X-Men 2

• USA X-Men 2 (více)

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

honajz

Patřím k těm, komu vadí Singerovy různé vychytávky, kterými podle mne první dva díly zbytečně zdloužil, zpomalil a na komiks přepsychologizoval. Výborné scény tak střídají nudné pasáže, a i když téma se mi líbí, i herecké výkony, celkově mám spíše rozpačitý dojem. ()

GigaPudding

Plynule navazující pokračování perfektních x-menů je zase do detailů promyšlené, aby bez jakýchkoli zádrhelů mohlo rozvíjet zápletku prvního filmu a zároveň ji trochu obohatit o lepší efekty a pár ještě stylovějších kousků. Podobně jako u spidermana 2 je to "jen" víc toho samého, jenže v případě x-menů se zápletka neopakuje a postupuje dopředu s pár novými charaktery, novými odhaleními a trochu hlubším pohledem do některých osobností. Úvodní scéna s nightcrawlerem je velmi pozoruhodná nejen kvůli tomu jak efektně je zpracovaná a natočená, ale taky kvůli tomu jak dobře si režisér uvědomoval s jakým charakterem a s jakými superschopnostmi pracuje. Stejně tak to dopadlo i s Deathstrike. Takže prostě zase úplně pecka a ještě silnější než první dil :). A taky zase tu byla super nejvíc mystique :). ()

Deschain

"Bobby, have you tried...not being a mutant?" Pre mňa v každom smere lepšie ako prvý diel: dialógy/hlášky, emócie, akcia/efekty (hneď úvodná scéna s Nightcrawlerom), postavy/ich príbehy. Ďalšou mojou veľmi obľúbenou postavou sa stáva Kurt Wagner (plus jeho vzťah s Ororo, ktorý je postavený na ich kontrastnom vnímaní sveta), Stryker je naozaj odporný (keď sa spojí strach a nenávisť, vzniká zaručený badguy), Magneto a Mystique sú úžasná dvojica, o Loganovi, profesorovi umenia, sa ani nejdem rozpisovať. ()

eraserhead666

Chybí tomu to, co mi vadilo na jedničce, obsahuje to to, co mi v jedničce chybělo. A navíc tu lidi působí jako pěkné svině, takže je fajn, fandit mutantům, i těm špatným. Ale bylo docela utrpení čekat celých 90 minut, než nehybná a mlčenlivá (přesto boží) Kelly Hu něco předvedla. ()

kajda.l

Tento filmový styl nikdy nebyl mým šálkem čaje, ovšem co naplat, X-2 jsou vizuálně vypiplaná a místy strhující podívaná u které se divák i přes určitou zdlouhavost a mírně přepálenou stopáž, ani moc nenudí. Takže nevidím důvod proč pro tentokrát, tu čtvrtou hvězdu nepřihodit...a Famke Janssen je vážně kus:) ()

ARI50

Ano tohle je lepší podívaná pokud takhle dostanu akci a hrdiny ještě ve větší parádě budu spokojený a pokud i příběh přinese skvělé ovoce není důvod potom hledat nedostatky. ()

Bauer

Neuvěřitelné!!! Po velmi dobrém prvním dílu je zde dvojka, která předčila ve všem díl předchozí. Více akčnější. Více promyšlenější scénář.A dokonalé efekty. Přibylo nám více postav ze kterých mně nejvíce dostal Alan Cumming, který je ve své roli prostě super. Ian McKellen předvádí v roli padoucha perfektní výkon.Jediné co by se dalo vytknout je možná délka filmu ale i přes to, to uteklo velmi rychle.Jedno z mála pokračování, který předčí první díl!! Už se těším na třetí pokračování!!! ()

becki_tu

Brian Singer dokázal jako jeden z mála překonat tzv. syndrom druhých dílů a skvěle navázal na úspěch už tak výborné jedničky. Přidal na akci, rozvinul charaktery hlavních hrdinů a vztahy mezi nimi, přidal nové postavy, trochu zamotal příběh a poodhalil minulost Wolverina. Mé nadšení z X-Menů je tak opět o něco větší a nezbývá mi nic jiného, než s otevřenou náručí čekat na třetí díl. ()

JASON_X

Dvojka za jedničkou v ničem nezaostává a je úplně stejně výborná, což se o naprosté většině pokračování ostatních všelijakých jedniček bohužel říct nedá. Naprostá spokojenost. Pastva pro oči, barevný a příjemný pohádkový zážitek, ze kterého se člověk jen nerad vrací do té naší šedivé a obyčejné reality bez mutantů. ()

Sawy

Jednička byla velmi dobrý filmový úvod do světa mé oblíbené komiksové party.Dvojka ji ale překonává snad ve všech ohledech.Zatímco v jedničce se Brian Singer s natáčenou látkou teprve seznamoval,ve dvojce si už je naprosto jistý sám sebou a je to znát hlavně na akčních scénách.Už první scéna v Bílém domě mě přikovala k sedačce a během filmu přišli další skvělé sekvence jako útok na mutantskou školu,X-menovské letadlo proti dvěma stíhačkám,skvostná scéna Magnetova útěku z vězení nebo souboj Wolverina s Deathstrike.Přibyli nové postavy,hlavně Nightcrawler,jehož teleportační schopnosti jsou ve filmu znázorněny skvěle.Pyro se mihnul už v prvním díle,ale tady dostal daleko víc prostoru a svou schopnost ovládat oheň dal řádně pocítit policistům,kteří ho chtěli zatknout.Postavy z minula také prošli zajímavým vývojem a herci se taky zlepšili.Brian Cox je správně démonický záporák a mě jen hrozně mrzí,že po dvojici skvělých filmů se k téhle sérii Brian Singer otočil zády kvůli nakonec nepříliš povedenému Supermanovi a nechal třetí díl průměrnému řemeslníkovi Brettu Ratnerovi.Věřím,že v Brianově režii by vzniklo ultimátní završení trilogie a X-meni by se stali nejlepší filmovoui sérií podle komiksu vůbec.Bohužel,nestalo se to,ale dvojce už nikdo nevezme titul jednoho z nejlepších komiksových filmů všech dob. 100 % ()

Lucasion

X2 je případ, kdy dvojka překonává jedničku. Film začíná geniálně natočenou scénou v Bílém domě a útokem Nightcrawlera. Ovšem on je mírumilovný mutant, kdo ho tedy za pomocí síly ovládá? X-men 2 je parádní sequel od Singera. Jelikož se vrací všechny známé postavy a dostávají více prostoru. Třeba moji favoriti Iceman (Shawn Ashmore) nebo Mystique (Rebecca Romijn-Stamos). Zároveň se objevují nové postavy viz. zmiňovaný Nightcrawler. Opět se podíváme do Xavierovi školy pro "nadané" děti. V tomto filmu je Magneto (Ian McKellen) stále v plastickém vězení, kam se dostal v prvním dílu. Tentokrát zlo pochází ze zcela jiné strany. A to z nejnepříjemnější lidské postavy W. Strykera. Ten se chystá zaútočit na Xavierovu školu a mimo jiné odhalit co se skrývá ve Wolverinovou (Hugh Jackman) ztrátou paměti. X2 je velmi zdařilým komiksovým filmem. Má hudbu, příběh, humor i pořádnou akci. Určitě se jedná o nejlepší X-menovský film z trilogie. (84 %) ()

ScarPoul

Dvojka je už plnohodnotným komiksovým filmom. Veľa motívov čerpá z prvého dielu, takže minimálne v tomto smere je účasť Bryana Singera dôležitá. Ten rozvil krásne ústrednú zápletku okolo ktorej sa točí celý film a s tým že sledoval paralelne dva rôzne motívy robil príbeh zaujímavejším. Berry sa zbavila svojho divného prízvuku, Jackman sa stal najväčším ťahúňom filmu - jeho súboj s Kelly Hu je jednou z najlepších scén filmu a rovnako aj ďalšie krásne bojové scény modrej krásky Mystique, sú pre mňa ako pre diváka pastvou pre oči. Záporák v podaní Coxa skôr smiešny, ale narozdiel od osadenstva Magnetovej party z prvého dielu aspoň postráda trápnosť. Film má našlapané tempo a za tie 2 hodinky nenudí. Jediné čo ma pri tejto sérií vždy skutočne mrzelo je príliš veľký rozptyl na iné postavy v ktorých nemá možnosť vyniknúť individuálny hrdina, ako sa to podarilo napríklad Spider-manovi. Ale stále je to zábavné a hlavne pozerateľné. Najlepší diel celej série. ()

Lacike

Dvojka napravuje všetky neduhy jednotky. Už úvodná akčná scéna svojou dynamikou strčí do vrecka ktorúkoľvek akciu z jednotky. Celkovo sa viditeľne zvýšil rozpočet, ktorý dodal filmu na potrebnej veľkoleposti. A keďže už poznáme základné pravidlá tohto sveta a jeho postavy, tak sa môže hneď rozpútať zaujímavá zápletka. Tentokrát je záporák klasický parchant, ktorý chce z pomsty zničiť všetkých mutantov a v podaní Briana Coxa má záporák poriadnu charizmu. Vďaka tomu musia dobrí a zlí mutanti spojiť sily, čo prinesie zaujímavé, jak dramatické tak aj komediálne, situácie. Dokiaľ bola táto trilógia osamotená, tak som považoval za vrchol tejto série práve tento film. Ale s ďalšími dielmi, ktoré ukázali aká je mytológia postáv bohatá, ma mrzí, že niektoré postavy tu sú strašne zredukované. Najviac to zamrzí u Mystique, ktorá je len tupým strojom na zabíjanie. Mnohé ďalšie postavy tu majú len cameo výstupy, ktoré som predtým nevnímal, ale teraz ma mrzí, že nemajú väčší priestor. U Avengerov sa im podarilo vybudovať celú mytológiu oveľa súdržnejšie. A aj keď tento film funguje kvalitne ako samostatný film, tak v dramatických scénach nie je tak pôsobivý ako napríklad prvá trieda. Preto dávam len spokojných 8/10 a nie výnimočných 10/10. Už to proste nie je taká pecka ako kedysi. Ale to čo ponúka stále stojí za to. Skvelý trojuholník medzi Loganom, Jean Grey a nudným Cyclopsom. Zaujímavý vývoj u Rogue a jej dvoma nápadníkmi. Prirovnanie mutantov ku gayom. A kopu ďalšieho. Jediné čo zamrzí je, že Magneto je v tejto trilógii väčšinu času za zlo, ktoré sa občas pridá na stranu dobra, keď mu to vyhovuje. Zatiaľčo v novej trilógii je na strane dobra a len občas ho ovládne zlosť a stane sa parchantom. Čo je rozhodne pôsobivejšie a aj jeho vzťah s Profesorom X je oveľa prepracovanejší. Takže práve vďaka ďalším dielom tento film stráca na kvalite. Ale aj tak stále patrí k tým nadpriemerne vydareným komixom. 8/10. ()

maseer2

ještě lepší než výborná jednička, kdo by to byl býval řekl.. jediné mínus vidím v tom, že ve druhé polovině díky dlouhé stopáži trochu drhne spád filmu.. takže "jen" silné 4*.. ()

Vesman

X-Mení trilogie je pro mě klenotem mezi filmovými adaptacemi komiksů a jelikož čtu i jejich komiksy tak mají u mě skutečně speciální místo a například Spiderman se s nimi co se týče kvality absolutně nemůže srovnávat. Oproti lehce neoriginální jedničce a poněkud jednodušší trojce je X-Men 2 naprostou špičkou. Už od časů Toma a Jerryho jsem měl rád příběhy, ve kerých se bývalí nepřátelé spojili, aby čelili třetí straně a většímu zlu. Toho všeho se mi v X-Men 2 vrchovatě dostává. Pokud jste v prvním dílu neměli rádi Magneta, tak Williama Strykera ztvárněného Brianem Coxem budete nenávidět. McKellena jsem začal mít rád spíš právě kvůli roli charismatického mutanta než čaroděje Gandalfa. Obsazení ostatních X-Menů zůstává "překvapivě" stejně dobré jako v prvním dílu a Hugh Jackman byl jako Wolverine velmi dobrým tahem, i když by měl být o půl metru nižší :-). S novými postavami oproti prvnímu dílu jsem byl velmi spokojen, Nightcrawler byl velmi dobrý a na jeho vstup do filmu jen tak nezapomenu, ale zato Pyro byl přímo úžasný a stal se po Magnetovi mou druhou nejoblíbenější postavou celé filmové série, mám rád tyhle zrádcovské typy. Zato na Icemana mám dost odlišný názor, nebyla to sice taková hrůza, ale přišel mi oproti ostatním spíše nesympatický. A na závěr Lady Deathstrike, velmi povedená záporačka a jedna z mála hereček s asijským původem, která se mi líbí. Jak jsem řekl, tento díl je pro mě z celé trilogie nejlepší, po takovém tom motivu „bad guy má superzbraň a když jí použije tak všechno bude v háji“ z prvního dílu jsem dostal něco, po čem mé srdce zaplesalo. X-Meni jsou nuceni spojit se se svým úhlavním nepřítelem Magnetem, aby zabránili katastrofě. Já osobně jsem oproti mnohým ostatním nedostatek akce nepociťoval, všechno ostatní okolo mi to bohatě vynahradilo. Každý má svojí srdcovku, a pro mě je X-Men 2 jednou z nich, tou nejlepší filmovou adaptací komiksu, která byla kdy natočena. ()

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

29.12.2013

Bryan Singer se v X-Men: Budoucí minulost snažil vrátit na plátna co nejvíce herců z původní trilogie i První třídy. Jednou z nich byla i Anna Paquin alias Roque. Ta na placu strávila pouhý týden… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)