Dramatický příběh vznikl podle stejnojmenného autobiografického bestselleru Lorenza Carcaterry a představuje kontroverzní vyprávění o událostech, které nemilosrdně ukončily dětství čtyř chlapců a uvrhly je do světa nejhrubšího násilí. Ani po mnoha letech bolestivé vzpomínky nelze vymazat: svět Pekelné kuchyně jim nabídne možnost vyrovnat staré účty... (Universal)

Spiker01

Nikterak moc známý film, ale opět jedna klasika z devadesátek, kterou mohu jenom doporučit. Velice silný a náročný film ke sledování. Brad válel snad všude. ()

akisha

Strhující začátek, opět vychvaluju dětské herce - poslední dobou to dělám často - Jonathana Tuckera, Geoffrey Wigdora, Josepha Perrina a předčasně zesnulého Brada Renfro, který hrál například v Nadaném žákovi onoho nadaného žáka. Další skvělá role Roberta De Nira, který tu předvádí typický případ tzv. dokonalého denirovského herectví. Mrazivé a sugestivně pojaté období v polepšovně zdobí patřičně hnusný Bacon - role jemu jak ušitá. Ve druhé třetině ale filmu trochu dochází dech a nastupuje linie ze soudní síně, která ožívá až s příchodem umolousaného opilce Hoffmana s ujetým účesem. Navíc jsou tu zase úplně neznámé tváře dospělých hrdinů, což trochu stěžuje vyvinout si k nim nějaký vztah, protože prakticky jsou to "noví" lidé. Zdánlivý happyend s doslovem hodně silný. 85% ()

Falko

Detski hrdinovia a ich sarapatky, az kym sa nestala tragedia ma bavila a bola velmi zaujimavo natocena. Avsak od chvile, ked su styria hrdinovia dospeli sa reziser Barry Levinson rozhodol natocit dramu, kde sa ich cesty rozdelili a kde dvaja z nich budu pripravovat neprehladny plan na pomstu a nielenze je neprehladny, ale je trosku i nudne natoceny a preco? Pretoze ja ako divak som mal jednoducho problem zapamätat si mena roznych postav a tym padom som rafinovany plan na pomstu pochopil az na uplnom konci filmu, co bol mozno aj zamer rezisera, ale mozno je to aj moj problem a nie chyba rezisera, tak preto davam 4*, lebo ten zaver nemal chybu. Takze strucne povedane, je to kvalitna drama s hviezdnym obsadenim, len tie posledne dve tretiny filmu su trosku natiahnute, je tam vely dlhych dialogov, ktore ma az tak nezaujali, ja by som to na Levinsonovom mieste trosku zostrihal a natocil zrozumitelnejsie, vtedy by som dal 5 *... 06.10.2010 _______ Brad Renfro - (Mladý Michael Sullivan) +++ Brad Pitt - (Michael Sullivan) +++ Joseph Perrino - (Mladý Lorenzo Carcaterra) +++ Jason Patric - (Lorenzo Carcaterra) +++ Kevin Bacon - (Sean Nokes) +++ Robert De Niro - (Otec Bobby) +++ Minnie Driver - (Carol Martinez) +++ Dustin Hoffman - (Advokát Danny Snyder) +++ Vittorio Gassman - (Král Benny) +++ Jonathan Tucker - (Mladý Tommy Marcano) +++ Billy Crudup - (Tommy Marcano) +++ Geoffrey Wigdor - (Mladý John Reilly) +++ Ron Eldard - (John Reilly) +++ Produkcia: Barry Levinson +++ Hudba: John Williams +++ Nemecka Cinema - 100% ()

psy.cho

Spáči je film pri ktorom nikto nezaspí. Strhujúce herecké výkony hlavne De Nira. Ten chlap je proste herecký boh. Film so silným príbehom, ktorý ma zaujal už od prvých minút. 5* ()

castor

Dětství je pryč, přátelství také, nevinnost zrovna tak. Vždycky jsem Spáče vnímal jako těžký divácký zážitek, kde není místo pro padavky. Platilo to u druhého zhlédnutí, třetího a zůstává to tak i dnes. Tahle džungle funguje dokonale (i přes zbytečně dlouhý prolog) a začne zastavovat dech poté, co čtveřice mladých přátel okusí blízkost pedofilních dozorců v domově pro mladé delikventy. Další kapitolou pak byly výstřely z pistolí dvou z nich. Ve výsledku tu máme ryzí americkou (se všemi neduhy) tragédii o světě démonů, pohřbeném dětství i poraněné dospělosti. Silný příběh, jistá režie a dokonalé herecké party (vrchní dozorce Kevin Bacon, obhájce Dustin Hoffman, charismatický otec Robert De Niro, soudní mstitel Brad Pitt) dělají z téhle látky suverénní drama, které bude mít v mé sbírce vždy své místo!! ()

ClintEastwood

Hodně nadprůměrný snímek Barryho Levinsona, který přímočaře vykresluje prožité peklo čtyř pouličních kamarádů, kteří za jednu klukovinu zaplatili hodně vysokou daň. Spáči jsou kvalitním dramatem, který je plný Hollywoodských hvězd, v čele s Robertem De Nirem a Bradem Pittem. Menší roli alkoholického advokáta, si střihl režisérův oblíbenec, nikdo jiný, než malý velký muž - Dustin Hoffman. Kvalitní retro skladby, Williamsův padnoucí doprovod (v některých sekvencích ne nepodobný Čelistem), hnusný záporák Kevin Bacon (ten chlap se pro podobné role snad narodil), nápaditá režie a fakt silný příběh. To jsou hlavní plusy filmu. Mezi malé, zanedbatelné minus patří asi trošku více se táhnoucí druhá polovina snímku, která mohla být trochu přímočařejší. Vetší tah na branku by neuškodil. Spáči jsou na rozhraní čtyř a pěti hvězd. Přikloním se k nižšímu hodnocení, ale je opravdu poctivé. ()

M.E.J.L.A.

Film začíná jako výborné retro, pokračuje jako rutinní vězeňský (nebo spíš "ústavní") film a končí jako špatné soudní drama. Levinson občas naprosto selhává (flashbacky, zpomalené scény, zápas v americkém fotbale), některé momenty jsou ale zase vydařené. Herecky se taky nekoná nic mimořádného - hvězd najdeme ve filmu požehnaně, ale nikdo nedostane větší prostor něco ukázat. ()

troufalka

O čtyřech hajzlících, kteří dostali větší trest než si zasloužili. Ponechám stranou jednání hlavních postav, tam bych měla výhrady. Film byl natočený dobře. ()

HOCKEYKA

Film,ktorý vo mne zanechal doživotnú stopu.Považujem ho za jeden z najväčších a najvzácnejších skvostov mojej filmotéky a neskonale si ho vážim.Ťažko hľadám slová,cítim len veľký rešpekt a pokoru pred všetkým,čo tu bolo ukázané. Od prvej až po poslednú sekundu len intenzívne vnímanie celej škály vlastných emócií,a to aj po pätnástich rokoch od prvého pozretia.S úctou spomínam na Brada Renfroa,Vittoria Gassmana či Bruna Kirbyho,ktorí už nežijú. Úprimne a bez akéhokoľvek preháňania padám pred Spáčmi na kolená,nech už to so skutočným Lorenzom Carcaterrom bolo akokoľvek.Ja hodnotím film a ten je bez debaty dokonalý po všetkých stránkach. ()

tahit

V čem spočívá zajímavost snímku, který nás zavádí doprostřed léta šedesátých let na Manhattan? Když ani nevím jistě, zdali literární bestseller autora Lorenza Carcaterry, která byl předlohou k filmu je mistrovská fikce či skutečný osud čtyř kamarádů z dětství. Sdělím své pocity z tohoto zážitku asi takto. Nevedou se zde žádné pseudointelektuální bláboly a přitom rozhovory a rady ctihodného otce Bobbyho (Robert De Niro) vůči Shakesu (Jason Patric) mají nevtíravou pravdu. Děj má kvalitní strukturu a několik zjevných dominant. Ztvárněné pěkné přátelství, osvědčené herce a zvláštní plán pomsty. Co dodat na závěr? Nejspíše si to opravdu autor příběhu z prstu nevycucal. ()

Davies182

Výborné drama dokáže připoutat k obrazovce tak dokonale, že celá stopáž uteče jako voda. Výkony všech hlavních aktérů jsou naprosto bezkonkureční, až zatrne. Tohle je jeden z filmů, na které se nezapomíná a navíc dokáže zanechat velmi silný zážitek. Pro milovníky dramat naprostá povinnost! ()

Amarcord_1

90% - Výborný film o zločinu a trestu, o přátelství, o morálce... Svou atmosférou mi tu Levinson připomněl Leoneho Tenkrát v Americe. Williamsova hudba je sice tradičně velmi kvalitní, ale i přes nominaci na Oscara (paradoxně jedinou) ji nepovažuji za nejsilnější stránku filmu. Tu vidím v přesvědčivém, strhujícím, šokujícím, a přesto vkusném scénáři a v hereckých výkonech. Levinson prostě umí. ()

pepo

Pre mňa osobne je táto dejovo epická dráma Barryho Levinsona (Rain Man, Pes lump) jedným z najlepších filmov 90. rokov. Zúfalo nedocenený príbeh štyroch chlapcov, ktorý urobili chybu. Dostali sa do polepšovne, kde boli týraní, znásilňovaní a mučení. A po rokoch sa ako zlomení muži mohli po vzore svojho milovaného Monte Crista pomstiť. Dokonalé remeslo po každej stránke, dejovo strhujúce a vo vykreslení chlapského kamarátstva nedostižné. Pred kamerou sa navyše pohybujú herci ako Dustin Hoffman, Robert DeNiro alebo Brad Pitt. Oscarová nominácia iba pre hudbu Johna Williamsa je ďalším z mnohých prešľapov akadémie. ()

Xmilden

Jakmile jednou do mého života vstoupil Scorsese s De Palmou, na nějaké Spáče jsem si už poté nikdy nevzpomněl. Což je ovšem rozhodně chyba, jejich předností totiž určitě není New Yorské prostředí let minulých, ale skvělé pasáže v Ústavu pro chlapce, kde tou dobou slouží záporácká jistota Kevin Bacon. Toho chlapa v záporných rolích já prostě můžu. Samotný soudní proces je pak zajímavější spíše dalším parádním výkonem Dustina Hoffamana. 80% ()

sepp

Opravdu drsny a pusobivy film, zhruba od poviny ale pusobi trochu nudne. Presto se ale jedna o snimek, na ktery nejspise nezapomenete. ()

Gimp

Příběh začíná jak od Scorseseho, se všemi jeho prvky (dokonce jsem si podle hlasu jednoho herce, když byl ještě mimo záběr, myslel že nás nemine ani Joe Pesci).. Po vychovatelském prostředku se mi ale všechno zdálo takové trochu vyumělkované, příliš perfektní a to mi do skvěle rozehraného příběhu moc nesedlo. Také herecké výkony dospělých spáčů nic moc:( ()

Hrabka

Dětská část (2/5 filmu) - velice solidní drama, úderná atmosféra a zajímavé rozjetí příběhu. Dospělácká část (3/5 filmu) - těžko uvěřitelná, zadrhávající, divně vyznívající, zdlouhavá a rádoby chytrá kriminálka. Ta druhá část filmu mi bohužel nesedla, v celkovém pohledu to na tři hvězdy bude, ale jak říkám, z mého pohledu se nejedná o žádnou pecku, ten film je prostě takový předvídatelný a nemá moc čím překvapit, navíc se to celé ke konci až moc vleče... 70% ()

Fiftis

Naozaj som nečakal od toho filmu taký mimoriadny zážitok. Je vynikajúco herecky obsadený (Robert.de Niro, Dustin Hoffman, Brad Pitt, Kevin Bacon) a dejovo porovnateľný so špičkou filmov, ktoré som videl. Odkrýva nám ľudské charaktery v zložitých amerických pomeroch v 60. rokoch minulého storočia v jednej mafiánskej štvrti a hovorí verejne o ponižovaní ľudskej dôstojnosti v nápravných centrách, ale i o pomste a jej dôsledkoch. Výborná dráma. Tento film je aj o tom, ako sa vám môže počas pár sekúnd zmeniť celý život. Koniec je skvelý. ()

ajuska

Velmi slušné drama s hodně silným (i když v zásadě jednoduchým) příběhem, které také díky opravdu skvělým hercům (Kevin Bacon je ukázkový slizoun) nenechá diváka chladným. ()