Půlnoční expres

Snímek Půlnoční expres, natočený podle skutečných událostí, přináší drásavý příběh mladého amerického turisty Billyho Hayese (Brad Davis), který byl v Turecku zatčen za pokus o pašování hašiše. V brutálním tureckém vězení, kde vládne právo silnějšího, potkává řadu dalších vězňů včetně Američana (Randy Quaid), Angličana (John Hurt) a Skandinávce (Norbert Weisser). Zkorumpovaný právní systém z něj udělá exemplární příklad a i kvůli neúspěšné mezinárodní diplomacii je odsouzen k dlouholetému trestu. Billy je nucen uprchnout „půlnočním expresem“ (vězeňský slang pro útěk), aby si zachránil holý život. (Cinemax)

animaxis

Silné vězeňské drama, které podmínky tureckých vězení vyobrazuje velmi drsným způsobem a které vás prostě donutí hlavnímu hrdinovi fandit i přesto, že si za své uvěznění v může v podstatě sám. Půlnoční expres je špinavý v nejčiřejším slova smyslu. Bradu Davisovi tu věříte každou emoci a doufáte, že se z té hrůzy dostane co nejdříve. Ostatní herci tu vlastně příliš prostoru až na minimum nemají, ale například ostatní vězni tu působí víc, než uvěřitelně. Scénář je sice oproti skutečným událostem podle všeho poněkud extrémní, což ale filmu samotnému nic neubírá, naopak mu to přidává pořádnou dávku napětí. ()

HorrFi

Ok tohle mě úplně zničilo.. řekl bych, že to je nejdrsnější a nejsyrovější vězenskej film co jsem kdy viděl.. jeden z těch filmů při kterých mi fakt nebylo úplně dobře a zároveň kvalitní řemeslo.. ()

Radiq

Hlavně první polovina mě docela pohltila a hlavní představitel Brad Davis byl docela sympaťák - divil jsem se, že neprorazil dále, ale asistovaná sebevražda předávkováním drogama kvůli HIV mluví jasně. Turecké vězení na jednu stranu pohoda, že tam mají takovou volnost, ale na druhou stranu pěkná díra se vším všudy. Ve filmu je to prý vykreslené mnohem horší, než to ve skutečnosti bylo, ale je mi jasné, že původ to někde mít musí. V druhé polovině se to tak nějak zaseklo (v podstatě pokusem o útěk to tak nějak vychladlo) a následné šílenství a pobyt mezi ostatními blázny už bylo jen čekání na konec. Škoda, že jsme se nedozvěděli, jak to dopadlo s Maxem (kterého parádně stvárnil John Hurt), ale asi vlastně nebylo třeba říkat, protože to vypadalo dost jasně. Byl to zajímavej filmovej zážitek, který ale v dnešní době je už někde jinde, než kdybych to viděl tenkrát. Za jedno skouknutí stojí, i když nevěřím, že ho ocení všichni. ()

eJacques

...Dechberoucí, opravdu přesvědčivé podání... Hudba právem oceněná Oscarem... Podle skutečné události (knihy napsané samotným pravým Williamem Hayesem), ovšem knižní předloha se v mnohém liší, za což mnozí film kritizovali, včetně Billa Hayese... ()

chelseaman22

Neuvěřitelně nudný příběh trestance z ankarského lochu. Džon Lennon skepticky vrhá přes okuláre pohledy na své spolunocležníky, jež kují pikle na osedlání půlnočního expresu, jež jejich pozadí odveze to krizí deprimovaného řeckého království. Vrchní bonzák přijde o rádio, za což dostane Džon se svojí Joko Voko do xichtu, zatímco miláček publika napíchne hlavu sádelnatého dozorce na vkusný věšák z istanbulského předměstí. 35% ()

Motinski

Nečakajte Shawshank ani nič podobne ladené, toto má bližšie k Siegelovi. Tiež veľmi intenzívny zážitok, surový a drsný v najčistejšej forme bez akéhokoľvek pozlátka. Polnočný Expres dokázal vyvolať nepríjemne pocity, súcit k hlavnej postave a na konci vo mne rezonoval ešte pekne dlhú chvíľu. ()

senor

....aneb návod pro americké idioty jak se obstojně turecky naučiti. Alan Parker natočil už pár lepších filmů. Brad Davis obrovsky přehrává a navíc šilhá. K jeho postavě jsem necítil sebemenší sympatie. ()

Ryuuhei

Povedené drama z vězeňského prostředí s netradičním zasazením do Turecka a ne zase tak moc velkým soustředěním na útěk, jako na nejistotu, jestli se hlavní hrdina vůbec kdy dostane ven. Ale bohužel, film jinak ničím nevyčníval a do žánru nevnesl žádné nové světlo. ()

Lachtaan

Tématikou mě Midnight Express lákal už jen proto, že jsem nedávno viděl Dárek do cely č. 7, co mě naprosto roznesl na kopytech a čekal jsem od tohoto staršího a stále dobře hodnoceného kousku podobný zážitek. Bohužel tady se absolutně zapomnělo na prokreslování postav, a to nejen hlavního hrdiny, ale i jakéhokoli z tureckých "záporáků". Z vězeňských filmových děl, co jsem viděl v posledních letech (a že je mám rád opravdu hodně), nejslabší kus. Škoda. [viděno na Netflixu 11.6.2023] ()

rockwoman

"Cítím, že osamění je fyzická bolest, která bolí úplně všude. Nemůžeš jí izolovat do jedné části svého těla." ...Nic pro citlivé povahy a přesto jsem si Půlnoční expres nemohla nechat ujet. Byla to drsná, odporná, špinavá jízda, ale vydržela jsem jí od začátku až do konce. Brad Davis za to stál. Znovu už bych do ní ale nenastoupila, jedno svezení mi bohatě stačilo. Ještě teď mám nepříjemné pocity. ()

hanagi

Že prý trocha matroše pro kamarády - ha, ha, to určitě! Ty čtyři roky jsem mu vlastně přála, i v těch drsných podmínkách. Za takovou „blbost“ by zaplatit měl. Ale dožít zbytek života v pekle a bez jakékoliv naděje? To už je absolutní trest, který člověka semele a nedá mu ani nejmenší šanci na nápravu, naopak, činí ho horším. Poslední část v katakombách, mezi pološílenými vězni, je jako rána palicí do hlavy. ()

Antek

Alan Parker má neskutečný talent vniknout divákovi pod kůži a vytřískat z něj všemi dostupnými prostředky i ty nejskrývanější emoce. Nejtypičtějším příkladem je právě Půlnoční expres (především díky strhujícímu výkonu Brada Davise -- výkon, který by si zasloužil alespoň nominaci), krutý příběh, paradoxně pojednávající o naději. ()

zaseprd

"Nejlíp uděláš, když odsud co nejdřív vypadneš. - No jo, ale jak? - Chyť půlnoční rychlík. - Co je to? - To není vlak. Jen vězeňskej slang pro ... útěk. Jenže tady nestaví." Ideální látka pro ty, kteřý chtějí zkusit štěstí v pašování drog. ()

Tomesh

Maximální řež, zejména úvodní scéna z letiště je nadpozemská. Půlnoční expres není nablýskaný jako Shawshank, ale možná je víc uvěřitelnější. Naočkován tvrdým zacházením z jiných vězeňských filmů bych neřekl, že by tady brutalita vévodila, ale prdel to rozhodně nebyla. Velká škoda neskutečně hrajícího Brada Davise, který později umřel na AIDS. Svým projevem a vizáží mi trochu připomínal Brada Pitta a když se smál, tak Kurta Russela. ()

JohnSmith

Dost reálný pohled na turecké vězení, zvlášť oddělení pro nesvéprávné vězně bylo drsný. No jo,pašovat fety se nevyplácí. Jen ten konec mi přišel až dost nereálný. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker