Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

PROROK14

Pekne pekne. Začínam mať čím ďalej tým viac rád westerny. Toto je prvá časť trilógie, ktorá ma veľmi potešila ale na plný počet to nie je. Prestrelky boli fajn, ale mohlo to celé byť trochu viac záživné. Ale som určite veľmi potešený, že som mohol vidieť toto dielko. 80% ()

rawen

Japonský vzor Yojimbo je mnohem lepší, tam byla alespoň z hlavního hrdiny cítit silná mravní integrita, z Eastwooda to bohužel necítím, normální lepší western, bohužel... 6/10 ()

Tommassi3

"Neděláte dobře, že se smějete !! Můj kůň nemá rád, když se lidi smějou.. Bláhově si myslí, že se smějete jemu.." ;) Ačkoli je vlastně tahle božská klasika pouhou famózně špinavou parafrází Kurosawova Yojimba a ačkoliv jedinečný Sergio Leone jednoznačně fascinovaný právě estetikou Kurosawouých filmů se svými nejlepšími kousky teprve přijde, jen těžko můžu nemít rád, nedocenit snímek, díky němuž se špagety začaly podávat al dente.. Snímek, který vzdává poctu jak fordovským, tak i zmiňovaným Kurosawovým bijákům a zároveň vytváří vlastní subžánr, který nakonec předčí i western klasický.. Skvostný Leone, fantastický Morricone a výtečný, ještě předdirtyharryovský - Řekl bych, že zde je to ještě jednoduše úplně jiný Clint.. Prostě modrooký tajemný lišák !! - Clint Eastwood, ve filmu, který mě donutil dát westernu šanci, abych si ho nakonec zamiloval.. ()

Lacike

Ok, s tou jednou hviezdičkou som bol až príliš prísny a mimo. Ale stojím si za tým, že keď som to videl minule, tak presne tak zlý dojem som z toho mal. Holt western nie je úplne môj žáner, ale keďže mám rád analógovú akciu a dnes sa točí už len digibordel, tak keď nechcem pozerať dookola Komando, tak občas to potrebujem prestriedať nejakou westernovou klasikou. A aj na to pomalé tempo si pomaly zvykám. Vidno, že tu Leone ešte len začínal, takže sa nekonajú nekonečne prestrihy na oči. Morriconeho hudba je tiež len ok, ale sú aj lepšie soundtracky. Najviac sa mi páčilo, že zo všetkých Leoneho filmov tu má Clint najväčší priestor, takže má možnosť vyniknúť. Síce nie herecky, ale je tu skutočným hlavným hýbateľom všetkých udalostí. V ostatných Leoneovkách ho zakaždým zatienil niektorý kolega. A aj keď tu vystrieľa kopu ľudí, tak tentoraz mám naozaj pocit, že on je ten dobrý. Z ostatných hercov zaujme hlavne Gian Maria Volonté ako hlavný záporák. Aj keď to bol totálny zmrd, tak mu dokázal dodať určitú charizmu, aby som mu aspoň trochu fandil. Ostatní sú už len hlupáci s ktorými si Clint celý film robí, čo chce a pekne ich odrbáva. Akcie tu veľa nie je. Pár bleskových prestreliek a jedno hromadné vystrieľanie v ktorom sa obete teatrálne chytia za hruď a opatrne sebou drbnú na zem. No hej, toto ešte príliš drahé nebolo. Tu sa Leone ešte len otrkával, aby to mohol naplno rozbaliť v ďalších filmoch. Po rokoch som tomu teda konečne prišiel na chuť a uznám, že to je solídny nadpriemer. 6/10. ()

erl

BOMBA! Sergio Leone rozehrává drsnou hru dvou rodin mezi které se zaplete záhadný cizinec s tváří skvělého Clinta Eastwooda . Úvodní díl dolarové trilogie je skvostný . Drsný příběh , sympatický hrdina kterému jde jen o prachy , nechutní záporáci a jako vždy geniální hudba mistra Ennia Morriconeho . ()

Hwaelos

Nemůžu si pomoct. Zatímco scény z Good, Bad and Ugly si budu pamatovat ještě po letech, obávám se, že u prvního dílu známé trilogie zůstane jen nejasný pocit, že to bylo o tom chlápkovi, co je všechny postřílel... ()

Terva

Sergio Leone a Clint Eastwood budou navždy spojováni z kvalitním westernem. Co dokáže člověk udělat pro pár dolarů? No, budete se divit. ()

adamo_znk

Hlavně nenasírat Clinta! Jak jinak vynikající western o dvou soupeřících bandách a bezejmenném postolníkovi co to hraje na obě strany. Za mě překonává i Kurosawův originál. ()

MrCreosote

Western natočený za hrst dolarů, ve kterém sice ještě nemůžeme obdivovat precizní širokoúhlou kameru Tonina Delli Colliho a ani se nemůžeme kochat epickým příběhem o třech postavách, nicméně i tak si film vychutnáme dosyta. Stačí jeden pohled Clinta Easttwooda a pár tónů úvodní Morriconeho melodie (už při úvodních titulcích jsem slintal blahem), a máme jasno, kde jsme. Když se k tomu přidá i Leoneho trademark jako nezbytná závěrečná přestřelka a střídání detailů s celky, o plném hodnocení nemůže být pochyb. ()

Marek1991

Hra na viac strán, ale v konečnom dôsledku hra za spravodlivosť, to je Clint v prvom diely "dolárovej" trilógie od Sergia Leoneho. Tulák s pončom, cigarou a rýchlym koltom, na ktorého si nie je správne trúfať. Škoda, že film ako celok toho veľa neponúkne, scenár je priemerný a opäť si tu zobrali za cieľ skôr Mexičanov, no popri tej hudbe Morriconeho sa môžte do filmu ľahko vžiť a vychutnávať detaily, ak sa to tak pri masových vraždách dá povedať a netrápiť sa niektorými nedostatkami. Pri týchto filmoch o drsniakoch som dosť zdržanlivý, pretože to, čo staršej generácii pripadalo kultové ako bafkanie si z cigár, zabíjanie zlých, to mne nie je celkom blízke, napriek tomu, že to ľudia obhajujú nálepkou western, aby sa mohli oddať túžbe po krvi, podobne ako je to s inými drastickými metódami v hororoch. Síce si aj ja filmy často rozdeľujem do žánrov, aby som mal v nich lepší prehľad, no ak mi film neponúkne viac než len starú známu líniu deja, tak viem byť dosť nespokojný. ()

Padme_Anakin

Ač dle slov mistra Leoneho zvládl mladý Eastwood jen dva výrazy: v klobouku a bez klobouku, zub času se do tohoto snímku nedokázal zakousnout. Pořád je to parádní jízda. V malém městečku, kde má stálou práci jen hrobník, je po příjezdu drsného chlapíka v ponču rázem živo. On si tady totiž rozehraje svou vlastní hru bez pravidel, přímo uprostřed dvou znepřátelených band pašeráků aneb když se dva perou, třetí se směje. „Omyl, čtyři rakve.“ ()

liquido26

Dvě rodiny banditů, co si jdou po krku a vychytralý nemluvný pistolník s cigárem, který v pozadí tahá za nitky a snaží se obě rodiny zničit. Jeho pohnutky nejsou vedeny touhou po spravedlnosti nebo pomstou, vše se děje jen pro hrst dolarů. Skvělý western. ()

Cubinho

Kvalit pozdějších snímků to určitě nedosahuje, ale zábava je to slušná. Navíc Clint je pořád stejný sympaťák. 6/10 ()

corpsy

To čo Leone zdokonalil vo svojich peckách ...NA ZÁPADE či ...ZLÝ, ŠKAREDÝ sa zrodilo práve tu. Leonove westerny majú viac z westernu, ako ich západný bračekovia. ()

Astaroth12

C.Eastwood sám proti všetkým, neohrozený hrdina, ktorému zaleží na šťastí a zdravý svojho koňa. Príbeh je jednoduchý, bez nejakých komplikovaných point. Hra na dve strany sa málo kedy vyplatí, ale keď je dobrý plán aj výnimka potvrdzuje pravidlo. Tu sa film opiera, len o charizmu Eastwooda a nikto iný sa naňho ani trocha nechytá. Príbeh nebol vobec rozvinutý a tak ma ani moc nebavil. Ale prišla scénka (horiaci dom a z neho vychádzajúca banda), kde sa zabudlo na logiku, ale hlavne na efektnosť, práve tá znížila úroveň tohoto filmu. Zábava to je velká, prestreliek tých je tu tiež dostatok, drsných chlapov už, ale pomenej. Silnejšie 3*, ale viac dať nemôžem. ()

spaceboyCZ

Po vynikajicim Hodny, zly a osklivy, o chlup slabsim Tenkrat na Zapade, je toto zatim Leonuv nejslabsi western, nicmene i pres to si clovek v nem najde to sve a Morriconeho hudba je skvela...jdu na Pro par dolaru navic =) ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze