Zaklínač

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Scénář:

Michał Szczerbic

Michał Żebrowski, Anna Dymna, Ewa Wiśniewska, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Maciej Kozłowski, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Duryasz (více)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi. Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. Znamenitou hudbu k seriálu napsal známý polský rockový skladatel, muzikant a hudební producent Grzegorz Ciechowski. Postavu osamělého zaklínače Geralta z Rivie vytvořil Michał Żebrowski (Pan Tadeáš), jeho přítele, barda a hudebníka Marigolda hraje Zbigniew Zamachowski (Plukovník Kwiatkowski, Ohněm a mečem, Ahoj, Terezko). (oficiální text distributora)

Musak

Bohužel jsem viděl film dřív než seriál...nic to však nemění na faktu, že film je pouze sestříhaný seriál a to tak že doslova, takze kdo videl seriál, tak se nemusí dívat na film. ()

Gerret

Kdybych se před tím nepodíval na seriál měl bych v tom velký zmatek a vůbec by se mi to nelíbilo. Je to vlastně úplně to samé jako seriál, akorát sestříhaný do 130ti minut, což je škoda, čekal jsem že natočili ještě něco navíc, takže ten kdo viděl seriál, je to pro něj naprostá ztráta času. Hodnocení 40%. ()

Ravi

Ne, film mi z toho dělat neměli. Jako sestřih seriálu dobré, jako film strašné. Už děj seriálu je slušně zhutněný, ale toto. Hanba 35% 2/5 ()

Molir

Film je sice naprosto zmatecny a i kdyz jsem Sapka cetl, tak se mi moc nezalibil - ale ty 4* je mineno za nasledny TV serial, ktery jsem mel to poteseni (az na jeden dil) videt a ktery mi prijde o hodne lepsi nez film, hlavne proto, ze je na vsechno vic casu a da se to tudiz rozvest do vetsi sire... vyprava sice neni na urovni zahranicnich produkci, obcas to (bez urazky) vypada jako fanfilm, ale pak nasleduji skvela mista, ve kterych se az rozplyvam blahem. Herecke projevy jsou silne civilni a Zebrowski jako Geralt sedne (i kdyz pry ma prezdivku "polsky DiCaprio") a Zamachowski jako Jaskier (Marigold) je skoro dokonaly. ()

Čtec

Čím raději mám Andrzeje Sapkowského a jeho knížky, tím víc mne štve, jak - jeho vlastní Poláci - výbornou předlohu filmově zprznili... Chtěli natočit úplně všechno, ale výsledkem je nesoudržné a nepochopitelné nic. S uspěchaným dějem a bez vysvětlení základních souvislostí, světa a jeho postav (například příšerně odfláknutý vstup Marigolda na scénu). K tomu strašné dialogy. Hodnotil bych ještě hůře, nebýt jediného, ovšem výrazného plusu - vlastního Geralta v osobě skvělého Michala Žebrowského. ()

Luksa

Sapkowského Zaklínače řadím mezi to nejlepší, co na poli moderní fantasy vzniklo, ale tento snímek je jen naprosto zbytečná televizní bezatmosférická nuda. Ach jo. ()

svačinka

Hodnotím seriál : Ten mne celkem bavil díky osobité atmosféře a dobře zvolené hudbě...ale jako vášnivý fanda knih A. A.Sapkowského jsem čekal mnohem, mnohem víc... ()

BMAJTZ

Nechapu smysl tohoto filmu. Serial byl v podstate fajn i kdyz jsem mu moc nedal nicmene sestrihat serial a udelat z nej film nema smysl. Pro cloveka co nevidel serial je to naprosto k nicemu chybi tady spousta souvislosti a udalosti v pozadi. Na tohle je zbytecne koukat v podstate je zbytecne toto hodnotit kdyz de o pouhopouhy vycuc. Pokud chcete zkouknout zaklinace kouknete na serial a tomuhle sestrihu se vyhnete stejne to nepochopite. Jelikoz jsem videl serial dam jednu hvezdu protoze vim o co slo kazdopadne zbytecna podivana. Co se me tyce plati komentar co jsem napsal k serialu. ()

Šakalík

Andrzej Sapkowski nejprve napsal dvě povídkové knihy o wiedzminovi Geraltovi a posléze na tyto úspěšné tituly navázal výpravnou románovou pentalogií (kdo nečetl, mohu vřele doporučit, je to opravdu vynikající!). Filmového (a v upravené podobě i seriálového) zpracovaní se díky bohu dočkaly jen ty dvě povídkové knihy. Díky bohu proto, že tenhle film opravdu za mnoho nestojí. Hlavním důvodem je to, že především ve své první polovině je strašně uspěchaný, dějově rozháraný a celkově příšerně nesourodý. To jsou ale typické bolesti většiny filmových adaptací knih. Ovšem ten casting – Wiedzmin v podání Michala Zebrowskiho ještě docela ujde, zato bard Marigold (v polském originále Jaskier) je naprostý trapas – jen tak pro ukázku, v knize má Marigold dlouhé plavé vlasy a ženám se jen při pohledu na něj zapalují lejtka do ruda. Při vší úctě k Zbigniewu Zamachowskimu – tomu by spíše než loutna do ruky padly vidle. Ale abych jen nehanil, ve druhé půlce se kvalita snímku přece jen trošku zvedne a tak nakonec si to ode mě alespoň průměrné hodnocení zaslouží. Jaká škoda, že ti kdo nečetli ty romány, vůbec netuší, jaká strhující dobrodružství na Geralta a Ciri ještě čekají... :-) V zájmu nezpryznění téhle fantasy legendy ale prosím raději netočit. ()

Ledkodlaq

Sérii zaklínače jsem četl a hodnotím ji jako průměrnou fantasy, co mě ale zaujalo je, že prý to je to nejlepší, co může Polská literatura nabídnout. Co to pak vypovídá o všem ostatním v Polsku? No nic, teď k filmu. Je vcelku zajímavý na pohled, kostýmy, příšery, scény a kulisy, to vše vypadá Jakš takš dobře, ale ten děj.. je to bohužel většinou nudné, nezáživné a průměrné podobně jako knižní předloha. ()

Disease

Od odpadu film dělí jen představitel Geralta. Co mi vadilo víc než příšerky-gumáci, byly bojové scény na úrovni Studia Kamarád. ()

ondrula

Samosebou filmové ztvárnění od Poláků dopadlo tak, jak dopadnout muselo - neuvěřitelně nudná, amatérsky natočená a nízkorozpočtová hovadina. Nedokázal jsem se soustředit na atmosféru, která tak krásně tryskala z knižní předlohy; hrozně mě sraly ty papírový kostýmy, gumový příšerky, zaklínačův samurajský meč, hradní nádvoří, který bolševici normálně vyspravili cihlama, všudypřítomný slovanský sedlácký držky a hlavně snaha udělat z filmu romanci. ()

willis

Film jsem neviděl, ale pokud vím tak seriál obsahuje v podstatě celý film. Hodnotím tedy seriál, a to ještě jeho nejlepší chvíle (kterých moc není). Skoro u každého dílu jsem tak po deseti minutách začínal bojovat s únavou a většinou mě probraly až závěrečné titulky. Z téhle mé zkušenosti by si někdo mohl myslet, že film je magický a já byl očarovaný, ale není to pravda. Je to NUDA. A hrozná. Zebrowski sice fyzicky odpovídá postavě Geralta, ale to je tak vše. Souboje prakticky nejsou a když někdy Zaklínač bojuje, je to většinou neohrabané a zmatené máchání mečem místo elegantního, rychlého a efektivního souboje speciálně vycvičeného a lektvary nadopovaného zabijáka. Poláci umí natočit slušné filmy a i za levný peníz se dá natočit něco lepšího než tenhle fantasy nepodarek. ()

LuckyStar

Zdánlivě kriticky sešlapaný seriál (potažmo film), který má přesto všechno své určité osobní kouzlo. Jednoznačně nejlepší z polské produkce a se zajímavým Michalem Zebrowskim v hlavní roli. Výborná hudba - ze začátku nevýrazná, postupně stále zajímavější. Seriál pro ideální odpočinek u čt2, ale na samostatné shlédnutí je žel příliš nezajímavý / nevýpravný. ()

Phorbo

Dát dokupy 13 dílů seriálu a pak z toho udělat celovečerák je podle mě strasná blbost... seriál dává větší smysl a sám se dotváří, ale film je jenom nejdůležitější výcuc a ztrácí tak na svojí kráse... 4/10 ()

Cement73

Skvelá kniha, ktorú som od Sapkowského doslova hltal, ale... úbohá filmová adaptácia ... a nezachránilo to ani najhviezdnejšie polské obsadenie hercov. Jedna hviezda ani sám neviem za čo. Ešte rozťahanému na niekoľko častí seriálu sa dalo dačo odpustiť, ale tak očakávanému filmu .... nikdy ()

Dragonlanc

Veľmi som váhal či dať jednu hviezdičku alebo označiť tento film ako úplný odpad. Pre mňa úplné sklamanie. Poznám a čítal som všetkých 5 kníh o zaklínačovi od poľskégo autora Sapkowského, ale toto si nezaslúžil. Neodporúčam pozerať nikomu, kto pozná tieto príbehy a má ich rád, akurát bude z toho totálne znechutený. ()

H4ku11

Mám to šťastie, že som prečítal knihu, tak nepotrebujem úplne detaily o deji a postavách. Všetkých, čo nečítali ľutujem, pretože mix, ktorý tu vznikol nemá poriadne ani hlavu, ani pätu. Skáče sa z jedného do druhého a človek sa nemá čas vôbec zorientovať. ()