Godzilla - Útok z neznáma

Japonsko, 1965, 93 min

Iširó Honda

Akira Ifukube
  • strougy

Škoda, že Godzilla a spol. tady mají tak malý prostor a celý děj se točí kolem nezajímavého a nudného souboje mezi lidmi a Xany. A přitom taková rvačka mezi Godzillou, která poskakuje a máchá tlapama jako starý boxer v posledním tažení, a Kingem Ghidorahem, kterýho Rodan kouše do ocasu, má svoje roztomile naivní kouzlo... :-)(21.8.2008)

***Celkem 70%***DVD/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// PLUS: příběh a zápletka, která dokáže zaujmout i po 50 letech od vzniku filmu, efekty na tehdejší dobu musely být výborné, překvapivě i dnes neurazí MÍNUS: co si budeme nalhávat, monstra vypadají opravdu směšně a tváří se neuvěřitelně komicky, domečky a krajina při ničení je evidentně papírová, jednoduše tady zub času zahlodal nejvíc, v některých momentech mě to nudilo, ale nebylo jich moc./// Shrnutí: Kdo by si nepřál vidět tuto perlu Japonské kinematografie, která má i dnes co nabídnout. Ladění především do žánru sci-fi mi vůbec nevadilo, naopak o to víc zaujal celkový děj./// PS: Jen my řekněte jako je možné, aby současné céčkové filmy byly dějově, efekty i herecky o hodně horší než tento stařičký počin?(24.3.2013)

• xxmartinxx

Godzilla tu skoro není, místo něj zoufale stereotypní ufoni. Navíc tak dlouhý rozjezd, a to jen kvůli nejhorším dosavadním soubojům (a trikům obecně - vždyť jsou i vidět ty špagáty, na kterých Radon visí) v sérii. Vůbec se divím, že za skoro všemi díly stojí stejný režisér, ten rozdíl kvality kus od kusu je celkem znatelný.(22.5.2014)

Ptákovina a veleještěrovina, ovšem svým osobitým způsobem zábavná, s rozkošnými triky a omamnou vůní braku, který to s divákem myslí jen a jen dobře. Vážná atmosféra původního snímku je totiž tatam, Godzilla váli, když tančí vítězný tanec na Planetě X, omráčený Radon při dopadu na záda kope nohama jako naštvané děcko, poražení mimozemšťané ustupují do budoucnosti a kus Japonska se opět musí vzpamatovat z nevyžádané návštěvy uřvané demoliční čety. Na to, jak moc blbé to bylo, to bylo opravdu dobře natočené. Čtvrtá hvězdička je za opět úžasnou Ifukubeho hudbu.(3.7.2016)

Lahůdka, škoda že v ní nebyla i Mothra, pak by to bylo dokonalé. Samotná zápletka mi přišla značně vynalézavější než obvyklé Godzilly (kde je normálně taková, že se prostě někde vynoří a začne blbnout). Akorát mě prudilo zrecyklování několika scén bitvy z prvního filmu s Radonem, které jsem už v něm komentoval jako vrcholně špatné z vojenského hlediska.(16.2.2012)

• - Tento film je v chronologickom poradí šiestym filmom s tematikou Godzilly. (dyfur)

• - Tento film sa stal jednou z hlavných inšpirácii režiséra Tima Burtona pre jeho film Mars útočí! (1996). (dyfur)