Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

|90%| Viděno v kině. Neměl jsem v plánu na to zajít do kina, ale nakonec jsem se rozmyslel. Ve výsledku jsem ohromně spokojen. Krásně zahraný film s dobře napsanými postavami, dobrým dějem. Filmu snad nic výrazného nechybělo. Napětí, strach, atmosféra, postavy, hudba, i ta akce, pár scének s hnusnými nacisty, které mučili onu rodinu atd. První půlka filmu se rozjíždí, ale má to docela rychlý spád. Veškeré scény, dialogy mě baví. Hlavně postavy – každá mě svým způsobem zaujala. Hlavní dvojice Cillian Murphy a Jamie Dornan byla prostě skvělá. Každý byl odlišný. Murphy byl chladnější, cílevědomější, zato Dornan měl trochu slabší povahu. Ostatní herci mě též bavili. Bylo trochu zvláštní, že české postavy mluvili anglicky. Ale když to bylo teda takhle zvláštně v koprodukci natočeno, tak se to dá pochopit a vůbec mi to nevadilo. Scéna, kdy proběhne ne moc zdařilý útok na Heydricha byla skvělá. Minuty, vteřiny před útokem jsem pocítil hluboké napětí. Konečné bránění kostela a následná relativně dlouhá akce neměla chybu. Nebyla natočena úplně prvotřídně, ale větší problém jsem s tím neměl. No, myslím, že není co dodávat. O plném hodnocení nepochybuji, těším se na další shlédnutí.(2.10.2016)

• Jan_Hybern

Považuji film za nepovedený. A to samozřejmě nejen kvůli šílenému přízvuku herců, kdy snad aby napodobili východní Evropu snaží svou angličtinu deformovat ruským přízvukem. Tím, že je to v angličtině, tak tam vznikají i zajímavé scény, jako když jedna z postav říká, že je Slovák, což by asi všichni poznali hned z toho, že mluví slovensky. Prostě obrovské zklamání z nevyužití šance ukázat se trochu ve světě.(28.7.2018)

Je sympatické, že se ztvárnění tohoto pohnutého období československých dějin ujala britská produkce, což je na výsledku více než znát. Zato způsob, jakým se v české koprodukci popasovali s jazykovou stránkou, je více než rušivý. Kombinace rodilých mluvčích hovořících perfektní angličtinou (což je navíc zpočátku filmu v kontextu provázanosti s anglickou linkou této historické kapitoly i poněkud matoucí) a českých herců mluvících nepokrytě slovanským přízvukem tluče bolestivě do uší. Až po delší době sledování se (snad) divák vyrovná s tím, že čeština je zde angličtinou plně nahrazena a rozdíly v akcentu jsou pro děj a rozlišení postav nejen nepodstatné, ale především nežádoucí. Divák se chtě nechtě musí přenést i přes fakt, že se tu čeští občané vzájemně oslovují prvním pádem a někteří z nich nezvládají "ř". Nebýt této vady na kráse, mohl Anthropoid dopadnout ještě výrazně lépe. Pro lepší zážitek z filmu určitě doporučuji výjimečně zvolit dabovanou verzi (kterou jsem ale vlastně neviděl, takže kdo ví...). ČSFD 3*(25.8.2018)

Dílo s dobrým obsazením jak našich, tak zahraničních herců. Snaží se o autenticitu prostředí, což se v porovnání se snímkem Smrtihlav daří. První část filmu trošku vlažnější, ale druhá půlka už stojí za to. Nedosahuje kvalit Atentátu (1964), přesto je to solidní film. Hodnotím 75%.(12.9.2018)

Samozřejmě to není přepis historie, jakkoliv přesný se snímek snaží být. Ať už jde o někdy zbytečný eufemismus (to se dá říct například o zjednodušených scénách mučení) nebo o nepřesnosti zažité (Gabčík útočící před autem, časování mezi hozením granátu a pokusem o výstřel) či chyby faktické (Aťa přítomen v Praze, mrtví Němci během přestřelky, jiné počasí během atentátu) a také znatelný americký (hollywoodský, chcete-li) vliv kde je prostor dán hlavně vztahům mezi postavami a samotná akce neznatelně ustupuje do pozadí, to vše naštěstí v malé míře, což filmu prospívá a my se tak stáváme svědky výborně zahraného dramatu s perfektními scénami, ať už jde mrazivé zpodobnění samotného atentátu, bitva v kostele, psychické mučení Ati (přestože se udává že bylo daleko horší) nebo třeba Gabčikovo epické "We are Czechs!" a to i přesto že byl Slovák.(6.11.2018)

„Kurva.“ s anglickým přízvukem fakt pobavilo. Když chce střílet, je jasný, že se mu nemůže klepat ruka. Veterinář by moh z fleku dělat rozvědčíka. Co padlo o Novákovi jen potvrdilo mou dlouholetou teorii, že toto jméno patří nepříliš důvěryhodným osobám/krysám. Berlín je malá ves? Vaněk si stěžoval špatně. Stará tramvaj! Moravec se moc nepoved. Na celým filmu (viděn v angličtině) je strašně vidět, že Čestí herci tady angličtinou nevládnou. Gabčík si hrál s ohněm už takhle na začátku... – rozptyloval se ženskou, když měl úkoly. Ale Le Bon tady byla zase kus – stejně jako v The Walk. Zábava plná SSáků, hm, cílů tam bylo dost. Slušnej zbraňovej arzenál. Hospoda byla dobrý krytí a Neužil potěšil. Zajímavá byla příprava v lese. Proč ty krávy v tom bytě nedržely kušny?! Lenka věděla něco o zbraních? Skvěle improvizovaná temná komora a hezký plánování nad mapou. Na papíře to vypadalo, že Protektor byl dost dlouho nehlídán. Postavy filmu se mi zdály občas až moc čisté – Fafková. Podle Kovárníkový bylo všechno jednoduchý... Kubiš vylíčen jako proutník a srandista (Granát). Zádrhel musel přijít. Nebyl čas ztrácet čas. Strýček Hajský byl super postavička. Se divim, že nikdo ze skupiny nesdílel Ladislavovy obavy. Tak přece tu obava byla. S náboji dobrá terapie. Proč čekali na Čurdu? Čurda byl čurák! Opakování je matka atentátu. Dobrá scéna! Chudák Fafková. Josef nemoh za to, že neposlechla. Zach se vrátil do role farníka. V kryptě byla nuda (i pro diváka). ‘Cowards die many times before their deaths. A valiant never tastes death but once.’ Zmetek K. Č. se projevil. Chudáci Moravcovi. Ale Moravcová se zachovala správně. Kostel byl nekonečnej. Sice urputně bráněn, ale odboj byl bez šance. Přesto – i šest hodin držení kostela Cyrila a Metoděje je hodně. Národní hrdost na maximu.(11.11.2018)

Kvalitka s drobnými nepřesnostmi, které ale nekazí zážitek z filmu, herecké obsazení není nejlepší, český dabing by mohl být lepší, ale scénář a herecké výkony jsou skvělé.(21.2.2019)

Bylo to anglické. Studeně anglické. Nejdříve jsem si myslela, že to bylo angličtinou, ale nebylo to jen angličtinou. Všechny postavy ve filmu působily intelektuálně, anglické typy místo českých, včetně těch českých(až na výjimky). Film o lidech, bez prostých obyčejných lidí, každý skoro filosofoval, byl klidný vyrovnaný a náhodou když vybuchl, zase se srovnal. Nevěřila jsem jim to, i když jsem tolik chtěla. Příběh je silný, známý, asi jsem očekávala mnoho, hrozná tragedie, drama, ale emoce najdu víc ve Wikipedii, kde jsou pouhá fakta. Přesto kamera dobrá, drama to bylo, závěrečné boje napínavé a herci vlastně nic nepokazily.(18.4.2019)

Pane jo!!!(12.7.2019)

1 12 24 35 43 44 45 46 následující >>