Druhá polovina 60. let byla ve Spojených státech ve znamení rozsáhlých protestů proti establishmentu, které se projevily s určitým časovým odstupem i v hollywoodské filmové produkci. Jedním z prvních takových filmů byl Frajer Luke (premiéra 1. 11. 1967), i když se jeho děj vůbec neodehrává v současnosti, ale na sklonku 40. let. Byl natočen podle stejnojmenného románu Donna Pearce (poprvé vydaného v roce 1966) a jeho hrdinou je vyznamenaný válečný veterán, který je za ničení obecního majetku v opilosti odsouzen na dva roky nucených prací. Nezdolný frajer Luke je ztělesněním svobody a volnosti a jako takový je v nápravném zařízení vysoce nežádoucí. Musí být zkrocen anebo zlikvidován. Luke nakonec raději volí tu druhou možnost... Film je jednou z životních hereckých kreací Paula Newmana, ale i další představitelé tu podávají přesvědčivé a plnokrevné výkony, ať už jsou to spoluvězni (George Kennedy jako Drak, J.D. Cannon jako Kavalír, Lou Antonio jako Koko, Anthony Zerbe jako Pejskař či Dennis Hopper jako Vopičák) nebo jejich hlídači, mezi nimiž vynikají Strother Martin (kapitán) a zejména Morgan Woodward ve výrazné němé roli vrchního dozorce s tmavými brýlemi. Klíčovou postavu Lukeovy nemocné matky Arletty, která figuruje v jediné scéně snímku, vytvořila významná divadelní herečka Jo Van Fleetová (první kandidátka na tuto úlohu Bette Davisová ji odmítla jako příliš malou). (Česká televize)

Legas

Hmm, pěkný, ale v dětství jsem to neviděl a šlo to docela mimo mě. Paulu Newmanovi jsem téměř nefandil. ()

Webb

Kvalitní dílo světové kinematografie s výbornými hereckými výkony a skvěle napsanou postavou ztvárněnou Paul Newmanem. Poutavá režie a parádní ač trochu jednodušší scénář mě dokázal udržet až do trochu překvapivého konce. Nezapomenutelné scény pojídání 50 vajec, přeseknutí sekyrou řetěz a následné posypání země kořením kvůli dezorientaci psů. [7,5/10] (Jalem, Warner Bros.) (Technicolor /// Produkce: Gordon Carroll, Carter De Haven Jr. /// Scénář: Donn Pearce a Frank Pierson podle románu Donna Pearceho /// Kamera: Conrad L. Hall /// Hudba: Lalo Schifrin /// Oscar: George Kennedy (herec) /// Nominace na Oscara: Donn Pearce, Frank Pierson (scénář), Paul Newman (herec), Lalo Schifrin (hudba)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sonnery

Luke mi otevřel oči a ukázal mi, co je frajerství...a ani k tomu nepotřeboval velký bicepsy, nastartovaný bávo a nějakou blond šlapku....stačilo, že sežral vajíčka ()

Anderton

Paul Newman bol veľký sympaťák, ale jedna z jeho najslávnejších rolí pôsobí na mňa dosť problematicky. Luke sa dostáva do väzenia vlastným pričinením. Snaží sa z neho utiecť. Má nám byť sympatický svojou vytrvalosťou a bojom proti systému. Ja viem, že on je proste taký a bude stále robiť blbosti. Potom sa ale nesmie čudovať, ako dopadne, keď medzi ním a veľkou prehnitou inštitúciou dojde k "nedorozumeniu v komunikácii". Kdo seje vítr, sklízí hurikán. VIDENÉ ZNOVA 7/2017: Ďalší z flmov, ktoré si treba zopakovať v zrelšom veku a tak už s trochu viac roztiahnutím žalúdkom, kedy už tá predstava zjedenia 50 vajec nepôsobí tak nereálne... ()

Frajer42

Frajer Paul Newman. Troufnu si tvrdit, že v životní roli. Nezapomenutelně tučným písmem se mi navždy vryje do paměti jeho úžasný úsměv. Velmi silný snímek z vězeňského prostředí. Prvotřídně herecky zvládnuté. Co více dodat? Snad jen, že tento film se nemusí před dílem Franka Darabonta schovávat. Těžko uvěřit, že film podobné kvality vznikl o téměř 30 let dříve. Úžasný film, který by mělo spatřt oko snad každého diváka. K dokonalosti scházelo málo. * * * * ()

boshke

Nejen u pojídání vajec a zběsilého pronásledováni asfaltovacího vozu člověku automaticky vyskočí koutky nahoru do přiblblého úsměvu. Skvělý Newman... 80% ()

Kothy

Další skvělý výkon Pala Newmana. Příběh filmu je dost monotónní. Vlastně se to celé odehrává v jakémsi nápravném táboře. Sledujeme každodenní rutinu vězňů. Občas si čas zpestří i něčím zajímavým. Například scéna s vejci je docela dobrá. Jinak se to dost zaměřuje na Lukeovy útěky a těch není málo. Vždy ho ale chytnou. mezi vězni je za velkého hrdinu. Přesto, že se ve filmu pořád něco děje, se to to celé dost táhne. Jako doplnění vzdělání dobré. "Už mě nebijte!" ()

Fingon

Luke je jedním z mála filmů, které se mi během sledování moc nelíbily, ale došly mi až po čase. A i když na Shawshank to nemá, je to hodně dobré. ()

swamp

Naprosto vynikající film s nepřekonatelně charismatickým modrookým Paulem Newmanem. Příběh o svobodě, v jehož stopách (ať už chtěně, či nechtěně) kráčí například Formanův snímek One flew over the cuckoo's nest (alespoň mně to tak přišlo). Nezapomenutelné scény s pojídáním vajec, mytím auta dobře stavěnou blondýnou, asfaltováním cesty etc. Vše podtrženo tím jeho lišáckým úsměvem.. "What we've got here is a failure to communicate." ()

nascendi

Nepite! A keď pijete, nechajte na pokoji parkovacie automaty, lebo skončíte ako Frajer Luke. Ale na to, aby ste tak skončili, musíte mať aj jeho hrdú, vzdorovitú, frajerskú povahu. Tá je nielen predmetom obdivu spoluväzňov, ale tiež predmetom nutkavej potreby väzniteľov zlomiť ju, zadupať až po zem. Príchodom Luka do väznice sa rozohráva príbeh, v ktorom sú od začiatku rozdané karty, o ktorých sa v kľúčovom momente nazdáva, že boli falošné. Neskutočný film o mizivých šanciach akokoľvek skvelého jedinca proti zabehanej mašinérii. A tiež o odvrátenej strane efektne vyzerajúcej frajeriny. ()

Willy Kufalt

Příběh chlápka, který v opilosti potřeboval ještě více chlastu, zničil kvůli němu čerpadlo na pumpě a v pracovním lágru, kde ho šoupli, začal vyvádět frajeřiny a jeden útěk za druhým. Chápu, že kolegové spoluvězni mohli na Lukea vzpomínat s velkým obdivem, ale stejně se rozcházím s potřebou tvůrců tohle "hrdinství" adorovat a na závěr mi to připadá zbytečně jednostranné. Doba Lukeovy účasti ve válce a náležitých vyznamenání (o nichž se moc stejně nedovíme a jsou-li vůbec skutečná) dávno pominula, v dějové lince kolem něj jsem badal spíše smutný osud bývalého hrdiny, který po letech už nemůže najít přestižní společenské postavení a klesl v tomhle směru coby vězeň až na samotné dno. Jestli jsem Lukeovi v něčemu opravdu fandil, tak v morální a společenskou proměnu, která se navzdory ukázce nezlomného charakteru (v boxu) jaksi nekonala. Mezi vězeňskými dramaty zůstává mým favoritem Ptáčnik z Alcatrazu – tam se navíc do protestu a nemožnosti plně se vzepřít proti systému pojmenovaly věci pravým jménem a R. Stroud cosi včetně vlastní sebarehablitiace dokázal. Luke se zmohl povětšinou jenom na místní frajeřinky. A hlavně bezvýznamné útěky, u jejichž motivace jsem se ztrácel, jako protest postavit se proti něčemu to na mne moc nepůsobilo. Na druhou stranu vnímám silné umělecké kvality snímku, atmosféra a prostředí pracovního tábora jsou od začátku filmu vykřesleny perfektně, to musím ocenit... zejména ty scény, které ukazují těžkou práci vězňů u silnice, pak následné rýchlé kázání velitele a pod. Nakonec i příběh Luka měl i pro mne světlejší momenty. Asi po roce jsem se podíval na film znovu a ponechávám původní hodnocení. Ideologickou linku navrch překonala nekonečná stopáž (nemůžu si pomoct, u některých epizod a zeména v druhé půlce u dokola opakovaných útěků jsem se nejednou hodně vrtil nudou...) 60% ()

Rocky62

Frajer Luke je mou srdeční záležitostí již od dětských let. O Paulu Newmanovi jsem četl obsáhlou knihu a mohu bez nadsázky prohlásit, že vedle závodění bylo jeho euforií herectví a role Frajera Luka byla ta, kterou prožíval nejvíce a je to dost dobře znát, hlavně zde. Snímek o člověku, pro něhož má svoboda cenu lidského života mě při každé projekci dostane na 2 hodiny do ráje, z něhož nechci nikdy pryč... ()

eLeR

Luke Jackson dostal síce od toho hore nanič karty, ale aj pevnú vôľu, charakter a nezabudnuteľný úsmev. ()

iamek

Paul Newman exceluje v roli kde si tentokrát zahrál padoucha Lukeho Jacksona. Jackson ukazuje, že ho nic nezlomí a neustále můžete vidět kouzelný úsměv a pošklebky legendárního Newmana. Skvělému Newmanovi dobře sekundoval George Kennedy, který si za svou roli vysloužil Oscara. ()

dopitak

Zpočátku jsem byl překvapen. Očekával jsem drsný film z vězeňského prostředí, a zatím to byl docela poetický příběh o tom, že žádná kaše se nejí tak horká, ale i tak neradno šlapat mimo cestu. Ovšem v polovině se přitvrdilo, a mráz vydržel až do konce. Velký podíl na atmosféře filmu má i výborný dabing ČST Praha, r. 1976, tvůrci se nebáli dokonce ani přezpívání některých písní a je zbytečné podotýkat, že tehdy na to měli! O to víc je s podivem, že ČT si sama tenhle film předabovala (1999), jistě se při tom vymluvili na technicky nezpůsobilou kopii... Nejenom Luke, ale Paul Newman byl frajer a tohle je další role jemu přímo na tělo. Skvělý výkon podal i George Kennedy. ()

Chrustyn

Na to, že se film odehrává ve vězení dá se o něm říci, že je celkem optimistický, pohodový a chvílemi i zábavný (např. scéna s vejci). Jen mě mrzelo, že ke konci se z filmu ona pohoda vytrácí. Ale i tak se jedná o jeden z nejlepších filmů z vězení na čemž má největší zásluhu frajer Newman. ()

giblma

Jakkoliv jsem byla poučena, že jde o naprostou klasiku, samotný film mě příleš nezaujal. Ano, skvělý Paul, kamera, v podstatě nic co by se dalo regulérně vytknout, klasický představitel americké kinematografie. Na druhou stranu, stopáž byla moc dlouhá a kouzlo pár scén na mě vůbec nezapůsobilo (slečna myjící auto, zasypávání asfaltu). Navíc existje spousta filmů s totožnou myšlenkou, které mě zaujaly víc (Přelet, Pahorek). ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007