Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

qwertasip...

Označení "horor" je zde opravdu na místě, protože sledovat tento film byl pro mě opravdu děsivý zážitek :-) Jedinou záhadou tak zůstává fakt, jak mohla tahle kravina vydělat 240 milionů dolarů? ()

mantisak

Nějak nechápu proč má tenhle horor takový úspěch... Před puštěním tohoto snímku jsem si četl komentáře a většina byla velmi pozitivní (např: skvělá atmosféra, originální nápad, fakt jsem se u toho bál, ... ) mno abych řekl pravdu nic z toho jsem tam nenašel ... kromě jedné scény úplně na konci filmu když se 2 zbývající nelogicky rozdělili a věšli za hlasem do sklepení... tam jsem měl husí kůži i já, ale jedna dobrá scéna na celej film je opravdu málo... těžké zklamání z tohoto hororu ... Dobrej nápad, nízký rozpočet, totálně nudnej horor a i přesto utržil přes 240 milionů $, 3 hvězdy, ale za nelogičnost postav, která neznala mezí bych dal nejradši 2, kterej vůl by asi kopl mapu do řeky, když jsou ztraceni v lese... ()

brasek

Veľmi pozoruhodný snímok. Čaro mu pridáva forma dokumentárneho filmu a silná autentickosť hercov... nuž keď hraješ stres a rev, tak to badať... ale v tomto snímku to fakt vyzerá ako reálne nehrané city. Ako fanúšik hororov môžem len tlieskať. ()

beruskaska

Strach, strach, strach a strach. Nepříjemné, uřvané. Dusná atmosféra hrůzy z nepojmenovatelného to jsou pocity, které mě po zhlédnutí tohoto snímku zůstaly a zůstávají i po letech. Taky narvané kino, které vždy nadskočí při nějaké té hlasitější scéně. Atmosféra husté mlhy takřka od začátku do konce... ()

Texxa

Bojím se moc ráda, a tady jsem se bála opravdu hodně! Ve své době to byla pecka jako hrom, tvůrci přišli s originálním nápadem a budiž jim přán úspěch, který film měl. I když se zpočátku nic moc neděje, atmosféra je dost tísnivá. Od půlky filmu bych už řekla, že téměř děsivá. A ten konec.... Brrrr. ()

Hellen.J.Hell

Za pár dolarů se dá natočit naprostá pitomost anebo i toto.Čtyři hvězdy za děsivou atmosféru.I když znám pár dobrých hororů,málokdy se opravdu bojím.Blair witch je výjimka. ()

TheMe

Horor s velkým H. Ne však, že bych se bál, nýbrž proto, že jsem trpěl jako kapr o Vánocích. Chvála, která film předcházela byla obrovská. Někde cestou ke mně se však zřejmě z filmu muselo to skvělé vytratit. Nevím, možná neumím ocenit "amatérské záběry" chození po lese a nebo jsem filmový negramot. Nevylučuji ani jedno, ani druhé, ale za svým názorem na film si stojím. ()

komediant

Jediný horor po jehož konci jsem měl strach jít spát. Kdyby víc hororů mělo podobnou atmosféru byly jedny z nejlpeších filmů vůbec. ()

Arcisit odpad!

Po deseti letech jsem se k tomuto filmu vrátil a musím se přiznat že to byla největší chyba a pro film to nedopadlo vůbec dobře.Narozdíl od semtimentů mého dětství jsem to nevydržel a z původních 4 hvězd jsem dal odpad. Nechápu jak se mi to mohlo někdy zdát strašidelný nebo se jakkoliv líbit! ()

Afendy

S Paranormal activity nejlepší horor, který jsem viděl a zároveň jediný horor, kterému jsem dal a nejspíš i dám 5*. ()

Venceslao90

Z četby některých komentářů jsem se těšil, až odpálkuju onu slavnou Záhadu Blair Witch. Jenže ono to má hodně co do sebe. Tenhle dokumentární styl natáčení se k tomuhle filmu, nebo spíš dokumentu, dokonale hodí. Tak nepříjemné pocity jsem už dlouho nezažíval. Zejména Donahue mi přišla skvělá. Opravdu velká spokojenost vzhledem k nedůvěře, kterou jsem k filmu zprvu měl. No a navíc ten geniální tah autorů, kteří se vám snaží vnutit fakt, že se to skutečně stalo, i když to není pravda. I já jsem se na toto nechal nachytat a možná je to dobře. ()

MFJD

Jediný film svojho druhu, ktorý si už nepozriem už dlhú dobu. Aj keď ide v úvodzovkách o trapošinu, je to natočené a zahraté tak že to funguje. Podvod ktorý tvorcovia použili, dal filmu nezapomenuťelnú príchuť. ()

Misterioso

Dost dobře si dovedu představit, proč měl tenhle film ve své době takový úspěch. O něco méně pak už dovedu pochopit úspěch filmů, kde tvůrci sprostě "opsali" formu Blair Witch, ale co se dá dělat. Být mi o pár let méně a nevědět jistou informaci (nebudu spoilerovat), asi bych se bál podstatně více. Takhle mě vystrašilo jenom pár vybraných scén, ale jinak jsem se spíše nudil. Dávám 3* (tak trochu z úcty). ()

Mathyen

tenkrát jsem na to šel do malýho vesnickýho kina, seděl jsem v něm jen asi s 5ti lidma, který jsem před tím nikdy neviděl a po projekci musel jít asi 200metrů podél lesa, bylo mi 14 a asi si domyslíte, co mi zahlcovalo mozek... ještě nejmíň dva roky jsem žil v domnění, že film je skutečnost a lesu se vyhýbal, a na Vysočině to fakt není lehký. Mistrovsky vymyšlené, skvěle zrežírované, bravurně a věrohodně zahrané, psychicky týrající a hrůzu nahánějící. Pro mě jeden z nejlepších hororů všech dob a 10/10 ()

Brenda.Ch

Rozhodně odvážný počin, amatérské video party mlaďochů co jdou hledat jakousi čarodějnici, či co... zase další důkaz, že dobrý film nepotřebuje spousty prachů. Děsně jsem se bála, ta kamera udělala svoje a ta jejich izolovanost a gradace hrůzy - výborné. Většinou se po horrorech bojím, jen když se na ně dívám sama - tentokrát jsem byla totálně vystrašená i když jsem se na to koukala s rodinou. ()

okapp

Výtečně uchopeno. Učebnicové hororové gradace, zas a znovu, bez efektů a bez přímé expozice zla. Z prdu kulička, která v naší dospívající generaci decimovala zbytky trampských nálad. Pět hvězd nedávám jen natruc kultu, který se kolem filmu vytvořil. Ta dolarová bublina byla přeci jen přefouknutá, a dost hlasitě splaskla u každého z pokusů o pokračování příběhu. ()

klapqua

Tak, včera som to po mnohých rokoch videla opäť, tentokrát som už nebola sama doma a ani vonku nezúrila búrka a nevyhodilo mi prúd, ale aj tak som sa bála kvalitne a do lesa opäť istú dobu sama nepojdem :D... ()

Templář odpad!

Jestli existuje film, u kterého absolutně nechápu vysoké hodnocení, pak je to právě tento. 72% v době psaní komentáře? Nechce se mi tomu věřit. Vždyť se má přeci jednat o horor! U TOHOHLE se někdo bál??? Trojice pravděpodobně retardovaných představitelů bloudí hodinu a půl po lese a své nudné a nelogické pobíhání točí na věčně roztřesené kamery. To nemluvím o naprosto sadisticky hysterické a uječené hlavní představitelce. Nechápu, jak tohle u někoho může vyvolat pocit strachu, či alespoň tísně. Možná tak záchvat epilepsie. Ve mě to vyvolávalo pouze pocit absolutní nudy a zbytečnosti tohoto snímku. Poprvé jsem film viděl hned po uvedení v ČR v kině a vzpomínám, jak nadšení z filmu všichni byli a já pak seděl v kině a celou stopáž jsem si v duchu říkal, že se už konečně MUSÍ začít něco dít!!! A ono nic. Najednou byl konec a nestalo se naprosto nic! Větší zklamání a frustraci z filmu jsem snad nikdy nezažil. Včera v noci jsem přepínal televizní kanály, abych měl kulisu při práci na PC a ejhle... Blair witch. V nějakém dočasném pominutí smyslů jsem si pak řekl, že tomu dám ještě jednu šanci. Přeci jen uplynulo nějakých 12 - 13 let od prvního (a posledního) shlédnutí, a třeba jsem film jen "nepochopil"... Bože, jak trpce jsem litoval! Snímek je pořád stejně blbý, trapný, nudný a zbytečný, jako před lety! Odpad! Odpad! Odpad! Hnus! Fuj! (PS: Horory miluji, ale tohle fakto horor není!!!) ()

Jack_F.

Jeden z mála strašidelných hororů. Pět tomu v rámci žánru prostě dát musím. A přijde mi nefér tomu dát tři hvězdy a méně a sám přiznat, že sis u toho nasral do trenek, že, golfisto! Asi taky znesvětím nějaký muzikál, protože to je muzikál(pfuj)! Ale je pravda, že vysoká pozornost a mnoho informací kazí projekci....já to ovšem viděl sám, po půlnoci, malý a naprosto podělaný...což už by se asi (bohužel?) neopakovalo. ()

Jason13

Shlédnuto až v roce 2013 (jeden z mých filmových hříchů). Ale tentokrát si víc něž u jiných filmů kladu otázku: Proč ses na to ku**va nepodíval dřív?? Protože po všech různých následnících týhle kultovky mě to nedostalo tak jak by mělo.. :( ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)