Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

biopanic

Václav Jiráček mi silne pripomínal Martina Rauscha a na Jánošíka sa mi vôbec nehodil. Akoby sa stavilo na peknú tváričku a telíčko. Škoda len, že pre mňa by mal byť Jánošík chlap ako hora, so strniskom a vráskami na tvári, nie nejaký holobriadok, ktorý vypadá ako po face-liftingu. Navyše mi z neho nevyžarovalo nič okrem občasnej chlípnosti a arogancie. Páčilo sa mi /som len žena/, že sa film nebojí témy vzťahov a sexu, príroda bola krásna, kostýmy, kulisy, hudba, všetko to bolo príjemné a klasické "náreky" pri pohrebnom obrade ma dostali. Chýbalo mi však viac krvi, viac rabovačiek a bolesti, sem-tam to vypadalo, že tým poddaným sa vlastne žilo celkom fajn, až na občasné rozmary pánov... ()

Gromit

Není to zase takový průšvih jak se říkalo. Dokonce bych řekl, že se z Jánošíka nakonec vyklubal docela dobrý film. Sice malinko zdlouhavý, ale také patřičně lyrický a z historického hlediska relativně uvěřitelný. Příjemným překvapením pro mne byl rovněž herecký výkon Václava Jiráčka - škoda, že ho většinou obsazují do záporných rolí. ()

filip289 odpad!

Jednoznačne súhlasím s užívateľom T2. Po pretrpenej hodine som to vypol. A to som sa na nového Jánošíka celkom tešil. Btw. keby len aspoň Jánošík bol Slovák.. ()

Kozy9

Veľké očakávania sa už v prvej tretine filmu premenili na nesplnený sen a aj celkový snímok sa mi pretransformoval do dokonalej nočnej mori. Vidieť, že nadmerná koprodukcia má na film o národnom "hrdinovi" veľmi negatívny účinok a nie je možné aby bol námet striktne orientovaný na jeden národ dobre natočený predstaviteľom druhého národa. A pokiaľ by ste aj tak neprikladali väčšiu pozornosť bezduchému deju, alebo chorobne čudným scénam, určite by vás iritovala neskutočne, ale naozaj hrozne nepodarená, chaotická kamera. Film je dôkazom toho, že na natočenie diela nestačí iba inovatívny námet a peniaze, ale aj prepracovaný scenár a kvalitnejšie spracovanie. Veľmi slabé... 20% ()

Fiara odpad!

bože, co to bylo? dlouho jsem se v kině nebavila takhle hloupými dialogy..."Jánošíku jsme zbojníci, tak chcem zbojničit"..."hmmm, budu o tom přemýšlet" a tomto duchu se nese celý film...a to nemluvím o kameře, která vypadá jak kdyby to točil někdo s Parkinsonem.... ()

vox_populi odpad!

keď sa rezervný fond premiéra SR miesto na veľkolepý a monumentálny národný film o bájnej slovenskej legende poskytne radšej na kultúrne exkrementy typu banskobystrického Divadla tanca, tak to dopadne tak, že ho z nedostatku financií zbastardia dve Poľky, evidentne posilnené okrem alkoholu i niečim výdatnejším. Krpatý Jiráček v hlavnej úlohe túto pseudoumeleckú kastastrofu ešte umocnil. Tento film nie je len zlý po všetkých hodnotiacich stránkach, ale pôsobí i ako výsmech tradičného slovenského povedomia. ()

KVBahnhof

Takhle rozmelnenou a nezajimavou dejovou linku jsem ve filmu hodne dlouho nevidel. Spise to pusobi jako by autori poslepovali sceny, kdyz se vratili z mejdanu. Zaverecna scena, kdy napichli Janosika na rozen me nechala chladnym asi jako Mirku Spacilovou, kdyz opousti kino po uvodnich titulkach. 30%. ()

nmarca

Celému projektu jsem hodně fandila, a proto mne víc mrzí, že moc nedopadl... Scénář bez příběhu ústí do naturalistického mučení, kamera je příliš poeticky přeplácaná, folklórní vsuvky unavují, krásný Václav Jiráček mluví unylým hlasem, postavy nemají téměř žádnou psychologiim a jediný skutečně životný je Michal Zebrowski v roli zrádce a následně šiřitele legendy. Za něho a za odvahu paní Holland k česko-polsko-slovenské spolupráci přidávám hvězdičku. ()

The_Peach

Achbože, jeden z najhorších filmov aké som kedy videl. Dokázal som sa sústrediť asi tak hodinu a potom sme sa začali s užívateľom foundationom udrbávať a robiť si srandu z niektorých scén inak by som tu zvyšnú hodinu aj pol neobsedel...toto mal byť veľkofilm? No neviem, pane bože s tou kamerou bolo čo? Mal som problémy rozoznať čo je vlastne v zábere, roztrasená nezaostrená no strašné. Fakt nezáživný film, stále neaká tancovačka, potom pár ľudí pobehuje po horách. Neviem no, neodporúčam ísť na tento film do kina. ()

sovereign

Velmi tazko hodnotit noveho Janosika... Medzi jednoznacne klady patria obrazy prirody, ludovych tradicii, snove pasaze a mystika (? - aj ked sedembolestnu pannu Mariu som akosi nepochopil a skor u mna vyvolavala usmev), jemne chvile intimity, prijatelni herci... O poznanie horsi bol podla mna dabing (neslo tak ani o vyber dabingovych hercov, skor o samotnu artikulaciu), chybala mi akasi ucelenost a hlbsie vnorenie sa do historickych pramenov - podtitul "pravdiva historia" sa mi vobec nezda namieste... Na druhu stranu toto naturalne a naturalisticke stvarnenie ako opozitum k heroizovanym a socialnym Janosikom cias minulych ma svoje kuzlo... Myslim vsak, ze mnohi ocakavali od 7 rokov nakrucania predsa len cosi ine... a rozhodne nadpriemernejsie... ()

DJ Kritik

Mám rád historické filmy a dokonca by som povedal, že mám pre ne slabosť. V tomto filme mi ale nesmierne dosť vecí vadilo. Jánošíkove flashbacky v kine vyvolávali ironický smiech, nápoj zo šťavy z konského lajna už udivil snáď aj premietača. Škoda preškoda, takto premárneného filmového materiálu. A pritom A. Holland natočila krásny film Evropa, Evropa. Spolupráca s dcérou prináša nesúrodé scény, ktoré by možno boli samostatne použiteľné v 2-3 filmoch rôzneho žánru. Film Jánošík je v podstate facebookom Václava Jiráčka a to nepreháňam. Chýba mi to hlavne to o čom to má byť , o zbojníkovi. Či už spôsob podaný ako legenda, alebo ako historické odkazy, ale tu to vôbec nie je. Kostýmy boli výborné, ale inak vykreslenie doby veľmi chabé. Ak niekto čaká, že bedač bude robotovať na panskom a že ich budú drábi "zvolávať", tak toho sa nedočká. Vo filme nie je ani náznak tvrdého života chudobných ľudí. Skôr tu máme možnosť vidieť oslavy na ktorých sa Janošíkova matka zabáva s otcom. Najväčším nedostatkom je to, že filmu chýba nosná melódia, ktorá podfarbí dôležité momenty. Ale zas na druhej strane, ktoré? Hláška s filmu: "Musí si zadovážiť kone".To mi pripomenulo Pacho hybský zbojník, ktorý ma chytil za srdce oveľa viac a stál oveľa menej. Akcia: * Hudba:* Vtiahnutie do deja: ** Historičnosť: * Realita: * Drastické scény a zvrhlosť: ** ()

petisek

Chápem, že toto spracovanie Jánošíka nenadchne asi všetkých divákov,ale aj tak nechápem, prečo má až tak nízke hodnotenie (písané 6.10.2009). Ja som bol filmom dosť nadšený, páčili sa mi hlavne zábery na krásnu slovenskú prírodu, spojené s epizódkami zo života zbojníkov. Pasáže zachytávajúce rôzne ľudové zvyky a pod. boli veľmi pekne natočené (kamera Martina Štrbu) a v spojení s podmanivou hudbou Antonia Łazarkiewicza vo mne vyvolali veľmi príjemné pocity. Iste scenár má svoje muchy (a je ich asi dosť), ale režisérske duo zneho vykresalo maximum a stvorilo kvalitný stredoeurópsky historický film. ()

--TMO--

Ani bohovi. Jánošík a iba JEDNA slovenská nadávka počas celého filmu? To je smutné. Ale nie. Vadili mi úplne iné veci. Šiel som na tento film bez nejakých väčších predsudkov a očakávaní, ale bohužiaľ, nie moc dlho po úvodných "písmenách" prišiel prvý smiech - trpký. Prvá otázka: prečo pre kristove rany ten film pôsobí ako keby bol natočený v koprodukcii 20tich krajín? Polovica aktérov otvára huby úplne inak ako sú NADABOVANÍ, hlavný hrdina rozpráva ako keby uvádzal reláciu pre deti do desiatich rokov (inak tiež nechápem jeho dabing, je tak trápny, že sa to v niektorých chvíľach vôbec nedalo vydržať) a okrem toho, prečo do riti každý posratý slovák hrajúci v českom filme melie po česky, ale my musíme čecha dabovať? Čo ďalej, keď som videl v niektorých scénach ľudí spievať a keď som videl, že sa im ústa otvárajú kompletne inak (namiesto očividného vysloveného írečitého slovenského "daua" zaznie postsynchrónne "DALA!"), bolo mi na grcanie. Druhá otázka: prečo pre boha v moderných filmoch je tak tupá vtieravá hudba? Týmto konkrétnym elementom súčasných filmov som sa začal viac zaoberať po tom, čo som bol raz doslovne ubitý hudbou vo filme (ak si dobre pamätám) Krvavé stopy, kde bolo super-ultra-dramatickou hudbou a zvukom ozvučené snáď aj každé PRDNUTIE SI hlavných aktérov. Hudba v Jánošíkovi bola otravná. Veľmi málo momentov bolo takých, kedy mi neliezla na nervy a veľmi málo bolo takých momentov, kedy som mal pocit, že sa tam naozaj hodí. Na čo pre boha živého treba hociakú hudbu do scény, v ktorej proste HOCIAKÁ osoba VCHÁDZA DO MIESTNOSTI? Bez ničoho, človek urobí tri kroky ale my tam samozrejme PRASKNEME tupú dramatickú hudbu. Niekedy mám pocit, že sa zabúda na ticho. Tretia otázka: je u poliakov normálne, že z hociakého filmu robia softporno? Akože, po prvej scéne s Pauhoufovou (ktorá sa tuším vyzliekla v každom filme v ktorom kedy hrala) mi začal blikať nad hlavou červený maják a keď do 20 minút prišla erotická scéna číslo dva a potom ďalšia a ďalšia, akokoľvek "lyrická", "soft" a neviemaká, bolo to neuveriteľne otravné a trápne, presne tak, ako hudba. Vizuál: z kamery som mal epileptický záchvat. Nič viac, nič menej. Exteriéry, v ktorých sa príbeh Jánošíka odohrával si vyslovene žiadajú prekrásne pomalé alebo statické zábery, akokoľvek realistické stvárnenie filmu to má byť, aspoň by to pôsobilo ako kontrast k neustále roztrasenej kamere (tento moderný prvok mi tiež dosť kvalitne lezie krkom, kiež by ostal v priblblých amerických seriáloch o dokonalých detektívoch). Tých zopár zaujímavých estetickejšie pôsobiacich záberov (humorný letecký supermanovský výlet Jánošíka nad horami-dolami) bolo proste príliš málo a keď som si už už chcel povedať že ma konečne niečo uchvátilo, trvalo to TRI SEKUNDY. Herecké výkony: štandardný priemerný suchý výkon, ktorý v posledných rokoch ani netreba riešiť, aj keď, nebolo to až tak neuveriteľne katastrofálne, ako v českom T.M.A. :) ...a čo tam pre boha živého robí ten čo spieva "slova jsou jen kapky deždě"?.... Proste nie, tento film ma sklamal, sklamal, sklamal.. kľudne ma ukrižuj a ukameňuj Martin, ale nedá mi to inak. Medzi už beztak beznádejne zlé slovenské filmy sa pridal tento, nudný, uslintaný, ukoktaný, zlým scenárom a kamerou a zvukom obmotaný - nový Jánošík. Nech žije Pacho, Hybský zbojník, nad neho nemá nič a dlho ešte nebude mať, od takých filmov by sa mali súčasní režiséri učiť!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2hviezdičky iba za - aspoň z času na čas - pútavé zábery prírody a za to, že ho na ten hák naozaj dali a že si aj poriadne zakričal. () (méně) (více)

LukKon

Nebolo to také zlé ako som počul, ale vôbec to nebolo podľa mojich predstáv. Dejová línia je tak slabo spojená s Jánošíkom, že sa mohlo kľudne jednať o hocijakého iného zbojníka nie len na Slovensku, ale kdekoľvek vo svete. Za plus sa nedá považovať ani spracovanie a početnosť akčných scén, pretože ich je približne toľko, koľko sme mali možnosť vidieť v traileroch a to je žalostne málo. Najprv som bol "znechutený" tým, že obsadili NESLOVÁKA do hlavnej úlohy, no iróniu osudu je, že s jeho hereckým výkonom som bol najspokojnejší. Za najväčšie pozitívum teda nemôžem označiť nič iné, ako nádherné exteriéry (hlavne v zime) a vlky. PS: Ten kto vymýšľal názov, asi až príliš často sleduje Barneyho Stinsona z HIMYM. ()