Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

stilgar1

Velmi silnou stránkou snímku, jak už to bývá u Leoneho filmů zvykem, je téměř dokonalá hudba. Ve všem ostatním však proti Kurosawově předloze pokulhává. Dokonce i přesto, že má oproti ní krátší stopáž, působí v jistých momentech trochu nudně. V jiných je však naopak možno spatřit zárodky velkého talentu S. Leoneho, který se projevil v jeho pozdější tvorbě. Z mírné letargie, do které jsem postupně během filmu upadával, mě vytrhnul strhující závěr, na který budu jen těžko zapomínat. 7/10 ()

Kothy

Tento díl trilogie mi nepřišel nejslabší. Clint je opět proti obrovské přesile, se kterou si hravě poradí. Podobný děj má i film Poslední zůstává. Pořád je to ale kvalitní western. I když Clint na první pohled vypadá jako člověk, který si chce jen nahrabat pro sebe, tak se nakonec zachová správně. Jeho rozhodnutí ale ovlivní celé malé městečko. Opět filmu dost přidává vynikající Leoneho hudba. "Střílej na srdce." ()

swamp

Mé první setkání se spaghetti westernem.. konečně! :) Eastwood je kabrňák každým coulem, a když přijde řada na výměnu názorů, nechává promlouvat svůj kolt.. a do toho žvýká v hubě cigáro. To všechno Leonemu epesně podtrhává svou hudbou brilantní Morricone. ()

Dalda

Není to tak dobré jako "Hodný, zlý a ošklivý", ale je to divoký západ s dobrou atmosférou. Clint Eastwood se tam parádně hodí. ()

tukomaster

První spolupráce dvou géniů Leoneho a Morriconeho přináší geniální hudbu, skělou atmosféru divokého západu a charismatického pistolníka v podání Clinta Eastwooda, který přijde do města,kde jsou všechny ženy vdovy, a postřílí všechny kteří mu přijdou do cesty, Pro tu Hrst Dolarů. ()

nascendi

V roku 1964 som končil strednú školu a Sergio Leone začínal šokovať Američanov i zvyšok sveta novým poňatím westernu. Darilo sa mu obdivuhodne, veď z ôsmich nakrútených filmov som polovici dal plné hodnotenie a dvom výborné (dva som zatiaľ nevidel). Týmto filmom nezačínal iba Leone, ale aj jeho spolužiak Morricone a jeho objav Eastwood. Možno sa mýlim, ale inú trojicu tohto razenia nepoznám. Pre hrsť dolárov je podľa mňa najwesternovejší Leoneho film, v ktorom sa iba odliepal od klasického amerického čiernobieleho poňatia westernu. Kam až došiel si človek najlepšie uvedomí, ak si pozrie dolárovú trilógiu a na záver si pustí dvojnásobné Vtedy ... Potom sa už nemôže čudovať, že mám Leoneho ako trojku v mojej režisérskej Top ten. ()

nash.

Když do zaprášených uliček westernu vstoupil Sergio Leone s Clintem Eastwoodem a v dálce zazněl Morricone, western už nikdy nebyl stejný jako dřív. Bylo to jako zjevení. Leone stejně jako Sturges od čtyři roky dříve, sáhl po Kurosawovi a vytasil tak originální a dokonalou předělávku, že mě jediným výstřelem zasáhl přímo do srdce. A v následujících letech ještě dvakrát. Od té chvíle je pro mě western, přestože existují další skvělé žánrovky, především Leone v očích a Morricone v uších. Neskutečná atmosféra, ze které doslova sálá vedro a napětí houstně tak, že by se dalo krájet. Clintův ostrý pohled, Leone s kamerou neuhne ani o fous a do toho Morricone sype jeden geniální motiv za druhým. Prostě paráda, která nikdy neomrzí ()

Slarque

Leoneho nepřiznaný remake Kurosawova Yojimba sice nastartoval světovou popularitu spaghetti westernů a zviditelnil Leoneho, Morriconeho i Eastwooda, ale zpětně mi na něm připadá nejlepší to, že šlo jen o první krok a na tento film navázaly dva snímky ještě o fous dotaženější. Tudíž i mé hodnocení stále zůstává kousek pod vrcholem. ()

Willy Kufalt

V rámci pestrosti Challenge Tour som pri filme zo španielskej krajiny siahol po westerne. Má to v sebe nádhernú hudbu, neskutočne pozoruhodnú kameru, exteiéry, celý vizuál už od štýlových úvodných titulkov, ale obsah ma príliš nezasiahol. V druhej polovici som si pomaly, ale iste začal pripadať ako pozorovateľ dívajúci sa s ďalekohľadom na čosi, čo je na míle vzdialeného, môže ho trochu zaujať, ale vzhľadom k tej vzdialenosti vlastne vôbec nemusí trápiť... v takomto prípade tam môže kľudne padať jeden výstrel za druhým a nechá to diváka úplne chladným. Ešteže pomedzi tie nekonečné akčné scény sa tam objavil niekoľkokrát ten deduško s kočiarom ukrývajúci v truhle nečakaného diváka :o). 55% (Challenge Tour 2018: 30 dní so svetovou kinematografiou) ()

Bachy

Eastwood je můj vzor. Přesněji řečeno postava pistolníka. Velmi solidní začátek dolarové trilogie. Neuvěřitelné, že filmu je už 45 let. Za tu dobu se stal Clint Eastwood i Sergio Leone legendou a Hrst dolarů kultem. Aby ne, kdo má rád westerny bude Eastwoodova pistolníka milovat. Je to postava, na kterou se kouká s úctou ať už střílí, skáče, mluví, kouří a nebo jen spí. To vše dokázal Eastwood jen za použití dvou výrazu - drsný s kloboukem a drsný bez klobouku. Největší persónou filmu je ale pan Morricone, jehož muzika parádně dokresluje atmosféru a dokazuje, že v jednoduchosti je mnoho síly. Přesto, že jsem si celou stopáž říkal, že jsem čekal lehce větší zážitek, nemůžu nedat 5. Finální scéna mě přesvědčila o dokonalsti snímku. Navíc si celý den přeji střílet lidi jako Clint. ()

eLeR

Obvykle, keď pozerám Leoneho westerny, tak sa dorobím. Toto ale bola naozaj ľahká práca. Film odsýpal, stále sa niečo dialo, hlavný pištoľník bol netradične ukecaný ... zlikvidoval tyranov, a na konci mu ani nemal kto poďakovať za jeho hrdinský čin, lebo v meste nebolo živej duše. Morricone tradične výborný. 3,5* ()

FrodoF

Pro hrst dolarů má všechno co by měl mít správný western - charismatického hlavního hrdinu, který sype hlášky z rukávu, skvělou hudbu se silnou ústřední melodií, skvělou kameru a dokonalou závěrečnou přestřelku. Nemůžu dát míň než 5*, ikdyž je to vlastně kopie japonského Yojimbo. ()

klerik

Jednoduchý scenár vyperličkovaný skvelými hláškami. Fascinujúca hudba. Geniálne dávkovaný drsný humor. Charizmatický záporák. No nezamilujte sa... ()

iamek

Tady se Sergio Leone teprve rozehřívá. Per un pugno di dollari je skvělý western, ale není dokonalý. Nevím přesně co ale něco málo tomu schází. Palec nahoru se HUDBU od Morriconeho. Opět potvrdil, že mu Zimmer a další nešahají ani po kotníky. Clint Eastwood se pro roli kovboje narodil. ()

SeBig

Kdyby mi tohle pouštěli, když jsem byl malej, zbožnoval bych to. Vyrůstal jsem, ale na jiných peckách a westerny mě nikdy nebrali. Až díky Tarantinovu H8ful Eight a Djangovi jsem dostal chut na nějaký western a musím napsat, že jsem naprosto spokojený. Miluju to prostředí, ten styl, tu starou kovbojštinu.. stejně jako jsem nedávno měl chut na valečný, ted mi už i konečně přirostly k srdci westerny. Rozhodně tohle doporučuju. Naprostá pecka Eastwood jako drsnej kovboj s vajglem v držce, kterej furt hláškuje... připravte tři rakve.. lhal jsem připravte čtyry. Parádní kovbojka! ()

Chrustyn

Dalo by se říct, že režisér zkouší co si v žánru může dovolit. A zkouška to je zábavná. Avšak to pravé umění přišlo později. ()

korbitch22

První z Leoneho trilogie a taky nejslabší,sám velký mistr se do řemesla teprva dostával a je to znát,hlavně je ubíjející jak během ( na western ) krátké stopáže dokáže film sem tam dost nudit,i přesto že Eastwoodova hra je bravurní,stejně jako jeho skvělý minimalistycký výkon,díky kterému jsem začal jako malé dítě mít rád westerny. 60% ()

Arsenal83

Nezabudnuteľne dlhý Eastwoodov pohľad, ktorý povie viac než tisíce slov. A úžasná Morriconeho hudba. Napriek tomu, táto westernovka nepatrí medzi moje topky, po nej prišli väčšie skvosty. V každom prípade je skvelé, že 14.2.2022 stále môžeme napísať, že Clint Eastwood i ženská tohto westernu Marianne Koch sú obaja stále nažive. Už po 90-tke obaja, to je požehnanie. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze