Pustina (TV seriál)

Wasteland

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 8x56 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Jan Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastázie Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn, Martin Uhlíř, Jakub Slach

Řemeslně parádní (nejen-ale hlavně- na české poměry). Herecky povětšinou seriózní (některé menší postavy jsou lehce bezradné..)... Ale emoční dotek téměř nulový (teda krom frustrace-té tam trochu je).. Většina postav má mezi sebou disfunkční vztahy v disfunkčním prostředí a v průběhu děje k závažnějším pozitivním progresům nedochází (až na jednu mikrovýjimku na konci) a scény s teoretickým emočním nábojem jsou většinou utnuty koncem dílu. To se pak blbě buduje vztah k divákovi, nebo alespoň jeho zájem.. Mě osobně bylo trochu u prdele kdo zabil tu holku kterou neznám (ani její obličej jsem neviděl).... Když v Twin Peaks zemřela Laura Palmerová, divák rozuměl té ztrátě pro její okolí a o to bolestnější bylo odhalování vší té špíny pod povrchem.. Tady je to jen takovej chladnej konstrukt a snaha hrát si s divákem na rafinovanou detektivku..Ale jako detektivka to moc dobé není. Divák zná postavy, ví, že to je někdo z nich a jen se scénáristou hraje tu hru kdo je o krok dříve.. Samozřejmě, že scénárista, ale né proto, že by to zahrál tak chytře, ale proto, že divákovi srabácky nedal šanci (Spoiler: na postavu vraha celých 7 dílů nic neukazuje a děj se mu z 99,9% naprosto nevěnuje)...(19.12.2016)

Městečko Twin Peaks po česku. Pustina se mu v některých ohledech (celkové rozvržení, struktura vyprávění, řada použitých postupů i dílčích témat) podobá natolik, až to zavání spíš kopírováním než inspirací, přesto má dostatek vlastní kvality, kterou divákovi sebevědomě předkládá. Jejím středobodem je napínavý detektivní příběh, kromě něj však nabízí plastický obraz místa složitých mezilidských vztahů, střetu soukromé a politické sféry života, poznávání sebe sama i ostatních, jež se vyjadřuje k řadě aktuálních společenských otázek. Bravura, s níž jsou všechny tyto motivy propojeny a zasazeny do kongeniálního výtvarného stylu s úžasně pochmurnou atmosférou, jakož i bezchybné herecké výkony, dalece překonávají to, co bych od současného českého seriálu čekal. Kromě oné přehnané inspirace tak za jedinou podstatnou slabinu považuji rozuzlení zápletky /drobný SPOILER/, jež je v kontextu předchozí hry s divákem a poskytnutých náznaků krajně neférové. Nebýt toho, hodnotil bych 5*.(9.1.2017)

Na české poměry něco nezvyklého a svým způsobem vyjímečného. Dušek se Stivínovou podali výborné herecké výkony a dobře jim sekundovali, jak Eliška Křenková, tak Leoš Noha (kterému mimochodem role kriminalisty neskutečně sedla). Pustina je uhrančivá svou atmosférou, podmanivá ponurou - melancholickou hudbou a působivá hereckými výkony. Seriál je spíš dramatem, kde linka s vyšetřováním hraje druhé housle a je víc zaměřená na zdeformovanost lidských charakterů. Na poli seriálové tvorby rozhodně zážitek roku 2016. P.S. Jedna nevýhoda. Místy je seriál utahaný a občas mi přišlo, že se dost přešlapovalo na místě. Surovosti na mě bylo taky dost. P.P.S. Kamera byla perfektní! Jednoduše diváka vtáhla do děje a pustla až při závěrečných titulcích. 80%(11.11.2016)

Ta dávkovaná pošahanost jednotlivejch charakterů mě na tom bavila nejvíc, takže, když se v posledních dvou epizodách děj zúžil a vystředil zejména na vyřešení případu, netáhlo mě to už tak jak by asi mělo. Stejně tak nemám pocit, že by ona velebená scénaristická uzavřenost dokázala důstojně ukončit všechny osudy, které nám zejména první polovinou rozmáchle servírovala. Tak jako tak, slyšet češtinu a vnímat neutěšený tuzemský reálie v kulisách takhle technicky a příběhově zvládnutýho počinu, je, navzdory uvedenému, zkrátka událost. „Tati.“(12.12.2016)

Fakt dobrý to bylo. Řemeslně mega na výši a díky rozkopané krajině je z toho cítit atmosféra nefalšovaného wastelandu. Scénáristicky také nemám co vytknout. Postavy se chovají uvěřitelně a trousí normální repliky, které nepůsobí nepřirozeně. Akorát mi malinko drhla postava Jaroslava Duška, který je půl seriálu úplnej magor téměř neschopnej normální existence, a pak najednou vede velmi chytré vyšetřování na vlastní pěst. A herci do jednoho skvělí. Je vidět, že to i u nás prostě jde.(29.12.2016)

• - Spoiler: Když Hanka (Zuzana Stivínová) vjede autem do jezírka, při záběru z vrchu svítí měsíc z pravé strany, to je ze strany spolujezdce. Když však z auta vystupuje, svítí měsíc z levé strany. Při detailu, když už vychází z vody, svítí měsíc opět z pravé strany. (J.Cobra)

• - Seriálovou hospodu Na radosti byste hledali marně. Dům stojí na návsi obce Vrbice u Rakovníka, která také posloužila jako náves seriálové Pustiny. (rakovnik)

• - Budova výchovného ústavu je ve skutečnosti zámek Jezeří. (rakovnik)