Série(2) / Epizody(13)

Píše se rok 1874 a londýnští Forsyti se připravují na malou rodinnou zásnubní slavnost, která je skvělou příležitostí, aby se všichni příslušníci tohoto starého váženého anglického rodu zase jednou setkali. Pravda, příležitostí poněkud pochybnou, neboť Monty Dartie, mladý a nemajetný floutek, není právě mužem, jakého by si starý James Forsyte pro svou dceru Winifred přál - jenže co dělat. Svět se mění a je třeba to respektovat. Ostatně tento ústupek starým dobrým mravům nebude zřejmě posledním. Úctyhodnou rodinou Forsytů mají v nejbližších letech otřásat události, jaké by si ještě před pár lety nikdo neuměl ani představit. Na startovním bloku první z nich je již připraven mladý Jolyon, který hodlá učinit věc dosud naprosto nevídanou: opustit svou ženu i rodinné bohatství a jít za hlasem srdce... Tak začíná nejnovější (desetidílná) britská adaptace slavného románu Johna Galsworthyho, zachycujícího v celé své šíři (tzn. tří románových trilogií) život tří generací rodiny Forsytů - od poklidného údobí vlády královny Viktorie až do dvacátých let minulého století. Hrdinové této rodové kroniky, (která podle autorových slov "balzamuje" život této střední vrstvy) v proměnlivé scenérii svého i okolního světa zvolna stárnou, dospívají, na ulicích se místo kočárů objevují automobily... svět se zkrátka mění a život jde dál. John Galsworthy (1867-1933) bývá někdy označován za posledního velkého vypravěče viktoriánského období, "Forsyti" (první vydání v r. 1922) jsou jeho dílem nejznámějším. V r. 1932 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.) První šestadvacetidílný televizní přepis "Forsytů" z r. 1967 se s mimořádným úspěchem hrál i na naší obrazovce a zůstal dodnes v povědomí řady diváků. (oficiální text distributora)

Lea.inJuly

Skvěle zahrané, jen těch posledních pár dílů už trochu nudilo. John Galsworthy sepsal opravdu úžasné dílo a režiséři ho docela kvalitně převedli do filmové podoby. Jen ty časové odskoky těch 15 20 let nebylo na některých postavách (zvláště těch nejstarších) prakticky poznat. Člověk se pak trochu ztrácel v tom, po jaké době se scéna odehrává, dokud mu tam neproběhli rostoucí potomci. Ale jinak žádné další výtky, slušné čtyři *. ()

Bojoušek

Mimořádný seriál, jehož 4. díl mi doslova vzal dech. Neuvěřitelná atmosféra! Hercům věřím každé slovo, nad hudbou se rozplývám nad kostými žasnu. Nechápu zdejší hodnocení, které je opravdu podprůměrné, obzvlášť s porovnáním s IMDB, kde je seriál hodnocen 85%, což podle mě odpovídá daleko víc. Nemalá skupina hodnotících viděla první díl a hned si jdou ulevit s 2* a to nemluvim o odpadu. Některá hodnocení na csfd musí člověk fakt brát s velkou rezervou. ()

saaaky

Poutavé provedení životem a strastmi a slastmi doby již dávno minulé. Vypjaté scény a působivé herecké výkony dodávají sáze neobyčejný šarm a dělají z ní i neobyčejný seriál, který rozhodně nezapadne v šedi průměru. ()

embee

Anglická smetánka 19-20. století plná snobství, pokrytectví, falešné noblesy, ale i gentlemanství a lásky. Strhující herecký výkon Damiana Lewise v roli Soamese. Bohužel jsem nestíhala všechny díly, což mne přinutilo přečíst si knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout a zvládla ji za dva dny a to jen proto, že jsem nemohla číst nepřetržitě. Vřele doporučuji. ()

Kájuška

Nečetla jsem literární předlohu, ani jsem neviděla starší zpracování, ale necítím potřebu to změnit, protože z této verze jsem naprosto unešená a často se k ní vracím. Výprava je nádherná. ()

Linsang

Hodně povedený seriál s krásnou výpravou, příjemnou hudbou a skvělými hereckými výkony. Damian Lewis je neodolatelný a vystřihl svoji postavu tak, že mi Soamese bylo nakonec opravdu líto. Hlavní sympaťák je Jolyon Ruperta Gravese, toho bych hned brala :-) Zato Irene mi byla hodně protivná, knihu jsem četla, takže její chování mi nevadilo (i když mám pocit, že v knize nebyla až taková leklá ryba...), ale výběr herečky byl pro mě jednoznačně zklamáním. Nehezká, nesympatická, jako osudová žena se mi tedy opravdu nezdála. ()

katapultova

No, asi jsem čekala trochu víc - zejména v návaznosti na ohromnou popularitu starší verze u nás. Seriál celkem rychle ubíhá a postavy jsou pěkně zahrané (zejm. Damian Lewis odvádí skvělou práci). Souhlasím i s výhradami vůči změnám herců ve vizáži, jinak kostýmy a kulisy byly velmi vkusné. Co mi ale vadilo nejvíc, za což vlastně asi může spíše předloha, je vlastně jediné hlavní téma - Soames se chová jako stalker (a dnes by byl za podobné chování snad i odsouzen) pořád a pořád, až je to vlastně nudné, protože kdykoliv narazí na Irene nebo na zmínku o ní, chytne ho "rapl" a vše skočí do starých kolejí. Samozřejmě existují i jiné linie, v nichž se postavy vyvíjejí (změna chování starého Jolyona, proměna vztahu Montyho a Soamesovy sestry), ale mě prostě celý ten příběh ve výsledku vlastně trochu nudil. Irene měla asi být kladnou postavou, já ji ale chápu trochu jinak - pokud ona sama přistoupila na manželství se Soamesem, a přitom od začátku se k němu stavěla odmítavě, mohla čekat něco jiného? Soamese mi je, přes jeho zápory, vlastně trochu líto. ()

petrasek

Jak může někdo říct o hlavní herečce, že je krásná? Není to věc vkusu, tedy pokud nemá někdo úchylku na nehezké ženy. Gina McKee je prostě ošklivá, bohužel. Neprošla ani žádným castingem. Producent trval na jejím obsazení (byl to její manžel). Irena (seriálová postava) měla být krásná, mladá. Gina je protipól. Škoda. Celkový dojem ze seriálu je tím pádem poloviční. ()

NikiVai

Bavilo mne to kdysi, bavilo mne to i teď kdy už jsem zvyklá na trochu jinou atmosféru filmů. Forsytovi nikdy nezestárnou. Kontrast Soamse a Jolyona je famózní. Celkově je to skvělý dobový seriál. ()

mia.com

Knizni predlohu jsem necetla, takze nemohu srovnavat. Ale serial me bavil, byla jsem celkem napnuta, hezky se osudy spletaly dohromady. Nevim jak v knihach, ale dost me pobavilo, jak chvilemi porad scenu po scene skaceme o x let dopredu a najednou behem par minut uplynulo 20 let, ale na postavach to nepoznate, protoze postarsovani hercu maskerum teda moc neslo. ()

Inrea

Dle mého názoru opravdu skvost. Herecký výkon Damiana Lewise je pro mě silným zážitkem.Postavu Soamese zahrál opravdu úchvatně.Jediný tzv. rušivý element byl občas výkon Giny Mckee, která je jinak skvělá herečka, ale do role krásné a charismatické Irene mi nesedla. ()

foxxxxy

Vzpomínám si jen na to, jak jsme u toho seděli - celá rodina - a pěkně pospolu sledovali celé story a všechny nás to bavilo. Tuším, že to byl můj poslední koukaný a dokoukaný seriál v televizi. A ještě navíc se mi to líbilo. ()

Sandai odpad!

Tak tenhle seriál a já jsme se naprosto minuli. Pro mě to je otřesná nuda. Ale jako kniha by to mohlo být zajímavější. ()

benden

Ságu rodu Forsytů jsem viděl kdysi a seriál z roku 1967 mne docela upoutal. Po létech jsem shlédl novou verzi a musím dát jen 3*, protože mám stále na mysli krásnou Irenu a Fleur z černobílého zpracování, kterému jsem dal *5 ()

JaKoPra

Vynikající. Některé věci Britové umí. Román jsem kdysi dávno četla a seriál se celého příběhu zhostil fakt dobře. Damien Lewis byl dokonalý - a to až tak, že mu divák musí začít fandit, no a když ne fandit, tak určitě rozumět.(Jak snadné by bylo udělat z něj sobeckého despotu.) Každý máme jiná měřítka krásy - takže ne vždy jsem viděla tu všemi opěvovanou krásu Giny McKee, ovšem zahrála skvěle, stejně jako ostatní herci. Určitě se na to ještě někdy podívám znovu...... nebo si to znovu přečtu ? ()

vecnaAmbra

Kedysi, keď to bežalo v televízii, tak som to sporadicky sledovala, teraz dokázala dopozerať po piatu časť a časť poslednú, viac to už nešlo. Prvým dojmom bolo to, že som si naplno uvedomila, čo je to slovanská tvár. Áno, tento seriál je prehliadkou nepekných tvári žien, ktoré však zúčastnení považujú väčšinou za pekné, patrične to komentujú a nad všetkými vyčnieva kobyla Irene, z ktorej sú tak nadmerne unesení, že to komentujú až nepatrične . Zábery kamery na tváre sú navyše tak detailné, až mám pocit, že počujem ako postavy dýchajú či mliaskajú a je to občas mierne neznesiteľné. Nejaký výraznejší dej ako je riešenie majetkov, vzťahov a spoločenského pózovania tu v podstate nie je. Podobne ako niektorým, tiež mi bolo Soamesa vlastne ľúto a myslím si, že jeho postava bola jediná ako tak charizmatická, aj keď sem-tam odporná, no toľko vychvaľovaná "krásavica" Irene pripomínala vrecko mrazenej zeleniny. Každopádne má to tú anglickú atmosféru, no a hlavne asi tá sága je presvedčivá, lebo na základe filmu som si istú dobu myslela, že Forsythovci boli v minulosti nejaký skutočný slávny rod v Británii, čomu by sa moja učiteľka dejepisu veru nepotešila. ()

elma

Monolog jeho recenze je přesná,, není napsat co více, snad jen ta herečka Irene, je neskutečně ošklivá a měla jí hrát krásná žena dle knihy, ošklivější herečku by těžko hledali. To bylo hrozně tragické toto obsazení, jínak bych dala opravdu 5 hvězd ale takto jen 4. ()