Život je krásný

Život je krásny

Life Is Beautiful

Komedie / Romantický / Drama / Válečný

Itálie, 1997, 116 min

Umíte si představit takový Schindlerův seznam, podbarvený humorem?Že ne?Roberto Benigni vám ho v plné kráse předvede.I když se musím přiznat že první část mi moc dobrá nepřišla ale jak se děj přesune do koncentračního tábora to je jiná.Nápad ukázat světu hrůznou 2. sv. válku z jiného pohledu než z brutální nebo smutné stránky se mi líbí.Ale je to především film o lásce otce ke svému dítěti a že život je doopravdy krásný i v těch nekrušnějších chvílích co kdy lidstvo zažilo.(26.1.2010)

Italská zručně natočená oscariáda, kterou ale nikdy nedocením. Na začátku jsem totiž dostal romantickou komedii a nepřipraven, co mám očekávat, jsem se v klidu usadil v předzvěsti "mírných komplikací". Ale nikdy bych nečekal takový zásah do nastolené atmosféry. Přijal bych naprostou změnu stylu vyprávění a proměnu do válečného dramatu, ale pokus o zlehčení pozdějších mrazivých chvil mě ve většině případů spíš znervózňoval a to pak i nejslavnější scéna celého snímku ztrácí na síle. Benigni objektivně vzato umí, ale já se jako jeho publikum necítím.(4.2.2006)

• WANDRWALL

Roderto Benigni jao režisér i herec. Neuvěřitelná blbina. Herec se všelijak nekoodinovaně pitvoří, nemá žádný komediální talent, není ani charismatický, a diváky asi dojímá, že synkovi napluví, že celé je to hra, a synek by musel být hodně praštěný, aby mu na to skočil. Chviličku se to vydržet dá, ale týdny či měsíce? Proč by si učitelka vzala takového opičáka? Kam dala oči? Film je jen režisérova samohana, rozhodně nic protiválečného, nevím proč ho točil. Postavy bez charakterů, jen figurky na scenáristické šachovnici. To může chytnout jen lidi, co ví o válce prd.(25.9.2010)

Neskutečně vtipná talijánská love story, kterou Roberto Benigni bravurně zasadil a sladil s dobou tmy 20. století. Alfa a omega celého snímku je už zmíněný režisér, scénárista a představitel hlavní role v jedné osobě, který namíchal ten nejsladší hořký koktejl, jaký jsem kdy okusil. Tohle nemohu jinak než doporučit opravdu každému se smyslem pro humor a špetkou citu. Film jsem si vychutnal (hned dvakrát) v anglickém znění se skvělým lámaným italským přízvukem, jenž dělá z angličtiny jazyk tak srozumitelný, že jsem se úplně s přehledem obešel bez titulků. Bomba!(28.8.2013)

Nemám slov. Kouzelné, originální, vtipné, slzy produkující a vzhledem k tomu, že se klidně mohlo jednat o reálný příběh, také šílené. Obrat z romantické pohádky na drsné drama z prostředí koncentračního tábora je až nečekaně silný, stejně tak onen hořko-sladký závěr. Benigni je génius, kterého už nikdy nepřestanu obdivovat, a to ani jako herce, ani jako scénáristu nebo režiséra. A co se tématu týče, pro mě absolutní top... 100% je málo.(3.10.2008)

• - Horst Buchholz se sám nadaboval pro anglickou a německou verzi. (Kulmon)

• - Oscar pro Benigniho za nejlepší výkon v hlavní roli je teprve podruhé v historii, kdy herec obdržel Oscara ve filmu, který zároveň režíroval. Poprvé to byl Laurence Olivier v Hamletovi roku 1948. (Kulmon)

• - V čase 1:32:48 Guido (Roberto Benigni) obsluhuje německé důstojníky na večírku, přičemž hraje hudba ze starého gramofonu. Když deska dohraje, Guido pustí novou z italské opery. Gramofon pootočí směrem na tu část koncentračního tábora, kde se nachází jeho žena. Následuje scéna, kde kamera ukazuje na Guidovu manželku, která melodii poznala. Při detailním záběru, když kamera zachytává Doru (Nicoletta Braschi), lze vidět kameru spolu s kabelem. (chleba24)