Pustina (TV seriál)

Wasteland

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 52–60 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Ján Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastasia Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn, Martin Uhlíř, Jakub Slach, Marek Dobeš, Milan Aulický

Stěží by mě napadlo, že budu muset konstatovat, že některý z našich původních seriálů je místy vlastně až tak precizní, tak dokonalý, že mu to v důsledku vlastně škodí.. Tou precizností a dokonalostí však míním to na tuzemské poměry nezvykle důsledné lpění na detailech, v nichž spočívá nejen ďábel, ale i ona životnost projektu, byť tedy v případě samotných postavu lehce prostřednictvím jakési zvláštní manýry zabraňuje divákovi zcela se na ně napojit, identifikovat se s nimi.. I samotné napojení se diváka na příběh, zpočátku poněkud zbytečně narativně nelineárního, se tentokrát jeví poněkud obtížněji.. Nicméně jako celek se Pustina jeví jako první český tuzemský projekt, který těm světovým parametrům dostojí téměř bezvýhradně.. Zachariášovi předpovídám velkou budoucnost, ale bude to mít v tom našem zatuchlém prostředí velmi obtížné..(10.11.2016)

Byl jsem přetěšen, takže mě seriál první dvě, tři epizody chytil méně. Pak ale začalo psychologično houstnout a všechny obsese, strachy a tajemství se z postav lepily na diváka a konec … ten byl až o zástavu srdce. Jak už pár let říkám, našemu audiovizuálnu nechybí režiséři, ale scénáristi a dramaturgové, Štěpán Hulík je opravdu supr. Ivan Zachariáš, i když jsem o něm nikdy předtím neslyšel, si řemeslo na znělkách a reklamách opravdu nacvičil a supervize v podobě Alice Nellis nebyla potřeba. Nej český seriál desetiletí je málo, skutečně, dlouho tady nebylo dílo tak společenské, tajemné, na kterém je důležité, kdo, co kdy říká, jaký to má význam krátko i dlouhodobý. I když bychom mohli mít něco vůči nadnesenosti určitých momentů nebo manýře v obraze, pořád jsou to miniaturní vady. 90%.(5.1.2017)

84 % Jo, člověk se nemůže zabavit pocitu, že všechno tohle už dávno viděl v severských detektivkách, ale je to okopírované opravdu velmi dobře. Atmosféra i herecké výkony, až na Nohu, který chvílemi tlačí příliš na pilu, až přehrává, jsou perfektní. Bavilo mě to od začátku do konce, nenudil jsem se a těšil jsem se na další díl. Jenom mi přijde zbytečné furt něco kopírovat, v zemi kde je pár vražd ročně působí ty severské detektivky furt tak nějak nepatřičně, spíš bychom měli točit něco ve stylu Četnických humoresek a Hříšných lidí města pražského.(24.3.2017)

Bylo nebylo, z Duška mi bylo místy opravdu divně, protože ´hrál naprosto perfektně a v některých místech pableskovala jeho skutečná postava (herce, nikoli postavy), takže pro mě osobně další bonus navíc a jednoznačně nejzajímavější postava. Jinak je to skvělé, místy si to sice nemůže vybrat, zda je to psychologický rozbor, nebo detektivka a severské inspirace jsou dost často až moc silné (třeba léto zde vypadá slunečně asi stejně jako kdyby se to celé odehrávalo v krajině Rákosníčka, kde by se mlha dala krájet a půlka postav nosí stejné bundy, jako v půli zimy). Ovšem výsledek je stejně skvělej.(17.4.2019)

Pustina. 22.11. 2016 si čtu komentáře, spousta lidí hodnotí po 2 zhlédnutých epizodách. A komenty se hemží superlativy. S těmi bych prozatím počkal (po 5. dílu). Seriál vytváří slušnou atmosféru, ale není moc sdílný s odpověďmi na otázky. Dává si načas. E01 - slušný rozjezd, postavy vystupují zpoza opony, byť je tu mnoho záchodu a jiných projevů fekálních. Každopádně atmosféra slušná, slova postav neslušná. E02+E03 - hnusný lidi, atmosféra ekologických a lidských sraček. Seriál začíná být nepříjemně natahovaný. Rýsují se jen dvě tři sympatické postavy, ostatní na ránu. E04 - dostává to spád. Sonda to světa hnusných lidí pokračuje v módu ryzí deprese. Dušek je neskutečně odpornej a kluci z pasťáku zralí na odstřel v rámci poslední leče a následných zabíjaček. Rozuzlení je bílým nepopsaným papírem, na který nedokážu prozatím napsat žádný tip. E05 - konečně trochu silnější děj, depresivní posun kupředu. Vzrůstá zvědavost - kdo? proč? jak? I tak je tu ale pořád spousta scén, které by tu být nemusely a seriál mohl mít tři příjemně odsýpající díly. Takhle jich je 8 a mnoho výplňových scén není ku prospěchu. E06 - tvůrci nás napínají jak tětivu. Děj se vine jako silnice v mlze, nevíte, co bude dál. Naši milí filmaři drží esa v rukávu, prozatím nám předkládají nanejvýš základní postupky a já jen doufám, že v posledním dílu na nás vysolí royal flush. E07 - baví, seriál baví čím dál víc. Dušek si krájí z koláče čím dál víc pro sebe, zatímco Stivínová se stává druhořadou. Je to pěkně zamotaný klubíčko a poslední díl očekávám v napjatém očekávání :) Každá epizoda končí cliffhangerem, který často není nic moc podstatný. Věřím, že cliffhanger 7. dílu podstatný je. E08 - lidské zlo se šíří jako černouhelné doly a zaplavují krajinu. Rozuzlení velmi slabé, nahodilé, bez návaznosti na obsah seriálu, prostě špatné, sorry. Jen kvůli tomuto závěru jsme podstoupili lopotnou cestu přes osmero řek a osmero hor? Jenže ono asi nešlo primárně o to, kdo a proč, že? Ale možná spíše o sondu do škaredé krajiny se škaredými lidmi. Ale nemůžu si pomoci, to není úplně hodně. Mnoho postav svoji existenci neobhájilo a ztratily se sublimací kamsi tamsi. Výsledek rozpačitý a etiketu "nejlepší seriál" bych Pustině úplně nepřisvojoval...(17.11.2016)

• - Natáčelo se v obci Běsno, Buštěhrad, Beroun, Kladno - Dubí. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Natáčeno ve Vrbicích, Běsně, Kladně, Praze, Svrkyni a Spořicích. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Když si v 1. díle veze Karel Sýkora (Jaroslav Dušek) prostitutku do své chaty, zpívá si v autě píseň "Heřmánkové štěstí" od Jaromíra Nohavici. (mar11)