Přání k mání poetickou, hravou a humornou formou vypráví příběhy několika podob lásky: o trampotách náctiletého Alberta, který je až po uši – a hlavně neopětovaně – zamilován do sestry svého nejlepšího kamaráda, o lásce mezi Albertovými rodiči, tedy o varietním kouzelnickém duu prožívajícím krizi středního věku, a také o lásce rodičovské, kdy se floutek a lamač dívčích srdcí Bosák junior snaží získat pozornost a lásku svého otce, mocného hoteliéra. Albert a všichni ostatní nakonec přijdou na to, že ke štěstí není zapotřebí kouzel a magie, ale hlavně odvaha věci kolem sebe změnit k lepšímu. To ovšem neznamená, že opravdová kouzla a čáry neexistují... (Česká televize)

Handle

Snímek je poměrně ambiciózní a určitě si bere inspiraci z amerických rodinných filmů. No, výsledek se povedl tak na půl. Upřímně mi ta stylizace docela vadila - celé to působilo hrozně nuceně a uměle. Možná kdyby se na to šlo víc "hezky česky", dopadlo by to o chlup líp. Obecně bych řekl, že Přání k mání funguje pouze v určitých segmentech - nějaké scény jsou milé a úsměvné, jiné jsou naopak kýčovité a vůbec nefungují. Scénář je takový jakž takž obstojný, ale zase - párkrát jsem si řekl, že to jde dobrým směrem, párkrát mi bylo trapně. Herecké výkony dospělých jsou celkem fajn, většina dětských představitelů mi ale naopak vadila. Na české poměry si myslím, že je to takový lepší průměr a se zavřenýma očima bych dal slabé 3*, každopádně kdyby s tímhle přišli amíci, takhle vysoko bych určitě nešel... :) Nicméně pokud už nic jiného, tak se film celkem snažil a filmařsky nebyl úplně špatný. ()

6thSun

Za zmínku stojí hlavně hašteření dvojice Myšička/Čvančarová, jinak mě to spíš denervovalo, hlavně Bosák junior, kterej vzdáleně připomíná Osvalda z "Lucie, postrach ulice", ovšem pouze vizuálně, kvalitativně za přirozenou frackovitostí Michaela Hofbauera hluboce zaostává. Celkově film není taková bída, jako jiné současné tuzemské patvary, což ale na druhou stranu není důvod, proč tomu dát o jednu patriotickou hvězdu navíc (jak učinili mnozí jiní). ()

Tommassi3

"Doufám, že mi to zbaštíš !!" ;) Tentokrát to Karasovi zbaštím nesmírně rád, protože Přání k mání v důsledku navzdory své opatrnosti platí za výtečný biják de facto evropského formátu.. Jakkoli svých zřejmých předobrazů a inspirací zejména v Karlíkovi a továrně na čokoládu, o Hugovi ani nemluvě, v podvratnosti nedosahuje ani s buřinou pana Tau, lze jej považovat za jeden z nejzajímavějších tuzemských filmových počinů poslední dekády.. Navíc výborně odehraný.. Škoda těch šablonovitých poselství a několika nedotažených motivů.. ()

hous.enka

Přání k mání se mi líbilo. Líbilo se mi svou vizualizací do Wese Andersona (Grandhotel Budapešť), líbili se mi herci z dejvického divadla, protože konečně mám pocit, že vidím ve filmu neokoukané tváře. Ano, zápletka je trochu slabší, ale to už je zkrátka úděl většiny vánočních filmů. Přání k mání je rozhodně jeden z nejlepších českých vánočních filmů. ()

Lukrecie

Prvních 20 minut děs běs, poté, co se objeví kouzelný dědeček, to konečně začíná mít nějaký příběh, na chvilku, pak to zase padá skoro do odpadu, ztráta času, snaha o humornost dopadá jako trapnost, dětští herci velmi slabí, až na Antonia, kterýho nemusím, hvězdy za stylizaci, kostýmy, rekvizity, občas vtipné. Jandák dobře vybranej extrémní slizoun. ()

Pierre

Zahrávám si s odpadem. Neuvěřitelně nechutné, nevkusné a ubohé bez čehokoli pozitivního nebo hřejivého. Postavy se k sobě chovají hnusně a žijou hnusně. Prej rodinný vánoční film. No, to určitě. Stydím se za tvůrce. Fujtajbl! ()

Siegmund

Tento film s naprosto nenáročným dějem zasazeným do Vánoc mě velice mile překvapil. Ani ne tak svým obsahem, jako perfektními hereckými výkony Filipa Antonia (Albert) a Vítězslava Jandáka (hoteliér Bosák). Pozadu nezůstávala ani kamera. Obrovským zklamáním pro mne byl Jan Maršál (Bosák junior). Buď tato kdysi dětská hvězda neumí jako mladík hrát a nebo za to může nesmírně přihlouplá role – nebo že by obojí? Pěstí na oko byl jeho účes. Nějak jsem se nemohl smířit s tím, že ho na rozdíl od svých dětských rolí, natolik změnil. Velice pěkný výkon podal i Martin Myšička a především pak Jitka Čvančarová. Horší to bylo s vlastním dějem filmu. Ten nebyl nic moc. Za výkon Filipa Antonia a kameru jsem se ale nakonec rozhodl pro plný počet hvězdiček. ()

blackrain

I z blbosti se může vyklubat moc příjemný vánoční film a tenhle to potvrzuje. Má své kouzlo. Takových filmů v našich končinách zrovna moc není. Mohlo to být více pohádkové a více fantasy. Nebránila bych se tomu. Martin Myšička a Jitka Čvančarová byli opravdu netradičním manželským párem, proto jim to tak hezky spolu sedlo. ()

slunicko2

Ambiciózní námět je neumětelsky zpracovaný. 1) Vždy jsem chtěl vědět, proč obdarovaní vyplýtvají svá přání na blbosti anebo na to, aby se přesvědčili, že je přání skutečné. Chápu, že chtějí nabídku verifikovat, ale snad to lze udělat inteligentněji, než si přát, aby nebyla škola nebo aby nasněžilo. Et voilà! Konečně jsem se dočkal příběhu, kde hlavní postava opravdu o věci přemýšlí a kde dosud nevyčerpané přání způsobí rozruch._____ 2) Bohužel však v podstatě nesympatické postavy vykazují barvotiskové znaky, chybí prokreslení charakterů. Mluví se zde šroubovaně a nezajímavě a režie nerespektuje obvyklé postupy vyprávění, což vytváří v divákovi podivný a nepříjemný pocit. Režisér chvílemi působí, jakoby nezvládal řemeslo (scénka na porouchaném ruském kole)._____ 3) Vychcané děti se chovají jako vychcaní dospělí a čím blíž se film blíží ke konci, tím je to všechno horší._____ 4) Všiml jsem si 17letého Jana Maršála (hoteliérův syn Vincent), 17letého Slováka Olivera Oswalda (Vincentův nohsled) a Filipa Lacha (Vincentův nohsled)._____ 5) Karlovým Varům visutá dráha sluší._____ 6) Výstižný koment: xxmartinxx***, Handle***. ()

hygienik odpad!

Tak iritujúcu postavu ako Žoan - Johana, treba hľadať. Michaela Pecháčková samozrejme nemôže za to, že ju obsadili do typovo nevyhovujúcej úlohy. Ani za to, aké nahlúple repliky musela hovoriť. Páni Karas a Adamec napísali scenár taký hlúpy, že ho nepochybne pár festivalových porôt ocení, ako ten najotravnejší. Ten dobrák, čo to prekladal do slovenčiny by si mal uvedomiť, že českú nadávku huso nemôže nahradiť slovom sliepka, pretože tak v slovenčine skoro nikto nenadáva. A keď už prekladám, tak tam nenechám 100 čechizmov. Tá explózia pitoreskných postavičiek, ktoré tam často boli úplne zbytočné a farebne preplácaných scén z manéže je výrazom úplnej autorskej krízy. Podobne ako náhly a občas bezdôvodný vývoj postáv k lepšiemu. 10 minút pred koncom si proste všetci odpustia a idú titulky. ()

Vědma

Tak nějak se to snaží být neotřelé, ale pořád nevím, jestli to není moc chtěné. Ale v každém případě je to film, který by Štědrému dni slušel o moc víc, než pitomá pohádka. ()

kajas

Chápu snahu natočit nepohádkový film pro děti, zajímavý příběh je ale obsazen nesympatickými postavami, nesedla mi stylizace a na můj vkus je tady moc opilých dětí a málo dvojice Čvančarová + Myšička. ()

jezurka42

Já si nemůžu pomoci, ale tohle je jedna velká katastrofa. Myslím si, že jsem velmi trpělivý divák a nepotřebuji vědět celou dějovou linku v prvních patnácti minutách. Nevadí mi ani, když téměř celý film ležím v otázkách a nějak mi na ně nikdo nechce odpovědět. Co ale nestrpím je to, že nejenže po půl hodině nevím, kdo má být tím hlavním hrdinou, s kterým se mám pustit na horskou dráhu emocí, ale vlastně ani netuším, o čem by film měl být. O přáních, která nejsou k mání? O rodičích a jejich dětech? O tom, že všechno zlé je k něčemu dobré? Miluji, když je dílko prosycené poetikou, hravostí a láskou k tomu fiktivnímu světu za kulisami, bohužel můj vztah zde zůstal chladným, a já si ani nedokáže představit, že by mezi námi mělo být pouto alespoň přátelské. Nechť tedy pro jiné dveře k tomuto jsou otevřené. ()

M.i.k.e

trošku překotný a místy zmatený český pokus o Andersonovskou poetiku,který je ale ve výsledku mnohem zábavnější a příjemnější než 3/4 českých komedií posledních let.Celkem příjemné překvapení...60% ()

honajz2

Přání k mání se odehrává ve fiktivním světě, kde se snoubí dohromady furuistický svět (ta dráha, co tam nahoře pořád jezdí) s dobou komunismu (škola obecně - od téměř jednotných uniforem přes brašny, se kterými dneska už asi ani nikoho neuvidíte), zvláštního městského systému (nejbohatší člověk snad i v zemi, který vlastní grandhotel a chce kandidovat na prezidenta - proč, nám film neřekne) a velké provánoční nálady jako z toho města v Grinchovi (není tu místo, kde by nebyla světýlka, socha Santa Clause (jo, Ježíšek tady není) nebo nějaký stromek, samozřejmě ozdobený. Postavy se chovají divně, většina z nich neumí hrát a celé provedení je takové kýčovité, aby každý záběr vypadal bohatě pro oko, což připomene Wes Andersona. Tohle je asi druhá česká napodobenina Wese, první byla Cesta do Říma od Tomasze Mielnika, která je vlastně lepší jenom proto, že v ní někdo i hraje. Tady jsou herecké výkony naprosto tragické zvláště u dětských herců, kterým nevěříte ani půl slova. Jenže, když dohlédnete dál, než za všechnu barevnost, kýč a pozlátko, zjistíte, že příběh je vlastně unylá báchorka o lásce a třech, vlastně jednom přání. A celý ten příběh nám nenabídne nic jiného, než příběh o tom, jak děti dostali tři přání, zbylo jedno, pak se tam odehraje několik vztahových problémů, vypadá to, že láska je blud, abychom nakonec přišli na to, že láska je všemocná a vše končí happy endem, jak se asi dalo čekat. Kruci, tak když už makám na obrazech, tak snad vymyslím i pořádný příběh. Tohle bylo i na pohádku slabé. Slabé a hlavně neskutečně utahané. V TV okolo 65 minut bych to uvítal víc, ale 101 minut a ještě si to prosedět v kině, to fakt ne. Ani humor tu nefunguje, jelikož humor tu vzniká z toho, že někdo upadne, většinou, což se zalíbí tak milovníkům Mimoňů. Což já nejsem. Nuže, kromě zajímavých obrázků jsem se ničeho kladného nedočkal. Chápu, že šlo Karasovi asi hlavně o ty obrazy, ale já se u filmu nezajímám jenom o obalu, mě zajímá hlavně obsah. A ten byl neskutečně slabý. 1* ()

rakovnik

Film mě potěšil zajímavým a docela povedeným vizuálem, hravostí a nápady. Příběh si držel rozvrženou linii. Fantazie tvůrců mě ale do děje nevtáhla, spíše mě více odrazovala. Podobně jako "V peřině" se mi líbily obrázky, ovšem jako celek mě film nepobavil. Rychlé postřehy - děti zahrály slušně, "Osvald" má nohy do O a na dospělé herce se dalo dívat. ()

zette

Pokud jeste zustanu v tom vanocnim rozmaru, tak necham treti hvezdicku. Ocenuji predevsim odvahu za netradicni zpracovani, ktere z pocatku pusobi trochu rozpacite, divak si ale zvykne. Herecke vykony prumerne, sem tam vtipna situace... ()

dr.fish

Hrozně jsem se snažil vidět v tom něco jako Terryho Gilliama. Je to ale jen nepovedenost, navíc o to horší, že si hraje na něco, co být v české produkci nikdy nemůže. ()