Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Tomulka

Vynikající drama. Nejlepší je jak se ta ponorka pučí pod velkým tlakem vhloubce fakt hodně dobře povedené. Herci dokonale zahráli byl jsem vtáhnut děje. ()

frenkie

Das Boot není možná tak nablýskaný jako jeho američtí, o dost mladší kolegové, ale je zase maximálně realistický. Hlavní náplní děje zde opravdu není nějaký heroický boj za vůdce a vlast, ale boj o život, o přežití pekla zvaného mise v ponorce. Velmi se mi líbilo, kterak je to v plavidle zařízené, jak je vše stísněné - krásně to ukazují scény se stolem, který vyčuhuje do chodbičky, jak se potraviny skladují, kde to jen jde, spaní na směny atd. Jürgen Prochnow ve své roli lidského, až nevojensky se chovajícího kapitána, působil poměrně jistě. I ostatní členové hereckého ansámblu, kde tu a tam někoho poznáte z později natočených filmů a seriálů, si odehrály svoje. Akční scény jsou dostatečně dynamické a pěkně ozvučené, ze zbytkem je to o trošku horší. Viděl jsem director's cut a délka tohoto opusu(cca 3 a čtvrt hodiny) je prostě moc a chvílemi se neubránite lehké nudě. V tomto bych viděl jedinou slabinu tohoto skvělého klaustrofobického thilleru. P.S. Ten konec je paradox jak prase. Kdo viděl, ví co tím myslím. ()

surprise

Opus magnum německého válečného filmu a nejen německého. Režisérská verze je citelná, neboť strávítě přes tři hodiny ve stísněné ponorce a budete trpět, radovat se a doufat spolu s vojáky - a teď pozor - německé armády. Nevídané, neokoukané, strhující. ()

Henriette

Někdy ani nemáme ponětí, nakolik film může být "umělecký"; nakolik může být "originální, nakolik může být "vzrušující". A právě takovým je Das Boot. Skvost z osmdesátých let, který ohromuje i dnes. Tento snímek je strhující, avšak ne v dnešním (nesmyslně akčním) pojetí tohoto slova. Je skromný, tichý a pomalu plynoucí (doporučuji nezkrácenou verzi). A je poetický. Das Boot nepřekypuje nadutostí, neospravedlněným patosem a přemírou akce. Kapitán málo mluví a hodně přemýšlí a v tomto duchu se nese celý film. Přináší nám reálný a opravdový pohled na lidský úděl, na lidskou tragédii. Vypráví nám o mužích "ideologicky zformovaných" (1. důstojník) a hlavně o mužích zformovaných vlastním přesvědčením (Kapitán). Je to umělecké dílo, kterému není co vytknout. Dokonale propracovaný do těch nejmenších detailů, dokonale ucelený. Nejvíce jsem byla uchvácena hereckými výkony a hudebním doprovodem. Po shlédnutí jsem se dostala do zcela jiné dimenze, co se týká divání se na filmy a jejich hodnocení. Das Boot je Uměleckým dílem. ()

Matej031

Das boot je prostě fenomenální film, který je dlouhý 216 minut a po celou dobu je záživný a nepřestane bavit. Filmu velmi prospěl dobří scénář a krásná hudba. Ponorku jsem sledoval originálu i dabingem, originál je rozhodně lepší. ()

AnimalMother

Široko daleko nejlepší ponorkový film všech dob a nejlepší film Wolfganga Petersena. Strašlivá klaustrofobní atmosféra doplněná o trochu té ponorkové nemoci. Celé té absurditě války ala Apocalypse Now od Coppoly, nasazuje korunu dechberoucí konec. Perfektní (bohužel docela dost zapomínaný) film a těch 216 minut uteče jako lusknutí prsty. ....velká škoda že Prochnow nakonec neudržel rozjetou kariéru a sklouzl k filmům poněkud jiné úrovně. ()

Otan

Němečtí tvůrci se čas od času s něčím vytasí a Ponorka je hodně slušné dílo.Jsem vždy zvědavý jak němci přistupují pro ně jistě choulostivému tématu a musím to velice ocenit.Kdo neviděl,měl by tak určitě učinit. ()

Poga

Petersen v najlepšej forme. Dlhý film, kde nie je ani jedna scéna zbytočná. Hustá atmosféra, podmanivý a silný príbeh. Skvelý film, plných 100% ()

jerrik7

Výborný film. Jen jsem se nemohl zbavit dojmu, že se ti Němčouři chovají nějak americky velkoryse a rozevlátě. ()

GCaesar

Máte-li za život jen jediný film o válce na moři, pak vězte, že to je právě tento. Nebyl a možná snad ani nebude natočen pravdivější film zobrazující utrpení Šedých vlků, posádek železných rakví, jichž, jak se praví v úvodu filmu samotného, přežila válku ze 40 000 jen čtvrtina. 50 mužů se tísní v břiše ponorného člunu, drceného masami vod a pronásledovaného hladinovým loďstvem a letectvem. Na rozdíl od torpédoborců však nemá nikdo na palubě ponorky při zásahu v hloubce kolem 200 metrů sebemenší naději na přežití. ()

mr.okurek

Po zhlédnutí mám svíravý pocit, což jen potvrzuje dechberouící atmosféru a výborné herecké výkony. Více než tři hodiny jsou opravdu úctyhodné porce, kterou ne každý zkousne, ale ten kdo vytrvá neprohloupí. Máte-li jen trochu rádi válečné filmy, nebudete litovat. ()

dauby

Tohle že je válečné drama? Drama má mít nejenom dramatický děj, ale i dramatický spád, a tenhle film se vleče jak smrad. Celkem nezajímavý film; zatím všechny, co jsem viděl s tematikou ponorek, byly určitě lepší. Dal bych možná i dvě hvězdy, ale takhle rozvleklý snímek, dlouhý 200 minut (proč, pro Boha???) si víc než jednu hvězdu nezaslouží. ()

Vozy

Skvělý film, výborné výkony herců, klaustrofobie. Nějak nechápu, že se mi tento skvost , tak dlouho vyhýbal. Měl jsem za nejlepší válečné filmy tuto trojku: Četa, Lovec jelenů a Apocalypsa. Tak přidávám i Ponorku. :) ()

kodwin

Dozajista výborný film, nicméně výhrady bych měl... Shlédnul jsem Director's Cut, který byl příliš dlouhý, na to abych se chvílemi nenudil (jak tu již někdo trefně poznamenal). Co mi vadilo, byly studiové scény kapitánského můstku, moc nechápu, že tak propracovaný film, zanedbal tuhle záležitost - vždycky se mi zdálo, že někdo přepnul do éry němého filmu ... Měl jsem vysoké očekávání, takže pro mě malinko zklamání. Na rozdíl od většiny hodnotím výše U-571, která Das Boot sice trochu vykrádá, ale bere si z něj to lepší a hlavně má větší spád. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen