Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

panmroz

první hodina a půl je jako si tutéž dobu prohlížet Pin up krabičky od cigaret, akorát že v žánru melodram, což pro mě osobně představuje poměrně závažnej problém (ten žánr, ne to prohlížení). Samotnej útok je poměrně paráda, včetně těch citačních záběrů ala čelisti, Ben Afflack už po Gone baby Gone není tak směšnej typos, takže se pohled na jeho "herectví" dá snést,ale jak zlí jazykové tvrdí:" je to tak přibližně o tři hodiny delší, než by bylo třeba." Každopádně je M. Bay zřejmě vhodnej režisér pro budoucí kýčovitou dramatizaci útoků na WTC + odveta. ()

RomeroIsGod

Příšerně roztahanej válečnej velkofilm. Škoda, protože bojový scény jsou hodně dobrý, přesne v Bayově stylu. Ale ten příběh je prostě tak blboučkej, že to bije do očí. 60% a chtěl bych vidět 80-ti minutovej director´s cut :-D ()

Hepy13

Když opomenu ten patriotismus, tak Pearl Harboru nejvíce škodí ani ne tak dlouhá stopáž, ale propojení milostného příběhu se samotnou válkou. Je to takový mdlý, chladný a celkově to k sobě vůbec nepasuje. Abych jen nekritizoval, tak vyzdvihnout musim soundtrack Zimmera, a samozřejmě akční scény, to Bay umí dokonale! Asi by to byl průměr, ale jelikož jsem jeho fanda tak pod 4 hvězdy nepůjdu. Každopádně očekávání byla určitě větší. ()

Antaeus

Celý príbeh filmu je iba zámienkou na sfilmovanie útoku na Pearl Harbor, aby to nevypadalo ako dokument. Napriek veľkoleposti však rýchlo vyšumí z hlavy, aj keď zopár scén je zapamätaniahodných. Romantická línia mi prišla ako silene našróbovaná, aby si aj (najmä) diváčky, ktoré nefandia bojovým scénam, prišli na svoje a rozšíril sa tak okruh divákov. ()

Lilloos

Skvěle vybrané ústřední trio je zahozeno do nekonečného inkonzistentního močálu západů slunce, slow motionů a přeslazených keců ve snaze vytáhnout z nás emoce za každou cenu. A světe div se, já, největší plačka filmové historie, neměla v očích ani odlesk slz. No neříkejte, že se to někomu líbí, když už je to moc i na mě! Neodpustím si ani poznámku k soundtracku, Tennessee je sice nádherná skladba, ale všeho moc škodí. A abych jen nekritizovala, zmíním onu cca dvou minutovou scénu z nemocnice, která byla v porovnání se zbytkem filmu překvapivě silná. ()

petikacka

Je to přehlídka akce pana Baye...A, že to on opravdu umí...Jediné, co mi na filmu vadilo, je ta blockbusterovost...V té době vznikl i "Tmavomodrý svět" a ucházel se o cizojazyčného Oscara...Ovšem někdo ukradl námět a díky milionům dolarů vznikl tento film a Svěrákův film, šel do kytek...Nechci být nespravedlivá, je to výtečný akční film...Ale...Za mě 85% ()

kaze

Doslova ma tento film nudil. Nemám rada toľko veľa bojových scén (hoci musím uznať, že boli perfektné) a nemám rada Josha Hartnetta a Bena Afflecka a dej bol natoľko slabý, že som bola rada, že som si tento film pozrela len na DVD a kino som vynechala... ()

Hadati

Hodina nudy a klišé na začátku, potom excelentní bitva v Pearl Harboru, která se odehrává téměř přesně podle skutečných příběhů účastníků této bitvy a potom další hodina nudy a klišé. ()

Berry

Je sice pravda, že je film hodně americký a hollywoodský a je s typickými ,,bruckheimerovskými" hláškami, ale když tohle všechno překousnete, čeká vás film, který obsahuje skvěle natočené válečné scény. Pearl Harbor ale vlastně ani není tak o válce, jako o příběhu tří lidí, jejichž (milostná) zápletka vznikla jen díky této válce. Herecké výkony Bena Afflecka a Joshe Hartnetta jsou dobré a Kate Beckinsale taky nic nekazí. K takovému filmu patří samozřejmě i nějaká ta závěrečná hitovka a písnička ,,There You Will Be" není vyjímkou a moc se mi líbila. ()

Šmoula

Naprosto vynikající válečný film z 2. světové války. Skvěle natočený, perfektní triky a příběh. Ani na minutku jsem se nenudil. Jen škoda, že jsem ho neshlédl v kině, odkud bych si určitě odnesl silnější zážitek. Filmu prospěla i romantika ve formě milostného trojúhelníku, která provází celý příběh. ()

Milwa

A to snad jen za snahu o výpravný velkofilm. Tak přeslazený film jsem dlouho potom neiděla.Místy jsem se u tohoto filmu mohla potrhat smíchy. Hlavně nad nesmyslnými kaskadérskými kousky letadel, jež by se ve skutečnosti na 100% srazila...Tento film nemůže konkurovat vojínovi Ryanovi, tmavomodrému světu a už vůbec ne nebezským jezdcům... ()

mirliflore

Sice jsem viděl jenom závěrečnou (a prý nejlepší) část filmu, ale ani tak se mi nelíbil. Eekty, byť trochu oňnostrojové, nebyly zas tak špatné, ale všechno pokazily nevýrazné herecké výkony jak hlavních protagonistů, tak vedlaejších herců a celého komparzu. Zkrátka, panika nebyla panikou, jenom takové ukčičené běhání, nic opravdového. Letcům jsem nefandil a fpodstatě mi bylo jedno, jestli zemřou nebo ne. Prostě slabota. ()

TaanStari

Vzhledem k časovému období, kdy se snímek odehrává, nemohl Bay uplatnit svoje pravidlo "Hlavně že to bouchá a lítaj tam vrtulníky", takže to aspoň 2x víc bouchá. A zbytek je blbost plná patosu. Prostě typický Bay. A na typického Baye je 176 min prostě moc. ()

Zeek

Vizuální a zvukové efekty výborné, za to musím pochválit. Romantická zápletka, no nemusela být, ale byla. Bylo to dobré, pěkně se na to koukalo, ale nikdy se to nevyrovná filmu Tora! Tora! Tora!, který tu byl před více než 30 lety a po žádné stránce nestrádá. Viz můj komentář u něj. Moje hodnocení: 60% ()

JohnFarst

Po priemerných akčňákoch ako Skala a Armageddon chcel Bay konečne natočiť svoj veľký film. A rozhodol sa to urobiť pekne po svojom. Až tu sa naplno prejavila jeho povestná megalománia, pretože povedzme si úprimne, Pearl Harbor je ´väčšie´ a ´odvážnejšie´ dielo ako smiešny Armageddon. Obsadil si tu celkom zaujímavých hercov (možno až na Afflecka) a ako inšpiráciu si očividne zobral Titanic. Podobenstvo s TItanicom si počas filmu všimnete hneď niekoľkokrát ale najmarkantnejšie je to poznať pri napadnutí Harboru a pri scénach keď sa vojenské lode prevracajú a potápajú - totálny Titanic. Lenže tí zaujímaví herci nemajú vďaka priblblému scénaru, ktorý im do úst vkladá niekedy až smiešne naivné repliky, vôbec čo hrať. Romanca na pozadí japonského útoku na Ameriku vôbec nefunguje a nejakú chémiu medzi trojuholníkom Affleck-Beckinsale-Hartnett by sme hľadali márne. Napríklad ten dôležitý zvrat kedy Rafe zistí, že Danny mu prebral milenku je až kruto rýchlo odbytý jednou scénou v bare a viac sa k problematike, až na pár viet na konci, nevrátime. Všetko hodia za hlavu lebo musia ísť zabíjať Japoncov. Trapas. Taktiež sa scénaristi mohli vyhnúť tomu prehnanému patriotizmu a pre mňa neskutočne zábavnej postave námorníka v podaní Baldwina. Bay v ošiali po megafilme očividne znova odstrčil príbeh na druhú koľaj a sústredil sa v prvom rade na prvoplánové filmové pozlátko v podobe vizuálu. Tomu sa veľa vecí uprieť nedá, efekty sú na vysokej úrovni a scény vo vzduchu sú skutočne realistické a zaujímavé. Keby sa tak venoval aj ´neakčným´ scénam mohlo to byť skutočne výborné dielo. ()

wollo

Neskutečně trapná tříhodinová romantická reklama na Ameriku. Tady Bay teda hodně přestřelil. Když už si chci poplakat, tak si pustím radši Titanic. Bod za efekty. ()

jorgus

hmm konverzacni sceny pred dnem D jeste sli..tedy kdyz se odhledne od nerealisticke dokonalosti..od vybranych stylizovanych zaberu pres modely a modelky v castingu az po perfektni uces vlajici ve vetru...:)..bitve nelze nepricist velkolepost, pompeznost a delku..a diky ni prave zacina vse nudit a nudit a pak je me to vse jedno a at vsichni umrou jen at uz je vide nejaky vysledek a a a ..:) ()

Luqi

Je to romanticky dojemný príbeh vsadený do zaujímavej historickej udalosti alebo je to zaujímavá historická udalosť osladená romanticky dojemným príbehom? Asi to bude druhá možnosť: film o bitke pri Pearl Harbour by nadchol možno len vojnových fandov a preto scenáristi spravili tohto mačkopsa, aby dotiahli do kín všetky možné ženy. K spracovaniu nemám výhrady, hodnotil by som za 4, ale ten príbeh je ozaj dosť trápny. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)