Reklama

Reklama

Babylon Berlín - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Historický / Válečný
Německo, 2020, 9 h 45 min (Minutáž: 42–62 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha)

Hrají:

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Leonie Benesch, Lars Eidinger, Benno Fürmann, Hannah Herzsprung, Mišel Matičević, Ronald Zehrfeld, Meret Becker, (více)
(další profese)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Tato řada seriálu se odehrává v Berlíně na podzim roku 1929, během bouřlivých týdnů před Černým pátkem a krachem na burze. Inspektor Gereon Rath a Charlotte Ritterová jsou pověřeni vyšetřením násilné smrti herečky Betty Winterové, k níž došlo ve filmových ateliérech. Zatímco se Gereon snaží vypořádat s drogovou závislostí a přivyknout novému rodinnému životu, Charlotte bojuje za uznání v policejním oddělení, kde mají výraznou převahu muži. Někteří se v této těžké době neváhají chopit zajímavých příležitostí. Zatímco velká plátna dobývá zvukový film a mnozí se rázem ocitnou na vedlejší koleji, pochybný Armén zkouší své štěstí jako filmový producent. Záhy však zjistí, že je filmový průmysl stejně prohnilý jako kriminální podsvětí. Jiní usilují o politickou moc – "černá říšská armáda" znovu shromažďuje síly v dalším pokusu o svržení demokracie a pohřeb zavražděného nechvalně proslulého nacisty skýtá dokonalou příležitost k vyprovokování dalších střetů s komunisty. Ale v noci je tohle všechno zdánlivě zapomenuto a celé město stále tančí na okraji vulkánu, jako by žádná budoucnost neexistovala. (HBO Europe)

(více)

Recenze (21)

kinderman 

všechny recenze uživatele

Četl jsem všechny dosud v češtině vydané romány Volkera Kutschera. Jsou to procedurální retro kriminálky s noir atmosférou, která houstne tím víc, čím větší prostor dostávají v Německu nacisté. První dvě seriálové řady, které jsou ve skutečnosti řadou jednou, vycházejí z kostry první knihy (Mokrá ryba), na niž nabalují další linie (bombový atentát) a atraktivní (v závěru přepálené) akční scény. Řada třetí si z předlohy (Tichý zabiják- zatím asi nejslabší díl) vzala jediný motiv (herečka zavražděná uvolněným reflektorem), zbytek je bezbřehá fantazie scenáristů a snaha navázat na dějové linky z předchozí série. Řemeslně je to pořád perfektní, ale příběhově rozpadlost a místy naprostá demence. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Seriálový přepis druhého případu Gereona Ratha Tichý zabiják je dalším krokem pro atraktivní pozdně výmarskou férii Babylon Berlín. Zdánlivě výtečné prostředí filmových ateliérů v Babelsbergu, nástup zvukového filmu, zostřující se politická situace, blížící se krach na burze a mnoho dalších témat nabízí skutečně nevšední zážitek. Bohužel s takto ambiciózním projektem je nutné vyhovět všemu a všem a výsledný produkt není dostatečně konzistentní. Když jsem si prošla knižní předlohu, pochopila jsem, že Volker Kutscher napsal v podstatě jednoduchou lineární retro krimi s naivní romantickou linkou. Diváci seriálu neznalí předlohy by se hodně divili, jak nekomplikovaná je předepsaná romance mezi Gereonem a Lotty... Takže vše navíc musíme přičíst na vrub filmařům, kteří mají odpovědnost za co nejširší publikum. Některé díly byly skvělé, jiné slabší, závěrečné dvojité finále hodně přitažené za vlasy. Sice jsme se dočkali okázalé premiéry pozdně expresionistického filmu Dämonen der Leidenschaft, na jehož premiéře byla přítomna i Lilian Harvey, ale zdaleka nejsilnější dojem ve mě zanechal do fiktivního příběhu vsunutá legenda o Hansi Westmarovi, budoucího mučedníka NSDAP. ()

Reklama

BoredSeal 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Třetí série pokračuje ve výtečných kulisách meziválečného Berlína a historických reálií výmarské republiky. Po předchozích nabušených dvou sériích už není tak ohromující. Nový krimi případ nás zavede do berlínských filmových ateliérů, řeší se pár linek z dřívějška a zase pocítíme soukolí dějin. Netflix zasolil za čtyři díly navíc, ale přineslo to moc prostoru navíc, který není využitý podařeně - trojúhelník se dvěma bratry, trable Lottiny mladší sestry nebo (pro mě velmi otravná) všudyprostupující démonická osoba dr. Schmidta s podivným využitím hypnózy děj ředí nebo kvůli nim série nepůsobí semknutě. Tradičně mají prostor scény z kulturního života postav a to k seriálu o tolerantním Berlíně patří, třeba scéna představení v sex podniku pro úchylného generála nebo narozeninový gay večírek s hosty (který se rozvine asi v nejkouzelnější romantickou scénu, kterou jsem v poslední době viděl). Je vidět, jak moc mají tvůrci svůj seriál rádi, ale snad budou příště víc soustředěnější na případ. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Třetí sérii Babylonu Berlin vnímám jako zatím tu nejslabší. Celá řada trpěla určitou nevyrovnaností, jednu chvíli mi všechno připadalo téměř perfektní, aby hned potom následovala pořádná facka a propad (to v momentech, kdy se tvůrci vykašlali na jakoukoli logiku). Abych řekl pravdu, celá zápletka s vrahem hereček mi přišla vyloženě rušivá, tady se jasně projevila snaha naplnit nějakým dějem navýšený počet epizod. Pokud se tvůrci soustředili na politiku, finance a dobovou atmosféru, byla to paráda. P. S. Tohle už je mimo hodnocení, třetí sezónu jsem viděl s českým dabingem a nechápu, který inteligent přišel s termínem Arménec. To musel být řádný Mongolec. 4*- ()

Topco 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

3.sérii rozhodne nepomohlo predĺženie o štyri epizódy. Príbeh v nejednej časti stagnoval a videli sme dookola tie isté známe veci (tancovačky, popíjanie). Stále prevažuje spokojnosť a séria priniesla zopár pamätihodných scén (vraždiaci fantóm, rituál a lá Eyes Wide Shut, akcia v daždi, scéna Du bist alles). Nemôžem si však pomôcť, že trojka bola obsahovo viac naťahovaná a menej formálne nápaditá ako prvá dvojséria. Climax a jeho twist mal tiež hodne ďaleko od dvojky... 3,5* ()

Galerie (104)

Zajímavosti (1)

  • Díky tomuto dílu lze poznat, že Katelbach (Karl Markovics) pochází z Rakouska z oblasti Wachau, která je vyhlášená vinařská oblast a současně se zde pěstují meruňky pro likér, který s Gereonem Rathem (Volker Bruch) pijí. Nicméně likér samotný není vázaný jenom na oblast Wachau. (Cheeter)

Reklama

Reklama