Nothing - Athena Cage ,(16.5.2011)

Mě se to líbilo, sice mi přišlo divné když hlavní herečka tančila, tak v přímém záběru nikdy pořádně nebyla. Byl tam místo ní někdo jiný, ale celkově takové klasické schéma černí a bílí a velká láska spojena s problémy obou stran nebylo zvládnuto až tak zle. Chybělo mi v tom trochu více romantiky, humoru a nebo vážnosti. Protože to jako celek působí trochu obyčejně bez větší hloubky, ale odreagoval jsem se u toho, takže nebudu zlý.(19.8.2010)

• - Režisér Thomas Carter obsadil Julii Stiles do role Sáry potom, co ji viděl tančit na stole ve filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím. (HappySmile)

• - Původně se mělo točit na akademii Mount Assisi, dívčí katolické škole v Lemontu. Když požádali školu, jestli můžou odstranit katolickou dekoraci, ředitel školy je odmítl. (HappySmile)

• - Podle původní verze scénáře žila Sára se svou matkou v Pensylvánii, než se přestěhovala ke svému otci do Baltimoru. Během natáčení se ale tato místa změnila na Lemont a Chicago. (HappySmile)