Šílený Max: Bojovník silnic

• Česko Šílený Max 2 (více)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

p.a.douch

Max Rockatansky podruhé. Díky kolosálnímu úspěchu prvního dílu mohl George Miller použít mnohem větší rozpočet a je to znát. Už začátek a nalezení tahače na silnici navozuje hustou atmosféru. A to nás ještě čeká Lord Humungus (švédský olympionik Kjell Nilsson) a jeho speciální výzdoba offroadu. Nezapomenutelný je Vernon Wells, jako zloduch číslo 2 Wez (hrál i Bennetta v "Komandu"). Taky se zde v sérii poprvé ukáže Bruce Spence v roli Gyrokapitána. Honičky, bitky a zase honičky - tak to má být. Zlatá 80. léta - paráda 95 %. ()

Patr1k

Špička postapokaliptického žánru, skvelé vozidlové "márovačky" a kaskadérske výkony, na taký rozpočet hodnoverne nadizajnovaný svet, je pravdou, že film má aj hluché nudnejšie momenty, ale rozhodne nepokazia výsledný dojem, pre milovníkov hernej série Fallout ako stvorené ;) ()

milhouse86

Neviem si pomôcť, ale som tu asi jediný, kto si myslí, že jednotka bola omnoho lepšia ako dvojka. Príbeh mi prišiel bizarnejší a čo sa týka záporákov, tí z jednotky sú namakanejší. Zápletka z jednotky mi príde zaujímavejšia, tie naozaj drsné scény boli drsnejšie tiež v jednotke a tak ako som poslednú pol hodinu pri jednotke hltal, tak som tú poslednú pol hodinu pri dvojke čakal na koniec. O tých 15% v hodnotení podľa ČSFD nie je dvojka lepšia, ale podľa mňa horšia ako jednotka. ()

maniak.sused

Pri prvom zhliadnutí som sa dopustil tej osudnej chyby, že som to šiel pozerať vo veľmi unavenom stave, a tak som sa počas polovice scén nachádzal medzi spánkom a bdením. Výsledkom bolo škandalózne štvorhviezdičkové hodnotenie. Našťastie som chybu hneď napravil. Po druhom zhliadnutí to je už čistých päť a po treťom mám chuť dať ešte hviezdu naviac. Bezprecedentný kráľ medzi postapokalyptickými kúskami. Film, kde žiadny záber nie je zbytočný, kde by sa dal každý druhý obraz zarámovať a zavesiť na stenu. Treba povedať, že tak ako mali Amíci pri natáčaní ,,vylodenia na neznámej planéte" v rámci pôvodnej Planéty opíc šťastie, že majú Grand Canyon a jeho okolie, tak mal Miller šťastie, že krajina, v ktorej sa narodil, bola stvorená na takúto lahôdkovú víziu postkatastrofického sveta. Geniálne vyprahnuté austrálske vnútrozemie je jedným z hlavných nositeľov atmosféry filmu. Zďaleka však nie jediným. Oceňujem napríklad to, že záporáci boli skutočne záporní. Vo filme nebola prakticky jediná ich sebaparodická scéna (ako to často v takýchto prípadoch býva zvykom). Vďaka niektorým scénam a záberom bola okolo nich aura skutočnej krutosti a zla. A azda sa nemýlim, keď tvrdím že hierarchicky druhý ,,punkový" zloduch prekonáva aj hlavného ,,sado-maso" záporáka. A Mel Gibson je tu proste frajer a hoci je jeho postava protipólom ukecaného Riggsa z Lethal Weapon, sadla mu nadmieru. Vyjadrovať sa k akčným sekvenciám je asi zbytočné, hovoria sami za seba. Chváliť by sa dali aj výborne napísané a spracované vedľajšie postavy, vrátane psa. Čerešničkou na torte sú viaceré skvelé nápady. Keď už sme pri tom psovi, tak za všetky spomeniem napríklad to, akým spôsobom pes v aute ,,strážil" Maxovho ,,pobočníka". Had ako strážca vrtuľníku bol tiež výborný. Jednoducho, v histórii kinematografie je pár filmov, pri ktorých máte pocit, že ľudia, čo na nich robili, mali vtedy neuveriteľnú múzu... Že ich to neskutočne bavilo... Že všetko, na čo pri tvorbe filmu siahli, premenili na zlato... Bojovník ciest je jeden z takých filmov. Tiež dúfam, že sa raz pri nejakej príležitosti dožijem možnosti zhliadnuť to v kine. A ja ako veľký milovník postapokalyptického sci-fi ešte dodávam: Vďaka ti, George Miller. ()

veverysiak

Ja viem, niekedy sa postapokalyptické filmy točili takto, vtedy sme to žrali s otvorenými tlamami, dnes sa na tom idemem popukať, vtedy si pri tom namlátili držky páni kaskadéri, dnes si to odmakajú za mašinkami šikovní animátori, je tu zreteľný posun vo vizuále, určite ovplyvnený neporovnateľne väčším mešcom v produkcii, efekty sú prepracovanejšie, atmoška akčnejšia a nabitejšia, lenže chýba spirit a charizma Jednotky, chlapi a devy sú príliš vyčančaní a neznesiteľne teatrálni, 30-ročný rozdiel v hodnotení sa zdá priepastný, takže 40%. ()

MaxSVK

Rozľahlá púšť a nekončiaca cesta. K tomu autá a stavby priamo zo šrotoviska a Mel Gibson ako Max. To všetko tvorí nerozlučiteľný základ tohto vynikajúceho post-apokaliptického filmu. ()

Bruce_cz

Proč má tento film hodnocení 80%? Jednička byla nezajímavá nuda, přesto se povedlo natočit dvojku a ještě do ni nalít více peněz a tudíž je i o něco lepší, přesto je to velmi nezajímavý film, ve kterém hraje "sedněme si na zadek" Mel Gibson. To je asi všechno, akce je slušná, ale nikterak převratná, to je snad jediný důvod, proč dát tři hvězdy, ale o nějakou exta pecku se nejedná. ()

DonFrolimo

Klasický příklad toho, že i naprostý béčko, může být dobrým filmem. Nicméně furt je to béčko. Všechnu tu nepřesvědčivost a samoúčelnost ve výstavbě fikčního světa přijímám, vyvažuje ji svižná a koukatelná akce. Ale u trapnosti replik mi už občas síly nestačily, navíc i v těch šťastnějších chvílích, kdy nikdo nemluví, herci vyluzují zvláštní čarovnou blbost. Ta mnohdy pobaví, ovšem někdy je směšná až k nezasmání. Mel aspoň udržuje svou jedinou pózu: já sem drsnej, ale sympatickej kluk, hele... Pro milovníky postapo však nezbytnost vidět. ()

bmx6

Výborný postapokalyptický akční film.Skvělá atmosféra z celého filmu přímo hrčí,akce je taky dost.Melu Gibsonovi jako Maxovi to děsně sekne,má celou dobu drsný výraz.Shání palivo pro svoji káru a munici do své brokovnice.Nádherná krajina.Je to o mnoho lepší než díl první. Záporáci se svými punk účesy vypadají zajímavě.Jsou tam všemožné motorové stroje,buginy,kamiony,auta.Závěrečná honička filmu je nejlepší.Pro mě jednoznačně skvělý film. ()

wick

Nejlepší díl celé série, druhá polovina filmu s pronásledováním Maxe mnohokrát citovaná v pozdějších sci-fi postapokalyptických filmech. ()

clikclikCZ

Celkem kvalitní postapo, oldschool film. Myslim, že v žánrech by mělo být ještě komedie, protože šéfík těch padouchů byl naprosto geniální postava. ()

Delmondo

Postapokalyptický nářez jak se patří. Dokonale šílený Mel, kvalitní hudba a hlavně prostředí pouště vytváří perfektní atmosféru a vrchol celý série. ()

Scaevola

Všechno beru zpět - už chápu, proč musela vzniknout nudná jednička. Úžasně natočené akční jízdy jsou dechberoucí, kostyméři se vyřádili na zdegenerované lidské rase a M. Gibson se pomalu připravuje na svůj výkon skotského nemluvy. Připočítám-li k tomu několik povedených vtípků, nerudnou syrovost zúčastněných a nutný nádech diskoték, hodnotím až neuvěřitelně vysoko. ()

Drakersss

Po skvělém Mad max: Zběsilá cesta a po né tak dobrém prvním dílu jsem byl trošku v rozpacích zda se na druhý díl podívat, odhodlal jsem se a musím říct že toho rozhodně nelituji. Mad Max 2 je ve všech ohledech kvalitnější než první díl, konečně máte pocit že je na světě opravdu apokalypsa a tím pádem se do filmu dokážete daleko více vžít. Mel Gibson také rozhodně nezklamal dokonce mě trošku mrzí že nehrál ve zběsilé cestě. ()

belmonďák

Zhlédnuto tak nějak z povinnosti než se vydám na tolik avizovanou "řežbu" co právě běží v kinech (Šílený Max: Zběsilá cesta )..... no nevím. Co tomu ale nemohu upřít jsou kaskadérské výkony a především závěrečná jízda. Velký Mel Gibson je v tomto filmu prozatím jenom Mel a co se týká jeho hereckého umění tak ho zdárně předčí i jeho čtyřnohý kamarád. ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (více)