Na plný počet to není, ale i tak jsem z Hoffmana měl pocit, že on jako herec už musel být geniální v době, kdy k nám tanky z Východu ještě nedorazily. To v dnešní době u mladých herců nehrozí. On má to nevýslovné kouzlo, že na něj koukat prostě musíte a líbí se mi, že na něj koukat můžeme i do dnes, protože stále točí. Každopádně kdyby neposrali konec a neudělali z toho vymítačskou epopej v kostele, možná by to bylo i za pět. Takhle jsem se hodně kroutil při tý poslední scéně.(10.11.2009)

Vztahove drama z hollywoodu, ked este remeslo malo zlate dno a experiment s remeslom siel ruku v ruke a nie naopak.(15.4.2007)

rozpočet: $3,000,000(19.12.2007)

Šedesátá léta. Škoda, že jsem je minul o celých 30 let. Tenhle film symbolizuje, podle mého, všechno co nám ta doba dala. Odvíjí se v tak krásnem duchu, opírá se o fantastický herecký výkon Dustina Hoffmana. Navíc s krásnou hudbou Simona a Garfunkela. Bezpochyb jeden z nejlepších filmů vůbec.(8.10.2008)

Kult. To je to první slovo, které se rozsvítí v hlavě jak červená kontrolka, zeptáme-li se povolané osoby. Ptám se tedy ve svém okolí, málo kdo věděl něco, spíš málo či nic. Že by kultová aura tohoto kousku nebyla tak břehy přesahující? Nezasvěceně, pouze s chatrnou obsahovou linií, jsem zamířila do blažených dob. Ironie, lehkost, úsměvnost a situační originálnost v první polovině kralují,ale zbylá část nabírá obrátky o 180 stupňů. Dustin ovládá okolí.Hudba neztrácí to správné tempo a hraje nezastupitelnou,ne-li jednu z nejduležitějších rolí celého filmu. Absolvent absolvoval napoprvé na jedničku a má ambice stát se mým nejoblíbenějším předmětem filmového zkoumání.(17.4.2009)

"jednoduchý" příběh v ohromném provedení. Hoffmanův "nesmělý" výkon bezesporu fenomenální, potěšila i hezká tvářička Katharine Ross. Na muziku od Garfunkela se Simonem jsem se tešil, nakonec jí tam nebylo nijak moc, ale nutno uznat, že přesně tam, kde perfektně seděla. No a scéna s pěstmi, bušícími do skleněné stěny kostela v kombinaci s utrápeným výrazem hlavního představitele byla správně mrazivá...Další slova už by byla zbytečná, co dodat - film, který kráčí napříč časem a jistě bude oslovovat i za sto let. Právem.(26.5.2009)

Skvost pný skvělých scén, herců, hudby a tak dále a tak dále... Čirá genialita. A ušák Dustin ;)(31.5.2010)

Co k tomuhle ještě napsat? Absolvent je supr film, od kterého by se dnešní "romantické" komedie mohly učit. Ústřední herecké trio je vynikající, skvěle se doplňuje a nikdo si nekrade film pro sebe. Raketový rozjezd Hoffmanovy kariéry. Režie je naprosto dokonalá, Nichols věděl, co dělá a ty prostřihy v dětském pokojíčku, byly naprosto super. Tady je vidět, že film o sexu se dá vkusně a vtipně natočit i bez sexu. Třičtvrtina filmu je skvělá, skvěle odsýpá, dialogy jsou přirozené a uvěřitelné a je to fakt jako nějaký záznam ze skutečného života. Bohužel ke konci mám problém s uvěřitelností (pokud vím, tak Benjamin s mladou Robinsonovou byli na rande jedinkrát, nějak mi dělalo problém jim uvěřit to vzplanutí) a ani to vyvrcholení se mi moc nelíbilo a nepřišlo mi pravděpodobné. Ale jinak se vůbec nedivím, že je to kult a těžká klasika. Opravdu nestárne, určitě do ní časem půjdu ještě minimálně jednou. 80% PS: O vynikající a geniální hudbě dua Simon a Garfunkel netřeba už psát.(29.10.2010)

Z dnešního pohledu úsměvný film, zub času se na tom hodně podepsal.(30.1.2011)

Mám trochu problém s tím koncem. Jít si za svým štěstím i přes nepřízeň všeho a všech - proti tomu samozřejmě nemohu namítnout ni půl slova, ale zpracování mi uvnitř hlavy trochu drhne, mračím se, přemýšlím, ještě přemýšlím a musím se nakonec přiznat, že ve mě Mrs. Robinson vzbuzovala když už ne přímo sympatie, tak přinejmenším soucit - a právě tahle nejednoznačnost se mi na Absolventovi velmi líbila - Benjamin má totiž do nějakého ideálu dostatečně daleko a rozhodně se jeho chování nedá zcela omlouvat rodinným prostředím a mladickou nerozvážností. Ovšem tohle trvá jen tak do poslední čtvrtiny filmu, kdy z nešťastné paní udělají tvůrci skoro až nestvůru - to abych náhodou nezapomněl, komu mám vlastně fandit. A to se mi přitom i závěr docela líbil, jen mohl být o tolik... lepší. Z technického hlediska jinak musím vyzdvihnout naprosto parádní kameru, k hudbě bych jen poznamenal, že nemám zrovna rád, když hraje v průběhu filmu pár skladeb pořád dokola. 8/10(27.9.2011)

Už jenom za scénu v kostele a ten úplně poslední výraz v autobuse, kdy úsměv přejde. Naprosto zasloužená pohlreichovská samolepka s nápisem "zlatý filmový fond". Ideální pedagogická pomůcka k školní výuce nálady šedesátých let.(12.4.2012)

ocenenia : BAFTA 1968 - Najlepší film(25.7.2012)

Koukat na zmateného Bena je jako sledovat pokusnou myš v bludišti. Odráží se od zdí, občas na nějakou vyleze a když už se poprvé v životě rozhodne sám za sebe a prokouše si cestu ven, zjistí že za jedněmi zdmi je řada dalších. Konec je dokonalý. Jestli to byl happyend... jestli, to byl happyend, tak ten nejrealističtější jaký se v Hollywoodu kdy zrodil. Simon s Garfunklem, Hoffman, humor, vše na jedničku. Absolvoval na výbornou.(28.1.2014)

Schizofrenický film ktorý sa skladá z dvoch časti. Prvá pôsobí ako romantický film a zaoberá sa pocitmi neskúseného mladíka (ktorého hral vtedy 30 ročný Dustin Hoffman, zahral to dobre ale vek sa mu nedalo uveriť). Druhá časť však otvára temné zákutia sexu, posadnutosti a zvrhlosti čo mi v komerčných vodách filmu na rok 1967, príde viac než len kontroverzné. Ide o jeden z mála romantických filmov ktoré mi prídu v skutku originálne.(10.8.2017)

Prvá polovica filmu s Mrs. Robinon bola geniálna, Hoffman a Bancroftová boli dokonalí, ale v druhej polovici s Miss. Robinson sa Hoffman začal spravať tak trochu ako retard (na Berkeley) a ja som mu to proste neveril. Navyše S&G mohli zo svojho repertoára použiť trochu viac piesní, Sound of Silence je síce parádna, ale keď hraje 3-4 krát za film, tak to začne nudiť. Každopádne ani to ma však neodradí od plného hodnotenia.(21.1.2007)

SPOILER! Kluk, 21 let, absolvuje, znechucen prostředím, otravnými rodiči, otravným světem okolo, ubohá alkolholička jej svádí, on, panic, nakonec neodmítne, spí s ní, několikrát, hodněkrát, jen kvůli sexu, její muž, klade mu na srdce, ať si užívá, on si tedy užívá, s jeho ženou, příjde jejich dcera, on dělá, že ji nechce, nesmí ji chtít, ona je z toho na prášky, on se do ní zamiluje, ona se do něj zamiluje, všechno se pokazí, on však neztrácí naději, otravuje ji, přemlouvá ji, chce si ji vzít, chce si vzít, chce si ji vzít, bere si ji někdo jiný. Elaine! Elaine! Elaine! Elaine! Elaine! Elaine! Elaine! Elaine! Ben!!! Absolvování absolventa tak bylo absolutně příjemné a katarzivní. Výborný Dustin Hoffman, ještě lepší Anne Bancroft s Katharine Ross a výbornou hudbou Simona a Gurfunkela, která jen vytvářela takovou snovou až nadliskou atmosféru. Ačkoliv kamera nebyla mnohdy ideální a hluchá místa se našla, Ben v potapěčském na dně bazéna dokonale vystihl celý film.(3.10.2008)

(Najprv sa z toho musím spamätať.) (28.11.'08, ntb) Absolvent je jeden z mála filmov, pri ktorom som si uvedomil, že to, čo chcem robiť, má zmysel. Tento film je dokonalý snáď vo všetkom, čo v ňom je. Od geniálneho Hoffmana, cez perfektnú kameru (!), strih (!!), až po úžasný soundtrack (!!!). Spracovanie témy je o to pôsobivejšie, že sa odohráva v rýchlom tempe, čo je mi pri podobne ladenom snímku takmer záhadou. Jeden z najlepších filmov, čo som kedy videl. Bez servítok. (29.11.'08)(29.11.2008)

Nesmělý (a mladý!) Dustin Hoffman se spustí s nesprávnou ženou, což roztočí kolotoč událostí, které budou mít neblahé následky na jeho budoucnost. K dokonalosti dle mého Absolventovi něco chybí, a to i přesto, že soundtrack od Simona & Garfunkela je našlapaný odshora dolů, škoda jen, že není o něco pestřejší. 80%(20.2.2009)

-"Přátelé, tento výjimečný mladý gentleman vám předvede pozoruhodné, skvělé a odvážné kousky ve vodě hlubší než 2 metry!" Prakticky dokonalá, nápaditá režie. A jestli je toto v nějakém smyslu "romantická komedie", tak je to také romantická komedie číslo 1. Nejradaději mám tu bizarní scénu z oslavy u bazénu, se vším tím legračním poskakováním a suchým vtipkování pana Braddocka. A že se mi sem zase plete Sněhurka a sedm trpaslíků - paní Robinsonová/Zlá královna: super, slečna Robinsonová/Sněhurka: nuda.(28.2.2009)

V 500 Says of Summer říkali: "...and total misreading of the movie The Graduate." Říkal jsem si - co je na tom k nepochopení, ten film jsem už viděl a je to jasná romantická komedie. -- Ale není. Absolvent je mocný film o odpovědnosti a dospělosti. Krásné 4*. Snad jen toho Simona a Garfunkela mohli ubrat - leckdy bylo znát, že hrají jen aby hráli.(23.8.2010)

Klasicka klasika, ktorej opakovane zhliadnutia len pridavaju na krase :) 4,5/5*(27.4.2012)