Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

WolfR

Tady se datuje počátek legendárních spaghetti westernů! Serbie Leone natočil cílevědomě drsnou westernovou střílečku s ještě drsnějším Clintem Eastwoodem. To vše za doprovodu úžasné muziky, 5 hvězd. ()

MJMilan

Clint Eastwood je v tomto filmu vlastně takový malý masový vrah a dohazovač místního hrobníka. Tolik mrtvol jako je tady nebylo snad ani v Total Recall! Opět bych ocenil skvělé detailní záběry na obličeje a na podstatné věci, tak jak to dokáže jen Leone. ()

reky

Jak film postupuje stále kupředu, narůstá i jeho kvalita, resp. to, jakým způsobem mě dokázal vtáhnout. Zpočátku jsem si říkal - jo, klasika, ale nic víc, i mě to trochu nudilo. Druhá polovina už je o něčem jiném, takže dojem je celkově pozitivní. Eastwood střídá své, jak říkal Leone, dva herecké výrazy - ten s kloboukem a ten bez klobouku a k tomu hraje výborná Morriconeho hudba. Těším se na další díly a doufám, že bude mít série vzestupnou tendenci. 75% ()

Splasher

Určitě důležitý film v historii vývoje kinemotografie. Ukázkově se vypořádává s otázkou váhy viny, kdy (SPOILER) kvůli záchraně jedné ženy nechá náš hlavní hrdina vystřílet celé pokolení Baxterů i s kumpány a následně se sám pomstí vystřílením Rojasů. (KONEC SPOILINGU) Přece jen je vidět, že Sergio i Ennio předvedl spíše svůj průměr. Clint však odstartoval svou hvězdnou kariéru. ()

bartias

Na prvním z řady legendárních westernů je jasně patrné, že si Sergio Leone finty a fígle typické pro jeho režijní um teprve zkoušel. Dlouhé záběry, široké celky i polocelky, ikonická hudba Ennia Morriconeho a charismatický hrdina (tady poprvé s ostře tesanou tváří mladého Clinta Eastwooda) se později natrvalo zapsaly do dějin kinematografie. Pro hrst dolarů je velkolepá předehra k mnoha pozdějším mistrovským kouskům. ()

dr.fish

Každé okénko tohoto filmu je klasikou, navíc výborný český dabing nahradil italštinu (já ji prostě nemám rád). Po dlouhé době jsem si na film opět udělal čas a nemá chybu. Nakonec vítězí právo a čest a padouši se houpou na klandrech! 100% ()

Mylouch

Začátek špagetkové kariéry, který zatím ještě více než na vybroušenosti scénáře stojí spíše na stylové kameře a naprosto ♫ zrale nekompromisní pocitové hudbě. Z bonusů doporučuji zmínky o souvislosti s commedia dell arte. 3-4* ()

Radiq

Leone má i lepší snímky, ale stejně je tohle bomba. Připomnělo mi to film s Brucem Willisem Poslední zůstává, a pak jsem zjistil, že tohle je předělávka Yojimbo a to všechno je podle stejné předlohy od Dashiella Hammetta "Red Harvest". Jinak vzhledem k tomu, že to je spaghetti western, uvařil jsem si k tomu špagety a ty byly skoro stejně dobry, jak ten film. Drsnej Eastwood, kojotí hudba, zajimavá zápletka a skvělí záporáci - to všechno kazí hlavně nedostatek krve při přestřelkách, tam to bylo odfláklý, ale to se dá odpustit... Jinak skvělej zážitek, hlavně kvůli perfektní hlavní postavě. ()

Courtemanche

První z „dolarové trilogie,, potěší v první řadě fandů westernu. Ostatním může vadit v základě slabší děj, navíc ještě i děravý, nejslabší i herecky a podobně. Na druhé straně tenhle film má styl. 3,5/5 ()

vesper001

Clint na začátku řady svých bezejmenných, málomluvných drsňáků. Tentokrát v roli pistolníka a hlavního sponzora pohřební služby. Nezaměnitelný Leoneho styl, který z kteréhokoliv westernového klišé dovede udělat nervydrásající moment nebo uměleckou scenérii. Morriconeho hudba je silnější než slova, kterými se tady ostatně neplýtvá, a atmosféra tak hutná, že slunce, písek a střelný prach cítíte i v obýváku. ()

Wallas

Špageti jak má být - hromada zle se tvářících po zuby ozbrojených mexikánů, drsný hlavní hrdina, utlačovaná kráska a přestřelky na náměstí, to je Leone jak ho máme rádi. ()

hans500

První část Leoneho "dolarové trilogie". "Pro hrst dolarů" je jeden z případů, kdy se remake může důstojně postavit vedle originálu (Yojimbo) aniž by byl pouhou kopií či naopak něčím naprosto jiným. Již zde je patrný Leoneho charakteristický rukopis. Již zde vše povyšuje geniální hudba Ennia Morriconeho. Je tu mnoho výborných scén, film má skvělý scénář a především perfektní obsazení, v čele s charismatickým Clintem Eastwoodem, jenž ani nemohl svoji kariéru začít lépe. Bylo by chybou opomenout ostatní erce, především pak Giana Maria Volontého. Film má neobvykle krátkou stopáž (hloavně na Leoneho poměry). Přes všechny nezpochybnitelné kvality je to tentokrát jen za 4*, protože následujícími dvě části jsou ještě lepší (nemluvě o geniálním "Tenkrát na západě"). ()

chelseaman22

Epochální hudba s prohlášením, že: "Koně nejsou rádi, když se jim pistolníci posmívají", prostě musí evokovat pocit, že ten biják bude stát za to! Clintovi a jeho favoritce neustále z očí plála nadrženost, jež zjevně byla způsobena Clintovým fešným rádoby mexickým pončem z fabriky v PRC. Při umisťování dvou mrtvol do pozice "opřen o náhrobek" Clint prohlásí tři památné věty - stručně řečeno: "Je několik důvodů, proč se mrtvý mohou hodit!". Nostalgická vzpomínka na duo Hill 'n' Spencer a pro ně charakteristické plesknuttí při facce se zhmotnila i v "makaróny westernu". Clint je v jistých pasážích líčen jako polobůh, což vede k neslavně trapné scéně s pikolíkem hlídající kočár s pokladem. Nepochopitelným faktem je rovnice: kulka + personaggio = 0, kde nula prezentuje jistou smrt. Ve finální přestřelce Clint z nějakého důvodů spoléhá na trefení do krajiny srdeční, což predikuje, že tehdejší hranice mezi Federací a Mexikem byli charakterizovány pro nestřílením do kebule (Al Capone bohudíky tento styl osvěžil inverzí aneb Clint by v Chicagu bez masky Martina Brodeura vážně neobstál!). 83% Celosvětový výdělek k 4. 3. 2013: $14,500,000, což je 72,5 násobek budgetu - vhodná investice pro producenty ()

LeoH

Mlčenlivý bezejmenný hrdina toho tady ještě docela dost namluví a říkají mu Joe, ale na převrat v žánru je zaděláno – ne že by šlo o vůbec první spaghetti western, jen se ho poprvé chopil opravdový režisér se zkušeností ze sandálových dramat, ambicí věci někam posouvat a starým kámošem jménem Morricone. A opět se projevuje mé beznadějné evropanství – zatímco sedmici pistolníků mám jen o něco radši než stejný počet samurajů, do Jodžimba jsem se musel ve srovnání s touhle předělávkou skoro nutit. ()

David.Darco

AVE ! Slovenská televízia konečne poskytla možnosť pozrieť si dolárovú trilógiu. (Postupne ma prechádza chuť všetko si sťahovať). A tak hurá každú stredu pozrieť jeden diel. Konkrétne prvý diel bol pre mňa splneným westernovým snom. Clint zahral perfektne a rola mu sadne ako uliata. Zápletka nie je nijak zložitá, avšak rozličné záujmy dvoch rodín, intrigy jednej aj druhej rodiny, do ktorých vstupuje osobný zámer hlavnej postavy sú natoľko pútavé, že sa nedá od filmu odtrhnúť oči. Jednoducho nenájdete nič čo na tomto filme nešlape. Precízna kamera, vedenie hercov, ich výkony, Morriconeho hudba ktorá sa zaryje hlboko do mozgu a hrá a hrá a... Hrá. A nakoniec ako čerešnička na tortičke hrobárové trefné a vtipné hlášky. Prvý diel - 95% ()

jedna_vrana

Joe: „Nemyslím si, že je pekné, že sa smeješ. Vidíš, môj mul nemá rád, keď sa ľudia smejú. Má bláznivú predstavu, že sa mu smeješ. Keď sa teraz ospravedlníš, čo viem, že sa chystáš, možno ho presvedčím, že si to naozaj nemyslel vážne.“ Leone obliekol Clintovi pončo, ktoré pôsobí ako ornát. Muž bez mena vchádza do mesta. Jeho zelenooký pohľad je uhrančivý. Cigara mu nedbanlivo visí z kútika úst. Tvári sa, akoby sa ho dianie netýkalo, ale nespravodlivosť nestrpí. Krásne, pozrieť si film po rokoch a pripomenúť si, kde spaghetti western začínal. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze