Život je krásný

Život je krásny

Life Is Beautiful

Komedie / Romantický / Drama / Válečný

Itálie, 1997, 116 min

Italská zručně natočená oscariáda, kterou ale nikdy nedocením. Na začátku jsem totiž dostal romantickou komedii a nepřipraven, co mám očekávat, jsem se v klidu usadil v předzvěsti "mírných komplikací". Ale nikdy bych nečekal takový zásah do nastolené atmosféry. Přijal bych naprostou změnu stylu vyprávění a proměnu do válečného dramatu, ale pokus o zlehčení pozdějších mrazivých chvil mě ve většině případů spíš znervózňoval a to pak i nejslavnější scéna celého snímku ztrácí na síle. Benigni objektivně vzato umí, ale já se jako jeho publikum necítím.(4.2.2006)

"Buon giorno, Principessa!" Roberto Benigni rozjíždí komedii, která postupně přerůstá v drama. Drama natolik odlehčené, že se vám to celé nechce věřit. Ta velká spousta nadsázky dokázala udělat z tak silného tématu života v koncentračním táboře vtipnou frašku. Ovšem v tomto případě to rozhodně neuráží, naopak se jedná o příjemnou podívanou. :)(11.9.2006)

Kdybych se býval nechal odradit nudným začátkem, který mě ani svým vtipem nebavil a neoslovoval, přišel bych o velice příjemný a silný zážitek z tohoto filmu. Od chvíle, kdy se Guido, Giosué a Dora ocitnou v koncentračním táboře, nabere snímek zcela jiný ráz a je napínavý, dramatický a zároveň vtipný, naivní a poutavý. Závěr podtrhuje výsledný dojem na krásné 4*.(13.7.2012)

• Madsbender

Pozor, nasledujúci komentár je arogantný, kruto výsmešný a neobsahuje ani štipku úcty voči autorovi a jeho dielu: Hor sa zľahčovať holokaust, veď to nič nie je! Diváci chcú komédiu, tak im dáme šaškujúceho Begniniho. A na záver z nich vymačkáme trochu sentimentu, nech máme aj toho Oscara. A že Spielberg odsúdi náš prístup? Blbý Amík, čo on o tom môže vedieť! ;-) 40%(19.5.2014)

Byly doby, kdy jsem tento film považoval za jeden z nejsilnějších, které jsem kdy viděl. Ale postupem času člověk přece jen tak nějak okorá a na některé věci se dívá jinak. Dnes už nemůžu nesouhlasit s tím, co jednou pronesl Marius - "naprosto typický oscarový film". Což neznamená, že by Život Je Krásný nebyl krásný...a krutý...emocionálně velice silný. Láska otce k synovi a neodolatelná Benigniho komika tváří v tvář smrti a v kontrastu se zrůdnou odporností fašounských učitelek, to je dost silná káva. Ale nějak se už nedokážu přesvědčit, aby mě toto svébytné italské veledílo pohltilo tak jako kdysi...a to moje pětihvězdičkové filmy spolehlivě dokáží. Proto dnes dávám 80% a lehce upozorňuji na velmi vyvedenou hudbu od Nicoly Piovaniho.(4.1.2008)