Nežádej svůj poslední tanec

Save the Last Dance

Nežiadaj svoj posledný tanec

Romantický / Drama / Hudební / Taneční

USA, 2001, 112 min

Sára (Julia Stiles) by se chtěla stát baletkou. Bohužel při cestě na konkurs na taneční školu zemře její matka při autonehodě, a Sára nechce balet už ani vidět. Navíc se stěhuje za svým otcem do černošské čtvrti v Chicagu. Navenek se film tváří jako teenage komedie, ale na rozdíl od těchto má mnohem hlubší smysl. Sára potkává na škole Dereka - a přes rozdílnou barvu pleti se dají dohromady. Ale to co nevadí jim, vadí okolí .. Sáru jako bílou holku už z principu nesnáší... Film poukazuje na otázky rasismu, spiše ale v opačném smyslu než jsme většinou zvyklí... Navíc to skvělé hip-hop-baletní vystoupení Julie Stiles, už jen kvůli němu stojí za to se na tento film podívat...(20.3.2004)

Je tu všetko (cesta za snom, čierno-biely pár vs. okolie, mŕtva matka, pocit viny, čierni gangstri...), ale nič z toho nie je nové. Navyše oproti mladšiemu žánrovému súrodencovi Let's Dance pôsobí v Save the Last Dance všetko, čo má byť "cool", zúfalo nemoderne. (A to má ten film len 7 rokov!) Ale treba zas povedať, že Julia Stiles je tradične veľmi príjemná a aj S.P.Thomas je sympaťák. Ešte len dodám, že mi asi začína mäknúť mozog, lebo je neuveriteľné, nad čím všetkým som schopná sa pri filme rozplakať. Takže takých 3 a pol hviezdičky.(26.3.2008)

Hm, Julia Stiles jako tanečnice? Ne! Nevěřila bych jí to ani náhodou. (A teď mluvím zcela nezaujatě, vyjímečně jsem odhlédla od toho, že jí fakt nemám ráda) A proč se proboha oblíkala tak příšerně? No nic, příběh byl velmi předvídatelný, závěr byl taky naprosto jasný. Na mě to bylo až moc dlouhý, začátek byl vcelku ucházející, pak už jsem se ke konci nemohla dočkat závěrečných titulků. 3*(3.4.2010)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 6/10/// +prostředí, herci, příběh -chtělo by to ještě více hudebních čísel/// Hezký film, celkem dojemný, občas dramatický. Hraje tady sympatická Julie Stiles, působí hodně charismaticky a dobře. Tento film jsem viděl už kdysi a dlouho jsem ho chtěl vidět znovu. Nepatří sice na vrchol hudebně-romantických filmů, ale své místo v mém srdci si získal./// Celkem 74%///(3.6.2009)

• Jirka_Šč

Ok. Nebylo to nekoukatelné, líbí se mi Julia Stiles. Příjemně se na ni dívá. A to je bohužel vše. Když to porovnám s Make Your Move, kterému jsem dal taky jen 2*, tak v Make Your Move byly super choreografie tanečních scén a herci vše evidentně zatančili sami. Co je tady? Tady byly pouze náznaky použitelného hip hopu a s výjimkou scény konkurzu nic delšího (přičemž jsem měl nepříjemný pocit, že v některých momentech netančí Julia Stiles). Skusme si vzpomenout, co bylo na otázku: "Co je tady?" odpovězeno v Dobytí Severního pólu :).(23.4.2016)

• - Původně se mělo točit na akademii Mount Assisi, dívčí katolické škole v Lemontu. Když požádali školu, jestli můžou odstranit katolickou dekoraci, ředitel školy je odmítl. (HappySmile)

• - Podle původní verze scénáře žila Sára se svou matkou v Pensylvánii, než se přestěhovala ke svému otci do Baltimoru. Během natáčení se ale tato místa změnila na Lemont a Chicago. (HappySmile)

• - Režisér Thomas Carter obsadil Julii Stiles do role Sáry potom, co ji viděl tančit na stole ve filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím. (HappySmile)