Život je krásný

Život je krásny

Life Is Beautiful

Komedie / Romantický / Drama / Válečný

Itálie, 1997, 116 min

Myslela jsem, že úvodní rozverně trapně-humornou půlhodinu nerozdýchám - Roberto Benigni mi bytostně lezl na nervy a v duchu jsem nadávala, za jaké pípoviny se rozdávají oscary. A pak konečně začala válka:-). Zbývající hodinu a čtvrt jsem u filmu seděla naprosto bez dechu, napjatá, dojatá, místy i s úsměvem. Odpouštím tedy Benignimu úvodní otravné nadbíhání, které zřejmě mělo působit jako milý předobraz láskyplného ráje - kontrast k následujícím hrůzám. Plným počtem však bohužel hodnotit nemůžu. 85%(12.2.2009)

Ano, je to pěkný film, ale asi jsem od něj očekával přeci jen víc...Benigni si napsal kvalitní scénář plný neodolatelného humoru a tragiky zároveň, ale přesto mě film nezasáhnul tak, jak by asi měl...Netvrdím, že je to vina tvůrců, veškeré složky snímku jsou skvělé, ale...Jsou filmy, o kterých objektivně řeknete, že jsou výborné, přesto se vás nedotknou..."Život je krásný" je jejich příkladem.(2.2.2004)

Řešit těžké životní situace s humorem je úžasná vlastnost, ale já to moc neumím. Asi proto mě poměrně bavilo sledovat Guida, který to však s těmi antifašistickými taškařicemi přece jen trošku přeháněl až do svého oscarového konce. Kdyby jeho synátor na konci vyhrál tank a jeli by si spolu zajezdit školu smyku do Vatikánu na náměstí svatého Petra, tak bych s hvězdami nešetřil. Takhle mi zůstane v paměti pocit promarněné šance a dokonalý překlad táborového řádu - "My hrajeme ty hrozně zlé, kteří hodně křičí a řvou. Kdo bude mít strach ztratí body!"(6.11.2015)

Tento film se mi moc nelíbí. Problém tkví v Robertu Benignim. Jeho herecký/komický styl mi příliš nesedí. Alespoň v tomto filmu je příliš ukecaný. Ale abych byl objektivní, tak musím ocenit několik momentů, kdy jsem se docela dobře bavil (např. pudl na podnose) a filmovou výpravu, která se mi také moc líbila.(3.7.2003)

Já nemám rád Benigniho a jeho humor už vůbec ne, možná bych spíše mohl napsat nesnáším, nenávidím, jsem na něj alergický, ale to by mi přišlo moc přehnané. I přesto je však jeho snímek Život je krásný takovým roztomilým neviňátkem v jeho tvorbě. První polovina filmu vypráví Guido Oreficeovi, což je číšník, jehož život by se dal nazvat vtipem. Překypuje smyslem pro humor a dostává se z jedné nezáviděníhodné situace do druhé, jednoho dne mu však spadne do náruče půvabná Dora, kterou nazývá až do té doby, než si ji vezme a zplodí s ní syna, princezno. Jenže přijdou nacisti a jelikož je Guido žid, je i se svým synem (v té době již pětiletým) odvezen do koncentračního tábora. Tam se však bohužel dostane i jeho žena nežidovského původu, a to jen protože nechce svou rodinu v žádném případě rozdělit. Guido však tají svému synovi pravdu a vypráví mu o tom, že tento výlet má jako dárek k narozeninám, prý se jedná o hru, v níž může vyhrát opravdový tank, to je věc, po které Giosué (syn) velice touží... Pokud by ten film byl jen takovýhle a popisoval by život v koncentračním táboře, jako komickou situaci, rozhodně by se mi nelíbil a rozhořčil by i hodně lidí, kteří jej zažili. Jenže tak to vůbec není, režisér nám dává možnost nahlédnou do otcova nitra, vidíme jak už by pomalu vzdal život, sledujeme jeho utrpení a víme, že žije jen pro svého syna, proto se film stává nádherným válečným dramatem, které si zaslouží jak přízeň diváků, tak ocenění...(1.1.2006)

• - Před usnutím si Guido a Ferruccio vyprávějí několik vtipů o německém filozofovi Arturu Schopenhauerovi. To byl oblíbenec Adolfa Hitlera. (Kulmon)

• - Horst Buchholz se sám nadaboval pro anglickou a německou verzi. (Kulmon)

• - Oscar pro Benigniho za nejlepší výkon v hlavní roli je teprve podruhé v historii, kdy herec obdržel Oscara ve filmu, který zároveň režíroval. Poprvé to byl Laurence Olivier v Hamletovi roku 1948. (Kulmon)