Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

Shakers

Ron Howard proste vie tento žáner. Škoda, že je film tak dlhý, možno by keby bol kratší by pôsobil ešte viac dramatickejšie a zvýšilo by sa na tempe a napätí. Inak je to brilantne natočené a celý film stojí predovšetkým na perfektných hercoch, záberoch a úchvatnom sountracku Jamesa Hornera. Obľúbený soundtrack: All Systems Go - The Launch. 80% - 4* ()

ajuska

Po všech stránkách řemeslně dobře udělaný film, který naplňuje přesně to, co můžete od snímku o záchraně amerických kosmonautů očekávat. ()

burina

Vynikajuci film.Ani chvilocku som sa za celych 140 minut nenudila.Najprv som napato cakala,kedy to pride a potom ako sa z toho dostanu.Je skutocne neuveritelne,ze to dokazali,ved sa pokaslala vsetko,co sa pokaslat dalo.Vsetci herci podali vynikajuci vykon.Radim medzi medzi naj filmy,ale som videla... ()

Boogeyman

Nevím jak vy, ale když se řeklo Ron Howard, Tom Hanks a hromada dalších skvělých herců, avšak ne tak hvězdných, velký rozpočet, film podle skutečné události a Apollo 13, představil jsem si přesně takový film, jaký vznikl! Tedy skvělý pro nesčetné reprízy, který nikdy neomrzí, ale mezi nejoblíbenějšími ho bude mít málokdo! Prostě taková typická „howardovina“. ()

Madsbender

Atmosférická pecka. O Apolle 13 som si toho veľa nepamätal, a tak som bol počas celého filmu udržiavaný v príjemnom napätí. Vôbec mi nepripadalo, že by tu bol niektorý herec druhoradý - Kevin a Bill dostali priestoru narovnako, Ed a Gary vo vzájomnom porovnaní tiež. Jeden z najlepších vesmírnych filmov o skutočných udalostiach. ()

petaspur

Posádka kosmické lodi Apollo 13 vyráží na (NASA sponzorovaný) výlet na Měsíc. Všichni se těší na to, až je bude celý svět s napětím v očích pozorovat u obrazovek a mají pro tyto chvíle přichystány nějaké ty fórky z beztížného stavu. Jenže na měsíci již byly dvě posádky před nimi, další mise má proto mizivou sledovanost a to až do chvíle ozámení strohé věty: "Houstone, máme problém!" Od tohoto okamžiku začíná boj o holý život členů posádky, který znuděné diváky zase přinutí, s popcornem a coca-colou v ruce, sledovat televizi. Do hlavní role příběhu se v tu chvíli dostává, místo zmrzlých kosmonautů, přesvědčivý řídící letového provozu Kranz, jehož jistota v bezpečném návratu astronautů je nebezpečně nakažlivá. ()

Aky

Film už má na hřbetě pár křížků, a přesto je je to nejen vrcholně vygradované skvěle zahrané drama, ale pořád i zajímavý "dokument". A uplynulý čas naznačuje, že už to tak zůstane. ()

Allien.9

Jeden z nejlepších Howardových filmů. Napínavý a zároveň dojemný boj o přežití kdesi mezi nebem a Zemí - doslova. Hanks, Bacon, Paxton (R.I.P.), Harris a Sinise jsou jen třešničkou na dortu této zasloužené filmové klasiky. ()

HAL

Typicky Howardovské melodrama plné patosu o jednom z nejdramatičtějších a nejzajímavějších momentů v lidské historii. Jako největší space-geek široko daleko nemohu jinak než na plný počet, protože i jen jako hodně na emoce hnaný hraný dokument je to skvělé. 9/10 ()

mzss1

Lehce nadprůměrná záležitost u které je všechno tak jednoduché, klidné a bez většího problému. Tyto aspekty by mohly být lépe vygraovány, film mohl mít větší tempo, tak o 20 minut menší délu, lepší akci a hned by to bylo o jasnou hvězdu vyšší. Ale nevadí. Film jsem viděl jednou a stačí to. Hodnotím na 59% = *** ()

kingik

Ron Howard si to neodpustí a svou schematičnost vypustil i ve vesmíru a natočil film, který mě prostě nudil. Pomalý rozjezd, a pak je to vše v intencích očekávaného, a opravdu se nic extra překvapivého neuděje. Je to rozvleklé, ale i působivé a herecky zaujal pouze Tom Hanks. Návrat v plném zdraví kosmonautů na Zem byl nejen úlevou pro ně, ale i pro mě jako mírně nudícího se diváka. 60% ()

Šakal

Když člověk p(r)omine těch pár zbytečných (prvoplánových) scén, bez kterých se zřejmě Ron Howard resp. američané neobejdou (viz snubák v odpadu, pohled zamlženým průzorem lunárního modulu versus manželčin pohled z okna rodinného domku směrem k nebesům, moderní americká babča s Alzheimerem, co nepozná N. Armstronga (aha, to mělo pobavit), apod..) musí člověk chtě nechtě uznat, že z téhle rekonstrukce nezdařené americké vesmírné mise se šťastným koncem ( pardon, SPOILER :-) se podařilo Howardovi vytěžit (téměř) maximum možného. A byť jako 16-ti letý teenager jsem to na velkém plátně hltal s otevřenou pusou a neskrývaným ú(ob)divem, nemůžu říct, že i teď, po téměř 17 letech (sakra, jak ten čas letí :-( ), bych si to náležitě neužíval. Poctivé a napínavé jak dědovy kšandy. P.s. se samotným koncem (narozdíl od výtek viz výše) nemám sebemenší problém. (Řečnickou) otázku, zda-li to bylo (i) díky charismatu Eda Harrise, ponechám (protentokrát) nezodpovězenou.....? Ten chlap by „utáh“ i roli zahradníka v románu podle Rosamunde Pilsner, pardon Pilcher (marné, lepí se mi jazyk na patro.....) 85% ()

Webb

Nezajímavé, nudné, přitroublé dialogy, bez lepšího příběhu, naivita, pořádná dávka propagandy a happyend na závěr = Apollo 13. Technicky je film ale zdařilý a svojí nadprůměrnost sráží již napsané zápory výše, které mi nedovolí ohodnotit tento snímek čtvrtou hvězdičkou. Ze všech herců se mi líbil akorát charismatický Ed Harris, který hrát prostě umí a sledovat ho v každém filmu je pro mě přímo potěšením. ()

Tsuki

Historie projektu Apollo mi přijde zajímavá, a tak oceňuji všechny nedávné okolnosti, díky kterým jsem se mohla dozvědět o něco více (jak 50. výročí přistání na Měsíc, které proběhlo teprve před pár týdny, tak i úspěšný film minulého roku První člověk). Ráda jsem se proto podívala také na Apollo 13, které pro změnu zpracovává nepovedený let na Měsíc z roku 1970, trefně označovaný jako "nejúspěšnější neúspěch". Myslím, že film dělá čest této skutečné události, která je důkazem toho, že maximální úsilí, které jsou lidé schopni vynaložit, dokáže zvrátit i téměř ztracenou situaci. To, co jsou lidé schopni dokázat, když se spojí dohromady, je zkrátka obdivuhodné, a případ Apolla 13 je toho dokladem. Takže ano, film jsem si užila - jak pro příběh samotný, tak pro kvalitní zpracování, hutné napětí a herecké výkony (Tom Hanks skvělý jako vždy, stejně tak Ed Harris). ~(4,2)~ ()

Anderton

Aj keď všetci vieme, ako to skončí, sme v napätí až do konca a bez prestávky celý, veľmi dlhý film. Howard je proste v inteligentnom mainstreame totálny macher. "Rekonštrukcia konkrétnych udalostí" je typ podžánru, ktorému by svedčalo viac takýchto pohlcujúcich filmov. Na záver doporučím ešte jeden podobný, bohužial dávno zabudnutý film o histórii kozmonautiky Správna posádka. Dajte si ich za sebou v ľubovolnom poradí a zaručujem vám výnimočný večer. ()

Frajer42

Vesmír se skládá z 23 % temné hmoty a také v něm lze nespatřit hned 73 % temné energie. Černocha v tomhle filmu byste ovšem hledali marně. Dokonce ani pytlíky s čůráním jej nenechali vypouštět do kosmického prostoru. Apollo 13 byla čistě bílá mise. V hlavní roli se objevil můj miláček Tom Hanks, takže jsem absenci černého člena výpravy snášel s relativním klidem. Mé ucho potěšila velice dramatická hudba. Kdo by ji byl býval v tak dramatickém filmu čekal. Oko naopak příliš nepotěšil přehnaný americký patriotismus. Dále mě příliš nepotěšily časté televizní vsuvky. Jinak mě překvapilo, že tehdejší počítače měly být snad naprogramovány v assembleru. Těm, kteří se na tom podíleli, není vůbec co závidět. Zdrojovými kódy, které vám velice pravděpodobně vůbec nic neřeknou, se můžete pokochat zde. Osobně jsem tipoval, že byl použit Fortranek, ale ten způsobil až pozdější "drobnou nehodu". Na závěr mi nezbývá než suše konstatovat, že jsem celým tímto snímkem zklamán. Špatný rozhodně není, ale čekal jsem podstatně intenzivnější zážitek. Vidím to maximálně na ošklivější 3 hvězdy. ()

Kothy

Dobrý film s Tomem Hanksem, Kevinem Baconem a Ede Harrisem. Apollo 13 nemělo 13 v názvu jen tak. Měli opravdu smůlu, ale dopadlo to dobře. Super atmosféra. :) "Celá Země nemusí vědět, jak mi fungujou ledviny!" :D ()

Slartibarkfast

Naprosto skvěle zvládnutí jakéhosi přenesení pravdivé události na plátno. Skvělí herci. Jímavá atmosféra, která vtáhne diváka přímo do víru dění a ten pak naprosto vnímá problematiku a pocity ze situace, která se stala. Je to návrat v čase. Není co vytknout. 100% ()

nascendi

Apollo 13 je nakrútené podľa skutočnej udalosti, ide teda o rekonštrukciu s autorskou licenciou. Vieme, ako to dopadne a predsa nás film dokáže udržať v napätí. Poznáme americký pátos a v tomto filme (aj keď ho nie je prebytok) ho ako pátos ani príliš nevnímame. Okrem výkonov hlavných predstaviteľov stoja za povšimnutie aj epizódne postavy v riadiacom stredisku a v okruhu rodín a priateľov astronautov. Stačí niekoľko viet a vieme o nich všetko podstatné. Záber na logaritmické pravítko alebo prudká zmena záujmu médií boli dostatočne výstižné. Apollo 13 a Kozoroh 1 sú síce neporovnateľné, ale tiež aj nezabudnuteľné filmy z prostredia dobýjania kozmu. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

26.02.2017

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (více)