Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

kobe6

Trochu zklamání. Přece jen kdž to srovnám s pozdějším Posledním Samurajem tak je toto hodně nepovedený vtip. Soundtrack je dokonalý, ale film na něj podle mě až moc spoléhá. Mnoho řečí, málo akce a klišé romantika. Opravdu dojemný konec mi ale trochu spravil chuť. ()

dozana

Jeden ze snímku které si můžu pouštět do zblbnutí. Celkově perfektní! Skvělý herci, dobrý scénář, svižné tempo. ()

Haymar

Vynikající, napínavý, hodně akční a zároveň krásně melancholický film s výborným D.Day-Lewisem (ve své asi nejmainstreamovější roličce). Celkový emocionální zážitek zde silně umocňuje naprosto fenomenální hudba! Ačkoli filmy Michaela Manna jsou na můj vkus až příliš ukecaný a rozvleklý (viz Heat, Collateral nebo Miami Vice), tady odvedl perfektní práci - pro mě jednoznačně jeho největší pecka! Poslední Mohykán patří ještě spolu s Braveheart (který je pravda o "fous" drsnější) k naprosté špičce ve svém žánru! ()

Jorge-Z

Škoda, že celý film není tak strhující jako poslední půlhodina. Jinak bych ani naváhal s plným hodnocením. Musím vyzdvihnout heroický výkon Daniela Day-Lewise a hudbu. ()

Prochy38

Příjemný velkofilm, zastřešen dokonalou hudbou. D. Day-Lewis ve své roli úžasný. Doporučení: Vyhledávat verze bez dabingu (nezlobte se pane Svoboda, ale to nebylo ono). Někteří se zde rozplývají nad krásnou M. Stowe, mě ovšem více zaujala její sestra. Nebudu se moc rozepisovat. Nádherný příběh z tak kruté doby. Skvělé herecké výkony a do toho, ano rád to zopakuji, hudba, která neměla nejmenší chybu! ()

Itar

Ač nepatří k mým nejoblíbenějším, už jen za hudbu a posledních 20 minut to jsou jasné 4. A když k tomu připočteme kvalitní herecké výkony (zejména Daniela Day - Lewise) a svižný dobrodružný příběh, musím jít na 5. ()

Xavi6

Já si nemůžu pomoct, ale přijde mi to jako silný mix Robinů Hoodů (Costner a Crowe) s nádechem romantiky a beze zbraní. Bohužel se nejedná o žádný extra trhák, ale svým způsobem má své kouzlo. Ten, kdo dělal hudbu si rozhodně Oskara zasloužil, protože to alespoň dodávalo tu správnou atmosféru, prostě hudba parádní. ()

tterez

Jj, krásnej historickej film s láskou i válkou! Bezesporu. Ale nedá se říct, že bych to celou dobu sledovala na stoprocentní nasazení. 68% ()

Hanes88

Tomu říkám představení!! Film, ve kterém se s ničím nemazlili. Hlavní role skvěle zahrány Day-Lewisem a Madeleine Stowe. Děj byl skvělý, ale co bylo nej a to myslím může potvrdit každý, jednoznačně hudba. Člověku, když poslouchá samotné soundtracky z tohoto filmu, běhá mráz po zádech, ale když to člověk slyší přímo ve filmu u daných scén, nejde to ani popsat. Ne nadarmo se říká, že hudba je 70% filmu. Nemohl jsem tedy hodnotit jinak než na 5*. ()

Dyas

Krásný romantický film s fantastickou hudbou, výpravou a odhodláním být jeden s druhým. Daniel Day-Lewis, který cestuje s posledními dvěma mohykány, nebo-li nejlepšími přáteli až jednoho dne najde Sokolí oko s Unkasem své budoucí krásné a milující lásky. ()

peetriss

Michael Mann stvořil geniální historické dílo, které si svou krásnou podmanivou atmosférou získá snad každého. Krásný poutavý příběh, precizně odvedené filmové řemeslo po technické i umělecké stránce - výborná kamera, výprava, kvalitní a příjemné herecké obsazení, bezchybné režijní vedení a v neposlední řadě jeden z nejlepších filmových soundtracků všech dob (i když se nerodil lehce), který má nemalou zásluhu na atraktivnosti a atmosféře Posledního Mohykána. ()

IvoB

Skvěle natočený dobrodružný snímek, u kterého kromě tématiky vynikají především akční scény, výborný soundtrack (respektive hlavní znělka, které je vrchovatě využíváno) a poměrně šokující závěr (velké plus!). Ačkoli se tedy jedná o kvalitní řemeslo, postavy samotné (paradoxně ta hlavní) a jednoduše podaná zápletka mě už tolik nezaujali. Prozatím je tedy hodnocení 4* (8/10), přestože k vyššímu hodnocení chybí jen kousíček. ()

Honzeek95

Je otázka, jestli hodnotit úspěch v převedení knihy do filmu, anebo jen film bez ohledu na knihu. Já hodnotím vždy způsobem číslo dva. Z mého pohledu to byl tedy naprosto průměrný film, ničím zvláštní, s jednoduchým, místy až komickým příběhem bez pořádného zakončení a repetitivní hudbou. Abych jenom nekritizoval, scénka útoku na anglický konvoj byla dokonale natočena. Jinak nudný snímek, který jsem měl problém dodívat do konce... ()

Asmodin

Přestože to není můj nejoblíbenější žánr, zpracování bylo poutavé hlavně zásluhou soundtracku. :) Jedna dobrá skladba a vydrží jim na celý film. ()

Marius_ss

Ani neviem spočítať koľkokrát som tento film videl v TV či na VHS. Roky plynuli, ja som sa ako človek zmenil, a zmenilo sa aj moje vnímanie filmového umenia. Pri tomto filme však ostalo nemenné, koľkokrát som to videl, toľkokrát som prežil krásne, takmer 2 hodiny svojho života :) Žiadny film nie je dokonalý, ale tento má k tomu sakra blízko. Vyzdvihol by som hlavne soundtrack, casting a pamätné akčné scény. ()

Rozjimatel

"You're not coming with us?" "I've got a reason to stay." "That reason wear a striped skirt and work in the surgery?"     Román Jamesa Fenimorea Coopera som ako dieťa doslova hltal, rovnako ako aj ďalšie diely jeho slávnej pentalógie "Príbehy Koženej pančuchy". A v rovnakej miere si ma dokázalo podmaniť aj toto filmové dielo, s nádherným príbehom lásky na pozadí krvavých historických udalostí. Okrem samotného príbehu, ktorý chytí za srdce, ma na tomto diele uchvacujú ešte dve ďalšie veci. Tou prvou je nádherná hudba (Trevor Jones), podľa môjho názoru jedna z najkrajších, aké boli kedy pre film vytvorené. Tou druhou sú potom vynikajúci herci, z ktorých musím vysoko vyzdvihnúť najmä nasledujúcu trojicu: skvelého Daniela Day-Lewisa (Sokolie Oko), ktorý má charizmy doslova na rozdávanie, výbornú Madeleine Stowe (Cora), ktorá s nim tvorí pôvabný pár s úžasným vzájomným iskrením (tie ich pohľady hovoria za všetko) a výborného Wesa Studiho (Magua), ktorý je vo svojej odpudivosti priam dokonalý. Oceniť musím i veľmi pôsobivé bojové scény (to, že strelec musel vtedy najskôr do svojej pušky nasypať strelný prach, pridáva tým scénam parádnu dávku napätia). A tá úchvatná scéna v závere, ktorá sa zaobíde bez slov (komunikuje len prostredníctvom krásneho obrazu, skvelého herectva a úžasnej hudby), je jedným z mojich najsilnejších filmových zážitkov vôbec. A že je to celé silne melodramatické? No a čo? Čert to ber!     "And who empowered these colonials to pass judgement on England's policies?" ()

cityman

Nejlepší film Michaela Manna v 90-tých létech a možná vůbec. Perfektní výprava a skvělé výkony herců, možná poslední pořádná role pro Daniela Day-Lewise. Když si ty pohyblivé obrázky spojíte spolu s nádhernou hudbou Trevora Jonese a Randyho Edelmana nemůže vám vyjít nic jiného než *****. Ale zdá se že jsem tu jediný kdo si to tu myslí. :o) ()

GREGOIRE

Vydařené spojení námětu, hudby a obrazů nádherných přírodních scenérií. Po všech stránkách vydařený film. Cennými devizami tohoto snímku jsou pro mě (na rozdíl od většiny podobných snímků) decentnost, nepřeslazenost, absence přehnaného patosu, připitomělých dialogů a ještě hloupějších happyendů. U amerického filmu věc nevídaná :). K tomu si přidejte výborné herecké obsazení (D.Day-Lewis, jako Sokolí Oko, děs budící Magua ) a máte adaptaci románu F.J.Coopera, na kterou je radost pohledět. ()

M.I.K.E.

Určitě jeden z mých neojblíbenějších dobrodružných filmu, skvělá hudba,strhující a napínavá atmosféra,dojemnný a krásný závěr - ve svém žánru nëmá konkurenci!! ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)