Malcolm X

USA / Japonsko, 1992, 202 min

Režie:

Spike Lee

Předloha:

Malcolm X (kniha), Alex Haley (kniha)

Scénář:

Arnold Perl, Spike Lee

Denzel Washington, Albert Hall, Nicholas Turturro, Angela Bassett, William Fichtner, Karen Allen, Michael Imperioli, Al Freeman Jr., Peter Boyle (více)

Drama o životním příběhu Malcolma X, černošského vůdce a mluvčího náboženské organizace Nation of Islam (Národa islámského), jenž v 60. letech 20. století veřejně vyjádřil nespokojenost Afroameričanů s jejich postavením ve společnosti a vlastně pregnantně řečeno mimo společnost, jelikož jedna ze zásadních tezí, kterou razil, byla, že černošští obyvatelé USA nejsou Američané... Biografii kontroverzního černošského politika natočil známý černošský režisér Spike Lee a do hlavní role obsadil Denzela Washingtona, který byl za svou roli nominován na Oscara... (Radek99)

Pavlínka9

Wau...nějak nevím co k tomu napsat, protože mám "svoje náboženství a svoji víru" a zde si nejsem úplně jistá o čem to vlastně je - je to o náboženství či o rasové nesnášenlivosti? Těžko říct - každopádně je to více jak 3 hodiny skvělého pohledu na Denzela Washingtona, který ať hraje co hraje - tak já mu to prostě věřím. Jen tady jsem nedokázala film nějak uchopit a opravdu nevím co si z toho filmu mám vzít. 3 hodiny času - opravdu tolik času strávíte s tímto filmem a proto jsem se těšila, že z toho budu mít wau pocit třeba jako z JFK např...ale ne - je tu spíš zmatenost, ale zároveň je to možná i moje úplné neseznámení se situací...Uvidíme...třeba si to dám ještě jednou ;) A to už je pak co říct... ()

Autogram

Po mojom prvom stretnutí s režisérom Spike Lee som očakával podobnú pecku. V životopisnom filme a v takej minutáži až takú dynamiku nebolo možné dosiahnuť, ale vtiahlo ma to a bol to asi druhý najlepší životopisný film, čo som zatiaľ videl. Zásluha Danzela Washingtona na tom je značná a hrajúci režisér si vybral asi najlepšie, ako mohol. Opäť vytiahol kontroverznú tému a kontroverzné spracovanie a ako neznalý černošskej problematiky som nedokázal odlíšiť, kde už končia historické fakty a začína fabulácia. Nenudili ma dokonca ani časté filozofické debaty a najlepšie boli určite tie z väzenia. –––– Žalujem Bieleho muža, že je najväčší žrút prasiat a pijan na tejto Zemi. –––– Vravím ti božie slová. Nechcem ťa podviesť. No vravím ti, Boh je čierny. – Boh je čierny? Každý vie, že Boh je biely. – Prijal si všetko, čo ťa biely muž naučil. Povedal ti, že si čierny pohan a ty si mu uveril. –––– Nie, Elijah Muhammad nevraví, že len niektorí bieli sú diabli. Učí nás, že všetci bieli sú diabli. ()

JohnSmith

Příběh gaunera,který se dal na islámskou víru a bojoval za práva černých proti bílým a byl zabit černými.Washington je sice dobrý,ale příběh mě nezaujal.Nejsem rasista,ale tenhle film je plný obráceného rasismu a Malcolm mi nebyl nijak sympatický. ()

Pecival

S poselstvím filmu nemám problém. Malcom je vyobrazen (po většinu času) jako rasitický, nesnášenlivý fanatik, takže jeho proslovy o bílém ďáblovi snad nemohou nikoho urážet. Film je ale zbytečně dlouhý, zvlášt konec se zbytečně natahuje, navíc když většina lidí ví jak to s ním dopadne (což je příhodné že - žádná tajná služba, ale konkurenční negři :) Washington super. ()

Spacecore

Někteří lidé tento film a hlavně život Malcolma nepochopili. Sám s nim nemůžu ve všem (a je toho dost) souhlasit a ani ho pochopit. Možná to bude tím, že jsem nikdy nebyl černý v poválečné Americe. 5 hvězdiček za výbornou režii, hudbu, herecké výkony, předlohu a hlavně na pozvednutí hodnocení (71% to jako vážně?? Ani nechci vidět jaké snímky mají 72 a výš..) ()

LBsmoke

dobré, ale nemusela by to být jen taková nuda.. Co dopadne na zem první? černoch nebo sněhová vločka? Samozřejmě vločka.. Negra zastaví provaz! ()

Nolanofil

Najrasistickejší film proti bielym, aký som kedy videl. Stopáž mi ani tak neprekážala, ako Malcolmové dookola sa opakujúce prejavy o utláčaní čiernych a pod. Pochybujem, že z Malcolma sa stal skoro svätec a obeť ako sa snažia vo filme prezentovať, ale budiš. Film je pútavo natočený, s dobrým a zaujímavým príbehom a s neuveriteľne krvavým koncom. ()

Klajnik

Prvních 50 minut má šmrnc. Film vypadá parádně (stejně jako Denzel) a současně ho oživuje fresh střihová skladba. Jakmile se Malcolm dostane do basy, upne se ke koránu a začně hlásat o zlém bílém muži, bezpráví, odstřižení od původní kultury, nutné separaci ras a tak dáe a tak dále. Ten problém tu stále je a kdysi byl ještě silnější. Problém je, že film pak upadne do stereotypu, jenž není nikterak zvlášť zpestřován. Furt to vypadá jako "velkej životopisnej film" ale obsahově to přestane být zajímavé. Ztratí to šmrnc formy a obsahově to začne být nepříliš působivé a schématické. Postavy mezi sebou mluví, ale ty dialogy mě u obrazovky přiliš nedržely, což samo o sobě vypovídá o kvalitách filmu, jenž na nich měl být postaven. Celé to má být o dialogu. Úroveň scénáře prostě neni dostatečná, což je problém - kord když má film 3,5 hodiny. Moc mě to nebavilo. Pořád jsem to pauzoval, protože jsem chtěl jít dělat něco jinýho a tím natahoval čas, který jsem s filmem trávil. Musel jsem se nutit to dokoukat. Ve 3:40 ráno jsem si říkal: "Proč už nejdeš spát? Proč máš v tuto pozdní hodinu potřebu koukat na tenhle černej mindrák" (ač pochopitelnej). Bílej kluk nepotřebuje ve 4 ráno poslouchat, jaký je bílý muž ďábel. Stejně jsem to ale dokoukal. Chtěl jsem o Malcolmovi něco vědět, chtěl jsem si poslechnou jeho projevy a něco se o tématu dozvědět. Přesto na mě už padala marnost a nechtěl jsem sledování této nedostatečně kvalitní práce posunout i na další den. Někdy v 5 ráno jsem se s tim vypořádal. Samotnej Malcolm X tu nebyl vykresnej jako autorita, ke které bych mohl mít úctu. Sám měl řadu chyb a omezení. Jeho upnutí se ke Koránu mi bylo protivné, protože člověk se může změnit i bez náboženství. Přijmul doktrínu, které se mu hodilo do krámu, ale vesměs věřil ve stejný sračky jako ti bílí křesťané. V závěru zabit žárlivými a chamtivými nergry z vlastních řad. Zde je snad slovo "negr" na místě. V samotném závěru se zamindrákovaný Spike Lee neubránit patetickému vyznění "Já jsem Malcolm! Ne, já jsem Malcolm!" které dojem z film shodilo ještě o úroveň níž. ()

Mallinali odpad!

Propaganda bez šťávy, nebo aslepoň umělých dochucovadel. Spike Lee klesl až na dno a postavil budovatelský pomník nenávistnýmu zmetkovi, co inspiroval flotilu "vejtřasek" sobě podobných. Bylo by to asi nebezpečné, kdyby to nebylo tak trapně nudné. ()

helloween93

Na úvod bych rád napsal, že nebýt AMC, asi bych si film nikdy nepustil. První hodina, zaměřená na Malcolmovu kriminální dráhu byla zábavná. Ve druhé hodině objeví Malcolm kouzlo islámu a začne bojovat za hodnoty Elijaha Muhammada a National of Islam. Stále to bylo v pohodě koukatelné. Třetí hodina byla už vyložené peklo, protože byla zaměřená hlavně na radistické a štvavé projevy Malcolma X a na jeho odchod z NoS. Film má zajímavé obsazení, je to v podstatě one man show Denzela Washingtona, ale problémem je, že film je hrozně utahaný a rasistický a každý běloch je ve filmu prezentován záporně. 2* ()

GOREGASM

Spike Lee dobře ví na jaké struny zahrát rasismu a utlačování "Negro race", a u Malcolma X to platí dvojnásob, jelikož je to jeho stěžejním tématem. Spike se nebál jít do velkorysé stopáže, a myslím, že je to jenom dobře, protože klasický dvouhodinový formát by ke komplexnímu vykreslení nestačil. Spike protáhne Malcolma na plátně od jeho mladých, nadržených let, přes zkušenost s kriminálem a s podsvětím, až k řečnickému pultu, kde je Malcolm, respektive Denzel strhující. Postupně jsme vtaženi do Malcolmova pracovního a masy strhujícího života, ale nezapomíná se ani na dopad na jeho osobní život rodinu. Jelikož jsem Malcolmův osud znal před filmem jen velmi povrchně, byl jsem mnoha fakty překvapen a tím víc si film užil. Je z něj velmi cítit obrovské nasazení všech zúčastněných a tak, jak jsme u Spikea zvyklí, všechno bez pozlátek. I vůči Malcolmově postavě se nebojí vyslovit průběžné pochybnosti. Hlavně ale ústy jednoho z hybatelů černošského boje o rovnoprávnost velmi jasně a srozumitelně křičí nejen na americké masy, jak to s tou rovnoprávnosti je... vlastně i nyní, i když v trochu sofistikovanější a o to smutnější podobě. 90% ()

MickeyStuma

Malcolm X, rodným jménem Malcolm Little a adoptivním islámským jménem El-Hajj Malik El-Shabazz, byl svého času stejným fenoménem boje za lidská práva jako Martin Luther King. A není náhodou, že jeho životní příběh zfilmoval právě Spike Lee, který do hlavní role obsadil Denzela Washingtona. Pro nás Evropany, kteří o této osobnosti nic nevíme, je film fenomenální a o Malcolmově životě vypovídá zcela vyčerpávajícím způsobem. Je to dáno především na životopisný film nezvykle dlouhou stopáží, ale to je prostě Spike Lee. Přímo Američané by už nějaké ty chybičky v příběhu našli, obzvlášť co se týče vedlejších postav pohybujících se kolem Malcoma. Mají někteří zbytečně moc prostoru, nebo naopak málo? To my posoudit nedokážeme. Takže příběh jednoho života od mladické nerozvážnosti přes islámu až k aktivismu, který skončil tak, jak ve své nelichotivé době skončit musel. Ve své podstatě je příběh poměrně složitý, ale co se týče scénáře a režisérské vize, je to dobrá práce. A pokud někomu něco přece jen chybí, nebo se zdá, že je něčemu dáno málo prostoru, ještě je k mání přímo knižní biografie. Každopádně film odvádí výbornou práci a představuje osud a vývoj charakteru jednoho člověka, jeho filozofii a samozřejmě i rozmach jedné epochy amerických dějin. Plnohodnotný Malcomův životopis by vydal na seriál, ale vzhledem k výše zmíněné délce stopáže i tento film vypovídá více, než bychom čekali. ()

nmafan

Filmařsky výborná práce sebejistého režiséra na vrcholu tvůrčích sil. Ale taky nesmyslná glorifikace člověka, jenž byl pouze zdatným rétorikem a zaklínačem davů, neschopným zplodit jedinou vlastní myšlenku. Opravdu opus magnum, Spikeu? ()

Pichloza

Nevím úplně co si mám myslet. Vždycky jsem bojoval za rovnost a spravedlnost pro černochy, asiaty a jiné rasy, to jak je dnes často poukazováno na to co všechno běloši jiným rasám dělali mi nikdy nevadilo a k takovým bojovníkům za svobodu jako byli Luther King a dokonce Malcolm mám respekt, ale tady těch nadávek a odsuzování bělochů bylo moc už i na mě. Kvůli tomu jak často v prvních dvou třetinách filmu Malcolm opakuje svůj rasistickej a extremistickej postoj že běloch je největší zlo na světě  jsem měl pocit že ten film trvá věčnost a téměř všechny postavy(kromě Angely Bassett) se mi kvůli svému rasismu hnusili. Náštěstí se to v závěru po Malcolmově cestě po africe změnilo a i když si myslím že za to z části může skvělý výkon Denzela tak mám k Malcolmovi aspoň minimálně určitý respekt. ()

Pathrose

Jako středoevropanovi se mi tenhle film hodnotí těžko. On se hodnotí těžko asi i mnohým američanům, ale i afroameričanům. Sama historická postava Malcolma je v amerických dějinách z velké části založena na tom, jak jí vykládáte, interpretujete a vnímáte. Rasista/bojovník za rovnost. Muž víry/fanatik. Vůdce/následovník. Výtečný řečník/demagog. Těch rozporů je mnoho a výčet může zahrnovat i pojmy jako pokrytectví nebo mysogin. Stejně jako byl rozporuplný Malcolm, je rozporuplný i film. Už jen délka 202 minut je podle mého příliš. Denzel Washington je však v roli Malcolma téměř identický. Každopádně si myslím, že film stojí za to shlédnout. ()