Sága rodu Forsytů (TV seriál)

The Forsyte Saga

Sága rodu Forsytovcov

Drama / Romantický

Velká Británie, 2002, 8x54 min

Druhé zpracování, zpracování mladší generace, si přímo vynucuje srovnání s knihou i starší verzí ze šedesátých let. Závěr, který se nabízí, není jednoznačný. Velkou předností mladšího zpracování je barva; více vyniknou exteriéry i interiéry i kostýmy. Co se jeví jako výrazná přednost, je současně i jeho slabinou; móda "fotografické" výpravy děl, v nichž tyto technické součásti vlastně také hrají, je ošidná. Ošidná už s ohledem na předcházející ztvárnění. Zatímco ve starší verzi je výtečné ztvárnění nejen konzervativní, ale i liberálnější části rodu (mladší Jolyonové, Irena), v mladší jsou konzervativní Forsythové líčeni až prvoplánově vstřícně; dílu to víc škodí než prospívá. Vztahuje se to i na propracování psychologií hlavních postav; výrazně lepší je vlastně pouze představitel Soamse Lewis. Tyto slabiny nemohou vyvážit ani ostatní klady mladšího zpracování (více modernosti v pohledu na forsytovské kauzy, větší spád děje, dynamičtější uchopení scénáře). Většina spolukomentátorů se nemýlí: nezávisle na tom, že se ulice během vysílání nevyprazdňovaly, vzniklo slušně zpracované dílo s řadou dílčích předností. Opravdu dílčích, bohužel.(22.4.2008)

To co dělá tento seriál skvostný je dokonalý Damian Lewis jako Soames.Úžasný výkon.Ke konci jsou už příběhy zúčastněných zbytečně natáhnuté(prostříhat o jeden díl by neuskodilo) ale pokud má někdo v dnesni záplavě nejrůznějších německých a jihoamerických sr.ček chuť na anglickou konverzačku o několika generacích s výbornými hereckými(!) výkony vřele mu doporučuji toto dílo.(8.5.2005)

8/8 "Vy jste to ještě neslyšely?!" Kdepak ty klasické Galsworthyho klevety, které hýbou celou tou viktoriánskou společností. To se to žije v pravidelné sinusoidě klevet - plesů - klevet - plesů, ve které vždycky ples rozčísne ty klevety, které jsou už moc omšelé a započne ty nové, aby se stále něco dělo. To jsou ty problémy lepší společnosti, kterou levice vždycky tolik opovrhovala, a přitom v nich dokázala určitá vrstva prožít celé generace a mít z toho ještě vrásky. To jsou pak všechny ty sňatky z rozumu marnost nad marnost. Podstatné ale je, že to neztrácí humor a i ti herci moc dobře vědí, o čem to hrají. Takže na prvním místě strhne pozornost nová Irenina toaleta a hned je pak všem jasné, že její nový architekt nemá zájem jen splnit požadavky zadavatele Soamese, ale především se dostat pod sukni jeho drahé polovičky. Je to milé, je to kultivované a především je to neskonale zábavné. A činí to chytré skoky v čase, takže skutečně během pár dílů prožijeme celých 50 let a ani nemrkneme. Respektive první řada končí s koncem Viktoriina století, aby bylo možné rovnou nohou vklouznout do moderního století.(27.12.2013)

Nemám slov pro zhodnocení této filmové série. Naprosto úžasná a jedinečná! Myšlenky z tohoto filmu mě neustále resonují v hlavě a mnohé z nich hrají i určitou roli v tom, jak se dnes rozhoduji. Pro ty, kterým se líbí filmy zachycující léta 1880 -1920 v evropském prostředí, bohaté na myšlenky a životní filosofie, krásu, něžnost, odpuštění i krutost života.. můžu říct jedno: žádný jiný takový snímek nehledejte, tuto ságu nikdy nepředčí!(1.5.2011)

Dalsi adaptace romanu Johna Galswortyho, ktera mapuje zivoty slavne rodiny. Serial neni spatny, ale prisel mi az moc zdlouhavy a hodilo by se ho mozna trochu zkratit. Jinak je to cista anglicka prace bez sebemensiho americkeho vlivu, jestli je to dobre nebo spatne to musite posoudit samy. Z hercu me zaujal snad jen Damian Lewis, ktereho sem si zamiloval ze serialu "Bratrstvo neohrozenych" a tak se casto stavalo ze sem misto serialu sledoval jen jednu postavu - Soamese. Ale jak uz to u podobnych britskych projektu chodi, vse je perfektni, hlavne co se tyka kostymu, tady je serial tradicne presny a vyobrazuje dobu a zivot v Anglii do nejmensich detailu. Takze jedna hvezdicka je za Lewise, druha za celkem zdarily a verny serial, no a treti za spickovy soulad s dobou.(7.6.2006)