Reklama

Reklama

Pustina

(seriál)
Trailer
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Hrají:

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(8)

Obsahy(1)

Zločin, který rozhodujícím způsobem zasáhne do životů všech zúčastněných, stojí na počátku dramatické minisérie HBO Europe, Pustina. Když se starostka severočeské vesnice Hana Sikorová ocitne na vrcholu svého boje proti velké těžební společnosti nabízející obyvatelům obce vysoké odstupné výměnou za opuštění jejich domovů postavených na ložiscích hnědého uhlí, zmizí její čtrnáctiletá dcera Míša. Pátrání po dceři Hanu po letech mírumilovného soužití s ostatními přivede k pochybnostem ohledně celé komunity, která se pod vlivem událostí začíná rozpadat a ukazovat svou pravou tvář. Objasňování záhady příběh rozvětvuje do několika prolínajících se dějových linií, gradujících do nečekaných souvislostí. (HBO Europe)

(více)

Videa (9)

Trailer

Recenze (821)

jojinecko 

všechny recenze uživatele

4,5*/5.. Seriál presne podľa môjho gusta. Temné, atmosferické, s výraznými postavami a zasadené do prostredia, ktoré je samo o sebe výraznou proprietou. Po 6tich dieloch som bol nadšený všetkým a seriál nemal chybu v ničom! Dokonca mi Pustina prišla svojim prostredím pútavejšia a znekľudňujúcejšia ako bájne "luisianské bažiny". Kde sa stala kua chyba a prečo posledné dva diely namiesto ešte silnejšieho tlaku a zhustenia priniesli skôr dobre ochutenú omáčku s nie tak silnou katarziou na konci ako som očakával? V posledných dvoch dieloch je ešte ja tráva zelená, akoby sa stratila temnota a sila. Som stále nadšený, ale čakal som zdrvujúcejší finiš!!! ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Dalo by se tomu vyčítat kdeco, ale tu severočeskou depresi, hrátky s pochmurným vizuálem a rozkrývání charakterů národní povahy v bohem zapomenutém koutu republiky, beru jako devízu, protože až doteď nikdo neměl odvahu natočit to u nás právě takhle. Hulíkova nepopiratelná inspirace u Nica Pizzolatta není na škodu, ta umanutost jedné z hlavních postav, která projde v polovině zásadní změnou, je stejně uvěřitelná, i když má kyvadlo diváckých sympatií jako na orloji. Jediná věc, která mě opravdu mrzí, je že to Zachariáš nezrežíroval celé. Díly od Nellis postrádají tu opravdovou vnitřní tenzi a jsou spíše „jenom“ velmi dobře splněným zadáním, bez ohledu na cokoliv dalšího. PS: Pátý díl, se svým dějovým bezvětřím a pochmurným tichem, je dokonalou ukázkou unikátní režie. ()

Reklama

salahadin 

všechny recenze uživatele

Pustina. 22.11. 2016 si čtu komentáře, spousta lidí hodnotí po 2 zhlédnutých epizodách. A komenty se hemží superlativy. S těmi bych prozatím počkal (po 5. dílu). Seriál vytváří slušnou atmosféru, ale není moc sdílný s odpověďmi na otázky. Dává si načas. E01 - slušný rozjezd, postavy vystupují zpoza opony, byť je tu mnoho záchodu a jiných projevů fekálních. Každopádně atmosféra slušná, slova postav neslušná. E02+E03 - hnusný lidi, atmosféra ekologických a lidských sraček. Seriál začíná být nepříjemně natahovaný. Rýsují se jen dvě tři sympatické postavy, ostatní na ránu. E04 - dostává to spád. Sonda to světa hnusných lidí pokračuje v módu ryzí deprese. Dušek je neskutečně odpornej a kluci z pasťáku zralí na odstřel v rámci poslední leče a následných zabíjaček. Rozuzlení je bílým nepopsaným papírem, na který nedokážu prozatím napsat žádný tip. E05 - konečně trochu silnější děj, depresivní posun kupředu. Vzrůstá zvědavost - kdo? proč? jak? I tak je tu ale pořád spousta scén, které by tu být nemusely a seriál mohl mít tři příjemně odsýpající díly. Takhle jich je 8 a mnoho výplňových scén není ku prospěchu. E06 - tvůrci nás napínají jak tětivu. Děj se vine jako silnice v mlze, nevíte, co bude dál. Naši milí filmaři drží esa v rukávu, prozatím nám předkládají nanejvýš základní postupky a já jen doufám, že v posledním dílu na nás vysolí royal flush. E07 - baví, seriál baví čím dál víc. Dušek si krájí z koláče čím dál víc pro sebe, zatímco Stivínová se stává druhořadou. Je to pěkně zamotaný klubíčko a poslední díl očekávám v napjatém očekávání :) Každá epizoda končí cliffhangerem, který často není nic moc podstatný. Věřím, že cliffhanger 7. dílu podstatný je. E08 - lidské zlo se šíří jako černouhelné doly a zaplavují krajinu. Rozuzlení velmi slabé, nahodilé, bez návaznosti na obsah seriálu, prostě špatné, sorry. Jen kvůli tomuto závěru jsme podstoupili lopotnou cestu přes osmero řek a osmero hor? Jenže ono asi nešlo primárně o to, kdo a proč, že? Ale možná spíše o sondu do škaredé krajiny se škaredými lidmi. Ale nemůžu si pomoci, to není úplně hodně. Mnoho postav svoji existenci neobhájilo a ztratily se sublimací kamsi tamsi. Výsledek rozpačitý a etiketu "nejlepší seriál" bych Pustině úplně nepřisvojoval... ()

flanker.27 odpad!

všechny recenze uživatele

Po prvním díle: Tak nevím. Zatímco ještě před jedním či dvěma desetiletími byly vyměšovací procesy ve vážném filmu víceméně tabu, dnes tu máme pro jistotu přesný opak, kdy sraní, chcaní, blití a šukání tvoří tak nějak jádro vizuální tvorby. Silné výrazy, jenže vole drsný jako jó, jako prostředí. Do dvacáté minuty první epizody už tu byly všechny zmíněné jevy zastoupeny, a to i v situacích, kdy to fakt nebylo nezbytné. V téhle minutě přišly na řadu kurvy, ty dvounohé. Ty slovní jsem přestal počítat asi u páté. Když oškrábu tenhle moderní nános, zůstane story o starostce, co se staví proti prolomení těžebních limitů spíše proti vůli většiny obyvatel zapadlé zdevastované obce, kterou slibuje pozvednout. Jeden se ptá, jak se vlastně ocitla ve funkci, když jsou všichni tak proti (a otázka těžby rozhodně nespadla najednou z nebe). Celé je to skvadra lidí, jejichž společnost bych nevyhledával v reálu, musím se tedy ptát, proč bych se jimi měl nechat obtěžovat na obrazovce. Na konci přichází malý háček v podobě zmizelé dcery naší starostky (a zřejmě bývalé to ženy úchylného důchodce - umělce). Možná to bude důvod, proč si pustit další díl, ale zcela upřímně také jediný, protože ten zbytek, jemně řečeno, mě vůbec nezajímá. Hodnocení dodám, pokud vytrvám a podívám se na další díly. Update: Tak jsem to dorazil, abych to měl za sebou. Věděl jsem, že když to nedám dneska, už se k tomu nevrátím. Verdikt. Pustina, čistě dle mého osobního a nikterak obecně platného názoru, není dobrý seriál, naopak je to seriál velice špatný, pouze zakrytý nánosem kvalitní a profesionální produkce. Jenže pro mě je důležitý scénář a ten, abych nemusel užívat silných výrazů, visí na vlásku. Pokouší se spojit několik témat, od těch zásadních celospolečenských až po mezilidské vztahy, jenže většina toho jde úplně do prázdna a nemá vlastně vliv ani na ústřední zápletku, ani nevyvolává nějaké zásadní otázky a úvahy. Pokud jde o tu detektivní linii, ne že by třeba osoba pachatele byla nereálná, ale způsob dobrání se výsledku je až urážlivě primitivní. Asi tak šest epizod se scénář brodí víceméně v marastu, zabývá se nepodstatnými postavami a liniemi, které vůbec nikam nevedou (a ne, není to sofistikované odvádění pozornosti), aby si někdy v půlce předposlední epizody Hulík vzpomněl, že vlastně ještě nevyřešil to hlavní. Tak se z Duška stane spasitel všehomíra a za pomoci několika těžkých deus ex machina rázem klepe doslova pachateli na dveře. Možná kdyby to bylo celé skrouhnuté do dvouhodinového filmu, osídleno aspoň trochu zajímavými postavami (tohle panoptikum somrů, delikventů a ztroskotanců mě naprosto nezajímá), oproštěno o zbytečnosti a s trochu reálnějším závěrem, pak při stejném provedení by mi to mohlo imponovat. Takhle ale ne. Docházím k velmi podobnému názoru jako kolega salahadin v závěru svého komentáře, jen na hvězdičky budu podstatně skoupější. ()

Ajantis 

všechny recenze uživatele

Městečko Twin Peaks po česku. Pustina se mu v některých ohledech (celkové rozvržení, struktura vyprávění, řada použitých postupů i dílčích témat) podobá natolik, až to zavání spíš kopírováním než inspirací, přesto má dostatek vlastní kvality, kterou divákovi sebevědomě předkládá. Jejím středobodem je napínavý detektivní příběh, kromě něj však nabízí plastický obraz místa složitých mezilidských vztahů, střetu soukromé a politické sféry života, poznávání sebe sama i ostatních, jež se vyjadřuje k řadě aktuálních společenských otázek. Bravura, s níž jsou všechny tyto motivy propojeny a zasazeny do kongeniálního výtvarného stylu s úžasně pochmurnou atmosférou, jakož i bezchybné herecké výkony, dalece překonávají to, co bych od současného českého seriálu čekal. Kromě oné přehnané inspirace tak za jedinou podstatnou slabinu považuji rozuzlení zápletky /drobný SPOILER/, jež je v kontextu předchozí hry s divákem a poskytnutých náznaků krajně neférové. Nebýt toho, hodnotil bych 5*. ()

Galerie (85)

Zajímavosti (27)

  • Seriál se natáčel mimo jiné v hnědouhelné pánvi v severozápadních Čechách. SPZ v seriálu odpovídají okresu Liberec, kde se ale hnědé uhlí netěží. Zmíněná města v Polsku odpovídají spíš Broumovsku, ale ani tam nejsou zásoby hnědého uhlí. (L_O_U_S)
  • Natáčeno v Rudné, Nymburce, Svrkyni, Běsně - Kryry, dole Komořany. (M.B)
  • Zbraně, kterými jsou ozbrojeni policisté při zatčení Karla Sikory (Jaroslav Dušek), jsou samopaly Heckler & Koch MP5. (Necrotongue)

Související novinky

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Fúze společností Discovery a Warner Bros. a s ní související snaha razantně omezit výdaje napříč všemi subjekty měla bohužel dopad i na televizní odnož HBO. Ta byla nucena se stáhnout z mnoha… (více)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (více)

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

16.08.2017

Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě… (více)

Reklama

Reklama