Válečníci (TV film)

Warriors

Peacekeepers

Drama / Válečný

Velká Británie, 1999, 175 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (177)

Vojáci, kteří se účastnili mírových jednotek za války v Jugoslávii to neměli lehké a ani po návratu domů si nepomohli. Jejich hodnoty byly někde úplně jinde. Film je naprosto realisticky ztvárněný a za to si zaslouží plné hodnocení! Jinak otázka nakonec, pro ty co tvrdí, že náboženství dělá lidi i svět lepšími. Opravdu si myslíte, že by nebylo bez boha na světě lépe?(8.5.2009)

Válka je svinstvo a náboženská válka ještě větší. Jaké to ale je, když pošlete do války vojáky, kteří se na všechna ta zvěrstva, která se tam dějí, mohou je dívat a nemohou pomalu ani vystřelit, pomáhat civilistům.... ? Z tohoto pohledu to vypadá jako fraška spácháná UN, ve stylu jen aby se neřeklo. V jakém rozpoložení se tito lidé vrátí? Hodnoty se jim úplně změní, hodnoty a vnímání toho dobrého a špatného. I když je ostatní považují za hrdiny, sami sebe za ně nepovažují.Je to spíš film o válce a psychologii lidí v ní, než válečný film.(14.3.2009)

Je až k pláči, že se v českých televizích objevují takové sračky jako filmy s Chuckem Norrisem,Stevenem Seagalem apod. Místo těhle odpadů by se tam alespoň jednou po dlouhé době mohl pustit tenhle film, kterej člověka vtáhne do děje a pustí až při závěrečných titulcích. Dokonce jsem se přistihl se slzami v očích a to se mnohokrát nestává...(22.4.2010)

Tohle se ani nedá nazvat válkou. Etnická čistka, genocida, svinstvo...(8.11.2011)

1* za film, 2* pro branku katic.(7.11.2013)

Dobrý film o konfrontaci vojáků z mírových demokratických zemí s hrůznou válečnou realitou, jen by se patřilo více historické objektivity! Ukazuje polovojenské bandy Chorvatů a Srbů při etnických čistkách, což určitě pravda je. Muslimové jsou líčeni pouze jako pronásledovaní civilisté, což zcela jistě pravda není. Zločiny bosenské armády a arabských mudžahedínů na srbském civilním obyvatelstvu byly prokázány. Volba České republiky pro natáčení je úsměvná, zřejmě tvůrcům připomínala válkou zničenou Bosnu.(5.2.2014)

"Jaký je váš oblíbený film? Warriors" odpověď veterána misí v Bosně Karla Klinovského v rozhovoru pro LN 27.11.2017. Chtěl jsem vědět co to je za film, který se líbí opravdovým účastníkům misí v Bosně. Tak teď to vím stoprocentně!!!! O válce v Jugoslávii člověk četl, slyšel i viděl záběry v televizi, ale až tenhle film mne vtáhl do té hnusné války absolutně. Je to jen tv film , žádná akční jízda, žádné počítačové triky ale naprosto realistický psychologický film, který o válce na Balkáně řekne víc než kdejaký dokument. Miniaturní mínus vidím jen, že jako Čech poznávám ty typicky české ulice, které nejsou moc balkánské. PS: tady se žehrá, že OSN nic nepomohla atd., ale když Amíci pak bombardovali Bělehrad, tak se zase hudrovalo stejně z druhé strany do čeho se to NATO montuje.(14.12.2017)

Velmi silný zážitek který ve mně zanechal mrazivý pocit na dlouhou dobu. Pravdivý příběh války bez výpravy, ohromujících efektů a dokonalého hrdiny. Psychologický efekt je až hrůzostrašný.(22.4.2008)

Poměrně pěkný snímek, nicméně spíš než provedení je zajimavý ten námět...Film samotný vypadá jako pseudodokument z roku 92..skutečně nic moc. Ale Stálo to za to vidět, filmů ukazujicích neschopnost UN něco reálně řešit je díky propagandě minumum. 60% a ***.(4.7.2010)

Film, na který se nebude dívat lehce, ale o to větší dojem zanechá. Byrokracie a mnohdy až nesmyslná nařízení mírových misí OSN na jedné straně a drsná realita probíhající genocidy na straně druhé. Mezi tím osádky britských obrněných vozidel, které se stávají aktéry marné snahy o pomoc, ve světě, kde i dobré úmysly mohou zapříčinit tragédii. Realistické ztvárnění, místy až dokumentární kamera. Pro mě bezesporu jeden z nejsilnějších filmů, které jsem viděl.(28.9.2010)

Realistický a pôsobivý film o (ne)pôsobení UNPROFORU v Bosne, ktorý svojou kvalitou schová do vačku nejeden júesej kinohit. Hlavnou devízou je jeho civilnosť cez ktorú pôsobí tak vierohodne, že ma vo vypätých situáciách až dvíhalo zo stoličky. Bezmocnosť jednotiek UNPROFOR, keď museli všetku tú tragédiu sledovať z bezpečia svojich "Warriorov" (obrnený transportér), nenechá nikoho chladným. Aj preto považujem americký názov filmu "Peacekeepers" za nepresný a v tomto prípade pôsobí skôr ironicky. Keby som mal zoznam filmov, ktoré ma ovplyvnili tak tento by bol určite medzi nimi.(5.4.2011)

Empatie nutná ke shlédnutí, jestli z Vás tohle neudělá pacifistu a odpůrce ozbrojených konfliktů, tak už nic. Již od startu snímku se vkrádá pocit , že tohle by se klidně mohlo stát u nás, vždyť to v Jugoslávii vypadá naprosto stejně. A opravdu se to skutečně natáčelo u nás, nepříjemný pocit bezprostředního ohrožení a skvělých hereckých výkonů posouvá film do skupiny snímků, které musíte vidět. Až tady je kouzelně ukázáno jaké následky má veškerý extrémismus. A to ať se jedná o jeho formy schované za jakési pseudo-vlastenectví nebo náboženský či antietnický fanatismus. Takto by to dopadlo u nás!(22.12.2011)

O týhle válce se toho ještě moc nenatočilo a vzhledem k nedávnosti to bude možná problém. Druhá světová, fašisti a jejich zvěrstva jsou hrozný a je téměř jasný, kdo za to mohl a koho za to soudit, ale jak v tomhle? Jak to prezentovat a hlavně co všechno z toho vyvozovat? S fašistou je to jasný, s tím by se nikdo nebavil a leckdo ho vodprásknul, ale co se Srbem, Chorvatem nebo Bosňanem? Většina přeživších aktérů žije a fůra lidí nejen z Evropy do těch míst jezdí na dovolenou a možná se na kdejakýho vypatlance, kterej se dopuštěl nepředstavitelných věcí, usmívá a pak mu dává bakšiš. Bude vodvaha natočit surovej film, zvlášť když není jasný, kdo je ten dobrej a my, jako Evropani, máme sami máslo na hlavě. Obchodovat se musí, a proto tenhle film je možná jen slabým odvarem skutečnosti.(16.10.2012)

Kdybych zde uvedla svůj názor na film nebo vypíchla jeho hlavní výhody, jen bych se opakovala. Souhlasím s většinou diskutujících o zpracování filmu i o dojmu, který na mně zanechal. Viděla jsem bohužel jen dvouhodinovou verzi, která možná zapříčinila to, že jsem se napoprvé mezi postavami poněkud ztrácela. Z hlediska autentičnosti mě trochu mrzí, že filmaři vybrali pro natáčení Českou republiku - i kdyby nebylo těch českých nápisů, které se občas mihnou záběrem, našinec od počátku pozná, že jde o reálie české, nikoliv bosenské (což je možná Britům celkem jedno). Navíc trochu tvůrci nevychytali dobu - jednotky mají odlétat v srpnu, ale když přijedou, už leží sníh. Naopak bych chtěla vyzdvihnout scénu, kdy srbský velitel nadává britskému vojákovi s polským jménem i polskými předky a křičí na něj, jakto, že Polák chrání muslimy (rozuměj - proti "bratrům Slovanům", tedy Srbům). Trochu mě překvapilo, že se tato scéna v britském filmu objevila, když ji asi žádný Brit nemůže, narozdíl od Čecha, pochopit. Dodatek: Po zhlédnutí delší, tříhodinové verze beru zpět své námitky týkající se nejasnosti postav, některá vysvětlení v té kratší verzi prostě chybí.(16.1.2013)

Tady je zbytečné něco psát. Kdo neviděl, jako že není....(22.1.2013)

Po osobní návštěvě Bosny, kde je i dnes po 20 letech v každé dědince, vesnici i městě vidět odkaz války v podobě rozstřílených fasád nelze než po opětovném vidění filmu přidat hvězdičku na plný počet 5*(12.8.2013)

Ještě nikdy na mě žádný válečný film nezapůsobil tak silně, jako tenhle (tedy asi až na Schindlerův seznam). Ze začátku film působil tak zvláštně, skoro až nudně, ale pak přišla Bosna a už to jelo... Brutální scény, emoce, detailní záběry kamerou na ohořelá lidská těla, perfektní hudba, to vše vytvořilo, dá se říci geniální snímek.... Nelze ohodnotit jinak než pěti hvězdami.(21.6.2015)

Trošičku jednostranné, pointu to ale zachovává a hodnotím jako válečný snímek, nikoli jako nějak historicky poučný film. Skoro tři hodiny a žádná scéna nejde nadarmo, to se často nevidí. Duchem to vidím jako moderní Válku generací; začátek prozrazuje něco z průměrného života hlavních hrdinů, jejich nástup do války; postupné procitnutí, strach, hrůza, teror, až se nakonec z hrdiny stává prázdná schránka; příjezd domů a uvědomění si své křehkosti.(15.1.2016)

Pocit totální beznaděje , nemoci pomoct a pouze přihlížet masakru.Takto se asi museli cítit jednotky OSN v Bosně.A takto na mě působyl i celí film.(13.4.2006)

Co říci, aby se člověk neopakoval?? To prostě nejde. Takže ještě jednou ... film je o naprosté a neuvěřitelné bezmocnosti, kterou zažívali a podle mě stále ještě zažívají všichni příslušníci misí OSN. Zůstat neutrální ... nezasahovat !! Historie se neustále opakuje ... bývalá Jugoslávie, Somálsko, Rwanda a další. Lidstvo je prostě nepoučitelné ... Film, který se Vám dostane hluboko pod kůži!! Dámy a pánové, válka ve své skutečné a syrové podobě.(1.8.2006)

Syrové a bez příkras jdoucí přímo k věci. Síla je i v tom, že se vše odehrává v prostředí velmi podobném našim reáliím, lidé vypadají skoro stejně jako my... Prostě slušné memento.(23.7.2008)