Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

Grázl83

Geniálně vtipná westernová komedie, včetně výkonu Dustina Hoffmana. Nejvíc mě pobavil zpátečník, Caster a teplý indián. ()

Peťko

Geniálne jednoduché a geniálne zároveň. Hoffmanov výkon si zasluhuje najhlbšiu poklonu. Nie je jednoduché predviesť v jednom filme kompletnú paletu ľudských emócií a neprehnať to ani v jednom prípade. Z vedľajších postáv je nutné vyzdvihnúť hlavne výkon Dan Georga. Jeho hlášky sú proste nezabudnuteľné a utkvú v pamäti na veľmi dlhý čas. Z objektívneho pohľadu je však nutné podotknúť, že indiáni sú tu vykreslovaný až príliš pozitívne a v celom filme nie je výrazná kladná biela postava, teda okrem hlavného hrdinu. ()

Lancer

Někdy nechápu motivace hlavního hrdiny, když se pořád zmítá mezi bílými a indiány a nemůže si vybrat tu správnou stranu, až to stojí mnohdy někoho život. Ale nakonec musím připustit, že je to zkrátka dobrej film. ()

joseee

Priznám sa, že od takého slávneho filmu som čakal trochu viac. Napriek tomu, že to točili v autentickom prostredí, Indiáni sú zobrazení na úrovni Winnetoua. Verím, že kniha bude o dosť lepšia. Ale teraz aspoň viem, čo kopíroval Kevin Costner keď tancoval s vlkmi... ()

miza

Jestli měl za totality tento film ukázat pravou Ameriku,tak ukázal jen jednu věc. Jak skvělý je herec Dustin Hoffman.Byl to jeden s těch nejlepších westernů který se tu z produkce USA objevil.A ani jej nikdo nestříhal (asi) jak bylo zvykem. ()

milhouse86

Skvelá stará dráma so skvelým Dustinom Hoffmanom, ktorá sem-tam prechádza do komédie, ba priam až do paródie. V rámci drámy niečo porovnateľné s Tancom s vlkmi, či už po obsahovej, alebo kvalitatívnej stránke. Čo sa týka humorných zložiek, tie sú servírované len tak mimochodom a hlavne nenásilne a inteligentne. Napriek svojej dĺžke vôbec nenudí, napriek svojmu veku pôsobí veľmi mlado, keby tu Dustin nevyzerá tak mlado, tak neuverím, že je to film z roku 1970. Zaujímavý pohľad do americkej histórie očami indiána (či belocha). ()

Leník

Ne že bych se u toho filmu nudila, ale výsledný dojem je dosti rozpačitý. Nevím, co vlastně tvůrci zamýšleli - výpravný příběh líčící určité období americké historie nebo parodii? Protože některé postavy byly spíš jako karikatura - generál Custer, Malý kůň, místy i Divoký Bill a Mrs. Pendrake... Nic proti nadsázce, ale to neustálé náhodné potkávání se hlavních postav taky bylo trochu přitažené za vlasy. Když tak o tom přemýšlim, tři hvězdičky dávám jen z úcty k Dustinu Hoffmanovi. ()

RyxiraAmy

To, co ze začátku vypadalo jako klasická hollywoodská limonáda ve stylu Robin Hood: Král zbojníků, se ve druhé polovině proměnilo v procítěné líčení krutého osudu amerických indiánů, na kterém nic moc nezměnilo ani slavné vítězství u Little Big Horn. Překvapivý, nikoli však nevítaný obrat. Je příznačné, že osudy jednoho národa jsou líčeny skrze ve své podstatě bezvýznamnou postavičku Jack Crabba, člověka žijícího okamžikem s jakousi magickou přitažlivostí pro dobrodružství. Jeho duševní růst je však dobře patrný; z naivního prosťáčka dospěl v muže odhodlaného pomstít smrt těch, které miloval. Z tohoto důvodu snímek náhle dostává jakýsi hlubší smysl, nabízí zamyšlení a dává podnět ke zpytování svědomí. A člověk k životní historii Malého velkého muže přistupuje podobně jako onen mladý novinář; na začátku skeptický a uštěpačný, ke konci dojatý a zahanbený. ()

brasek

Jeden z najlepších westernových snímkov všetkých čias. Krásne zosúladené dobrodružstvo z Divokého západu. ()

Aidina

Co všechno se dá prožít za sto dvacet let? Celkem hodně, chvilku být indiánem u kmene Čečenů a pak zase bílým pistolníkem, užít si života jako spořádaný osadník ale také jako ožrala. Jedna etapa života se ukončí a otevírá se další. Jack Crabb nám vypráví svůj příběh, velmi krásně a lidsky. Občas nechybí ani humor ale ani tragedie. A tak děkuji malému velkému muži - Dustinu Hoffmanovi za tento nádherný snímek. Mimochodem, když se promítal tento film v dobách Československa, pamatuji si ty hrozné dlouhé fronty u kina. ()

Merenre

Málokdy (spíš téměř nikdy) se stává, že film je skoro tak dobrý jak knižní předloha. Díky hoffmanovi a skvělé režii se to tentokrát povedlo. ()

v.indruchova

Tato věcička mě neodrovnala, ale zaujala. D.Hof.. byl v této roli úžasný a dával filmu neuvěřitelné kouzlo. Film k zamyšlení i k pobavení. ()

MorraEddie

Po celý film jsem se nemohl zbavit dojmu,že sleduji Forresta Gumpa jen je jeho příběh zasazen do dob indiánu. Hoffman hraje slušně,ale jako herce ho nemám rád a moc dobře se na něj ani nedívá. Je pravda,že film je zcela bez emocí. Malý velký muž to prostě bere všecko celkem v klidu a to se mu dějí jen ty nejhorší věci. Usmál jsem se snad jednou,proto to nepovažuji za komedii,ale jen průměrný westernový film. ()

LencaN

Smršť životních událostí podaná s nesmírně svérázným inteligentním humorem. A někdy to byla prostě jen sranda. Hoffman byl úžasný, jako by se se vším co dělal ztotožňoval. Od mladého chlapce, který se otrkává s novou indiánskou rodinou nebo jako lišák, co chce potrestat generála Custera, který tady byl skutečně pořádný slizoun a blázen. ()

vinnetou500 odpad!

Oh, nevím, jestli je to nějakým momentálním prázdninami znuděným citovým rozpoložením, každopádně mě ten film celou dobu štval. Neviděl jsem tam vlastně snad nic, co by se mi na tom líbilo, připadalo originální, či tak něco. Přijde mi blbý dát westernu z top dvacet (westernů) takové hodnocení avšak krom toho, že film nepřekvapil mě naštval některými svými prvky. Především jde o indiána gaye, to jsem fakt zíral, pak triosoulož v jednom stanu a konečně všechny "akční" scény, který se hodily spíše do komedie. Navíc vyprávění mi celkem připomínalo Foresta, ale toho už jsem viděl, takže taky žádný plus. Nějak mi to celý nesedlo..... ()

Radek273

Americký western s indiánskou náplní, kterému naprosto neslušela komediální složka. Pravda, vážněji brané snímky tohoto tématu už dnes existují také, ovšem nezbývá než se divit, že pro tehdejší dobu nebylo přínosnější ztvárnění skutečného seriózněji braného (velko)filmu, namísto smyšlení karikaturní postavy ve stylu "Stoletého staříka", které tu snad chybělo už jen to skutečné okno, z něhož by Hoffman nakonec vyskočil a zmizel. Ovšem "Záře" byla kouzelná, to se musí uznat! ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh