Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

angloumene

Nejlepší přitel není zrovna originální nebo nepředvídatelná pohádka. Zato nabízí poctivě odehrané role, které diváka sice neohromí, ale ani neurazí. Celkově se jedná o čistý průměr. Těch pár desítek minut poměrně uteče, takže se nejedná o nijak promarněný čas. ()

aknelkax

Musím říci,že pohádky které se ted točí, nemají žádnou št'ávu.Ale tato pohádka je opravdu vyjímka.Pohltila mě od začátku do konce.Má děj,nikde není žádné pitvoření,opravdová pohádka,která se dá přirovnat k těm,které se točili dříve a na které se stále rádi koukneme. ()

bloodcountes

Tvl ta princezna se místama tvářila jako odporná čarodějnice, až by se čvloěk lekl. Celkově vůbec byla tak hnusná, že si ani nevybavuju nějakou hnusnější hérečku coby hlavní ženskou postavu, která má být půvabná... To se fakt ale hooodně nepovedlo. Jinak jako kulisa k jiné práci na kompu se to dalo.... ()

ArthasKarfa

Pohadka absolutne o nicem, trosku spoiluje S certy nejsou zerty a jinak nudi od zacatku az do konce. Chybí děj a logika, dnes si filmaři řeknou, ze stačí obsadit hezkou tvaricku a dílo je dokonáno... bohužel tomu tak není, divak potřebuje děj, humor a smysluplnou zápletku. *** - za Langmajera, byrokratické peklo a liškův hlas v tabaterce. ()

Esgalnor

Výrazně to nahoru vytahuje pěkná výprava a vysoce kvalitní řemeslo, ten film bohužel ale dojíždí na zbytečnou zkratkovitost zásadních scén a místo toho se až moc plácá ve zbytečném balastu, scénář je někdy až banální (nemohl jsem se přenést přes lásku až navěky po dvoudenní známosti). Scény s Lábusem jsou ale vynikající, herci jsou celkem schopní (Piškula sice nejslabší článek, ale neuráží, kromě Lábuse mě bavili Vágnerová a Adamczyk). Na pohádkovou klasiku je děj překombinovaný a místy banální, ale za solidní průměr se to označit dá. Pohádku na Boží hod jsme viděli i horší. ()

filipvrbik

Tak v reálném životě se milé děti mají dobře ti, co mají peníze a moc (aŤ už poctivě či nikoliv), no ale nebudu zacházet do politiky- stačí jen když si vezmu kabát tak mě snad pouští i v šalině si sednout...a když du normálně ve sportovním, každej na mě kašle....ale k samotné pohádce, je natočena velmi hezky a je krásně vidět jak stoupá sláva do hlavy (děti je to tak-v reálu je to ještě horší) taky souhlasím s Enšpíglem, že je potlačený ženský prvek (Kristína Svarinská a Hana Vagnerová by si zasloužily více prostoru), a homosexuálně to opravdu působilo....ale za poselství přidám hvězdičku....70% ()

mira007

Tak mírně nadprůměrné díky hezkému vizuálu ( nejvíc hvězd za ztvárnění úřednického pekla - konečně v tomto někdo nekopíruje S čerty nejsou žerty, které jsou jen jedny!!!) , exteriéry, interiéry, herecké výkony ( Langamjer,Němec a Adamczyk poprvé paráda) a story dejme tomu, ale i tak to nepůjde zlatého fondu. Příběh by se dal sfouknout do třiceti minut ale 97 minut vytvoří celkem nudné pasáže a kritický musím být k ženským hrdinkám - postava Hany Vágnerové ještě něco málo tvoří, ale postava komtesy krásné Kristiny Svarinské , která je úplně pasivní, byla totálně zazděná na jakýsi okrasný nadabovaný přívěšek. ()

Terezinka198

Peklo krásně vyobrazené jako správná byrokracie (toho se snad nikdy nepřejím, takže v tom pokračujte, hehe), ale odporný Piškula se na obrazovce přetvařoval až příliš, až mi z toho bylo špatně. A celkově příběh po onom začátku už neměl nic originálního k nabídnutí.... a konec? Jedno velké klišé. Ztráta času i investovaných peněz. Ale možná si to najde své fanoušky. ()

arcticsky

Je těžké něco takového hodnotit po zhlédnutí Anděla Páně 2 a velkolepé Branaghovy Popelky...I Dvanáct měsíčků od stejného režiséra se mi líbilo mnohem více... ()

Copcorn

Vánoční pohádka ČT. Moc jsem od ní nečekal (Televize hrála zpočátku pouze jako kulisa), ale kupodivu mě tahle Piškulovina mile překvapila. Žádný zázrak v české kinematografii se nekoná, ale poselství vánočních pohádek splněno a celý film zaujal více, než Anděl Páně 2 na Štědrý den. ()

nonick1

Aha...tak další "velká" "výpravná" pohádka recyklující stokrát obehrané příběhy na jejichž počátku stojí nepřekonatelné Hrátky s čertem... Jestlipak se dočkáme dvojky? Dle obsazení a hereckých projevů soudě si v pekle patrně Ondra s Matějem zamluví nejlevnější kotel přes TRIVAGO a Sokol si vezme Lábuse (budou pak spolu šťastně žít až do smrti)... ()

Greg25

Na papíře to muselo vypadat o dost líp. Bohužel se to moc táhne, nemá to žádné tempo a některé postavy jsou spíše typickým pohádkovým předpokladem toho, jak by to mělo být, než uvěřitelnou postavou (a není to Zdenkem Piškulou jako spíš scénářem, vývoj jeho postavy je vlastně skoro celý děj téhle poněkud roztahané pohádky). Ale čerti jsou tu skvěle pohádkoví všichni (Langmajer, Němec, Adamczyk). 55% ()

Danqo

Takmer spokojnosť. Ale samozrejme, mám aj niekoľko podstatných výtok. Začmem kritikou. Ako vždy u porevolučných rozprávok, slovenská časť predabovaná. Nielen že ma to uráža, ale je to aj trápne a zbytočné. Však komtessa Svarinská by pokojne mohla hovoriť slovensky, čo by to komu ublížilo? Hoci som skonzumoval niekoľko pohárov vína, asi neboli príčinou podivnej rozmazanosti niektorých záberov. Po perfektne zvládnutom Pekle odfláknutý ohníček dorobený v počítači pôsobil smiešne. No a netradične zaujímavý dej na konci stočiť do klišé? Prečo? Je rok 2017, ľudia už nechcú klišé. Teraz tie pozitíva. To Peklo, napriek horšiemu osvetleniu a nejasným pracovným podmienkam pôsobí ako dream job. Tie open spaces, kde sa zapisujú hriechy, sú fantastické. Aj tie procesy, ktoré tam nastavili. Herci excelovali. Piškula má krásne oči, až teraz som si to všimol. Sokol ako teatrálny nápadník ma úplne dostal, Lábus ma tešil v každom zábere. Nečiernobielosť postáv je na nezaplatenie. Mám radosť. Už sa im to takmer podarilo. Ešte pár rokov a urobia päťhviezdičkovú rozprávku. ❤ ()

Bozvav

Skvělý František Němec i Václav Vydra. Děj s trošku táhne, peklo vypadá spíše jak úřad vlády. Nic extra, ale dá se. Za mne dvě a půl. ()

Lukin413

Ačkoliv ústřední dvojice je poměrně sympatická a příběh se rozvíjí poměrně zajímavě, zápletka a především vyústění je takové nijaké. Nijaká je i hlavní hrdinka, v podstatě jen pasivní hezká tvářička. Ke konci už mě nezajímalo, jak to dopadne, měl jsem problém udržet pozornost. ()

zdeny99

Mezi plevelem současných vánočních pohádek je Nejlepší přítel pro mě obrovské překvapení. Děj ubíhá rychle stejně jako stavění nového zámku Hluboká. Zápletka je propracovaná, tabatěrka je originální a herci jsou úžasní. Především to čertovské nemehlo Adamczyk, půvabné Svarinská s Vagnerovou a naopak Lábus se Sokolem nechutně odporní v dobrém smyslu negativních postav. Jen ten princ Piškula mi tam moc nesedl. Ještě je to pořád takový mladý dvacetiletý ucho. [4194. hodnocení, 250. komentář, 63%] ()