Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

LEATHERFAC

Vážení přátelé, Forrest Gump divokého západu a vzhledem ke vzniku obou filmů, je jasné kdo se kde inspiroval. Nic proti této formě, jenže já asi raději ten "smrtelně vážný" západ. Třeba i v Tanci s vlky jsou taky prvky humoru, ale je to ten humor jemný, přirozený, patřící k životu a tudíž i k divokému západu. Malý velký muž je ovšem už místy regulérní parodie. Což je pro mě osobně právě asi ten problém - obzvlášť proto, že jinak se tváří zároveň jako vážný film s dramatickým poselstvím. A já hybridy nikdy moc nemusel, u filmů obzvlášť. Jakoby se tvůrci neuměli rozhodnout co vlastně točí... jestli regulérní parodii, a nebo film který má diváka oslovit hlubším poselstvím. Takže výsledný pocit? Rozporuplný... ovšem skvělý Hoffman za to opravdu nemůže... Mimochodem pokud hraje opravdu i toho 120ti lettého dědoucha, pak klobouk dolů před maskéry filmu... ()

KoRner

Na začiatku komédia, na konci nahliadnutie do svedomia amerického národa. Hlavný hrdina hľadajúc svoje miesto vo svete takým stretne veľa slávnych ľudí Divokého Západu a je svedkom nejednej udalosti, na ktoré sa už dnes Američania snažia zabudnúť. Film sa môže zdať kratší najmä kvôli naozaj vtipným hláškam, ktoré mi síce do takéhoto westernu s takouto vážnou témou veľmi nesedeli, ale zase mi tak zbehol rýchlejšie. ()

xaver

Zajímavě pojatý snímek, kdy historický děj vypráví přímý účastník toho, co se ve filmu odehrává. Poslední žijící účastník porážky Sedmé kavalerie pod vedením generála Custera a jediný z bělochů, který masakr přežil. Dustin Hoffman ve filmu exceluje, ale skvělá je i režie Arthura Penna, který se snažil divákovi maximálně přiblížit tehdejší dobu, což se mu myslím celkem podařilo. Jinak poměrně drastický snímek, např. masakr indiánů a následně zmasakrování Sedmé kavalerie, je místy odlehčen originálním humorem. Film je taky určitou sondou do svědomí Američanů, kteří svoji velkou, svobodnou zemi vybudovali na ukradené zemi, zborcené krví jejich původních obyvatel. Z tohoto hlediska působí snímek tak trochu masochisticky. Nic to však neubírá na jeho kvalitách, naopak působí o to věrohodněji. Každopádně je to jeden z nejlepších filmů 70 let minulého století. Takže bez váhání 5*. ()

Nassau

Určitě zajímavý film, ale natočený způsobem, který mě během prvních cca 80 minut dost nudil. Nebýt výborné postavy "dědečka", nevím, jestli bych byl schopen film dokoukat. Druhá část dobrá. Celkově jsem ale čekal víc. (65%) ()

Jezinka

Musím říci, že je to celkem důstojný přepis knihy, ale rozhodně postrádá její cynismus. U knihy jsem se smála, film u mne žádné emoce nevyvolal (mimo dětství, kdy jsem omylem viděla jen ten masakr žen a koní a nemohla jsem si to srovnat v hlavě v porovnání s mayovkama). Myslím, že je velká škoda, že některé momenty vynechali, ač k nim byl náběh - Olžin syn a Custrova paruka. Ve své době to asi byla bomba, ale dnes film působí zdlouhavě a místy nudně (obecně považuji 70. letá co se týče westernu za nejhorší). ()

klúčik

Tento film, keď som ho videl prvýkrát, tak sa mi nepáčil, lebo som bol naučený na iné westerny. No po ďalších reprízach som si vychutnal herecký výkon Hoffmana. Dávam mu 70% ()

klukluka

Tohle byla, je, a vždycky bude neskutečná podívaná. Kdybych měl vyjmenovat 5 filmů, které se musí zachovat pro příští generace, Malý velký muž bude jedním z nich. Stejně by to dopadlo, kdybych se měl rozhodnout jen pro tři. Filmová báseň, óda na moudrost a ryzí pravdu. Jsem dojatej, plácám... ()

Wally

Pořád jsem měl pocit, že se koukám na starší verzi Forresta Gumpa...akorát tento hrdina nebyl vůbec klaďas a nebyl ani sympatický...měnil strany jak ponožky a to se mi prostě nelíbilo.... ()

Zagros

Forrest Gump po indiánsku, tak na mě působí Malý velký muž. Hlavní hrdina byl bezvýznamný prosťáček, který všude byl a všechno zažil. Ničeho se aktivně účastnit ani moc nechtěl, jen se nechal vláčet osudem a byl chvíli tu a chvílí jinde a než se stačil rozkoukat, už ho to odválo opět někam jinam, často přímo na opačnou stranu k nepřátelům. Jen se změnilo prostředí a dějově se to přesunulo více do historie, do období Divokého západ, rovnou do střetů Indiánů a bílých mužů. Oceňuji výpravu, herecký výkon Dustina Hoffmana a občasnou povedenou scénu. Jako celek mě film ale moc nebavil. Podobně jako s Forrestem Gumpem mám problém s příliš bohatým životem hlavního hrdiny. Kdy toho zažívá až moc a ve svých dobrodružstvích jen tak klouže po povrchu. Navíc se celou dobu tváří, že se ho to netýká a moc ho to nebaví. Stejně jako to moc nebavilo ani mě, slabší tři hvězdy. ()

Han22

Malý velký muž byl jedním z filmů, o kterých básnila moje máma, která jinak westerny neměla ráda a já ho viděl až nyní. Je to v podstatě  historie divokého západu v kostce, kterou vypráví 122letý (výborná maska!) Hoffman novináři. Ze začátku je to takové lehké, vtipné, s ironickým nadhledem. Bílý mladík vyrůstá u Čejenů (neboli lidských bytostí) s moudrým dědečkem, učí se jejich zvyklostem, je tu kluk se kterým se nesnáší. Po příchodu do civilizace poznává devatero řemesel, zkouší být věřícím, prodává falešnou medicínu, stává se pistolníkem, obchodníkem, ožralou, poustevníkem či armádním zvědem. Potkává postavy, které se mu v průběhu let vrací do života (třeba Divoký Bill) a znovu a znovu se vrací k indiánům. Je to výborně zahrané (nejen Hoffman, ale především Chief Dan George), skvěle natočené, nechybí i jedna velkolepá bitva na konci. A někde po půlce se nad vtipnou komedie začne smrákat, když se objeví pološílený generál Custer a začne štvanice a vybíjení indiánů, vrcholící masakrem u Washity u kterého mě tekly slzy proudem. Místy vtipné je to až do konce, ale nad tím vším je hluboká hořkost nad osudem národa, který byl a dodnes je příliš hrdý, na to aby se bránil, křičel a připomínal svůj osud. Proč se dneska řeší neustále jistě kruté otroctví černochů, ale o mnohem horší genocidě indiánských národů se mlčí? Každopádně mě to absolutně rozsekalo, 5* a western roku 1970 je zcela na místě. ()

cab

Velky maly pribeh, kde se hrdina nehrdina (uzasny Dustin Hoffman) prodira napric Divokym zapadem. Jednou je dole a jednou nahore. Podruhe s indiany a napresrok zase s belochy. Nekonvencne pojaty western na tehdejsi dobu a smekam klobouk. 75% ()

Scevola

Dustin Hoffman zaziaril v roli "praotca" Forresta Gumpa kde mozme sledovat jeho smutno vtipne pribehy na pozadi "spolunazivania" bielych s indianmi. 7/10 ()

Stružák

Malý velký muž mi moc nesedl. Westerny mám obecně rád, ale tohle bylo překombinované. Dustin Hoffman je chvíli indián, chvíli voják, chvíli tohle, chvíli tamto – a přitom nic pořádně. Naprosto zbytečná mi přišla také celá ta vyprávěcí část (tedy začátek a konec), nesedla mi hudba ani herci. Na druhou stranu, nuda to vyloženě není, o děj není nouze; jenom se neděje nic souvislého a smysluplného… ()

Hanys_

Chvíli komedie, chvíli emocionální masakr. Hoffman v mnoha polohách (a v každé vynikající - kde se sakra poděla nominace na Oscara?) nás provede svým hodně zajímavým mládím na Divokém západě. Takže to přirovnání Westernový Forrest Gump na tenhle film rozhodně sedí. A věřím, že spousta Amíků v kinech zažívala při sledování vyvravžďování Indiánů slušný šok. 8/10 ()

Mleako

Netradiční pohled na divoký západ očima obyčejného chlapíka, který dělá, co může, jen aby přežil. Skvělý Dustin Hoffman v hlavní roli má v zádech neméně dobrou režii a celý film provází krásná hudba. Jasných 5* ()

Lionheart

Westernová legenda o životě jednoho normálního chlapíka mezi Indiány, pak zas bílými, pak Indiány, atd. Nečekal jsem, že výborná knížka půjde převést do filmové podoby s takovou lehkostí a přirozenosti. Hoffman opět exceluje, ale to není nijak výjimečné. Škoda, že nebyl zpracován i trochu horší 2. díl. ()

Greny

Hlavní postava je vystavována neustálým náhodám a příběh se právě díky náhodám rozvíjí, ale i tak se nenápadně drží jedné linie vyprávění. Každopádně Hoffman je v každé své roli neuvěřitelně přesvědčivý a celkově film podává netradiční obraz o dobývání Divokého západu. ()

vander19

Čakal som klasický western a konflikt medzi pôvodnými obyvateľmi a novoosadlíkmi USA. Lenže film začína podivne v súčastnosti. Starý pán Jack Crabb vypráva novinárovi svoj životný príbeh a keď ten ho zastaví jednou blbou poznámkou spustí svoj skutočný príbeh. Príbeh o indiánoch, života medzi nimi, ich zvyky, kultúru. V roly mladého Jacka vidíme mladučkého sympoša D. Hoffmana. Dej zaujímavo skáče medzi "civilizovaným životom" Jacka a jeho životom medzi indiánmi. Vždy mu osud ukázal cestu medzi dvoma odlišnými kultúrami. Raz sa ocitá ako alkoholik, podomový predajca, obchodník s textilom v civilizácií a o chvíľu nato, ho život zaveje znovu do lovíšt, kde musí skoliť bizóna, zajaca poprípade kačicu. Nie je to ten typický western alá C.Eastwood. Má časti, ktoré sú humorné, ale aj smutné. Prestrelky strieda nepochopenie Jacka, prečo vlastne biely musia len tak kántriť domorodcov, zabíjať ženy a deti. Osud mu dokonca predurčí dostať sa ku najslávnejšej bitke indiánov, kde porazili bledé tváre u Little Big Hornu. Netradičný western, ktorý tradične kráľovsky zabaví. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh