Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Nethar

Po hodně dlouhé době jsem se podíval znovu. A ano, je to stále jeden z mých nejoblíbenějších filmů. I když přece jenom jedna novinka v tomto sledování byla, asi poprve jsem ho neviděl dabovaný. Napínavý příběh z pera J. F. Coopera (i když oproti knížce je dost upravený), akce za akcí, romantika, krásné scenérie a to všechno podkreslené špičkovým soundtrackem, který dojem zněkolikanásobí. ()

laepus

Představte si skvělý film, který má tak 99% a závěrečných 15 minut, které mají tak 100% - no tak tohle přesně je Poslední Mohykán. Neznám lepší film o indiánech a Americe, aniž by to nebyl western. A scény, kdy Magua na útesu kývne Alici je nejbrutálnější kývnutí v dějinách filmu a to jak (spoiler!) ho pak Čingačgúk sundá je paráda. ()

WayDott

Překrásný film. Viděla jsem ho už snad 1000x a nikdy se mi tento film neokouká. Miluju hudbu, miluju Nathaniela :-) ()

mira007

Dobrodružný film z období anglicko-francouzské války o Ameriku, který má spíše průměrný příběh, ale do nebeských výšin filmového umění ho katapultuje geniální filmová hudba. ()

Mikino00

Absolutní klasika doboveho atmosferickeho filmu o pomste, preziti a lidske bezohlednosti i krutosti. To vse zasazeno do nadherne krajiny, fenomenalne nasnimano s typickym hudebnim motivem v historických udalostech a odvypraveno po filmarske strance temer bezchybne. ()

bobstock

Dnes již kultovka o bílém Indiánovi, který ohromuje svojí srdečností, statečností bojovat do skonání sil v okupované Americe 18.století. Navíc duo Jones s Edelmanem sestrojili nesmrtelnou skladbu, která přežije snad další milénium, ona taky hraje ve filmu asi 85min v různých variacích až se z toho může někomu zatočit hlava, vpodstatě tam nic jiného nehraje. 80% ()

LordGrayDog

Po rokoch a ďalšom zhliadnutí je to stále lepšie a lepšie. Jeden z najlepších filmov, čo som kedy videl. Prakticky celú druhú polovicu som pozeral s otvorenými ústami a slzami dojatia. Dokonalá Mannova réžia a scenár, takisto kamera a hudba, a vlastne všetko ostatné. Pre mňa osobne má tento film najlepšiu, najdojímavejšiu a najúprimnejšiu romantiku akú som kedy vo filmoch videl. Madeleine Stowe tu bola vážne nádherná a s parádnym Lewisom sa k sebe neskutočne hodili. 100%. ()

kluk z Na

těžko něco napsat, aby se to zde po sté neopakovalo, takže prostě potvrzuji, že je to jeden z nejemotivnějších filmů co sem měl tu čest vidět, tempo mu utvrzuje naprosto geniální hudba a hrají zde výborní herci... na jednu stránku je to také občas prkenné, mě to však vůbec nevadí, jelikož pokaždé kdy se na tento film dívám, tak mě pohltí, stejně jako pojišťovna štěstí pohlcuje mojí babičku... panebože, jen aby si to někdo nevyložil blbě, že srovnávám pojišťovnu štěstí s posledním mohykánem... některé scény jsou už s trochou nadsázky legendární viz. poslední běh, nicméně sem si užíval i rozmluvy generálů a všechny ty bitvy v překrásných krajinách... je to klenot ()

tom.cube

Dnes už snad legendární dobrodružný snímek. Čím by ale byl bez toho parádního hudebního motivu, skvělého Daniela Day-Lewise a opravdu krásné Madeleine Stowe. Snímek, který snad ani nemohl skončit jinak, než tak svíravým hořkosladkým koncem. ()

LucyW.

Ehm Ad Tosim: četl jste to? Já vím asi jo, pak ale musíte uznat, že ač je to skvělý film jako adaptace Coopera to je docela zmršenina, tada hlavně v tom, jak jsou američané rozkošně protibritští. Tak třeba Duncan Heyward je z Virginie, sice v červeném kabátě, ale nefalšovaný Američan:-) A tak trochu prohodili Coru s Alicí, opravdu nechápu proč. A vzhledem k tomu, jak předlohu zbožňuju, tak nez milosti hvězdička dolů. ()

tomisaburo

Nádherná příroda, strhující děj, charismatičtí herci.. Těžko se kdy komu podaří lepší verze... Celek doplňuje perfektní hudba (zvlášť bych vypíchl uhrančivou lidovku s irským motivem...) O navození správně naturalistické atmosféry se na jedničku postaral hlavní kruťák a hrdlořez Wes Studi alias Huron Magua.. A závěrečné grande finale prostě trhá gatě.. ()

bolan

Ježiš asi nejsem stavěnej na romantický filmy, kde se sofistikovaný haluz zamiluje do krásky z vyšší vrstvy. Na podobné téma si v pohodě vystačím s Popelkou. ()

kubyno

Jeden z nejlepších filmů svého oboru. Výborní herci (velice věrohodné), nádherná kamera v úchvatné krajině a hlavně nezapomenutelná hudba. Vrcholem všeho je konec, který je jeden z nejlepších, jaký jsem kdy viděl. ()

JM87

Soundtrack je sice pěknej, ale to není všechno. Kdybych to ve třičtvrtě nevypl, tak bych se asi unudil. ()

Kratoc

Co tvůrci zkazili na knižní předloze (jejíž kvalitě se ani nepřiblížili), tak to zas dohnali na fantastické výpravě, úžasné hudbě a ne úplně marných a autentických hercích. Závěrečná pasáž (zoufalý souboj a skok ze skály) je teda taková síla, kterou se zatím jinému filmu nepodařilo dorovnat. Jenom slyším tu hudbu a běhá mi z toho mráz po zádech. I kdybych si z celého filmu zapamatoval jenom tu jednu scénu, tak není čeho litovat a je to jasných pět hvězd. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)