Pustina (TV seriál)

Wasteland

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 52–60 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Ján Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastasia Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn, Martin Uhlíř, Jakub Slach, Marek Dobeš, Milan Aulický

Komentáře uživatele Heisenberg_ k tomuto TV seriálu

Nebudu lhát, ale tohle je asi ten nejlepší seriál, jaký byl kdy na poli české seriálové tvorby stvořen... Už od prvních minut je zde cítit neskutečně svěží závan filmové kvality a také atmosféra severních Čech, která zde prostě a jednoduše není růžová a není pro každého: je temná, depresivní, tísnivá, špinavá, perfektně vykonstruovaná. Pustina je po scenáristické stránce absolutním vrcholem domácí tvorby - Štěpán Hulík si dal na scénáři hodně záležet, a napsal jej takovým způsobem, že z něj vytěžil naprosté maximum, všechna superlativa. Vizuální stránka Pustiny je také úchvatná (kamera, střih). O režii Alice Nellis a Ivana Zachariáše ani nemluvě - vůbec totiž není rozeznatelné, že je Pustina točena dvěma odlišnými režiséry. V čem je ale tento seriál opravdovým klenotem, je herecká stránka. Nepřistihl jsem se, že bych si u Pustiny říkal, že je některá z postav nekvalitně zahraná, nedej bůh špatně napsaná. Opravdu, každá postava je perfektně vykreslena, a každá, i když se může chovat nejpříjemněji, má v sobě nějakou tu temnotu a své místo v silném příběhu, který vám jednoduše sebere dech. Akorát jsem čekal známější casting, ale to vůbec nevadí. Nebudu dále rozepisovat klady herců, ale co musím opravdu vynachválit, je výkon Jaroslava Duška. Zde odvedl opravdu neuvěřitelný výkon, a i přes to, jaké hovado to na začátku seriálu bylo, získal ihned moje sympatie a fandil jsem mu ve všech situacích - doopravdy, tenhle výkon je hoden i na Golden Globe. První polovina seriálu je taková "zahřívačka", ta druhá už je čistokrevná jízda, u které téměř nemůžete přestat zavírat tu vaši dokořán otevřenou chlebárnu. Měl jsem pár kandidátů, ale byl jsem pořád nejistý, jestli je toho kýžená postava schopná - vraždy. V tomto bodě je také Pustina tak výjimečná - až do samotného závěru vás mlčky vodí za nos a nechce vám nic prozradit. Ani na jediný moment jsem se nenudil. No a kdo čekal happyend, ten ať si radši pustí Ulici a podobný hovadiny. Z Pustiny plyne pro náš národ takové ponaučení, a to takové, že ČR má schopné kameramany a režiséry, má ale nedostatek pořádných a talentovaných scenáristů, kteří by vymysleli kvalitní děj, stejně tak pro TV stanice, aby vymysleli něco koukatelného... tohle si zaslouží víc, než jen jedno zhlédnutí, ale hned několik. Doopravdy, do této chvíle jsem nenarazil na kvalitnější český seriál, než je Pustina, to nejlepší, co nás kdy na poli české seriálové tvorby potkalo. Plných 700%(12.9.2017)

Ouuu, tak zatím to vypadá velmi, veeeelmi zajímavě. Již od prvních minut je zde cítit závan filmařské dokonalosti. Špinavá a depresivní atmosféra (skoro jako ze Scalped) severních Čech je zde perfektně provedená. Vizuální stránka - kamera, střih apod. je bezchybná. Ačkoliv je tohle teprve první epizoda, kde se seznámíme s postavami, prostředím apod. je základna pro děj skvěle vybudovaná. Výkony herců nebudu ani komentovat. Zatím Pustina vypadá přímo luxusně. Akorát jsem počítal se známějším castingem, ale to nevadí. Jinak jsem z Pustiny neskutečně nadšený. Je to navíc poprvý, co jsem slyšel Evu Holubovou takhle klít.(10.9.2017)

V uvozovkách se zde nic neděje, ale přitom je scénář Štěpána Hulíka tak dobře napsaný, že se bojím (myslím to z tý dobrý stránky) co se bude dít dál. Stejně tak kvalitní je i režie Ivana Zachariáše a výkony herců. Ani na jediný moment jsem se nenudil.(10.9.2017)

Hah, kdyby Walter White viděl, jak Jan Cina uboze vyrábí perník, musel by se propadnout do země. Doufám, že se Jaroslav Dušek více zapojí do děje a zahraje velmi důležitou roli, i přes to, jaký je to prase, mi přijde sympatickej. Zatím se jedná o naprostou dokonalost.(11.9.2017)

Ty vole, tak mi připadá, že kromě Hany (Zuzana Stivínová) a Hany (Elišky Křenkový) a také Mirka Vladyky a Evy Holubové a jiných vedlejších postav, se zde skoro všichni chovají jako totální svině. Chápu, že Karel (Jaroslav Dušek) má bipolární poruchu, ale měl by se trochu krotit, ale taky vidím, že se snaží být normálním a chce pomoci. Lukáš (Jan Cina) s Filipem obchodujou s perníkem (na Walta a Jessieho nemaj :D), zatímco v pasťáku, kde se zrovna Filip stal obětí šikany, mi připadá jako normální vězení, kde si i dozorce v pohodě šňupe, a syn paní prodavačky si krade zboží. A kapitán Reiner si místo pátrání hraje na automatech. Jo, a to všechno se mi líbí, špičkový scénář Štěpána Hulíka je krásně bez příkras, a ukazuje realitu v tom správném, špinavém světle, a jde vidět, že si na něm nechal záležet, a vytěžil z něj maximum. Palec nahoru také pro Alici Nellis a její bezchybnou režii. Posledních cca 15 minut bylo naprosto dokonalých. Myslím, že to vše, první polovina seriálu, byla pouze taková zahřívačka, a zbytek bude už pouhá dramatická "jízda".(11.9.2017)

No ty kráááávo. Tahle epizoda byla dramatická jak prase --- už mám pár tipů, jak se vše mohlo udát. Perfektně se zde prolínají dvě dějové linie, jedna z pohledu Hany, která byla spíše tísnivá a depresivní, a ta druhá, lepší, z pohledu Karla. Jaroslav Dušek zde předvedl neuvěřitelný výkon a asi půjdu proti davu, když řeknu, že je to největší sympaťák, ale já mu fandím. Jeho trápení mi připomínalo to, jaké prožíval Mads Mikkelsen v Jagten, a ten považuji za nejlepší evropský snímek. Fakt jsem mu fandil v boji proti systému a okolnímu světu, a doufám, že v příštích epizodách dostane ještě větší a dramatičtější roli. Tohle vypadá na nejlepší dramatický seriál z české produkce... a zaslouženě.(11.9.2017)

Do hajzlu, já to říkal! Já říkal, že v tom důležitou roli bude nějakým způsobem hrát perník od Lukáše... Akorát Kája si to u mě trošku posral... nemůžu se dočkat, jak se všechno vyvine... Neskutečné grády!(11.9.2017)

Tendence zvyšování kvality děje pokračuje... Tak Karlík se nám tu trošku rozjel, a díky tomu vyplouvají na povrch nové skutečnosti, nečekaně. Mám svého kandidáta, spíše kandidáty, a jsem zvědav, jak to vše nakonec dopadne. Jsem velmi nervózní.(11.9.2017)

Ksakru, já jsem si říkal, jestli to neudělal on, jenže Pustina je taková, že vás až do samotného závěru vodí za nos a nechce vám nic prozradit, a v tom je tenhle seriál tak perfektní - v tom mistrovském tajemnu... no, nebudu se rozepisovat, Karel je prostě týpek, a klučina skončil tam, kde to v uvozovkách vše začalo, a dobře mu tak. No a kdo čekal happyend, tak ať si jde pustit Ulici a podobný bejkárny... tohle je možná nejlepší český seriál jaký byl kdy stvořen... Pustina si určitě zaslouží víc, než jen jedno zhlédnutí. Simply the best.(12.9.2017)