Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

barker3040

Konečně film z pohledu té "špatné" strany. Poznáváme tady členy německé ponorky na jejich záškodnické plavbě za vůdce a vlast. Zkušeného kapitána, staré mazáky, ale i nováčky a mladé hochy na jejich první plavbě. V průběhu mise ovšem jejich nadšení narazí na krutou realitu života pod hladinou v neustálem strachu o život. Tíživá atmosféra bezmocnosti, když kolem lodi vybuchují hlubiné nálože by se dala snad krájet. Diváka si posádka zaručeně získá. Dokonce i já jsem si v průběhu filmu přál jejich úspěch a bezpečný návrat domů. Jsou to přeci taky dobří lidé, kteří mají své rodiny a děti. Další řeči jsou myslím zbytečné. 5z5. ()

xerxxes

Co dodat: Dokonalé scény, klaustrofobické pocity uvnitř stísněné ponorky podané tou nejvěrohodnější formou...hodiny a hodiny stresujícího hlubinného bombardování a neustálého vyhledávání ASDICem "Píííííím, pííííím, pím, pim,pim, pimpimpim" a divák ví co bude následovat. Bylo natočeno jen málo filmů, ukazujících tak předsvědčivě a bez ideologického podtextu válku i na druhé straně fronty. Ačkoliv v dnešní době vídáváme v rolích německých kapitánů ponorek převážně Thomase Kretschmanna nebo Tila Schweigera, Jurgen Prochnow je prostě nepřekonatelný!!! ()

RonnieR

Priznám sa gigantická stopáž (videný Director´s cut 216 min) ma poriadne odradzovala ale.... vôbec ale vôbec neľutujem!!! Ba priam naopak som nadšený.! Toto som naozaj nečakal. Strhujúci dej, výborné herecké výkony, neskutočne perfektná klaustrofobická atmosféra a nesmiem zabudnúť na HUDBU posúvajú tento skvost v mojom rebríčku vojnových filmov do top Five! Scény s vodnými bombami sú fakt pôsobivé a nezabudnuteľné.DAS BOOT - 92%. ()

Ravel

nej nej nej nej nej nej nej nej nej nej atmosféra jakou jsem ve filmu kdy prožil. Když jsem v Laboe do tý mašiny fakt vlezl, tak mi běhal mráz po zádech. ()

marhi

Naprosto uchvacující film, který si nehraje na ideologickou strunu, ale jen ukazuje jaká je bída válčit a na moři k tomu. Źádný přehnaný patos a vynikající zvuk i huba. Velmi silný zažitek. ()

billcarson

Špička německého filmu a k tomu jeden z nejleších válečných filmů vůbec. Sloužit na U - boatu muselo být peklo. Iluze útoku vlčí smečky je dokonalá. Doporučuji nezkrácenou verzi. ()

pretorij

To, ze je to vyborny film je asi jasne uz podle dosavadniho hodnoceni. Nekteri herci cloveku prijdou sppise jako vojaci. Vykony maji sve rezervy. Hudba jako takova je jen o sonaru, vetru a jedne dokola hrane pisni... na druhe strane... proc ne. Funguje to. Po par minutach v hlubinach, kde slysite jen sonar zacnou kvilet plechy kroutici se pod tlakem az s sebou cuknete. Nevidel jsem lepsi film, ktery by dokazal navodit vice "ponorkovejsi atmosferu". A konecne i trochu jiny pohled na Nemecke vojaky- ne jen ten medialne uznavany, ale opravdu jako na vojaky. ()

Rayers

Už kdysi dávno jsem to viděl v televizi. Ale to jsem byl ještě příliš mladý, takže se mi to do vzpomínek zarylo jako podivný film, který mě moc nebavil, ale něco mi na něm přišlo zajímavé. S odstupem času jsem sehnal smrtící speciální edici o délce skoro pěti hodin. No a dámy a pánové, to je teda nářez. Žádný jiný film (skutečně žádný) mě takhle nedokázal vtáhnout. Když na nás shazovali hlubinné miny, bál jsem se, abych se nepraštil hlavou o zeď, když jsme dosedli na dno, doufal jsem, že mě netrefí žádný ze střílejících šroubů a když ubývaly zásoby kyslíku, špatně se mi dýchalo. Nemám co vytknout, toto je vskutku dokonalý realistický počin. Od triků přes kameru, atmosféru, precizní hudbu, až po autentické obsazení (takhle nesympatické germánské xichty aby jeden pohledal :D ). Přijde mi to velice podobné westernu, akorát léta poté a v ponorce. ()

Puchyr

Tak dlouho jsme se sklapa bál... Film mi strašně dlouho ležel doma a z jeho stopáře i zemi původu dostal strach. Jednou jsem nevěděl co si pustit a strach jsem překonal,, rozhodně nelituji spíš naopak, od filmu jsem nic nečekal a on mi dal neuvěřitelný zážitek. Ponorka je fantastickým filmem z pohledu samotných námořníků, musí bojovat s nepřítelem pomocí zvuků a překonávat krutou přírodu i válečnou vřavu když jsou spostu hodin pronásledovány spojeneckými plavidly. Temné, deprimující, skvělá atmosféra, Říkám si jsou to němci musí a prohrát,,,, avšak v závěru když už nejde o válečné vítězství a ponorka je zapíchnutá na dně 280 metrů pod hladinou uvědomíte si že v ponorce jsou lidé a nejen nepřátelé, a v těžké životní chvíly fandíte aby dostaly druhou šanci a dostaly se domů. Jsou tu i krásné rozdíly když námořníci pluly do boje, plný idéálů a života a po návratu zničení, zlomeni a z deprimovani tím co zažily. samotný závěr v dokách byl opravdu to na závěr, skutečně třešnička na dortu,, a už si říkáte tak dost,, to už je na jeden lidský osud trochu moc té smůly. Fantastický film kdo neviděl neuvěří... 87% ( "Nejlepší ponorkový film na světě" ) ()

migr

Celkový výtečný dojem , napěti v průběhu a "skvelý" konec, ustřední hudba, hodnocení jedině nejlepčí. ()

Korny12

Alkoholem zaplavený relax před vyplutím vystřídá další mise velezkušeného kapitána, kterou tentokrát bude dokumentovat propagandistický zpravodaj. Stísněná atmosféra uvnitř ponorky kontrastuje se záběry, kdy se ponorka řítí po hladině za doprovodu excelentní hudby. Film, který ukazuje, že ne každý Němec nutně musel být nacista. Napětí se tu dá krájet. Nejde zde přitom primárně o akci, ale o tu klaustrofobii v ponorce, přičemž důležitým tématem je nesmyslnost války, která byla krutá k oboum stranám války v Atlantiku. Mezi válečnými filmy patří ke špičce. ()

renegad

Rozhodne najlepší ponorkársky film všetkých čias. A to nepreháňam lebo tento kúsok hollywood len tak netrumfne. Už rozjazd vo francúzskom bare nám približuje hlavné postavy a predznamenáva kapitánov postoj k prísnym predpisom Kriegsmarine. Následná plavba resp. jej prvá polovica kedy sa začínajú "priať želania mladých námorníkov" túžiacich po dobrodružstve na šírom oceáne je vykreslením romantických predstáv o živote vo vojnovom námorníctve pričom druhá polovica plavby tento romantický prelud brutálne ničí. Námorníci sa krčia v temných kútoch a prosia o život. Gibraltárska odysea vykresľuje posledné zúfalé vypätie zbytkov síl vynaložených na zúfalú záchranu pred smrťou. Osobne som poháňal ponorku svojimi prosbami: Len nech sa im podarí preplávať. a škodoradosťou ako by sa asi tvárili angláni keby sa to tomu starému psovi podarilo. Neskôr som takmer plakal od radosti keď sa ponorka konečne vynorila. Bol som na tých starých grázlov poriadne hrdý. A na záver som uronil bolestnú slzu za koniec ktorý si títo hrdinovia, morský vlci nezaslúžili. Čiže rovných 5* A zážitok ktorý si rád hocikedy zopakujem. ()

Solid_Joe

Asi nejlepší fillm o ponorce, který jsem viděl..Už proto, že ho američani nestačili nějakými výmysly popírající skutečnost zkazit.. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen