Reklama

Reklama

Babylon Berlín - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Historický / Válečný / Thriller
Německo, 2020, 9 h 45 min (Minutáž: 42–62 min)

Předloha:

Volker Kutscher (kniha)

Hrají:

Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Leonie Benesch, Lars Eidinger, Benno Fürmann, Hannah Herzsprung, Mišel Matičević, Ronald Zehrfeld, Meret Becker (více)
(další profese)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Tato řada seriálu se odehrává v Berlíně na podzim roku 1929, během bouřlivých týdnů před Černým pátkem a krachem na burze. Inspektor Gereon Rath a Charlotte Ritterová jsou pověřeni vyšetřením násilné smrti herečky Betty Winterové, k níž došlo ve filmových ateliérech. Zatímco se Gereon snaží vypořádat s drogovou závislostí a přivyknout novému rodinnému životu, Charlotte bojuje za uznání v policejním oddělení, kde mají výraznou převahu muži. Někteří se v této těžké době neváhají chopit zajímavých příležitostí. Zatímco velká plátna dobývá zvukový film a mnozí se rázem ocitnou na vedlejší koleji, pochybný Armén zkouší své štěstí jako filmový producent. Záhy však zjistí, že je filmový průmysl stejně prohnilý jako kriminální podsvětí. Jiní usilují o politickou moc – "černá říšská armáda" znovu shromažďuje síly v dalším pokusu o svržení demokracie a pohřeb zavražděného nechvalně proslulého nacisty skýtá dokonalou příležitost k vyprovokování dalších střetů s komunisty. Ale v noci je tohle všechno zdánlivě zapomenuto a celé město stále tančí na okraji vulkánu, jako by žádná budoucnost neexistovala. (HBO Europe)

(více)

Recenze (28)

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Seriálový přepis druhého případu Gereona Ratha Tichý zabiják je dalším krokem pro atraktivní pozdně výmarskou férii Babylon Berlín. Zdánlivě výtečné prostředí filmových ateliérů v Babelsbergu, nástup zvukového filmu, zostřující se politická situace, blížící se krach na burze a mnoho dalších témat nabízí skutečně nevšední zážitek. Bohužel s takto ambiciózním projektem je nutné vyhovět všemu a všem a výsledný produkt není dostatečně konzistentní. Když jsem si prošla knižní předlohu, pochopila jsem, že Volker Kutscher napsal v podstatě jednoduchou lineární retro krimi s naivní romantickou linkou. Diváci seriálu neznalí předlohy by se hodně divili, jak nekomplikovaná je předepsaná romance mezi Gereonem a Lotty... Takže vše navíc musíme přičíst na vrub filmařům, kteří mají odpovědnost za co nejširší publikum. Některé díly byly skvělé, jiné slabší, závěrečné dvojité finále hodně přitažené za vlasy. Sice jsme se dočkali okázalé premiéry pozdně expresionistického filmu Dämonen der Leidenschaft, na jehož premiéře byla přítomna i Lilian Harvey, ale zdaleka nejsilnější dojem ve mě zanechal do fiktivního příběhu vsunutá legenda o Hansi Westmarovi, budoucího mučedníka NSDAP. ()

ibeh 

všechny recenze uživatele

Pouze můj skromný komentář. Třetí série byla zbytečně natahovaná, některé osobní linky až nudily. Neustále se zjevující podivný psychoanalytik taky nic moc. Ústřední dvojka to stále táhla, ale překvapivý závěr typu vrahem je zahradník mě opravdu neuchvátil. Škoda, první dvě série byly sice až moc plné politiky, ale měly větší švih a originalitu. Velmi pestrý a dekadentní rok 1929 v Berlíně. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Četl jsem všechny dosud v češtině vydané romány Volkera Kutschera. Jsou to procedurální retro kriminálky s noir atmosférou, která houstne tím víc, čím větší prostor dostávají v Německu nacisté. První dvě seriálové řady, které jsou ve skutečnosti řadou jednou, vycházejí z kostry první knihy (Mokrá ryba), na niž nabalují další linie (bombový atentát) a atraktivní (v závěru přepálené) akční scény. Řada třetí si z předlohy (Tichý zabiják- zatím asi nejslabší díl) vzala jediný motiv (herečka zavražděná uvolněným reflektorem), zbytek je bezbřehá fantazie scenáristů a snaha navázat na dějové linky z předchozí série. Řemeslně je to pořád perfektní, ale příběhově rozpadlost a místy naprostá demence. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Třetí sérii Babylonu Berlin vnímám jako zatím tu nejslabší. Celá řada trpěla určitou nevyrovnaností, jednu chvíli mi všechno připadalo téměř perfektní, aby hned potom následovala pořádná facka a propad (to v momentech, kdy se tvůrci vykašlali na jakoukoli logiku). Abych řekl pravdu, celá zápletka s vrahem hereček mi přišla vyloženě rušivá, tady se jasně projevila snaha naplnit nějakým dějem navýšený počet epizod. Pokud se tvůrci soustředili na politiku, finance a dobovou atmosféru, byla to paráda. P. S. Tohle už je mimo hodnocení, třetí sezónu jsem viděl s českým dabingem a nechápu, který inteligent přišel s termínem Arménec. To musel být řádný Mongolec. 4*- ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tak jako druhá série výrazně překonala tu první, tak třetí se svými staršími sestrami může jen chlubit, ale bude těžké jí uvěřit, že jsou spřízněny. Meziválečná atmosféra je stále velice šik, ale to je asi to jediné, co si třetí sezóna zachovala. Čtyři díly navíc jsou zkrátka znát, materiálu bylo na tradičních osm, takže se stále potácíme v řídké kaši nastavování. Příšerný je hudební propad, z mistrovských kousků, z nichž minimálně song Nikorose / Sorokiny má právo na samostatnou existenci, jsme se náhle dostali do naprosto nudného průměru. Vyšetřování vražd u nového média - filmu je překvapivě nezáživné, samotná linka by se spíše hodila do nějakého filmu z doby ohromení zvukem linoucím se od filmového plátna. Zajímavé zůstávají politické pletichy a jednoznačným vítězem je ekonomická linie a její hlavní nositel, Nyssen. Čtvrtá řada se evidentně vrací k formátu osmi dílů, takže jí rozhodně zkusím dát šanci. ()

Galerie (115)

Zajímavosti (1)

  • Díky tomuto dílu lze poznat, že Katelbach (Karl Markovics) pochází z Rakouska z oblasti Wachau, která je vyhlášená vinařská oblast a současně se zde pěstují meruňky pro likér, který s Gereonem Rathem (Volker Bruch) pijí. Nicméně likér samotný není vázaný jenom na oblast Wachau. (Cheeter)

Reklama

Reklama