Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Morholt

Pokud by Newmana měla nějaká role charakterizovat, tak je to Luke. Ale to je tak všechno. Když to srovnám s ostatními vězeňskými filmy, tak tady se vlastně jednalo o fešácký kriminál, kde si vězni užili kopec srandy. Ta touha tomu všemu uniknout pak ztrácela na intenzitě. Vadila mi i určitá monotónnost, která se pak přenesla i do scén, které z ní měly vybočovat. Čestná výjimka patří pikniku s vejci. To mě dostalo. Když pak přišlo na utíkání, tak film získal nějaké grády, ale zase ne takové, jaké bych očekával a chtěl. Čekal jsem pecku, ale dostal jsem jen lepší průměr. 60% ()

jerry12

90%. Paul Newman zhmotnil až děsivě jednoduchou volnomyšlenkářskou ideu do téměř fyzických rozměrů. Nejlidštější z nejlidštějších tzv. "osvobozujících" filmů, o třicet let starší, než jeho často srovnávaný nástupce Vykoupení z věznice Shawshank, ale přece naprosto stejně silný a pro lidskou mysl možná ještě účinnější a přirozenější. S kvalitou audiovizuálního záznamu udělaly tři dekády hodně, ovšem s myšlenkou ani nepohnuly, tu naopak zahušťuje atmosféra doby, která navíc občanům postkomunistických států symbolicky připomíná dobu nejhlubší totality a nesvobody; o to flexibilnější pak emoce Frajera Luka jsou, tím spíš, když hlavní katarzí filmu je právě získaná svoboda (a to především ta duchovní, nikoli materiální, a o to právě jde). Vedle zmiňovaného Shawshanku a Formanova Přeletu nad kukaččím hnízdem patrně nejsilnější a nejlidštější osvobozující film. ()

RelaxMan

Jeden z nejlepších filmů z vězeňského prostředí . Herecký výkon P. Newmana musí zapůsobit snad na každého diváka . P. Newman je v něm vtipný , nezdolný a nepoučitelný . Některé scény , jako je pojídání vajec a nebo jeho věčné útěky jsou prostě nezapomenutelné . Film jsem viděl minimálně 20x a ještě minimálně 20x ho chci vidět . Je to drama se špatným koncem , ale mě ten film neskutečně baví . ()

Listeroman

Pohodový film, ve kterém je příjemný humor, společně s frajerským úsměvem, sázkami a hrubostí vše co ve filmu vlastně vidím ale právě tohle stačí abych se skvěle pobavil. ()

ScarPoul

Trochu škoda. Neviem či je to takou tou aurou, alebo samotnou témou, ale hoci sa na to dobre pozeralo, nemal som z toho taký ten wow pocit, aký som mal pri Podraze alebo Butch/Sundance. Staré filmy mám rád. Atmosférou, takým tým špinavým feelingom, ale téma je pre mňa celkom nezáživná. Kultový status, ktorý si Luke vytvorí je zobrazený pekne. A viem určite že Coenovci tomuto vzdali poctu. Ale chýbalo mi niečo, čo by s toho spravilo taký ten film, kde pre mňa všetko zapadne do seba. Netvrdím že je to zlý film. Len som ho asi pozeral v zlej nálade. Nesadol mi. ()

Gary

Výborné i občas úsměvné drama s výtečným Paulem Newmanem,který mi neodmyslitelně připomínal postavu Mickeyho Rourkea v Dravých rybách.Kdopak si všiml mladého vyjukaného blonďáčka Dennise Hoppera? Rozkošná rolička. ()

BoPo

Nadhodnotení film. Je tam veľa dobrého, ale mňa nezaujal natoľko, aby som si ho dal niekedy ešte raz. ()

Borrtex

Především opravdu jeden z nejlepších hereckých výkonů z mládí Paula Newmana. Společně s Kennedym utvořili nepokořitelnou dvojici. Film měl už od začátku humorné rysy, které byly takové jemné a nicnenarušující, ale zároveň velice vhodné a diváka pobaví. Film byl z počátku trošku klidnější, a chudší po té příběhové stránce. Soustředil se právě na ony vtípky. Druhá část filmu, kdy se příběh začal velice zajimavě komplikovat nám přinesla už méně humoru, ale více akce a napětí. Co musím ale ještě tak trošku opomenout je kamera, která občas zajela "tak trošku mimo", nevím jestli to bylo v úmyslu, nebo na to autoři zapoměli:-D, každopádně nic to nenarušovalo, a vždy, když to bylo, tak to bylo vhod. Nevím co víc k tomuto úžasnému filmu dodat. Prostě jedna z mých srdcovek :-). 95% (PS: Scénka s 50ti vejci je opravdu nezapomenutelná :-D ) ()

Avalon820

Nerad tu nabourávám všeobecné neřízené nadšení, ale já osobně jsem na Frajeru Lukovi nic světoborného neviděl. Měl jsem tu čest zhlédnout řemeslně dobře natočený a umně zahraný film z vězeňského prostředí, který nám názorně ukazuje, jak se správně láme charakter člověka a jak je ve výsledku ten samý charakter vlastně nezlomný. Toť vše, jak říkám - nic objevného. Je fakt, že o nic nudného také nejde, film celkem odsýpal, Paul Newman hrál jako o život, George Kennedy zrovna tak... Ale chyběla mi tam nějaká větší myšlenka, hloubka - co tím chtěl vlastně básník říci? Asi něco skutečně velkého, jelikož jde zjevně o jeden z neuznávanějších filmů všech dob, ale já jsem viděl pouze frajera ve vězení - na pohled zajímavého, ale v jádru ničím úchvatného. ()

Ouwen

Další film, kterej jsem nedokoukal a hodnotit ho tedy nebudu. Já si představoval úplně jinou hlavní postavu. Sarkastického týpka, co bude inteligentní a budu chápat jeho konání. To se však nestalo. Jistej komentář od někoho to zde vystihl - hrdina utíkal před sebou samým, před nudným životem co měl. Ani Newman mě nebavil a jedinej kdo mě zaujal tak Joe Don Baker. Navíc je to celé na můj vkus úplně absurdní a z té nudy jsem si neužil ani to pojídání vajec. Klasika, která mnou zůstane neoceněna a nepochopena. ()

zablaga

Ak niekedy existoval niekto, koho môžem nazvať "Frajer" bol to Luke:) A že nikto nedokáže zjesť 50 vajec, tak sa dívajte! Film s veľkým F:) ()

joehot

Myslím, že Shawshank (IMHO je šak Luke blíže spíše Přeletu nad kukaččím hnízdem, než vězeňským dramatům) je trochu dál, nicméně pokoukaná parádní. Tělo spoutat můžou, ducha nikoliv, analogií na Ježíše má film habaděj. Jinak mi film místy přijde trochu těžkopádný. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007