Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Marek1991

Pre mňa to bol film o frustrovanom rebelovi, ktorý dokázal priniesť závan slobody, zábavy, života, no v celku to bolo dosť smutné. Ďalší film o nepoddajnosti so skvelým Paulom Newmanom. Na mňa to bolo aj dosť pretiahnuté, ale niektoré momenty stáli za to si vychutnať aj v tej pomalšej rýchlosti. ()

liquido26

Tento film rozhodně není selháním komunikace mezi režisérem a divákem, právě naopak. (Pokud jsem teď "vykradl" něčí komentář, tak se omlouvám. Nebylo to schválně :-)) ()

Cubinho

"Neboť u Boha není nic nemožné" Lk 1,37 (Lukovo vězeňské číslo = 37) A Luke chtěl vše zvládnout sám... nadruhou stranu - skoro se mu to povedlo:-) 10/10 ()

El Pistolero

9/10. Vězeňské filmy zbožňuji. Jak už to tak ale bývá, těch opravdu kvalitních není mnoho. „Frajer Luke“ si ovšem zaslouží jednu z předních příček v pomyslném žebříčku snímků zaobírajících se touto mně tak blízkou tematikou. Film je krásně starosvětský a některé scény (vajíčka, mytí auta, asfaltování, jáma, had, banjo, křoví) se vryjí do paměti snad navždy, a pokaždé když uvidíte něco podobného jinde, vzpomenete si na „Luka“. A Paul Newman? Tomu, když se usměje a dá si cigaretu do koutku, by odolala málokterá. Takhle si ho chceme všichni pamatovat. Budiž mu země lehká, frajerovi... ()

F.man

Miluju Paula Newmana, miluju vajíčka a miluju nás, frajery. Tak co jiného můžu dát tomuhle klenotu? Nobody can eat fifty eggs. ()

PauloZ

Tenhle film mě lehce zklamal, Paul samotný ale ne! První polovina je úplně zbytečně prázdná a nezajímavá. Druhá polovina a Lukově útěky už je podstatně lepší, ale konec samotný stojí zas za starou belu. Tahle jízda si zasloužila konec na vyšší úrovni. Takovéhle zakončení mi přijde slabé, bez nápadu a jakoby pan režisér nevěděl, jak z toho ven. Frajer Luke měl mnohem větší potenciál a hlavně potenciál postavy Luka zůstal naprosto nevyužit v první polovině filmu. Jako nejlepší film z vězeňského prostředí? Nechte si zdát. Kvůli velmi slabé až podprůměrné první polovině davám 3*. ()

Qasa

Nemám rád frajírky a opravdu nechápu, co je hrdinského na tom nechat do sebe mlátit a zvedat se pro další rány, přecpat se padesáti vejci nebo utéct z vězení chvíli před propuštěním. Infantilní mi přišli i spoluvězni, pro které byly tyto pubertální kousky hrdinské. Kéž by Luke využil svou erergii rozuměji. Ale pak mě napadlo, že v tom je právě zakopaný pes. Vzpomněl jsem si na Lukův rozhovor s matkou: "Já to zkusil. Tedy jako ... žít pořád svobodně a rovně jako ty, ale ... nevím, já prostě nedokážu najít svou parketu." Luke totiž neví, co si počít. Snažil se být uctýhodný a myslel na svatbu s holkou z Kentucky, ale ta mu utekla s chlapem s kabrioletem. A tak po návratu z armády chlastá a usekává hlavy parkometrů a je vlastně rád, že se dostal do vězení. Po svém otci, kterého nikdy nepoznal a matce, která umírá, zdědil obrovský pud po originalitě a svobodě, ale neví co si s ní počít. Utíká jen pro to zděděné puzení, ale jak se posléze svěřuje svým zklamaným spoluvězňům, na svobodě je nešťastný a bonvivánská fotka s dvěma dívkami je podvrh. A tak není divu, že v průběhu svého třetího útěku rezignuje, pokouší se v kostele ještě naposledy najít chybějícího otce a nechá se zastřelit, neboť pro něj není místa vevnitř ani venku. Když jsem si uvědomil, že v Lukovi netřeba hladat frajera a hrdinu, ale vnitřně zoufalého člověka s ironickým úsměvem na tváři, keterý se bezhlavě marně snaží "najít svou parketu", začal mi být on i celý film daleko sympatičtější. ()

Kryton

Všechny hvězdy náleží skvělému Paulu Newmanovi, který z vezeňského drama a svého frajírka udělal one-man show. ()

ledzepfan

Příjemný ,trochu zvláštně natočený film plný humoru a životních pravd..Newman je fakt frajer ale něják moc výrazně nezastiňuje tu rozmanitou bandu charaktérů,kteří mu elegantně nahrávají na jeden smeč za druhým...Občas jsem měl trochu problém pochopit motivace některých postav a smysl některých scén a taky se tu neoběvuje nějáký opravdu výrazný,do morku kostí záporný záporák,kterému bych přál smrt=To je ale nevýhoda i výhoda v jednom.....Jako celek je to ale fajn podívaná,která si své místo mezi klasikama zaslouží :) ()

NinonL

Film byl natočen podle stejnojmenné povídky Donna Pearce´a. Lucas Jackson, válečný hrdina se sbírkou vojenských vyznamenání, je odsouzen na dva roky za ničení dopravních značek pod vlivem alkoholu, do vzdáleného a izolovaného pracovního tábora. Proč to udělal? Možná na protest proti systému, možná prostě jen tak. A protestuje dál i v době svého pobytu ve vězení. A přináší mu to nemalé problémy. Povzbuzuje a stmeluje své spoluvězně při nesmyslné práci (kosení plevele kolem cesty k věznici, kopání příkopů v polední sluneční výhni), čímž na sebe upozorní Dragline´a, samozvaného vůdce vězňů. Je vyzván na souboj, ale přes fyzickou prohru v očích přihlížejících vězňů i samotného Dragline´a vítězí. Získává si stále větší respekt a sympatie, vězni začínají být nakaženi jeho optimismem a ztrácejí svou bezmoc. Když Luke dostane telegram o smrti své matky, je preventivně uvězněn v řetězech na samotku. Při první příležitosti však prchá, je chycen a brutálně zbit. Neztrácí humor a dokáže i přes svoje zranění bavit apatické vězně historkami ze svobodného světa. Pro tyto střípky naděje, které mezi vězně rozsévá a posiluje je tím, se stále více přestává zamlouvat veliteli tábora. Po dalším neúspěšném útěku se velitel postará, a Luke je následkem důkladného, krutého a ponižujícího týrání zlomen a stává se úslužným bachařským poslíčkem. Alespoň do doby, než se mu naskytne další šance… ()

Adasin

Možná to prostě není film pro mojí generaci, ale za mě je jen o kousek lepší než Motýlek,a to díky svižnějšímu tempu a zajímavějším postavám. Shawshank a Zelená míle u mě stále zůstávají neporaženými. Ale jinak jo, ústřední dvojice to utáhla a já jsem jim fakt přála, aby se jim povedlo utéct. 8/10 ()

Asgy

Musím uznat, že Luke je fakt frajer, ale jinak mě tenhle film dvakrát neoslovil. Špatný určitě není, mně se ale do vkusu zrovna netrefil. ()

Malýprinc

Mít tak úsměv jako Frajer Luke! Výborný film s výborným Paulem Newmanem v hlavní roli. Taky bych chtěl mít otvírák na láhve na krku a žít si prostě a jednoduše po svém. ()

Lukrecie

"Někdy může být nic trumfem". ...Jak vypadal? Usmíval se. Usmíval se až do konce. Kdyby věděli, jak se směje,muselo by jim bejt jasný, že ho nikdy nezlomí. Ten úsměv. Oh Luke, to byl někdo. Frajer Luke! Rozenej frajer! ()

GodComplex

Predchudce Shawshanku s cool Paulem Newmanem. Bylo zajimave sledovat plejadu hereckych veteranu typu Dennis Hopper, jak se zde teprve rozkoukavali a hrali jeste takova mlada b-side ucha. Legendarni scena sexy umyvani auta, kterou pak zripovalo dalsich xx filmu. "He's a natural born world-shaker." 6/10 ()

Laxik

!!!OBSAHUJE SPOILERY!!! Další z těch klasik, co mi úplně zbytečně proplouvala mezi prsty a já ne a ne se na ní podívat. Ale s tím je konec a já si můžu Frajera Luka odškrtnout ze seznamu MUST SEE. Celou dobu byl film parádní, Paul Newman byl frajer jaký se jen tak nevidí a vrchní šéf - Muž bez očí - byl pěkně hrůzostrašnej ve svý minimalitě. Ale pak přišel útěk z vězení a já byl naštvanej. Proč musej do každýho vězeňskýho filmu dávat útěky? Jenže přvní útěk byl svělý, druhý se m taky líbil a doba mezi druhým a třetím útěkem byla nakonec tou nejlepší z celého filmu (snad jen kromě scény s padesáti vejci). Bohužel měl tenhle film i konec. Tam mě sice zarazil fakt, že Drak je na svobodě vlastně docela ubožák, ale to mi nevadilo. Bral jsem to. Ale úplný finále se stalo zklamáním. Nakonec to všechno trochu zachránilo Drakovo vyprávění ve vězení o Lukově úsměvu. Ale na plný počet mi to nestačí. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007