Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

M.i.k.e

já a western nejsme v posledních letech nejlepší kámoši,ale když měl nedávno Clint narozeniny,řekl jsem si,že si doplním filmové vzdělání alespoň klasickou trilogií.První díl je teď za mnou a špatné to nebylo,nicméně,že bych měl tendenci si to pouštět opakovaně se říct nedá.Příběh je klasicky jednoduchý a technická stránka odpovídá staří filmu (hlavně některé podivné postsynchrony a přestřelky bez jediné kapky krve).Plusem je každopádně skvělý Clint a výborná Morriconeho hudba...60% ()

Petoss1

Ako je možné že najlepšie westerny, ktoré by mali byť výsadou Ameriky natočil talianský majster režisér Sergio Leone? Už len to dokazuje jeho kvalitu a preto som si ho obľúbil. Ha a ešte ktomu špičkový, v tých časoch ešte mladé ucho Clint ktorý sa jednoducho narodil pre takýto typ filmov. Bravúrne dielo. 90% ()

Jino

Jsem spokojen. Sergio Leone mnoho financí investovat do filmu nemohl, proto se žádná velkolepá jízda po sluncem vysušených krajinách konat nemohla - dokonce ani stopáž tomu nenapovídá. Ale na kvalitě snímku to poznat zase tak není. Hudební složka příjemně doplňuje jinak vcelku jednoduchý děj a scénář, který dal herecky vyniknout jen několika málo postavám. To málo však stačí na to, aby Clint svým charismatem dokázal sejmout toho nejvýše kroužícího supa nad mrtvolou, jenž si ještě před chvílí myslela, že tasí kolty daleko rychleji než Eastwood. 75% ()

starbrejkr

Trvalo to poměrně dlouho, než jsem si začal film doopravdy vychutnávat. Tak půlku jsem si říkal, jako klasa, ale co víc? Ale když se Ramonova banda začala postupně vybarvovat s vrcholem v masakru Baxterových, nabralo to konečně ty pravé grády. A závěrečná čtvrthodina patří k tomu nejlepšímu, co jsem ve westernech viděl - když Clint vyjde z mlhy a....Krásné záběry - ty pistolnické držky, takový už prostě dneska nejsou:-D a Morriconeho hudba (která je skvělá skoro všude, ale pro westerny se snad narodil) jsou už tak trochu samozřejmostí, nicméně nesmím zapomínat, že se jedná vlastně o jeden z úplně prvních klasických westernů a je neskutečné, že už nastavil laťku takhle vysoko. U následujících filmů z dolarovky (hlavně o Hodného, zlého a ošklivého) doufám v pokračování trendu a pohlcení už od prvních okamžiků. ()

DruidKarel

1029. hodnocený film: Sergio Leone měl čuch na herce a hlavně na příběh, kterej byl vždydky silnej a jen tak se mu něco nedokázalo vyrovnat. Tentokrát tomu nebylo jinak a já tak mohl vidět Clint Eastwooda jako neohroženého pistolníka, kterého nic nezastaví a nenechá se nikým zastrašit. Skvělé kostými a navíc hudba, která je mistrovsky zasazená do wersternu, který však, podle mě, kvalit "Pro pár dolarů navíc" nedosahuje. Přemýšlel jsem, v čem je tento film horší a podle mě nedosahuje takové dramatičnosti, jako již zmiňovaný druhý snímek. Na druhou stranu, kdyby bylo takových filmů víc, jako je tento, člověk by se koukal jenom na westerny. 4* si ale určitě zaslouží a i když by mohl mít 5*, tak právě srovnání se snímkem "Pro pár dolarů navíc" je pro něho nevýhodou. 5* ()

tomtomtoma

Není to žádné vrcholné filmové dílo, a ani nejde o původní námět, Sergio Leone nicméně dokázal povýšit béčkovou žánrovou variantu chlapáckých westernů na zábavu pro široký okruh divácké obce. Ten zábavní prvek je ostatně přítomný i v současnosti. Přispívá k tomu i ten zjednodušující pohled a jasně zřetelné rozdělení dobra a zla. A člověk se může nechat unášet strastiplnou cestou spravedlnosti a osvobození prostého lidu od útisku a zlovůle diktatury nebezpečných a nelegálních mocenských skupin. Nemusí se přemýšlet, stačí se nechat kolébat konejšivou mořskou vlnkou chlapských gest, postojů a pohledů a salvou pistolnických soubojů. Hrdinou příběhu je tajemný muž Joe (dobrý Clint Eastwood s hlasem Enrica Maria Salerna). Joe je skutečný dobrodruh a trestající boží ruka. Snad z dlouhé chvíle, snad z přesvědčení, nebo snad z pouhého rozmaru brázdí na svém koni odlehlou krajinou, aby hledal a následně napravoval anomálie v demokratickém společenském zřízení. S jízlivě výsměšným pohledem a úspornou sarkastickou mluvou vyvádí z míry špatnost, rozleptává její nabubřelé sebevědomí, aby ji nakonec s vítězným úsměvem celou rozložil. Joe je ryzí hrdina bez bázně a hany, neváhá provokovat a intrikovat ve jménu dobra a spravedlnosti. Jeho ruce pomáhají potřebným a trestají vyvrhele lidskosti. Bez ústupků, bez slitování, bez osobního hmotného zabezpečení. A kdo by nechtěl, alespoň na chvíli, stát se znovu klukem a ztotožnit se s nepoddajným hrdinou? Nejnebezpečnějším a všehoschopným protivníkem je zákeřný a nekompromisní Ramón Rojo (velmi dobrý Gian Maria Volonté). Tento vychytralý zločinec trpí pocitem nadřazenosti. Neváhá učinit cokoliv ve prospěch vlastního obohacení a přízemních chtíčů a celkové prosperity svého rodinného zločineckého sdružení. Ženský půvab vnáší prostá místní žena Marisol (zajímavá Marianne Koch) v zajetí sexuálního chtíče nejnebezpečnějšího muže městečka San Miguel. Poslední výraznější postavou je místní hostinský Silvanito (příjemný José Calvo) v marastu marnosti skutečnosti a s probudivší se špetkou naděje po příchodu trestající boží ruky. Z dalších rolí: oficiální hlava konkurenčního zločineckého uskupení a loutkový místní šerif John Baxter (Wolfgang Lukschy), Ramónův horlivý a netrpělivý bratr Esteban Rojo (Sieghardt Rupp), bezstarostný a prostý funebrák Piripero (sympatický Joseph Egger), skutečná hlava Baxterova gangu a Johnova neústupná manželka Consuela Baxter (zajímavá Margarita Lozano), starší Ramónův bratr a obezřetný vůdce rodinného klanu Don Miguel Benito Rojo (Antonio Prieto), přední muž klanu Rojo Chico (Mario Brega), nešťastný a odstavený Marisolin manžel Julián (Daniel Martín), či jejich malý ubrečený synek Jesus (Nino Del Arco). Zvoník může oslavovat osvobození městečka od despotického útlaku a divák se může kochat zábavou. Ta sice obsahuje všechna možná žánrová klišé, ovšem ta póza a monumentalita gest činí z filmu chlapáckou zábavu a udržuje tento filmový kousek v oblibě bez nutnosti hlubokomyslného přemyšlení. ()

Cheeter

Pomalu ale jistě si doplňuji vzdělání. Po té, co jsem viděl Hodný, zlí a ošklivý, tak jsem se vrátil k prvnímu dílu série. Je vidět, že Leon, i přes svůj italský původ, kdy bych očekával jiný styl filmů, umí a snímek mě pohladil na duši. Pevně doufám, že takový bude i druhý díl. ()

C0r0ner

Leone pro mě (na rozdíl od většiny lidí) není kdovíjaký umělec a vlastně žádným filmem u mě nedokázal vzbudit nějaké přehnané sympatie. Pro hrst dolarů je sice pěkný western, ale že bych to ještě někdy musel vidět znovu, se určitě říct nedá. Eastwood v hlavní roli je fajn, nicméně bez něj by to byl průměr. 75% ()

Wormboy

Westernova klasika, ktora je inspirovana Kurosawowym Yojimbom (Telesnym strazcom) a ktora snad v nicom za tymto svojim vzorom nezaostava...Vyborny uvod Leoneho dolarovej trilogie. ()

kusper

Velmi zdařilý remake Kurosawova Ochránce. Těžko říct jestli je lepší Clint Eastwood nebo Toshiro Mifune. =D ()

AD P

Tento western patril uz v detstve medzi moje naj a na tom sa ani dnes nic nezmenilo.Povinnost pre milovnikov zanru! ()

Gaaron

Blondie přijede do městečka, obhlédne situaci a všechny postřílí... je to prostě frajer! Stejně jako skladatelsko-režisérská dvojka, která zde zdatně předznamenává svou budoucí slávu. ()

pakobylka

Nakonec nešlo jen o hrst dolarů ... ale k legendárnímu westernu bych patrně měla cítit něco víc než pouhé zdrženlivé sympatie, u nichž zpravidla nehrozí, že by mohly přerůst v hlubší vztah. Možná jsem jen propásla ten správný čas k seznámení - a najednou už je příliš pozdě. V každém případě - ty 4* jsou trochu vydřené. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že bandité (na obou stranách) čas od času trpí částečnou ztrátou zraku, sluchu - i zdravého úsudku. V souvislosti se zmasakrovanými vojáky mi zase vrtalo hlavou (s přihlédnutím na způsob provedení celé operace), jakým řízením osudu mohli přežít jejich koníci. Leč samotná zápletka je O.K., "end" rovněž - a zdali je i "happy", to už nechám na vás. P.S.: Nějakou chvilku mi trvalo, nežli jsem si vybavila snímek "Poslední zůstává" (1996) s Bruce Willisem v hlavní roli, který je v podstatě dalším přepracováním Kurosawova snímku "Yojimbo" (1961). Zmiňovaný originál jsem ovšem ke své škodě ještě neviděla. Uznávám, že je to chyba, a to docela zásadní, takže ji budu muset v dohledné době napravit. ()

zette

Skoda, ze se film nedockal lepsiho scenare. Jinak, ve vsech smerech temer genialni. Postava Eastwooda je dokonala, atmosfera vystylizovana, az je to usmevne ("priprav tri rakve......, spletl jsem se,... ctyri rakve") a v neposledni rade Morriconeho uchvatna hudba, dela z tohoto filmu nesmrtelny pocin. ()

campix

Pro mě osobně zatím nejslabší z kultovních westernů trojice Leone - Morricone - Eastwood. Všechno běží podle zažitých pořádků a rozhodně Vás ničím nepřekvapí. Eastwood je badass jako vždy a zde si poradí s dvěma znesvářenými pistolnickými klany v jednom skomírajícím městečku. Western rozhodně není mým oblíbeným žánrem, a tak aby mě více zaujal, tak by musel být opravdu výjimečný. To v mých očích Pro hrst dolarů bohužel není. ()

Juto

Clint Eastwood je skvelý herec ,čoho sa chytí to je brilantné. Sergio Leone je majster svojho umenia a Ennio Morricore je vynikajúci skladateľ. Eastwood+Leone+Morricore=geniálnosť. 9/10 ()

mortak

Do děr ve scénáři by spadlo stádo slonů, ale ta atmosféra, ten styl...Proti barvotiskovým lepkavým limonádám s Waynem jde o zmrtvýchvstání červy prolezlého žánru. To samé kdysi provedl D. Hammett, když napsal Rudou žeň (ta má naprosto stejný syžet) a vytvořil postavu "tough guy" - bezejmeného detektiva z Kontinentální. ()

messiah

Tak konečně se mi do tlap dostala první část dolarové trilogie, poslední kterou jsem ještě neviděl a jsem opět (samozřejmě zcela nečekaně) nadšen. Nejdrsnější drsňák ze všech drsňáků, vzor a šablona ideálního pistolníka, to umí s doutníkem v koutku pusy stejně dobře, jako s revolverem v ruce. Hlavně díky parádnímu příběhu mě tenhle film vzal ještě víc než Pro pár dolarů navíc a vlastně bych o nějak s klidným srdcem mohl zařadit na osobní westernovou druhou příčku, hned za Hodný, zlý a ošklivý. Nezapomenu na hlášku "Připrav tři rakve"..."Tak čtyři rakve, sorry, moje chyba" a nebo celý rozhovor s urážkou koně. "Smějete se? Němeli by jste se smát. Můj kůň si myslí že se smějete jemu a uráží ho to, omluvte se mu" ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze