Malcolm X

USA / Japonsko, 1992, 202 min

Režie:

Spike Lee

Předloha:

Malcolm X (kniha), Alex Haley (kniha)

Scénář:

Arnold Perl, Spike Lee

Denzel Washington, Albert Hall, Nicholas Turturro, Angela Bassett, William Fichtner, Karen Allen, Michael Imperioli, Al Freeman Jr., Peter Boyle (více)

Drama o životním příběhu Malcolma X, černošského vůdce a mluvčího náboženské organizace Nation of Islam (Národa islámského), jenž v 60. letech 20. století veřejně vyjádřil nespokojenost Afroameričanů s jejich postavením ve společnosti a vlastně pregnantně řečeno mimo společnost, jelikož jedna ze zásadních tezí, kterou razil, byla, že černošští obyvatelé USA nejsou Američané... Biografii kontroverzního černošského politika natočil známý černošský režisér Spike Lee a do hlavní role obsadil Denzela Washingtona, který byl za svou roli nominován na Oscara... (Radek99)

mirra66

Film o rasismu a náboženství. To, že je zde ukázán černý rasismus vůči bílým, nepovažuji za nic zavrženíhodného. Nepůsobilo to mne jako propaganda černého rasismu, ale spíše jako jeho ukázka, jeho popis. Film k rasismu nepodněcuje, jen ukazuje to, že takový druh rasismu existuje. To samo o sobě je dobře, neboť běžně prezentovaná skutečnost demonstruje jen tzv. bílý rasismus (mimo jiné je zřejmé, že ani v zemi tzv. svobody multikulturalita nefungovala a nefunguje, je to vidět i dnes, a to vždy při černošských bouřích v reakci na zabité bratry, kteří zemřeli rukou zákona). Osobně ve filmu vidím něco, co mne opět utvrzuje v tom, že náboženství je největšímu hnusem, který ve světě je. Na rozdíl od víry v boha (jakéhokoliv, od kmenových bohů až po jediného Boha, ať už se jmenuje jak chce), je náboženství v podstatě ideologií, která slouží jen lidem, jež chtějí ovládat lidi jiné. Malcolm se setkal ve vězení s muslimem a ten mu ukázal světlo na konci tunelu, ale jsem přesvědčen, že pokud by se Malcolm setkal ve vězení s jiným náboženským fanatikem (např. jehovistou, katolíkem či jiným křesťanem, nebo s ortodoxním židem, hinduistou, atd.), tak by mu správně vyjevená pravda v ideologickém plášti také ukázala směr, jak bojovat proti komukoliv (např. proti bílému zlu). Konec konců v Bibli, Koránu, apod. jsou odpovědi na všechny otázky a je tam zjevená vždy jen pravda (od toho, že je Země placatá až k novodobým evolučním poznatkům). Vždy se náboženské texty dají vyložit tak, aby v každé době šlo ovlivnit ovečky (od toho si také ve Vatikánu a jinde různá náboženství pěstují a vychovávají své propagandisty). Jak šlo ve filmu vidět, tak se snažili např. osvobodit černé ženy, kterým dali svobodu tím, že je zařadili sociálně pod muže a zabalili je do prostěradel (jak se chová Islám k ženám, to koneckonců dnes můžeme vidět ihned za našimi hranicemi), opravdu osvobozující náboženství hlásající lásku. No, ale křesťanství se s muslimy v minulosti také nemazlilo. Ale zpět k filmu, je to názorná ukázka, že nenávist plodí nenávist, a zlo plodí zlo. Lůno náboženství je ke vzniku takových negativismů ideální a jak je zřejmé nejen z minulosti, víra je silnější než cokoliv jiného a pro víru člověk udělá vše, záleží jen na tom, jak a kým je zpracován (i německý voják měl na opasku napsáno, že je Bůh s nimi). Za mě velmi zajímavý film, ze kterého si každý může něco odnést a jež může být také různě chápán. Hodnotím poctivě a dávám 70%. ()

Hellknight12

Dnešná prémiéra  . Za mňa slušná historická dráma. Herecké výkony sú výborné. Hudba k tomuto filmu sedí ako ušitá  . Bohužiaľ knihy podľa, ktorých je tento film natočený nemám prečítané a ani som doteraz nevedel o tejto historickej postave. Takže nemôžem posúdiť dôveryhodnosť tohto snímku. Snímok má 202 minút, čo je za mňa trošku veľa ale nevadí, v každej minúte sa niečo dozvieme nové. Takto spracovaný život jednej osoby vo filme som ešte asi nevidel  . Pochopím ak povie niekto, že ho tento film nebaví, pretože sa nájde málo ľudí, ktorým neprekážajú dlhé rozhovory o politike. Ja osobne politiku akú takú nemám rád ale ak je to dobré spracované vo filme mi nevadí. Samozrejme podľa témy filmu je aj ladené herecké obsadenie čo znamená, že 90% hercov sú afroameričania. Tento film je označený ako PG 13+ čo chápem. Ja osobne, kebyže vidím tento film ako 13 ročný tak by som ho ani nedopozeral, pretože by ma nebavil a myslím si, že veľa ľudí v tomto prípade by to nebavilo. Kôli tomu ako je tento film zameraný by som dal aspoň od 15 rokov. To sa už nájde viac ľudí čo by to ako bavilo ale hlavne pochopilo. Je to veľmi ťažké dráma, ktoré som mal problém skusnúť naraz ale dal som to. Jedna vec je pozerať sa na nejaké fantasy napríklad režisérsku verziu King Kinga, ktorá má 200min. A druhá vec je pozerať sa na kvalitné spracovanie životopisného politicko-historického drámatu.  Celkové hodnotenie za mňa je 80%. Komu môžem tento film odporúčiť? Ľuďom ktorým neprekážaju dlhé rozhovory, politické témy, ak máte radi herca D. Washingtona, ktorým neprekáža, že vo filme je 90% afroameričanov a hlavne ľuďom, ktorým neprekážajú dlhé snímky. ()

Ernie_13

Prizám sa, že mi moc nesedí réžia spôsobom, akým ju robí Spike Lee vo svojich filmoch. Ale Malcolm X je, tak silný životopisný príbeh, že ma ani nevyrušovalo to čo ma obyčajne na jeho filmoch vyrušuje. Neuveriteľná stopáž ubehla pomerne rýchlo vďaka zaujimavosti témy a čo sa týka postáv, tak Denzel Washington to má za jedna s hviezdičkou. Nehovoriac o tom, že by som ho ani nerozoznal od skutočného Malcolma X (neskutočná podoba!). ()

ostravak30

Beru v potaz to, že D. Washington je kvalitní herec. A že příběh je o reálné postavě, takže scénáristé, pokud se drželi skutečností a příliš si nevymýšleli, neměli prosto si příliš vymýšlet. Nicméně podle mě má snímek dvě zásadní vady. Ta prví je, že je zbytečně dlouhý. Myslím, že mohl být podstatně kratší. Na to totiž navazuje další výtka. Film tím jak je dlouhý, je i neskutečně nudný. Ve skutečnosti se tam toho příliš mnoho neděje a těch skutečně zajímavých věcí, při kterých otevřete oči a probudíte se z limbu, je jako šafránu. Kdyby byl film kratší a bylo v něm víc těch napínavějších částí, rozhodně bych si možná i přišel na své, ale takhle... Takhle pokud sledujete snímek večer a končí něco po půlnoci neubráníte se spánku, leda by jste v sobě měli termosku s kafčem. Bohužel, tenhle film si vyšší hodnocení nezaslouží. Jen díky již zmíněné bravurně zvládnuté hlavní roli a tomu, že mám rád příběhy dle skutečných událostí či reálných předobrazů postav dávám troječku. Ale je to slabá troječka. ()

sendisis

Krásná role pro Denzela Washingtona. Nikdy jsem o osobě Malcolma X neslyšela a jsem ráda, že jsem se na tento film konečně podívala. Jak jednoduché je manipulovat s lidmi a jak jednoduché je tomuto vlivu podlehnout, to tento film ukazuje. ()

gotham

Malcolm X by mohl být zábavný a zajímavý film, kdyby trval tak polovinu své stopáže. Denzel Washington předvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů, přesto to stačilo jen na film o málo lepší než průměrný. Spika Lee zničila jakási velikášskost, chtěl natočit nezapomenutelný výpravný opus z černošského prostředí, takového Kmotra pro černochy, ale ne každý je mistr Coppola. 60% ()

Jevablo

Budu stručný. To se snad Spike na mladá kolena zbláznil? Nekonečný film, který v televizi přepnete po deseti minutách, protože vypráví naprosto nezajímavé téma naprosto nezajímavým způsobem. Na tom způsobu trvám! I pokud by Vás zajímal život Malcolma X, pak Vás to rychle přejde...jedna hvězdička snad jen za odvahu, jinak je to nekoukatelné. ()

ELDoctorow

Prvá cca. hodina, kým sa Malcolm dostane do väzenia je neskutočná sračka s preexponovaným herectvom ako Denzela tak i Spikea Lee v lacných kulisách, čo vyzerajú len o málo lepšie ako z československej inscenácie z osemdesiatych rokov a s tak neuveriteľnými kostýmami, až som mal pocit, že sa pozerám na nevtipnú černošskú komédiu s postavami, čo unikli z filmu Maska. Našťastie od uväznenia sa zdá akoby niekto vymenil režiséra, ten prehovoril do duše aj Denzelovi a celé to nabrala serióznejší smer. Takže nebyť toho otrasného začiatku idem aj na 4*. ()

infidele

Snímek vsadil až moc na heroizující vyobrazení Malcolma X, a tím sklouzává k dost velkému patosu. Pozitivem je sice sledování jeho životní poutě, které se nebojí popsat ani zločiny, které Malcolm napáchal, jeho politická dráha však není vystižena zcela. Myslím si, že zde chybí popis rozdílů mezi ním a Martinem Lutherem Kingem (a dalších organizací bojujích za práva afroameričanů). Vytrácí se tím jakoby pohled druhé strany a film sklouzává až k pamfletu za boj Malcolma X. On jako ideál všeho...film není úplný jak z hlediska politické sféry, tak ani z hlediska popisu jeho zázemí v rodině (vztah s matkou jen nastíněn). Leeovy pokusy o střihové experimenty jsou spíše rušivé a epilog filmu bych možná doporučovala ani nepouštět, pokud nechcete mít z té propagandy kopřivku. Film by se mohl zkrátit tak nejméně o hodinu, a přesto by podstatná fakta z Malcolmova života divákovi neunikla. ()

slovan.mma odpad!

Neuveritelne. Film ktory je odou na najnetolerantnejsie nabozenstvo na svete a odou na najznamejsieho americkeho rasistu je tu v cervenom poli. To sa mi snad zda. Film kde sa clovek dozvie ze vsetci belosi diabli a su zli a zasluzia si iba to zle. Neuveritelne hodnotenia patricne vymletych politicky korektnych slnieckarov a hipsterov. Neviem si predstavit ze by Mel Gibson natocil film o Martinovi Lutherovi kde by hovoril, ze vsetci zidia su zli a nikdy nestretol dobreho zida. Ste banda retardov. ()

KapitanKuraz

"Ja nie som rasista, ale človek by mal byť biely." Čierna opica čo našla boha vo väzení, aneb černoško bubu nám bude viac ako dve hodiny kázať že boh ježíš bol začmudený opičiak, by ma celkom zaujímalo čo by pánko povedal na to že korene ľudstva pochádzajú keď tak z ázie. Áno, je tragédia čo sa storočia dialo po celom svete "menšinám", ale feťáčik čo mudruje ako ho 400 rokov utláčali a preto kradol a fetoval, jebal biele ženy, ženy toho belošského diabla, pritom jeho špinavé náboženstvo diskriminuje ženy, ale šak však žena, či je čierna je furt menej ako muž. Mal sa pičus vrátiť domov obliecť vestu ovešanú trhavinou, na rozlúčku znásilniť päť ročnú dcéru, odovzdať jej hiv a ísť vybuchnúť na trhovisko pred detskú nemocnicu, lebo tú založil biely diabol z unicefu. Jaj to je ako keď cigánov diskriminujú a preto mi v noci zo záhrady ukradnú kostru fóliovníka aby dostali v zbere sedem euro, ale mne tie špiny urobili škodu skoro liter, alebo keď smrdľavé opičie deti vykrádali suseda a ich mater sedela pred plotom a strážila, to je ten útlak bieleho diabla. To že Morgan Freeman čo hral boha, šuká svoju vnučku. Fuj, dlho ma takto neprepadla nenávisť k negrom, zaujímavé že volal po bielych hasičoch, nech mu zachránia dom keď mu horel, pre čo nevolal čierneho brata, prečo? lebo čierny brat dakde fetoval a znásilňoval dáke decko. No nič, Denzela mám ako herca rád, ale práve toto že zahral túto slizkú, pokrútenú, negroidnú ikonu minulého storočia ma hneď z rána znechutilo. ()

Upswing odpad!

Denzel & Spike ! Hanbite sa !!! Viac ako tri hodiny - to bolo utrpenie, toľko klamstiev ... Neuveriteľná propagandistická blbosť a ono je to tu v červených ... to bolí ešte viac. ()

dragon'88

Premena z grazla na mesiasa ostala na polceste, cierny pomstitel s laskou jednej farby. "What's your angle?" Vcelku nezazivne, no aj pozoruhodne, ak dokazete citat jeho premenu. Rovnake nenavistne zviera ako jeho otrokar, mozu si podat ruky. V druhej polovici filmu si vsimne, ze vsetci okolo neho su skorumpovani, a mozno si vsimol aj skorumpovanost svojich myslienok. V zavere konecne precitne zo svojich destruktivnych myslienok, ale ostane v zajati nabozenskej iluzie. Tento film nie je zabavny a mnohym ani nebude davat zmysel, je to skor dokument a studijny material. Je skoda, ze film samotny dokumentuje veci, o ktorych ani sam nevie. Precitnutie Malcolma nebolo o obcianskych pravach. ()

d-nao

Denzel je špička a dokáže zahrať aj arašídové maslo, ale toto? Myslím teda dej je celkom mimo. To, čo dokáže Amerika je neskutočný guláš slobody a sekt. Spike prichádza s tým najagresívnejším z náboženstiev a snaží sa to zabaliť do ružovej handry. ()