Pustina (TV seriál)

Wasteland

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 8x52–60 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Ján Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastázie Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn, Martin Uhlíř, Jakub Slach, Marek Dobeš, Milan Aulický

Stěží by mě napadlo, že budu muset konstatovat, že některý z našich původních seriálů je místy vlastně až tak precizní, tak dokonalý, že mu to v důsledku vlastně škodí.. Tou precizností a dokonalostí však míním to na tuzemské poměry nezvykle důsledné lpění na detailech, v nichž spočívá nejen ďábel, ale i ona životnost projektu, byť tedy v případě samotných postavu lehce prostřednictvím jakési zvláštní manýry zabraňuje divákovi zcela se na ně napojit, identifikovat se s nimi.. I samotné napojení se diváka na příběh, zpočátku poněkud zbytečně narativně nelineárního, se tentokrát jeví poněkud obtížněji.. Nicméně jako celek se Pustina jeví jako první český tuzemský projekt, který těm světovým parametrům dostojí téměř bezvýhradně.. Zachariášovi předpovídám velkou budoucnost, ale bude to mít v tom našem zatuchlém prostředí velmi obtížné..(10.11.2016)

Tuze depresivní a naprosto špičkový seriál, který není jen o vyšetřování jednoho zmizení, ale o kompletním vykreslení atmosféry českého zapadákova včetně osudů řady barvitých a v jádru velice reálných charakterů. Pustina není "Český True Detective", je ještě o fous lepší (byť se tady nikdo nemůže rovnat s Mathewem McConaugheym). Komplexní je to pravé slovo pro Pustinu. Policejní vyšetřování hraje až druhé housle právě za vykreslením prožívání postav a to nejen těch hlavních. V tomto seriál stoprocentně boduje, má totiž několik vedlejších linek, které jsou i samy o sobě zajímavé a funkční. Nevím a nezajímá mě, zda obec Pustina takhle skutečně vypadá, ale řekl bych, že v obecné rovině odvrácená strana českých maloměst je zde zachycena perfektně. 9/10(3.1.2017)

Městečko Twin Peaks po česku. Pustina se mu v některých ohledech (celkové rozvržení, struktura vyprávění, řada použitých postupů i dílčích témat) podobá natolik, až to zavání spíš kopírováním než inspirací, přesto má dostatek vlastní kvality, kterou divákovi sebevědomě předkládá. Jejím středobodem je napínavý detektivní příběh, kromě něj však nabízí plastický obraz místa složitých mezilidských vztahů, střetu soukromé a politické sféry života, poznávání sebe sama i ostatních, jež se vyjadřuje k řadě aktuálních společenských otázek. Bravura, s níž jsou všechny tyto motivy propojeny a zasazeny do kongeniálního výtvarného stylu s úžasně pochmurnou atmosférou, jakož i bezchybné herecké výkony, dalece překonávají to, co bych od současného českého seriálu čekal. Kromě oné přehnané inspirace tak za jedinou podstatnou slabinu považuji rozuzlení zápletky /drobný SPOILER/, jež je v kontextu předchozí hry s divákem a poskytnutých náznaků krajně neférové. Nebýt toho, hodnotil bych 5*.(9.1.2017)

65% V kostce: zvítězila forma nad obsahem (herci, režie, atmosféra, hudba, lokalita) - budu teď jen opisovat: v místních vodách tu skutečně nic takového nikdy nebylo! Jen by to chtělo lepší scénář: vážně jsem musel zkonzumovat 8 x 56 minut abych se probral k naprosto fušerskému a banálnímu rozuzlení, které je vykonstruované stylem "tohle jste fakt, ale fakt nečekali, co?" Chápu, že velká mystika, konspirace, spiknutí nádnárodních korporací atd. jsou už okoukané, a že po TRUE DETECTIVE víme, že zlo se skrývá všude, ale skutečně se v celé Pustine nenašel nikdo nápaditější než ***SPOILER*** ten malej vošoust s účesem na pěšinku ("protože si dělal srandu z mojí mami", LOL)?(30.12.2016)

"Broadchurch" po česku. Malé město, všední postavy a spousta skryté špíny. Více takovýchto seriálů (ponurých, depresivních & inteligentních).;-) Hvězda dolů za místy absolutně nesnesitelnou Hanu Sikorovou - ani to, co se jí stalo, neomlouvá její nezdravení a žádání o výjimky, které by sama nikdy neschválila, jít o někoho jiného. Krom tohoto morálního (?) problému se ale jedná o český televizní top (Jaroslav Dušek rulez). P.S.: Vraha jsem NEtrefila.:-)(30.12.2016)

• - Když si v 1. díle veze Karel Sýkora (Jaroslav Dušek) prostitutku do své chaty, zpívá si v autě píseň "Heřmánkové štěstí" od Jaromíra Nohavici. (mar11)

• - Dům, který prohledává starostka s manželem, se objevil také ve filmu T.M.A. (2009). (MIK0cz)

• - Policie najde balení léku Sudafed. Ten obsahuje pseudoefedrin, z nějž se vyrábí pervitin. (rakovnik)