Epizody(3)

Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

KR4T4S

Naprosto famózní (ne)detektivka od tvůrců, kteří moc dobře vědí. Melíšková je úplně odzbrojující. Těším se na Živé terče strašně moc a chci, aby Sýkora napsal další díly, aby se režie zas chopil Tauš, aby scénář vytvořil Jarchovský a aby role detektivů od nejsvětější trojice zahráli tito přesní herci (a vedlejší role jsou úžasné jakbysmet). Naprostá bomba a zjevení (víceméně všechny části minisérie) na poli české tvorby. ()

velkyvezir

Vodník bez Pepy Dvořáka je předurčen k umístění na smetišti dějin. Jinak proč mi ten nápěv připomíná nápěv ze závěrečných dílů Harryho Pottera? :-D ()

Chmur

První díl nasadil laťku vysoko. Vytvořit zajímavou zápletku je těžký, mnohem těžší je ale vést děj k překvapivému a emocionálně silnému rozuzlení. V tom vodník naprosto selhal. Celá série má místy silné momenty, které však až příliš často střídají naprosté trapnosti - výslech s koláčky u pana Koláčka, grilující policisté ve skleníku u dálnice. S Melíškové mám rozpačitý dojem. Všechny ostatní zastínil Hanuš. Bohužel jsem některé symboly nepochopil např. pasoucí se koně. Místy super ale jako celek slabota. ()

klukluka

Forma zvítězila nad obsahem a to tak, že na celé čáře. Asi by to mělo jít ruku v ruce, ale obrazově a režijně to bylo tak vynikající, že mi to ten jednodušší kriminální příběh nemohl pokazit. ()

bari68

Píšem to tu už po x-té, ale nedá sa inak. ČT znovu so svojou produkčnou a dramaturgickou tvorbou nesklamala a boduje. Detektívka ako sa patrí, s tiaživou atmosférou, dôvtipom a perfektne vypointovaným finále. ()

Přemek

Pozoruhodná režie, výteční herci, především Václav Neužil ml. podává ve své "starší" podobě perfektně propracovaný výkon. Dokonce i MIroslav Hanuš překročil stín svých bolševických strejců. ()

B4TM4N

Stejně jako Modré stíny je Vodník vizuálně strhující, vlastně až manýristické dílo - a k sedlácké krimi to sedí náramně. Nebýt logických lapsů ve scénáři "poirotovského" posledního konfrontačního dílu, jednalo by se o hanáckou labužnickou záležitost. ()

F.W.Colqhoun

DoNT4 Já na to přijdu Pavle. Třeba jen proto, abych té zrůdě co to udělala mohla jít na hrob a říct jí, že o tom vím. Výrová prakticky sólo vyšetřuje 30 let starý případ dekapitace nemluvněte cirkulárkou. Jedním z podezřelých je místní vodník... Sýkora pokračuje v sycení své série o olomouckých fízlech novými prvky, jímž jsou v případě Vodníka především značné časové rozpětí mezi zločinem a pokusem o objasnění a bezmála nadpřirozený rozměr. Tauš, který pojal svou účast v DoNT na rozdíl od Hřebejka jako možnost plně se realizovat, staví na baladickém potenciálu předlohy. Srovnání s též skvělými Modrými stíny (na něž odkazuje ve Vodníkovi stejnojmenným lynchovským podnikem, v němž se občerstvuje Výrová) dokládá, že eskapády kamery nejsou samoúčelné - od jejich využití v Modrých stínech se totiž značně liší. Styčné body jako využití architektury (stará vs rekonstruovaná budova vesnické usedlosti, nový, ale chladný open-space policejního oddělení; ulítlé vtípky, nabourávající hutnou atmosféru; pozornost věnovaná detailům, jako jsou dokonalé titulky) zůstávají. Až při srovnání DoNT3 a DoNT4 jsem si naplno uvědomil, jak velkou roli v efektivitě jednotlivých dílů hraje hudba. Zatímco Hřebejk angažoval Kryštofa Michala (Portless, ex-Support Lesbiens) a René Rypara, který kupř. DoNT3 zamořuje trapnými variacemi na východoasijské motivy, Taušova spolupráce s Petrem Ostrouchovem nese podstatně zralejší plody. Vrcholem série jsou právě ty neexcentričtější prvky, které televizního diváka soudě dle komentářů zde spíše ruší - surreálné, snové výjevy modrý samet / zelený satén, 'vodník', policejní ředitel v kuchařské zástěře, trierovská cesta Výrové lesem. Nedokážu posoudit, zda jde o Sýkorovu či Taušovu invenci, který jen využívá, co předloha skýtá, nicméně Hřebejkovy příspěvky jsou jich ke škodě výsledku spíše prosty. ()

Ixbalanke

Kriminálka, kde velkou roli hrají lidské emoce a snaha o jejich pochopení. Nádherná práce s kamerou a s režií. Jemné tempo. Velmi inteligentní počin se silnou atmosférou. Pro lidi, kteří rádi ve filmech vnímají emoce a vztahy a mezilidské energie. ()

mira007

Určitě to není nejlepší krimi série, ale asi nejzapamavatovatelnější páč: 1) drastický zločin - mimino rozřezané cirkulárkou 2) skvělá hudba a vizuál alá umělecký film 3)¨skvělé herecké výkony Melíšková, Neužil, Džakič, Hanuš 4) skvěle vykreslené postavy a dialogy 5) skvělý režisér, který v posledním díle svlékl do naha krásnou Andreu Daňkovou pro případ, že by někteří neocenili ten náhodou vyřešený zločin, tak aspoň toto. V tomto krimi detektivů od Nejsvětější trojice je překvapivé, jak málo prostoru dostane celý tým krom Výrové ()

ArthasKarfa

Povedená mini-série, atmosféra vyprahlého léta a osmdesátých let někde na české vesnici, kde se kvůli Erbenovi a dětským příběhů objeví vodník, který nemilosrdně zabije nemluvně. ()

Garch

Viktor Tauš tomu dal ducha a vlastní styl, který mi nemusí vždycky sedět (mlžné přeostřování, kývavá kamera za herci...), ale, udržel to pohromadě a není to vůbec zapomenutelné. ()

bobstock

Chválím neotřelý styl snímání, který mohl lézt leckomu na nervy, kdy nemáte postavu v prostředku obrazu a k tomu se dost často zaostřuje na pohled jakoby skrze figuru na pozadí za ní. V zahraničí už to nějakou dobu frčí, ale domácí divák si na to bude muset ještě zvykat. Bohužel celkově vyšetřovaná tragédie hrůzné smrti dítěte za komunistů mi nedošla k potřebnému napětí, škoda chvílema to mělo příjemně mrazivou atmošku s kapkou poetiky a temné pohádkové postavy. Nesedlo mi místo s opravdu futuristicky podivnou policajtárnou uprostřed polí s šéfem v kuchařské zástěře a laciný způsob odhalení vraha skrze jednu fotku. A ještě podivnější konec jak zvláštně si paní vyšetřovatelka dojde pro dotyčnou osobu někde do lesa, nebyla tam žádná cesta, prostě šla někam za devatero horami a devatero řekami, kde ukrývá se lodička... 65% ()

Rada

Zajímavý příběh, dobře zpracovaný, celkový dojem kazil jen nemastný neslaný výkon Kláry Melíškové. ()

bohemia_regent

Má to atmosféru, jasně vyhraněný režijní styl, kameru, která se nebojí netradiční kompozice (jen ten přeexponovaný obraz mi trochu vadil), velmi dobré herecké výkony. Základem je samozřejmě scénář, který splňuje - v případě detektivního žánru nezbytný - požadavek na logiku příběhu. ()

kumite

Příběh jistě zajímavý, ale kdo to proboha točil ? Co to bylo za magora ? Takto katastrofálně místy přesvětlené a přebarvené (hlavně do červena), to je na po hubě. Dost to při sledování rušilo. Jak někdo hezky napsal, Melíšková hraje civilně a jde jí to dobře. Ale proč tu reálnost a civilnost potom tvůrci zabíjejí těmi rádoby uměleckými výlevy ? ()

arcticsky

Za prvé to mohlo být v klidu o díl kratší, ale chápu - musí se nějak vyplnit vysílací čas. Za druhé se tam vyskytují značně afektované, hysterické postavy, které nutily herce k přehrávání.. Příběh - vlastně až na tu cirkulárku - banální. Takže zbývá forma - ta obrazová byla opravdu vynikající, jediné co mně bavilo. Celkově něco přes 50%... ()

Caine

Začátek byl aspoň zajímavý a nalákal nás na další díly. Pak to ale šlo docela dolů příběhově, logicky i technicky. Respektive pak to byla taková nuda chvílema, že jsem si prostě začal všímat všech hrozných věcí. Dost mi například vadilo hučení ve všech těch vnitřních prostorách - možná klimatizace, ale to mohli snad odbourat. :-( Babička dostala infarkt zřejmě díky svému superhrdinskému zraku, kdy hned od branky viděla co držela v náručí matka kojence pěkných pár desítek metrů daleko. No a konec byl už docela dost výsměch, hlavně teda policejní práci a postupům... Zajímavý vizuál lezl postupem času na nervy, flashbacky taky. ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky