Pustina (TV seriál)

Wasteland

(festivalový název)

Drama / Mysteriózní

Česko, 2016, 7 h 39 min (Minutáž: 8x56 min)

Štěpán Hulík

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Maxmilián Mráz, Ivan Krúpa, Ctirad Götz, Oldřich Vlach, Martin Sitta, Martin Kubačák, Petra Špalková, Petra Špindlerová, Zdena Hadrbolcová, Jitka Sedláčková, Kateřina Pindejová, Anita Krausová, Richard Stanke, Tomáš Dastlík, Jan Jankovský, Karel Zima, Petr Vančura, Pavel Šimčík, Roman Skamene, Markéta Krejčová, Petra Navrátilová, Oskar Hes, Janek Gregor, Adam Petrlík, Jan Bavala, Mario Pech, Matyáš Svoboda, Štěpán Matejíčka, Dominika Byrtusová, Ivo Bureš, Andrej Polák, Eva Prchalová, Terezie Holá, Adrian Jastraban, Jiří Krejčí, Michaela Doležalová, Kamila Trnková, Jan Komínek, Dušan Čonka, Halina Paseková, Kajetán Písařovic, Karel Davídek, Sebastian Pála, Tomáš Brychta, Magdaléna Chrzová, Kristina Sitková, Lilian Sarah Fischerová, Veronika Malá, Zuzana Čapková, Maria Pavlova, Hana Grančičová, Angelika Morschlová, Martina Černá, Leoš Juráček, Anastázie Chocholatá, Jan Wágner, Petra Ondřejková, Lukáš Typlt, Josef Vokračka, Nikola Orozovič, Štepánka Fingerhutová, Rostislav Novák st., Miroslav Dvořák, Pavel Rudolf Plasche, Jana Holcová, Daniel Možnar, Hynek Tajovský, Jan Bílek, Bohumír Starý, Petra Johansson, Rudolf Slivka, Viera Pavlíková, Dominik Zakl, David N. Jahn, Martin Uhlíř, Jakub Slach

Těžko hodnotit příběh, natož scénář, po 2 epizodách, ale z hlediska atmosféry, režie, hereckých výkonů - paráda. Ve vizuálu spatřuju inspiraci True Detectivem (jen místo dusna industriální Lousiany máme severočeské hnědouhelné doly) a severskými kriminálkami (kopce v mlze hutné tak, že by se dala krájet). Jen mi přijde až zbytečně křečovitá snaha končit díl znenadání cliffhangerem. ___ Co říci po dokoukání - v našem českém rybníčku naprostá špička. Perfektní zpracování, audiovizuál, herci (ať neznámí, nebo známí co překvapili). Možná trochu křečovitá snaha působit umělečtěji, a tak se jako předěl scén používají záběry krajiny - krásně nasnímaná zkáza přirody, což o to, ale vidět každou chvíli jezeří, no.. :) Snad jediná výtka - shodou okolností jsem v podobný čas v Tsunamiho_X profilu četl, že na Quality TV nekouká/ nemá čas. Což mi na jednu stranu přijde škoda, na stranu druhou - a zrovna u Pustiny mi to hodně přišlo - minimálně 1-2 hodiny času z toho šly vyškrtnout, příběh by byl plynulejší a já bych neměl dojem, že scénárista šroubovaně hází falešné stopy a vodítka - která nejen že se ukážou jako nerelevantní, ale ukáže se jako zbytečné, že se vůbec jimi někdo zabýval.(8.7.2016)

4,5*/5.. Seriál presne podľa môjho gusta. Temné, atmosferické, s výraznými postavami a zasadené do prostredia, ktoré je samo o sebe výraznou proprietou. Po 6tich dieloch som bol nadšený všetkým a seriál nemal chybu v ničom! Dokonca mi Pustina prišla svojim prostredím pútavejšia a znekľudňujúcejšia ako bájne "luisianské bažiny". Kde sa stala kua chyba a prečo posledné dva diely namiesto ešte silnejšieho tlaku a zhustenia priniesli skôr dobre ochutenú omáčku s nie tak silnou katarziou na konci ako som očakával? V posledných dvoch dieloch je ešte ja tráva zelená, akoby sa stratila temnota a sila. Som stále nadšený, ale čakal som zdrvujúcejší finiš!!!(14.12.2016)

V dubnu 2017 si servíruji kompletních osm dílů na tři večerní posezení. Velká pochvala tvůrcům! Atmosféra a krajina je "krásně" depresivní jak sychravé počasí bez slunečního paprsku. Herecké výkony všech jsou brilantní. Po pátém díle jsem uvažoval o vynalézavosti a kombinatvornosti autorů, o nenápadných indiciích nad možným pachatelem jak páter Knox, ...a ejhle, uhodl jsem! A že to nijak evidentní rozhodně není a byl jsem na pochybách až do posledního dílu, tudíž za to body určitě nestrhávám! Motiv mne napadl sice jiný, prostší, ale pachatele jsem odhalil. Jak potěšující. :D 95%(10.12.2016)

To jsou v severních Čechách lidi až takhle divní? Pravda, je tam dost nehostinná krajina (povrchová těžba uhlí). To samozřejmě utváří charaktery jednotlivých postav. Atmosféra je až hnusně pohlcující, je hustá, temná a znepokojivá, prostě přesně taková, ve které se chci řádně poráchat. Tady se daří zmaru, beznaději, nejistotě a přežívání ze dne na den.Několikrát jsem měla při sledování pocit, že mi za krk skočila pěkná deprese a nechtěla, mrcha jedna, zmizet, protože se zarívala pod kuží hloubš a hloubš. S tím bych se nějak popasovala. Ale, co bylo fakt zvláštní, bylo že jsem neviděla naše skvělé herce, ale skutečně žijící lidi (žádný Dušek, Stivínová nebo Holubová). To teda musím vážně smeknout. Něco takového se v našich končinách jen tak nevidí. Tohle vleze lidem pod kůži, ať chtějí nebo nechtějí a dost těžko se toho budou zbavovat. Je to perfektně skřížené sociální drama s thrillerem dochucené notnou dávkou psychologie a detektivky. To se mi hodně líbí. Řekla bych, že natáčení muselo herce pěkně poznamenat a vytáhlo z nich to nejlepší. Jinak by tenhle seriál fungoval jako celovečerní film.(28.11.2016)

Mělo to potenciál, ale působilo to poněkud roztahaně a hlavní premisa, mít v příběhu neléčeného blázna v roli otce, co má výpadky, šla vniveč. Stejně jako naprosto planě vyzněla celá linka s pasťákem. Někdo by to měl trochu zredigovat a pokrátit. Asi mi i trochu nesedělo zasazení do tohohle prostředí, ale to do hodnocení (alespoň ne vědomě) nepromítám, to je můj problém. Buď jak buď, vyústění mi taky přišlo příliš chtěně šokující a jen to podtrhlo zmíněné nevyužité dějové linky. Nebylo to špatné, ale nevím, jestli to zaujme i někde jinde než v CZ/SK. Herci to ale zahráli dobře.(17.12.2016)

• - Když si v 1. díle veze Karel Sýkora (Jaroslav Dušek) prostitutku do své chaty, zpívá si v autě píseň "Heřmánkové štěstí" od Jaromíra Nohavici. (mar11)

• - Spoiler: Když Hanka (Zuzana Stivínová) vjede autem do jezírka, při záběru z vrchu svítí měsíc z pravé strany, to je ze strany spolujezdce. Když však z auta vystupuje, svítí měsíc z levé strany. Při detailu, když už vychází z vody, svítí měsíc opět z pravé strany. (J.Cobra)

• - Seriálovou hospodu Na radosti byste hledali marně. Dům stojí na návsi obce Vrbice u Rakovníka, která také posloužila jako náves seriálové Pustiny. (rakovnik)